"Niemcy mają formę, która przetrzymuje moc w czasie"

Schetyna: musimy się zastanowić co dalej
Schetyna: musimy się zastanowić co dalej
Fakty z zagranicy
Schetyna: musimy się zastanowić co dalejFakty z zagranicy

Niemcy chcą być liderem Europy. Niemcy chcą być razem z Paryżem, rozdawać polityczne karty w Europie - powiedział w specjalnym wydaniu "Faktów z Zagranicy" na antenie TVN24 i TVN24 BiS lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. - Widać pewną labilność w postawach elektoratu niemieckiego, ale generalnie rzecz biorąc ani szoku, ani trzęsienia ziemi nie ma - ocenił z kolei były marszałek Sejmu Ludwik Dorn.

Angela Merkel po raz czwarty zostanie kanclerzem, choć wynik jest znacznie gorszy niż 4 lata wcześniej. Zdaniem Grzegorza Schetyny taki wynik nie jest zaskoczeniem. - Myślę, że sensacji nie ma, ale też nie ma eksplozji radości - powiedział lider Platformy Obywatelskiej - Spodziewaliśmy się rozstrzygnięcia i jasnych odpowiedzi od razu, ale tych odpowiedzi nie ma, bo z jednej strony CDU-CSU potwierdza, że miała wygrać te wybory Angela Merkel i je wygrywa, ale z drugiej strony to jest bardzo dobry wynik Alternatywy dla Niemiec (AfD) - ocenił Schetyna.

Zdaniem Grzegorza Schetyny najważniejsze będzie to, jaka koalicja powstanie w Niemczech. Według polityka Angela Merkel nie zmieni swojego politycznego kursu i że Merkel postawi na zacieśnianie relacji z Paryżem. - Na pewno przejmie inicjatywę, to jest oczywiste. Ona zawsze to robi - ocenił były szef MSZ.

Rozmowa z Grzegorzem Schetyną
Rozmowa z Grzegorzem SchetynąFakty z zagranicy

Zdaniem Schetyny kurs Niemiec będzie przez następne 4 lata bardziej proeuropejski, prointegracyjny, ale i propolski.

- Ona na pewno przejmie inicjatywę razem z Paryżem, i taka koalicja daje jej wsparcie na bardzo twardy kurs proeuropejski - ocenił i dodał "i to jest bardzo duże wyzwanie dla nas". Schetyna podkreślił takżę, że jest to istotne, zwłaszcza, że "bardzo dobry" wynik osiągnęła populistyczna partia AfD. Według lidera PO to "nowa jakość" i "trzecia siła" w Bundestagu, z którą nowa koalicja będzie walczyć wzmacniając proeuropejską pozycję Niemiec. - Tylko to ograniczy wzrastającą pozycję alternatywy dla Niemiec, bo dzisiaj to jest zagrożenie dla polityki niemieckiej, europejskiej, relacji z sąsiadami, także z Polską - ocenił.

- Uważam, że dominująca rola CDU-CSU i Angeli Merkel nie jest zagrożeniem. Zbudowanie nowej polityki wschodniej będzie, tak naprawdę, potwierdzeniem twardej polityki wobec Rosji - ocenił i dodał, że wpływy koalicji raczej tego nie zmienią.

Pierwsza część rozmowy z Ludwikiem Dornem
Pierwsza część rozmowy z Ludwikiem DornemFakty z zagranicy

Nie tylko AfD zaskoczyło

- Tak dobry wynik AfD jest pewnym zaskoczeniem - tak wyniki ocenia były marszałek Sejmu Ludwik Dorn. Zdaniem Dorna do przewidzenia było, że ta skrajnie prawicowa partia przekroczy próg wyborczy, ale "czymś, na co mniej się zwraca uwagi, jest powrót Wolnych Demokratów do Bundestagu, i to z bardzo dobrym wynikiem". - Widać pewną labilność w postawach elektoratu niemieckiego, ale generalnie rzecz biorąc ani szoku, ani trzęsienia ziemi nie ma - ocenił.

- Jeżeli spojrzeć na ostatnie 25 lat od 1989 roku, to ciągłość systemu politycznego oznacza, że Niemcy są oazą spokoju i stabilności w Europie, co wzmacnia ich wagę - powiedział Dorn. W tym czasie Niemcami przewodziło jedynie trzech kanclerzy. - Niemcy mają formę, która przetrzymuje moc w czasie - dodał.

Już po ogłoszeniu przez Martina Schulza, że SPD nie wejdzie do koalicji z SPD Dorn stwierdził, że "jest to naturalne".

- Ponieważ AfD uzyskało dobry wynik, to - moim zdaniem - chadecja i rząd będą z lekka konsumować niektóre elementy (wyborczych postulatów AfD - przyp. red.). Przede wszystkim, antyuchodźczych postulatów AfD - stwierdził. - Natomiast SPD będzie się zajmowało głównie demaskowaniem uległości chadecji wobec AfD i to ma, z punktu widzenia SPD, polityczny sens - ocenił.

Druga część rozmowy z Ludwikiem Dornem
Druga część rozmowy z Ludwikiem DornemFakty z zagranicy

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS