Polska z mniejszymi funduszami? "Komisja nas traktowała łagodnie. Tym razem tego nie będzie"

20.07.2017 | Polska z mniejszymi funduszami? "Komisja nas traktowała łagodnie. Tym razem tego nie będzie"
20.07.2017 | Polska z mniejszymi funduszami? "Komisja nas traktowała łagodnie. Tym razem tego nie będzie"
Marcin Masewicz | Fakty z zagranicy
20.07.2017 | Polska z mniejszymi funduszami? "Komisja nas traktowała łagodnie. Tym razem tego nie będzie"Marcin Masewicz | Fakty z zagranicy

Spór o sądy może wpłynąć na rozmowy o przyszłym unijnym budżecie - ostrzegała w środę unijna komisarz do spraw rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska. W unijnym budżecie są między innymi pieniądze na drogi, czy dopłaty dla rolników.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiS

Zapytana przez dziennikarzy o ostatnie wydarzenia w polskim Sejmie, komisarz Elżbieta Bieńkowska nie pozostawia wątpliwości. - Ta atmosfera wokół Polski, to co się dzieje, to w jaki sposób rozmawiamy o Polsce i o tych aktach prawnych, nad którymi się teraz pracuje, absolutnie będzie miało bardzo zły wpływ na przyszłe rozmowy o budżecie. Jestem o tym przekonana - mówiła w środę była minister rozwoju regionalnego.

Unijny budżet, o którym wspomniała polska komisarz, uchwala się w ramach Wieloletnich Ram Finansowych. Obecnie obowiązująca Rama kończy się wraz z 2020 rokiem. I wiadomo już, że będzie to rok przełomowy.

- Po pierwsze z powodu odejścia Wielkiej Brytanii będzie niższy budżet, po drugie być może strefa euro będzie miała odrębny budżet, po trzecie być może będą inne elementy, które skurczą ten budżet - ocenia Piotr Kuczyński, główny ekonomista domu inwestycyjnego XELION.

Kluczowe fundusze

Z Polskiej perspektywy kluczowe może okazać się rozdzielanie środków unijnych w ramach Funduszy Europejskich. Zwłaszcza Funduszu Spójności, który służy do zapewnienia zrównoważonego rozwoju miedzy poszczególnymi krajami. Na lata 2014-2020 Polska otrzymała z Brukseli na ten cel ponad 82,5 miliarda euro. - Można się spodziewać, że w obecnej sytuacji ten budżet przeznaczony na spójność będzie dużo niższy - ocenia Kuczyński.

Oprócz tego co roku w Brukseli uchwala się roczną perspektywę budżetową, na którą składają się zobowiązania, czyli wszystkie umowy o dotacje oraz przeznaczane na nie środki. Mimo, że roczny budżet uchwala Rada Unii Europejskiej, to rola Komisji jest kluczowa, jeśli chodzi o rozdzielanie pieniędzy z unijnej kasy.

- Potrzebujemy zgody i partnerstwa Komisji Europejskiej przy zaakceptowaniu rozliczenia poprzednich inwestycji i potrzebujemy zgody i partnerstwa Komisji Europejskiej do tego, by bardziej swobodnie decydować o tym na co wydajemy unijne pieniądze - wyjaśnia Marek Tejchman, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Gazety Prawnej".

Pod lupą Komisji?

Gdyby Komisja chciała, to mogłaby przyjrzeć się uważniej na przykład polskim inwestycjom strukturalnym. Wiele z nich znajduje się dopiero w fazie projektów, a zegar tyka.

- Można sobie wyobrazić, że rozliczamy jakieś zadania z obecnej perspektywy budżetowej, te zadania, które są teraz wykonywane i w nich będą jakieś usterki. One się zawsze zdarzały, tylko w poprzednich czasach, kiedy mieliśmy bardzo dobre notowania w Brukseli, te zaniechania były zazwyczaj lekceważone, odsuwane na bok. Komisja nas traktowała łagodnie. Tym razem tego nie będzie - ocenia Kuczyński.

Od początku członkostwa w Unii Europejskiej Polska dostała ze wspólnotowej kasy niemal 125 miliardów euro. W tym samym czasie wpłaciliśmy do Unii ponad 39 miliardów euro. Bilans jest więc bardzo korzystny. Polska zyskała ponad 85,2 miliardów euro, czyli 365 miliardów złotych.

Autor: Marcin Masewicz / Źródło: Fakty z zagranicy

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS