Nowa ustawa miała poprawić system ostrzegania przed niebezpieczeństwem. Od roku leży w Sejmie

Nowa ustawa miała poprawić system ostrzegania przed niebezpieczeństwem. Od roku leży w Sejmie
Nowa ustawa miała poprawić system ostrzegania przed niebezpieczeństwem. Od roku leży w Sejmie
Agnieszka Veljković | Fakty w Południe
Nowa ustawa miała poprawić system ostrzegania przed niebezpieczeństwem. Od roku leży w SejmieAgnieszka Veljković | Fakty w Południe

Od września w Sejmie leży projekt ustawy o ochronie ludności, który znacząco ułatwia reagowanie w sytuacjach kryzysowych. Przewiduje on m.in., że wojewodowie zostaną zobowiązani do zmodernizowania systemu ostrzegania ludności o zagrożeniach. Dlaczego nie został jeszcze uchwalony i co by zmienił w trakcie ostatniej nawałnicy?

Rodzice pana Mariusza mieszkają w lesie. On sam korzysta z aplikacji pogodowych i na ich podstawie sam ostrzegł rodziców o nadchodzącej burzy. Przyznaje jednak, że centralny system ostrzegania na pewno pomógłby innym osobom. Tym, które na przykład nie korzystają z internetu w telefonie.

- Pewnie ludzie pochowaliby to co leży na balkonach, na podwórku, co może się przemieścić, ale przed takim żywiołem to można tylko uciekać - mówi pan Mariusz, mieszkaniec Rytla. - Taki system akurat nie jest zbudowany, ale na podstawie tego, co się wydarzyło, coś takiego mogłoby powstać. Chodzi o ostrzeganie SMS-ami, że coś takiego się zbliża. Na przykład burze, albo śnieżyce w porze zimowej - dodaje.

Zmiany w przepisach

Według projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, który czeka w Sejmie, wojewodowie byliby zobowiązani do zmodernizowania systemu informowania, ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach. Podstawą alarmu miałby być sygnał syreny.

- Chodzi o to, żeby przede wszystkim była łączność, więc trzeba ten system zbudować wykorzystując media elektroniczne, wykorzystując telefonię komórkową - tłumaczył w programie "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

System alarmowania ma opierać się na radiu, telewizji i internecie. Ostrzegać mają też krótkie wiadomości tekstowe wysyłane abonentom znajdującym się w zagrożonym rejonie. Tu jednak - jak podkreśla minister Błaszczak - potrzebne są nowe regulacje.

- Stacje przekaźnikowe telefonii nie są wyposażone w agregaty. W sytuacji braku dostępu energii elektrycznej ten system pada - wylicza ograniczenia Błaszczak. - Sytuacja jest o tyle utrudniona, że firmy telefonii komórkowej to kapitał obcy więc jest kwestia stworzenia odpowiednich wymagań - dodaje.

Projekt ustawy zakłada także - między innymi - utworzenie centralnej bazy magazynowej z niezbędnym sprzętem dla służb ratowniczych. Takie centra miałyby działać całodobowo w Krakowie, Bydgoszczy i w Częstochowie.

Czeka na prace

Projekt od września 2016 roku leży w Sejmie, czeka na prace nad nim. Posłowie opozycji podkreślają, że trzeba było tragedii, żeby ponownie zainteresować się tymi przepisami.

- Przykre jest to, że dopiero taka tragedia, śmierć kilku osób, może spowodować, że Prawo i Sprawiedliwość zainteresuje się własnym projektem - mówi Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej.

W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie czterech tysięcy budynków, z czego blisko trzy tysiące to budynki mieszkalne. Ponad szesnaście tysięcy gospodarstw nadal nie ma prądu.

Autor: Agnieszka Veljković / Źródło: Fakty w Południe

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS