Condoleezza Rice: praworządność to jest odpowiedzialność każdego Polaka

29.06.2016 | Condoleezza Rice: praworządność to jest odpowiedzialność każdego Polaka
29.06.2016 | Condoleezza Rice: praworządność to jest odpowiedzialność każdego Polaka
TVN24 BiS
29.06.2016 | Condoleezza Rice: praworządność to jest odpowiedzialność każdego PolakaTVN24 BiS

– Polska walczyła o swoją demokrację i prawdopodobnie żaden naród na świecie nie poświęcił więcej niż Polska, aby uzyskać demokrację, którą teraz się cieszy – oceniła w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS była amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice. Praworządność jednak – jak dodała – „musi wiązać się z przewidywalnymi zasadami”. – To jest odpowiedzialność każdego Polaka – podkreśliła polityk, komentując punkt widzenia Amerykanów na toczącą się w Polsce debatę na temat praworządności i instytucji demokratycznych. W rozmowie z Piotrem Kraśko odniosła się także do sytuacji w Europie po brytyjskim referendum i do kwestii amerykańskiego zaangażowania w NATO w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych.

Zdaniem Condoleezzy Rice Europa wyjdzie zwycięsko z „zawirowań” politycznych, które w jej ocenie są skutkiem rozczarowania globalizacją.

– Europa przetrwa. To jest wielka wspólnota wartości. Wzloty i upadki są elementem systemu demokratycznego, Europa na pewno przetrwa te zawirowania. Oczywiście wymaga to sporo pracy. Z obywatelami, którzy są rozczarowani globalizacją, trzeba rozmawiać. To normalne, że są zdesperowani i szukają innej drogi – stwierdziła.

Była sekretarz stanu uważa, że obecne problemy Europy „to więcej niż tylko kryzys migracyjny”.

– Przywódcom krajów demokratycznych nie udało się przekonać obywateli, zwłaszcza tych rozczarowanych, do dobrych rzeczy, jakie przyniosła nam globalizacja czy wolny handel. Uważam, że jesteśmy bogatsi i cieszymy się większą wolnością dzięki temu, że jesteśmy otwarci na imigrantów, że mamy mobilnych pracowników, że mamy swobodny przepływ kapitału. Wszyscy z tego korzystamy – oceniła.

Praworządność w Polsce

– Mój pogląd jest taki, że Polska jest krajem demokratycznym. Polska walczyła o swoją demokrację i prawdopodobnie żaden naród na świecie nie poświęcił więcej niż Polska, aby uzyskać demokrację, którą teraz się cieszy – uznała była polityk.

– Praworządność musi wiązać się z przewidywalnymi zasadami. To są kwestie, które zawsze stoją przed demokracją, ale są instytucje, które zapewniają, że proces demokratyczny działa. I to jest odpowiedzialność każdego Polaka – dodała.

Była sekretarz stanu przyznała, że trudno jest jej sobie wyobrazić sytuację, w której rząd Stanów Zjednoczonych podważa wyroki Sądu Najwyższego. – Prasa natychmiast podchwyciłaby ten temat – oceniła.

Nigdy nie może dojść do sytuacji, że jedna instytucja, władza wykonawcza czy ustawodawcza przeważa nad pozostałymi. Dlatego prasa ma tutaj bardzo ważną rolę, aby zapewnić, że głosy tych, którzy sprzeciwiają się rządowi, również są słyszalne.

„Wszystko będzie w porządku”

Condoleezza Rice zapewniła Piotra Kraśko, że ktokolwiek zostanie nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych, „wszystko będzie w porządku”, jeśli chodzi o amerykańskie zaangażowanie w NATO. – Zobowiązania wobec NATO są również dobre dla interesów Stanów Zjednoczonych – tłumaczyła.

– Stany Zjednoczone muszą pokazać reszcie świata, że artykuł 5. (Traktatu Północnoatlantyckiego – przyp. red.) jest gwarancją również dla tych krajów, które wstąpiły do NATO w latach 90. – stwierdziła polityk. Artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego stanowi, że państwa NATO uznają napaść na jedno z nich za napaść na wszystkich, i że udzielą pomocy krajom napadniętym.

– To oznacza, że jestem za obecnością wojsk amerykańskich w Polsce. Jestem również za obecnością systemu obrony antyrakietowej w krajach bałtyckich. Stany Zjednoczone muszą wysłać sygnał, że są zaangażowane. Ten region będzie bardziej bezpieczny, jeśli ta obecność wojskowa się pojawi – oceniła.

Dr Condoleezza Rice, 66. sekretarz stanu USA była gościem honorowym 7. Konferencji Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL).

Autor: Piotr Kraśko / Filip Czerwiński / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS