Co tydzień ginie dziecko, bo w domu jest broń. "Już dwulatek potrafi nacisnąć na spust"


Dostęp dzieci do naładowanej i odbezpieczonej broni to temat, który powraca przy okazji tragicznych wydarzeń. Tym razem pojawił się jednak przy okazji raportu "USA TODAY" i agencji Associated Press. Wynika z niego, że w co trzecim domu w Stanach Zjednoczonych, w których wychowuje się dziecko, znajduje się broń palna. Jak wyliczyli dziennikarze, w ostatnich trzech latach doszło do 152 wypadków, w których dziecko samo się zastrzeliło albo zostało zastrzelone przez inne dziecko.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 na antenie TVN24 BiS.

Co tydzień w Stanach Zjednoczonych ginie dziecko dlatego, że samo do siebie wystrzeliło albo dlatego, że zostało postrzelone przez inne dziecko. Okoliczności tych tragedii są zwykle bardzo podobne. Niezabezpieczona, naładowana broń i chwila nieuwagi.

Amy Pittman odwiedza grób swojego synka Christiana co kilka dni. Dziewięcioletni chłopczyk został śmiertelnie postrzelony przez dwunastoletniego brata, gdy ich matki nie było w domu. - Gdy wychodziłam jadł kurczaka i frytki, które mu kupiłam. Następnym razem gdy go zobaczyłam leżał w trumnie - wspomina kobieta.

Po każdej takiej tragedii pojawiają się pytania czy można było jej uniknąć i kto ponosi za nią odpowiedzialność. Z najnowszego raportu "USA TODAY" i agencji Associated Press wynika, że w różnych częściach Stanów Zjednoczonych padają na nie różne odpowiedzi.

W Karolinie Północnej, gdy dwulatka strzeliła sobie w głowę, jej opiekunka usłyszała zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci. W Kolorado, w analogicznej sytuacji, opiekunowie nie zostali ukarani. Czasem, tak jak w Illinois, wyrok zostaje wydany w zawieszeniu.

W co trzecim domu

- W USA ponad półtora miliona dzieci mieszka w domach z naładowaną, niezabezpieczoną bronią - podkreśla Robyn Thomas z Law Center to Prevent Gun Violence.

Broń znajduje się w co trzecim domu, w którym mieszkają dzieci. W niektórych jest schowana i rozładowana. W innych leży w zasięgu ręki, gotowa do strzału.

Połowa stanów wprowadziła nakaz właściwego zabezpieczenia broni - w pozostałych zwyciężyły racje NRA, czyli potężnego Narodowego Stowarzyszenia Strzeleckiego Ameryki. Dziennikarze wyliczyli, że w ciągu trzech ostatnich lat doszło do 152 wypadków, w których dziecko samo się zastrzeliło albo zostało zastrzelone przez inne dziecko. W połowie tych spraw rodzice usłyszeli zarzuty.

- Już dwuletnie dziecko potrafi nacisnąć na spust. Wielu rodziców nie zdaje sobie z tego sprawy - podkreśla Thomas. Amy Pittman została skazana na dwa lata więzienia, a jej pozostałe dzieci trafiły pod opiekę zastępczą. Kobieta wytatuowała sobie imię zastrzelonego synka oraz pytanie: czy rzeczywiście jestem tak złą matką, jak o mnie mówią?

W dniu gdy zginął jej syn, wychodziła do pracy zostawiając w domu czworo dzieci, dwa nabite pistolety i strzelbę.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS