Młodzi protestują. "Rodzice kiedyś musieli o to walczyć. My już trzeci dzień jesteśmy i trwamy"

23.07.2017 | Młodzi protestują. "Rodzice kiedyś musieli o to walczyć. My już trzeci dzień jesteśmy i trwamy"
23.07.2017 | Młodzi protestują. "Rodzice kiedyś musieli o to walczyć. My już trzeci dzień jesteśmy i trwamy"
Maciej Knapik | Fakty TVNB
23.07.2017 | Młodzi protestują. "Rodzice kiedyś musieli o to walczyć. My już trzeci dzień jesteśmy i trwamy"Maciej Knapik | Fakty TVNB

Świat młodych w ulicznym tłumie, jednak nie "ubeków", "zdrajców" czy "komunistów". Urodzili się w latach dziewięćdziesiątych, więc Solidarność znają, ale wyłącznie ze szkolnych podręczników lub rodzinnych historii. Teraz piszą własną historię, prosząc o weto przed Pałacem, błagając o szanowanie konstytucji, albo pisząc do prezydenta o sędziach Sądu Najwyższego: czerpiemy z ich mądrości, to nasze autorytety.

Na sobotnich protestach w całym kraju było wielu młodych ludzi, którzy do tej pory nie musieli wychodzić na ulice. - Rodzice kiedyś musieli walczyć. My już trzeci dzień jesteśmy i trwamy - tak mówią obecni na proteście.

Niektórzy są obecni od ponad tygodnia i dalej protestują. Krzyczą "wolne sądy", tłumaczą, że walczą o demokrację i Polskę. Są to młodzi ludzie, do których zupełnie nie trafiają argumenty władzy o potrzebie zmian.

Mówią, że reforma sądów jest potrzebna. - Ale czy to jest reforma? To tak naprawdę jest niszczenie sądów i oddanie Sądu Najwyższego w ręce polityków - uważa jeden z protestujących.

To właśnie do młodych osób apelował w sobotę w Gdańsku Lech Wałęsa, mówiąc o odzyskanej wolności. - Ktokolwiek chce zakłócić najważniejsze zwycięstwo, to wy, młodzi, nie możecie mu na to pozwolić - nawoływał były prezydent.

W czwartek zablokowali kontenerem na gruz wyjazd z Sejmu. Musiała interweniować policja. W sobotę przyszli pod dom Jarosława Kaczyńskiego, skandując hasła przeciwko PiS. Znów musieli interweniować policjanci.

Uczestnicy protestów składali też jasne deklaracje wobec policjantów. - Nie będziemy stawiać oporu. Nie będziemy was atakować. Nie wy jesteście naszym celem, ale oni. Wy wykonujecie swoje obowiązki - mówili protestujący.

Na internetowy wpis wiceministra Jarosława Zielińskiego o komunistach, zdrajcach i esbekach, z którego potem się tłumaczył, choć nie przeprosił, odpowiadali: - Ja mam dwadzieścia trzy lata. Nie pamiętam PRL-u, czasów komuny, ale mam wyobraźnię i potrafię sobie wyobrazić, co może nas spotkać, gdy prezydent Andrzej Duda podpisze te szkodliwe trzy ustawy.

"To antypopulizm"

Mają jasny przekaz. - Zależy nam na wolnej, demokratycznej, europejskiej, tolerancyjnej Polsce - mówią

- Młodzi w ostatnich wyborach w dużym stopniu byli nadreprezentowani w partiach populistycznych, wśród Kukiza czy Korwin-Mikkego. Teraz to już nie jest populizm, a wręcz przeciwnie. To jest antypopulizm - uważa profesor Henryk Domański z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

- To świetnie, że się zainteresowali tą sprawą, bo to jest de facto ich przyszłość. Oni nie interesowali się, bo gdy się urodzili w latach dziewięćdziesiątych, to oni to wszystko mieli - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier.

Krakowscy studenci prawa w liście otwartym piszą, że odwołanie sędziów Sądu Najwyższego "stanowiłoby niepowetowaną stratę nie tylko dla wymiaru sprawiedliwości, ale przede wszystkim dla społeczeństwa, które na co dzień czerpie z ich mądrości i praktyki". Proszą Andrzeja Dudę o weto. - Niezależność sądów jest wartością uniwersalną, wspólną dla nas wszystkich - mówił Jakub Bakonyi, przewodniczący Wydziałowej Rady Samorządu Studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zapowiadają, że będą protestować dalej.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS