Miał "nogi jak z waty", teraz normalnie chodzi. Pomogli bytomscy lekarze i "zęby rekina"

19.02.2017 | Miał "nogi jak z waty", teraz normalnie chodzi. Pomogli bytomscy lekarze i "zęby rekina"
19.02.2017 | Miał "nogi jak z waty", teraz normalnie chodzi. Pomogli bytomscy lekarze i "zęby rekina"
Renata Kijowska | Fakty TVN
19.02.2017 | Miał "nogi jak z waty", teraz normalnie chodzi. Pomogli bytomscy lekarze i "zęby rekina"Renata Kijowska | Fakty TVN

Kiedy w plecach ślizgają się kręgi, ból jest piekielny. Jednak kiedy po trzygodzinnej operacji można normalnie siedzieć i chodzić, to piekielna jest jedynie radość. Lekarze z Bytomia mają nowy sposób na kręgozmyk. Wygląda jak zęby rekina, ale pomaga odzyskać końskie zdrowie.

Innowacyjna technika pozwoliła na tak szybką regenerację, że pan Jan Chmiel może siedzieć, a nawet chodzić już kilka dni po operacji, która trwała trzy godziny. Wcześniej ból, jaki odczuwał, był nie do zniesienia. Kręgosłup pana Jana buntował się - mężczyzna cierpiał na kręgozmyk, tak zwany ześlizg. Schorzenie polegające na tym, że kręgi przesuwają się względem siebie. - Ciężko było bardzo. Należę do chóru Halka w Piekarach Śląskich i było ciężko; w grudniu już nie chodziłem na próby, bo nie szło chodzić - z żalem wspomina pan Jan. - Jak chodziłem, od pasa w dół taki gorąc mi wchodził i to działało na nogi. Po pewnym czasie w ogóle nie umiałem już chodzić. Nogi miałem jak z waty - wspominał. Schorzenie to, jak tłumaczy neurochirurg dr Jerzy Pieniążek, jest poważne. - Może wskutek przesunięć doprowadzić do nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym; niedowładów, zaburzeń - mówi.

Ząb rekina

Doktor Jerzy Pieniążek z Bytomia ma jednak na to sposób - wyglądający trochę jak klocek lego, trochę jak zęby rekina implant, zwany "sliderem". Jego "zęby" wczepiają się w kość i przeciągają ją tak, by kręgi wróciły na swoje miejsce. Slidera skonstruował bioinżynier z Zielonej Góry dr Lechosław Ciupik. On także opracował metodę jego działania.

- Jest bezpieczniejsza i efektywniejsza - tłumaczy bioinżynier. - Tu nic nie robi się na siłę jak w poprzednich technikach, tylko wprowadza stałe elementy w oś obrotu i przemieszcza kręgi. Idzie to stosunkowo łatwo - ocenia dr Jerzy Pieniążek.

Wynalazek z potencjałem

Wszystko to ma szczególne znaczenie - do tej pory pacjentom wszczepiano np. śruby, a efekty były różne. Do zdrowia pacjenci dochodzili długo. W przypadku metody z tzw. zębem rekina, rekonwalescencja jest znacznie krótsza. - My pacjenta uruchamiamy po tygodniu, bardziej dla zasady. Ale tak naprawdę to on mógłby wstać ze stołu operacyjnego i iść na salę - mówi dr Pieniążek.

Doktor Pieniążek wykonał już 300 takich operacji. Sukcesy mają także zakopiańscy lekarze. Wynalazcy chcą, by zęby rekina pomagały także pacjentom za granicą. Zdaniem pana Jana - metoda się sprawdza. Może potwierdzić to śpiewająco. - Teraz znowu będę mógł chodzić na próby - mówi Jan Chmiel.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS