Opinie

Krzysztof Skórzyński

Obrazek z pociągu

- Słyszał pan o tym biskupie? - Którym? - No tym z Krakowa, co przeprosił za tego pedofila! - Chyba to ten z warszawskiej Pragi przeprosił?! - A no tak, tak. Dobrze, że przeprosił, ale czemu tyle czasu go trzymał na parafii... - A pan wierzy, że szczerze przeprosił?

No i zaczyna się mój dramat. Odwracam wzrok, wlepiam oczy w książkę, żeby tylko nie zostać włączonym w dyskusję. A jednak.

Zaczynam zatem, więdząc w co się pakuje. Jedno zdanie moich rozmówców nie zadowoli, bo dyskusja już jest gorąca, a droga do Krakowa jeszcze długa. Mówię, że to nie jest kwestia wiary. Że dla mnie liczą się w tej sprawie fakty. Wreszcie, że chciałbym wierzyć, ale Biskup przez wiele dni mi nie pomagał uwierzyć.

Jałowa dyskusja?

Pani jest bardziej zaangażowana. Dopytuje. Teraz żąda odpowiedzi na pytanie, czy Episkopat chce walczyć z pedofilią i czy jest zdeterminowany. A ja znów nie potrafię odpowiedzieć. Słaby ze mnie rozmówca. Moi mimowolni towarzysze podróży ewidentnie nie są usatysfakcjonowani. Żądali jasnej deklaracji. Na Boga - nie znam jej, choć bardzo bym chciał.

Ale jak ją mogę znać, skoro od jednego Biskupa słyszę zapewnienia, że Kościół jest zdeterminowany, żeby działać. A po chwili drugi Hierarcha oburza się na samo pytanie. Dochodzi też stały element krajobrazu, czyli "chcecie zrobić z Kościoła bandę pedofili, gwałcicieli i dewiantów". Za taką dyskusję to ja dziękuję.

Bardzo bym chciał Pani z pociągu odpowiedzieć, że Episkopat wydał wojnę księżom pedofilom. Tylko co odpowiem, gdy zapyta mnie o dowody? Bo gdy słyszę Sekratarza Episkopatu, to mu wierzę! Wierzę, że bardzo chce! Ale gdy słyszę na przykład Biskupa Pieronka - to znów widzę oburzenie na samo pytanie.

Oburzeni biskupi

Znów z lubością kopiujemy wzorce z zachodu. Tym razem robi to część Hierarchów. Nie wiecie Ekscelencje dokąd to prowadzi? Doskonale wiecie. A część z Was postępuje tak jak przed laty postępowali Biskupi w Irlandii czy USA. Tam też zaczęły wybuchać skandale pedofilskie. I tam też wielu Hierarchów działało według schematu: najpierw oburzenie na pytania, potem przymykanie oczu na fakty, a dopiero przyparcie do muru i konfrontacja w faktami wymusiła słynne "przepraszamy i prosimy o wybaczenie".

Oburzeni Biskupi w Polsce mogą oczywiście powiedzieć, że kościoły np. w Bostanie czy w Irlandii są pełne, a seminaria pękają w szwach. Jasne. Tylko najpierw opustoszały! Czy w moim Kościele też musi się powtórzyć ten scenariusz?

Wyrzuciłem to wszystko z siebie. Pani w pociągu chyba jest usatysfakcjonowana. Jej sąsiad też sprawia takie wrażenie.

Dojechałem do Krakowa. Idę się spotkać ze znajomym Franciszkaninem. Teraz to ja będę pytał. Może On roztrzygnie moje wątpliwości.

Krzyszof Skórzyński
Diecezja Warszawsko-Praska

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Damian Lebuda
Damian Lebuda

Mnie z kolei zamroziła ta wczorajsza wypowiedź abp Michalika. Co z tego, że przeprosił, skoro powiedział skandaliczne rzeczy wczoraj. Dzieci, rodzice, rozwody…nie księża. Rozmywanie odpowiedzialności. Nie jestem prawnikiem, ale według mnie kościół, rozumiany jak instytucja, powinien wypłacać odszkodowania ofiarom tych makabrycznych rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   mateusz_hasior
   mateusz_hasior

   Oglądam, słucham czytam, wypowiedzi hierarchów, księży, osób świeckich. Ze stoickim spokojem staram się zrozumieć ich wypowiedzi, zarówno tych którzy z Kościołem są za pan brat, jak i również tych którzy traktują tą wspólnotę jako największego wroga . Z każdą kolejną wypowiedzią, rodzą się kolejne pytania, na które wciąż rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Sikorski nie miał innego wyjścia, politycy PO go zmusili

      Sikorski nie miał innego wyjścia, politycy PO go zmusili

      – Jeśli prześledzimy wypowiedzi Ewy Kopacz i innych polityków Platformy Obywatelskiej, to zauważymy, że oni nie zostawiali mu wyboru – komentuje decyzję Radosława Sikorskiego reporterka Faktów i TVN24 Arleta Zalewska. Były marszałek napisał w poniedziałek na Twitterze, że nie wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych. Zdaniem Zalewskiej do takiej decyzji zmusiła polityka jego partia, ale on sam mógł też czuć się zmęczony ostatnimi wydarzeniami. – Chciał być prezydentem, miał być szefem NATO, aspirował nawet do tego, że zastąpi Donalda Tuska. Dzisiaj jest szeregowym posłem – mówiła Arleta Zalewska we „Wstajesz i Wiesz”. Więcej komentarzy w tej sprawie w materiale Jakuba Sobieniowskiego w Faktach o 19:00.

      czytaj więcej »
     • PiS może zagrać PO na nosie i wystawić Szydło w Warszawie

      PiS może zagrać PO na nosie i wystawić Szydło w Warszawie

      – Prawo i Sprawiedliwość zastanawia się, czy Beata Szydło nie powinna wystartować z Warszawy – zdradza Krzysztof Skórzyński, reporter polityczny Faktów TVN. Partia Jarosława Kaczyńskiego miałaby w ten sposób zareagować na pomysł Platformy Obywatelskiej, by Ewa Kopacz wystartowała w stolicy. Bezpośrednie starcie z szefem PiS miało dać szefowej rządu przewagę. – Czeka nas także kilka tygodni debaty o debacie pomiędzy kandydatkami na przyszłego premiera – uważa Skórzyński, ale jednocześnie zastrzega, że na pewno teraz do debaty nie dojdzie.

      czytaj więcej »
     • Dla Kopacz lepsze jest jeżdżenie po Polsce niż siedzenie w Warszawie

      Dla Kopacz lepsze jest jeżdżenie po Polsce niż siedzenie w Warszawie

      Samorządowi działacze Platformy Obywatelskiej byli do tej pory zupełnie nieaktywni – uważa Krzysztof Skórzyński. Zdaniem reportera politycznego Faktów TVN brak zaangażowania w kampanię wyborczą z ich strony był sporym problemem PO, więc teraz Ewa Kopacz rusza w Polskę, żeby wysłać do samorządowców sygnał o pełnej mobilizacji. – Wiem na pewno, że dla Ewy Kopacz lepsze jest jeżdżenie po Polsce (…) niż siedzenie w Warszawie i niepokazywanie się w ogóle – ocenił Skórzyński.

      czytaj więcej »
     • „Kukiz podważa wszystkie osiągnięcia demokracji”

      „Kukiz podważa wszystkie osiągnięcia demokracji”

      „Jestem przekonany, że ludzie opowiedzą się za jednomandatową ordynacją wyborczą. Nie przewiduję innego wariantu” – mówił w poniedziałek w „Kropce nad i” Paweł Kukiz. Zdaniem Katarzyny Kolendy-Zaleskiej artysta „nie do końca chce zrozumieć”, jakie mogą być tego konsekwencje. – To tak naprawdę prowadzi do tego, że Paweł Kukiz podważa wszystkie osiągnięcia demokracji – komentowała we wtorek na antenie TVN24 reporterka polityczna Faktów TVN. – Ludziom się to na pewno podoba, tylko nie tak działa demokracja – dodała.

      czytaj więcej »
     • Mastalerek nie został zdegradowany. „To awans”

      Mastalerek nie został zdegradowany. „To awans”

      W poniedziałek prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński poinformował, że nowym rzecznikiem partii zostaje posłanka Elżbieta Witek, a dotychczas pełniący tę funkcję Marcin Mastalerek zostanie rzecznikiem sztabu partii. Zdaniem reporterki politycznej Faktów TVN Katarzyny Kolendy-Zaleskiej nie jest to degradacja, a wręcz awans. – Wydaje mi się, że on jest szykowany na coś więcej niż tylko zwykłego rzecznika – mówi nasza reporterka i dodaje, że widziałaby go w roli rzecznika rządu, jeśli PiS wygra jesienią wybory. Katarzyna Kolenda-Zaleska komentowała też słowa Jarosława Kaczyńskiego, który na pytanie o to, co sam będzie robił po wyborach, odparł tylko: „Dam sobie jakoś radę”.

      czytaj więcej »
     • Pomysł referendum jest absolutnie chybiony

      Pomysł referendum jest absolutnie chybiony

      „Nie ma czasu na uświadomienie obywateli odnośnie założeń referendum. Ono – według teorii – powinno pozwolić wypowiedzieć się społeczeństwu w ważnej dla niego kwestii. Nie dojdzie do tego, jeśli nikt nie będzie wiedział, co jest alternatywą dla istniejących rozwiązań” – mówił na antenie TVN24 Krzysztof Skórzyński. Reporter polityczny Faktów TVN podkreślił również, że m.in. nie przedstawiono żadnej alternatywy dla obecnego systemu finansowania partii politycznych z budżetu. „W latach 90. brak finansowania z budżetu rodził patologie. Z wielu złych systemów akurat przeznaczanie z budżetu pieniędzy dla partii politycznych, jest najmniej patologiczne” – powiedział Krzysztof Skórzyński.

      czytaj więcej »
     • Wybory to ostatnia szansa dla Kaczyńskiego, aby znów mógł być premierem

      Wybory to ostatnia szansa dla Kaczyńskiego, aby znów mógł być premierem

      „Naturalne są dzisiaj wątpliwości, czy Jarosław Kaczyński po pół roku nie wykona – w odniesieniu do Beaty Szydło – dokładnie tego samego manewru, który miał miejsce z Kazimierzem Marcinkiewiczem. Ówczesny premier był bardzo popularny, a mimo to prezes PiS zastąpił go na stanowisku szefa rządu” – mówił Krzysztof Skórzyński w TVN24. Reporter polityczny Faktów nawiązał do sytuacji z 2006 roku, kiedy Jarosław Kaczyński objął fotel szefa rządu, odsuwając od władzy Kazimierza Marcinkiewicza. „Jeżeli Jarosław Kaczyński chce jeszcze raz być premierem, to zbliżające się wybory to dla niego absolutnie ostatni moment” – mówił Skórzyński.

      czytaj więcej »
     • Skórzyński: manewr „zastąpienia premiera” dla PiS dziś byłby morderczy

      Skórzyński: manewr „zastąpienia premiera” dla PiS dziś byłby morderczy

      Jeśli PiS wskaże Beatę Szydło jako kandydata na premiera, będzie to oznaczało – zdaniem reportera politycznego Faktów TVN Krzysztofa Skórzyńskiego – że Jarosław Kaczyński zdał sobie sprawę z tego, że jego wizerunek jest obciążeniem dla jego ugrupowania. – To jest prosta kalkulacja Kaczyńskiego. Pewne błędy, które popełnił w czasie, gdy PiS rządziło, są obciążeniem dla tej partii w momencie, gdy – wiele na to wskazuje – przejmie władzę w Polsce po jesiennych wyborach – stwierdził Skórzyński. Nasz reporter nie przewiduje też zastąpienia po pewnym czasie Szydło przez Kaczyńskiego, bo byłoby to ryzykowne. – Powtórzenie tego manewru z 2006 roku, kiedy to Jarosław Kaczyński zastąpił Kazimierza Marcinkiewicza, dzisiaj dla PiS byłby morderczy. To byłby cios, który by spowodował radykalne tąpnięcie w sondażach PiS, zaostrzenie konfliktu na scenie politycznej, niewykluczone też, że jakieś ruchy wewnątrz partii.

      czytaj więcej »
     • Przywrócenie tzw. podatku Religi raczej podniesie wysokość składek OC

      Przywrócenie tzw. podatku Religi raczej podniesie wysokość składek OC

      „Widać, że wykonana została praca programowa i nowy minister zdrowia nie przychodzi z niczym. Byłem wręcz zaskoczony, że prof. Zembala miał gotowe rozwiązania. Chyba wszystkich nas zaskoczyła propozycja przywrócenia tzw. podatku Religi” – mówił Marek Nowicki na antenie TVN24. Chodzi o to, by wszyscy kierowcy zostali obciążeni kosztami leczenia ofiar wypadków drogowych. Na ten cel miałaby trafiać część obowiązkowego ubezpieczenia OC. „To odświeżony pomysł, ponieważ ów podatek już funkcjonował w Polsce przez rok i został zlikwidowany przez obecnie rządzącą koalicję. Pomysł nowego ministra zdrowia na pewno wywoła dużą dyskusję. Nie wiadomo, czy wprowadzenie tego podatku nie spowoduje zwiększenia składek OC” – mówił reporter Faktów TVN.

      czytaj więcej »
     • Wiatr nie wieje w żagle Platformy Obywatelskiej

      Wiatr nie wieje w żagle Platformy Obywatelskiej

      „Platforma Obywatelska jest w ogromnym kryzysie” – uważa Krzysztof Skórzyński, reporter polityczny Faktów TVN i choć – jak ostrożnie stwierdza – „wszystko jest możliwe”, to ciężko będzie tej partii odbudować zaufanie społeczne. Szczególnie, że „obserwujemy trend społeczny, który wieje wiatrem w żagiel PiS (…) Nie widzę czegoś takiego, co dałoby oddech świeżości PO”.

      czytaj więcej »
     • „Kukiz pokazał, że mu się chce. Teraz czekamy na konkretny program”

      „Kukiz pokazał, że mu się chce. Teraz czekamy na konkretny program”

      – Paweł Kukiz w kampanii prezydenckiej pokazał, że mu się chce. To się ludziom spodobało, bo to na tle innych kandydatów go wyróżniało. Ale teraz musi pokazać poglądy, musi pokazać program – tak dziennikarz Faktów TVN skomentował w TVN24 wynik poparcia dla ugrupowania Kukiza (24 proc.) w sondażu Millward Brown dla Faktów TVN i TVN24. – Ja tak naprawdę nie wiem, co on sądzi. (...) Na razie widzę zbiór życzeń i to nie pobożnych, ale życzeń jak najgorszego tym wszystkim, którzy ośmielają się w jakiś sposób skrytykować Pawła Kukiza. On bardzo źle na to reaguje – mówił Sobieniowski.

      czytaj więcej »
     • Relacje PiS – Kukiz będą się zaostrzały

      Relacje PiS – Kukiz będą się zaostrzały

      „Paweł Kukiz odbiera w dużej mierze wyborców Prawu i Sprawiedliwości. Relacje na tej linii będą się zaostrzały, już widać pierwsze symptomy” – uważa Krzysztof Skórzyński, reporter polityczny Faktów TVN. PiS-owi ciężko będzie krytykować Kukiza, bo jego hasłowa kampania pozwala mu łatwo odeprzeć każdy atak mówiąc: zobaczcie, jak się nas boją.

      czytaj więcej »
     • Szydło premierem? "Wypowiedzi Dudy nie można lekceważyć"

      Szydło premierem? "Wypowiedzi Dudy nie można lekceważyć"

      - To bardzo istotny sygnał, nie do zlekceważenia - tak dziennikarz Faktów TVN Grzegorz Kajdanowicz ocenił w TVN24 wypowiedź Andrzeja Dudy, który w Radiu Kraków powiedział o Beacie Szydło jako najlepszej kandydatce na premiera. Kajdanowicz zastanawiał się, czy wypowiedź ta była wcześniej uzgodniona z Jarosławem Kaczyńskim. Jego zdaniem, PiS nie zaproponuje kandydatury swojego prezesa na ewentualnego przyszłego premiera, "przynajmniej w tej fazie projektu: wygrajmy wybory parlamentarne i cała władza w ręce PiS".

      czytaj więcej »
     • Dla premier to być, albo nie być

      Dla premier to być, albo nie być

      – Nie spodziewałam się przełomu – tak posiedzenie klubu Platformy Obywatelskiej w Jachrance komentuje Katarzyna Kolenda-Zaleska, reporterka polityczna Faktów TVN. Dziennikarka podkreśla, że premier Ewa Kopacz postanowiła przejąć dowodzenie w PO. – To dla niej być, albo nie być – twierdzi Kolenda-Zaleska.

      czytaj więcej »
     • Petru piątą kolumną PO? „To najlepszy moment na stworzenie nowej partii”

      Petru piątą kolumną PO? „To najlepszy moment na stworzenie nowej partii”

      Obecnie jest najlepszy moment na stworzenie nowej partii – tak reporter Faktów TVN Krzysztof Skórzyński i reporterka TVN24 Arleta Zalewska komentują sondażowy sukces nowych projektów na scenie politycznej. Według najnowszego sondażu Millward Brown dla Faktów TVN i TVN24 na PiS zagłosowałoby 25 proc. wyborców, 20 proc. poparłoby siłę polityczną Pawła Kukiza, 17 proc. wyborców wskazało PO, a 10 proc. zyskałoby stowarzyszenie Ryszarda Petru NowoczesnaPL. – Słyszałem takie spiskowe teorie, że ugrupowanie Ryszarda Petru to jest pomysł PO na to, żeby zebrać tych niezadowolonych, a potem stworzyć jakąś koalicje z Ryszardem Petru, a tak naprawdę, że Ryszard Petru jest piątą kolumną PO i na samym końcu połączą siły – mówił Skórzyński. Stwierdził też, że z pewnością Paweł Kukiz niebawem „zawiąże struktury” ugrupowania politycznego. – Jeżeli Kukiz nie zawiąże partii politycznej, to – jeśli dostanie się do Sejmu – nie będzie miał szans na subwencję, czyli finansowanie z budżetu. Reporter Faktów przypomniał też, że wiele partii na początku zapewniało, że subwencji nie chce, ale „gdy się dostało do Sejmu, to ręce po te pieniążki wyciągało”.

      czytaj więcej »
     tvnpix