"Ludzie z Klisz" zachwycili Chicago. Reporter "Faktów po Południu" z nagrodą

"Ludzie z Klisz" zachwycili Chicago. Reporter "Faktów po Południu" z nagrodą
"Ludzie z Klisz" zachwycili Chicago. Reporter "Faktów po Południu" z nagrodą
Mateusz Kudła | Fakty po południu
"Ludzie z Klisz" zachwycili Chicago. Reporter "Faktów po Południu" z nagrodąMateusz Kudła | Fakty po południu

Film dokumentalny pod tytułem "Ludzie z Klisz" zdobył nagrodę Gold Plaque na 53. Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Chicago. Wyprodukowany przez "Fakty po południu" TVN24 obraz w reżyserii Mateusza Kudły przedstawia historię odnalezienia 120 klisz fotograficznych na strychu jednego z domów w małej miejscowości na Dolnym Śląsku - Walimiu.

Ceremonia ogłoszenia zwycięzców odbyła się w Chicago 23 marca o 19:30. Film "Ludzie z Klisz" otrzymał nagrodę Gold Plaque w kategorii "Non-Fiction".

- Nagroda w Chicago jest dla nas miłą niespodzianką, bo film ukończyliśmy w połowie lutego i dopiero zaczęliśmy wysyłać go na konkursy - mówi Mateusz Kudła, reporter "Faktów po południu" TVN24 i reżyser filmu. - Jesteśmy bardzo dumni z tego, że o tej niewielkiej miejscowości w Górach Sowich gdzieś w południowo-zachodniej Polsce usłyszeli widzowie w Stanach - dodaje.

Zdjęcia do filmu wykonał Artur Głupczyk, operator "Faktów TVN" i TVN24.

Codzienne życie

Zdjęcia autorstwa nieżyjącego już organisty, Filipa Rozbickiego, przedstawiają codzienne życie mieszkańców położonej w Górach Sowich miejscowości.

- Są zdjęcia ludzi na spacerze, są wesela, są pogrzeby, są chrzciny - opowiada Łukasz Kazek, popularyzator historii regionu i bohater 25-minutowego filmu. - Chcieli żyć, budować, piec chleb, żyć z ludźmi, brać za mąż nowe kobiety, tworzyć wszystko od nowa, zapomnieć o wojnie. I to wszystko na tych zdjęciach jest - dodaje.

Łukasz postanowił zeskanować i opublikować klisze w internecie, bohaterowie około 800 czarno-białych, wykonanych po wojnie fotografii przypominają sobie okoliczności ich powstania. Kadrami zaczyna żyć całe miasteczko.

- Każdy liczył, że będzie na zdjęciu - opowiada bohater filmu. - Każdy zaczął szukać w głowie, czy Filip u mnie był? Czy Filip był w moim mieszkaniu? Filip naprawiał telewizory, a więc skoro był u mnie, może mi zrobił zdjęcie? Może mnie spotkał na spacerze, może jak spotkał mnie w polu? - relacjonuje.

Niezwykłą historię opisała prasa, a wspomnienia uwiecznionych przez Filipa Rozbickiego bohaterów fotografii trafiły na deski teatru. Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu wystawił musical pt. "Polska 120" w reż. Martyny Majewskiej.

Prestiżowa nagroda

Historia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego sięga 1964 roku. Wtedy to Michael Katuza wpadł na pomysł zorganizowania festiwalu filmowego, który byłby przeciwwagą dla hollywoodzkich ceremonii.

Pełna lista tegorocznych zwycięzców zostanie zaprezentowana w oficjalnym przewodniku prestiżowego 53. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago, w ramach którego przyznane zostały Chicago International Television Awards 2017.

Nagrody Gold i Silver Plaque są przyznawane twórcom filmów lub programów najwyższej jakości spośród produkcji zgłoszonych zarówno przez producentów z USA, jak i ze świata, uznanych przez jury za najlepsze w swojej kategorii.

Wśród twórców nagrodzonych dotychczas w konkursie telewizyjnym można wymienić nazwiska tak znane, jak m.in. Ridley Scott i Federico Fellini.

Źródło: Fakty Ekstra

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS