Opinie

Krzysztof Skórzyński

Obrazek z pociągu

- Słyszał pan o tym biskupie? - Którym? - No tym z Krakowa, co przeprosił za tego pedofila! - Chyba to ten z warszawskiej Pragi przeprosił?! - A no tak, tak. Dobrze, że przeprosił, ale czemu tyle czasu go trzymał na parafii... - A pan wierzy, że szczerze przeprosił?

No i zaczyna się mój dramat. Odwracam wzrok, wlepiam oczy w książkę, żeby tylko nie zostać włączonym w dyskusję. A jednak.

Zaczynam zatem, więdząc w co się pakuje. Jedno zdanie moich rozmówców nie zadowoli, bo dyskusja już jest gorąca, a droga do Krakowa jeszcze długa. Mówię, że to nie jest kwestia wiary. Że dla mnie liczą się w tej sprawie fakty. Wreszcie, że chciałbym wierzyć, ale Biskup przez wiele dni mi nie pomagał uwierzyć.

Jałowa dyskusja?

Pani jest bardziej zaangażowana. Dopytuje. Teraz żąda odpowiedzi na pytanie, czy Episkopat chce walczyć z pedofilią i czy jest zdeterminowany. A ja znów nie potrafię odpowiedzieć. Słaby ze mnie rozmówca. Moi mimowolni towarzysze podróży ewidentnie nie są usatysfakcjonowani. Żądali jasnej deklaracji. Na Boga - nie znam jej, choć bardzo bym chciał.

Ale jak ją mogę znać, skoro od jednego Biskupa słyszę zapewnienia, że Kościół jest zdeterminowany, żeby działać. A po chwili drugi Hierarcha oburza się na samo pytanie. Dochodzi też stały element krajobrazu, czyli "chcecie zrobić z Kościoła bandę pedofili, gwałcicieli i dewiantów". Za taką dyskusję to ja dziękuję.

Bardzo bym chciał Pani z pociągu odpowiedzieć, że Episkopat wydał wojnę księżom pedofilom. Tylko co odpowiem, gdy zapyta mnie o dowody? Bo gdy słyszę Sekratarza Episkopatu, to mu wierzę! Wierzę, że bardzo chce! Ale gdy słyszę na przykład Biskupa Pieronka - to znów widzę oburzenie na samo pytanie.

Oburzeni biskupi

Znów z lubością kopiujemy wzorce z zachodu. Tym razem robi to część Hierarchów. Nie wiecie Ekscelencje dokąd to prowadzi? Doskonale wiecie. A część z Was postępuje tak jak przed laty postępowali Biskupi w Irlandii czy USA. Tam też zaczęły wybuchać skandale pedofilskie. I tam też wielu Hierarchów działało według schematu: najpierw oburzenie na pytania, potem przymykanie oczu na fakty, a dopiero przyparcie do muru i konfrontacja w faktami wymusiła słynne "przepraszamy i prosimy o wybaczenie".

Oburzeni Biskupi w Polsce mogą oczywiście powiedzieć, że kościoły np. w Bostanie czy w Irlandii są pełne, a seminaria pękają w szwach. Jasne. Tylko najpierw opustoszały! Czy w moim Kościele też musi się powtórzyć ten scenariusz?

Wyrzuciłem to wszystko z siebie. Pani w pociągu chyba jest usatysfakcjonowana. Jej sąsiad też sprawia takie wrażenie.

Dojechałem do Krakowa. Idę się spotkać ze znajomym Franciszkaninem. Teraz to ja będę pytał. Może On roztrzygnie moje wątpliwości.

Krzyszof Skórzyński
Diecezja Warszawsko-Praska

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Damian Lebuda
Damian Lebuda

Mnie z kolei zamroziła ta wczorajsza wypowiedź abp Michalika. Co z tego, że przeprosił, skoro powiedział skandaliczne rzeczy wczoraj. Dzieci, rodzice, rozwody…nie księża. Rozmywanie odpowiedzialności. Nie jestem prawnikiem, ale według mnie kościół, rozumiany jak instytucja, powinien wypłacać odszkodowania ofiarom tych makabrycznych rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   mateusz_hasior
   mateusz_hasior

   Oglądam, słucham czytam, wypowiedzi hierarchów, księży, osób świeckich. Ze stoickim spokojem staram się zrozumieć ich wypowiedzi, zarówno tych którzy z Kościołem są za pan brat, jak i również tych którzy traktują tą wspólnotę jako największego wroga . Z każdą kolejną wypowiedzią, rodzą się kolejne pytania, na które wciąż rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Czuję się oszukana. Coming out ks. Charamsy to była świetnie zaplanowana akcja marketingowa

      Czuję się oszukana. Coming out ks. Charamsy to była świetnie zaplanowana akcja marketingowa

      – Ja właściwie czuję się oszukana. W wywiadzie mówił, że jest idealistą, romantykiem i chce uwrażliwić Kościół na sprawy homoseksualistów – mówi Katarzyna Kolenda-Zaleska, która przeprowadziła wywiad z księdzem Krzysztofem Charamsą. Polski duchowny pracujący w Watykanie pod koniec ubiegłego tygodnia przyznał, że jest homoseksualistą. W sobotę, już po rozmowie z reporterką Faktów TVN, ksiądz zorganizował konferencję, na której pojawił się ze swoim partnerem. Zdaniem Katarzyny Kolendy-Zaleskiej to była prowokacja, która unieważniła wszystko, co duchowny mówił wcześniej. – To była doskonale zaplanowana akcja marketingowa – podsumowuje Katarzyna Kolenda-Zaleska.

      czytaj więcej »
     • Skórzyński: nad kompetencje przełożono płeć. Trzy kobiety kandydatkami na premiera

      Skórzyński: nad kompetencje przełożono płeć. Trzy kobiety kandydatkami na premiera

      „Barbara Nowacka może być liderką Zjednoczonej Lewicy albo kandydatką na premiera ZL” – powiedział w środę rano Leszek Miller w TVN24. Jak komentuje Krzysztof Skórzyński, trend ten wyznaczyło na początku kampanii Prawo i Sprawiedliwość, stawiając Beatę Szydło w kontrze do Ewy Kopacz. – Jest taka doktryna dzisiaj w polskiej polityce, zgodnie z którą kobiety lepiej wypadają, kobiety trudniej jest atakować i są takimi celami, w które trudniej trafić – ocenił Skórzyński. Zdaniem reportera politycznego Faktów TVN „w poprawności politycznej (...) nad ocenę kompetencji przełożono płeć”. Więcej na ten temat dziś w Faktach TVN o 19:00.

      czytaj więcej »
     • Sądny dzień nad Zbigniewem Ziobrą ma ewidentnie kontekst wyborczy

      Sądny dzień nad Zbigniewem Ziobrą ma ewidentnie kontekst wyborczy

      Po burzliwej dyskusji w Sejmie na ostatnim posiedzeniu parlamentarzyści zadecydowali, że Zbigniew Ziobro nie stanie przed Trybunałem Stanu. Ziobrze zarzucano naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej w czasie, kiedy był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym. W głosowaniu zabrakło wymaganej większości i sprawa została umorzona. – Sądny dzień dla Zbigniewa Ziobry to wymarzony prezent dla PO, ponieważ jest on symbolem IV RP. Cała sprawa byłego ministra sprawiedliwości ma ewidentny kontekst wyborczy, ponieważ mamy szczyt kampanii, a Zbigniew Ziobro startuje w do parlamentu – mówił na antenie TVN24 Grzegorz Kajdanowicz. – Były minister sprawiedliwości nie jest politykiem pierwszej linii Zjednoczonej Prawicy i nie sądzę, żeby ktoś na niego czekał jak na zbawcę. Raczej nie będzie on też pełnił ważnych funkcji w rządzie, jeśli wybory wygra prawica – uważa Grzegorz Kajdanowicz.

      czytaj więcej »
     • Prezydent Duda nieformalnie włącza się w kampanię PiS

      Prezydent Duda nieformalnie włącza się w kampanię PiS

      Niższy wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn – zakłada projekt ustawy, który podpisał w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. – Zakładam, że od dzisiaj wiadomo, co będzie motywem przewodnim kampanii Prawa i Sprawiedliwości – ocenia Krzysztof Skórzyński. – PiS będzie mogło półgębkiem powiedzieć: jeżeli wybierzecie nas i my zwyciężymy, to ta ustawa wejdzie w życie – dodaje reporter polityczny Faktów TVN. Jego zdaniem „to jest takie nieformalne włączanie się Andrzeja Dudy w kampanię PiS”.

      czytaj więcej »
     • Piechociński prawdopodobnie przyjmie taktykę domniemania niewinności. Afera wokół NIK

      Piechociński prawdopodobnie przyjmie taktykę domniemania niewinności. Afera wokół NIK

      – Jak znam życie, to Janusz Piechociński przyjmie taką taktykę, jak w sprawie Jana Burego, to znaczy domniemanie niewinności – mówi Grzegorz Kajdanowicz, zastanawiając się, co zrobi szef Polskiego Stronnictwa Ludowego po doniesieniach tygodnika „Wprost”. Zdaniem prowadzącego Faktów TVN publikacja pokazuje, że w PSL-u jest zwarty, jednolity front obrony, jeśli pojawiają się zarzuty pod adresem któregokolwiek z członków partii. W podobnych przypadkach politycy innych partii często byli zmuszani usunąć się w cień, albo sami to robili „przynajmniej do czasu wyjaśnienia historii” – podkreśla Kajdanowicz. W środę „Wprost” napisał, że pozostawienie Mariana Cichosza na stanowisku wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli zostało uzgodnione między Krzysztofem Kwiatkowskim a Januszem Piechocińskim na imieninach u tego pierwszego. Miał o tym mówić Kwiatkowski podczas rozmowy z Janem Burym. Znacznie więcej na ten temat dziś w Faktach TVN o 19:00 w materiale Krzysztofa Skórzyńskiego.

      czytaj więcej »
     • Gruszki na wierzbie. Kopacz powtarza manewr Komorowskiego

      Gruszki na wierzbie. Kopacz powtarza manewr Komorowskiego

      – Dobrnęliśmy do takiego momentu, w którym politycy nie bardzo wiedzą, co można mówić, żeby mówić odpowiedzialnie, więc mówią wszystko – mówi Krzysztof Skórzyński, oceniając polityczne obietnice złożone przez Ewę Kopacz i Beatę Szydło w czasie konwencji programowych. Reporter polityczny Faktów TVN podkreśla, że szefowa polskiego rządu powtórzyła w weekend manewr, który wykonał Bronisław Komorowski po pierwszej turze wyborów prezydenckich, zapowiadając referendum i zagrała va banque, obiecując „gruszki na wierzbie”. – Nie mam pojęcia, jak Ewa Kopacz chciałaby to spiąć budżetowo – podkreśla Skórzyński.

      czytaj więcej »
     • Wielka reforma ekonomiczna PO to sposób na odzyskanie wyborców

      Wielka reforma ekonomiczna PO to sposób na odzyskanie wyborców

      Sobota upłynie pod znakiem konwencji partyjnych – PiS, PSL i PO. Ugrupowania zaprezentują swój program. Wśród postulatów Platformy Obywatelskiej – jak nieoficjalnie dowiedziała się TVN24 – ma być „wielka reforma finansowa państwa”, która zakłada m.in. likwidację składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Narodowy Fundusz Zdrowia. Po zmianach, świadczenia te mają być finansowane z budżetu państwa. „Absolutnie nie wierzę, że państwo miałoby w całości przejąć płacenia składek Polaków, bo to jest kompletnie nieodpowiedzialne, irracjonalne i absurdalne. To się po prostu nie uda” – skomentował w TVN24 te doniesienia Grzegorz Kajdanowicz. „Jestem w stanie uwierzyć w to, że program ekonomiczny PO będzie dążył ku temu, by w kieszeniach Polaków zostawało więcej pieniędzy. Jeśli po ośmiu latach rządzenia, na miesiąc przed wyborami, udaje się przeprowadzić tak wielką zmianę, to wiadomo, że chodzi o odzyskanie swoich wyborców” – mówił Grzegorz Kajdanowicz.

      czytaj więcej »
     • Niska frekwencja w referendum to kompromitacja klasy politycznej

      Niska frekwencja w referendum to kompromitacja klasy politycznej

      Frekwencja w niedzielnym referendum wyniosła 7,80 proc., co oznacza, że referendum nie jest wiążące – podała Państwowa Komisja Wyborcza. „Niedzielne referendum było jednym z najdroższych sondaży w Europie” – ocenił zastępca przewodniczącego PKW Wiesław Kozielewicz. „To kompromitacja klasy politycznej” – oceniła w TVN24 Katarzyna Kolenda-Zaleska. Reporterka polityczna uważa, że można mówić o „kacu” po głosowaniu. „Kiedy rozmawiałam z politykami PO, oni mówili, że JOW-y to będzie ich paliwo w kampanii wyborczej. A jak było w rzeczywistości? Czy ktokolwiek z ludzi Platformy Obywatelskiej zrobił cokolwiek, aby to referendum miało polityczne i faktyczne znaczenie? Albo czy były prezydent zachęcał Polaków, aby wzięli udział w głosowaniu? Nikt nic nie zrobił. To kompromitacja” – mówiła Katarzyna Kolenda-Zaleska.

      czytaj więcej »
     • Dorn i Napieralski w PO to trik marketingowy

      Dorn i Napieralski w PO to trik marketingowy

      Grzegorz Napieralski i Ludwik Dorn na listach Platformy Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych to „ciekawy pomysł, ale opłaci się tylko krótkoterminowo” – uważa Grzegorz Kajdanowicz. Prowadzący Faktów TVN podkreśla, że obecność polityków o tak odmiennych poglądach w jednej partii często jest później przyczyną braku postępu w pracach parlamentarnych. – Powiedzmy sobie szczerze, że ludziom, którzy podzielają poglądy Grzegorza Napieralskiego, absolutnie nie podoba się to, co myśli o polityce i co robi od wielu lat w polityce Ludwik Dorn. I oczywiście odwrotnie – dodaje Kajdanowicz.

      czytaj więcej »
     • Trzeba zerwać z partyjniactwem w życiu codziennym

      Trzeba zerwać z partyjniactwem w życiu codziennym

      „Obrażanie się na polityka za to, że uprawia politykę jest po prostu głupie” – mówił na antenie TVN24 Krzysztof Skórzyński. W ten sposób komentował polityczne zamieszanie wokół 35. rocznicy Porozumień Sierpniowych z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy. Kontrowersje wzbudziło niezaproszenie na obchody organizowane przez NSZZ Solidarność premier Ewy Kopacz. Reporter polityczny Faktów TVN podkreślał, że są takie momenty i takie wydarzenia, które powinny być wolne od bieżących politycznych sporów. Zdaniem Skórzyńskiego Andrzej Duda wygrał wybory m.in. głosami ludzi, których przekonał, że „z partyjniactwem w Polsce w życiu codziennym należy zerwać”. Teraz – jak przekonuje reporter Faktów TVN – prezydent trwoni swój polityczny kapitał, pozwalając na upolitycznianie takich uroczystości jak rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych.

      czytaj więcej »
     • Brak Mastalerka na listach PiS oznacza, że Szydło ma niewiele do powiedzenia w partii

      Brak Mastalerka na listach PiS oznacza, że Szydło ma niewiele do powiedzenia w partii

      Komitet polityczny PiS zaakceptował w czwartek wieczorem wszystkie listy w wyborach do parlamentu, które się odbędą 25 października. Prezes PiS Jarosław Kaczyński będzie „jedynką” w Warszawie, a wiceprezes partii Beata Szydło „jedynką” w okręgu chrzanowskim. Na listach znajdą się również Krystyna Pawłowicz, Piotr Gliński, Antoni Macierewicz, zabraknie natomiast Jacka Kurskiego. Pojawiły się także informacje, że wśród kandydatów nie znajdzie się Marcin Mastalerek, obecny rzecznik sztabu kampanii Beaty Szydło. „Nie ma wątpliwości, że to osobista decyzja Jarosława Kaczyńskiego. Ta niechęć budowała się od kilku miesięcy” – tak Arleta Zalewska skomentowała decyzję władz Prawa i Sprawiedliwości. „Ta decyzja mocno też uderza w Beatę Szydło, ponieważ Mastalerek jest najbliższym współpracownikiem kandydatki PiS na premiera. Jeśli ona nie była w stanie wybronić swojego współpracownika, to oznacza, że Beata Szydło w partii ma niewiele do powiedzenia” – oceniła dziennikarka polityczna Faktów TVN.

      czytaj więcej »
     • Brak kontroli premiera nad służbami specjalnymi to karygodny błąd

      Brak kontroli premiera nad służbami specjalnymi to karygodny błąd

      „Afera, która prawie wysadziła w powietrze jeden rząd i która wysadziła w powietrze kilku ministrów, jest związana z podsłuchami. Temat podsłuchów krąży w polskim życiu politycznym od kilkunastu lat. Mam mnóstwo zastrzeżeń do tego, jak Ewa Kopacz odżegnuje się od kontroli służb specjalnych i uważam to za karygodny błąd” – mówił w TVN24 Krzysztof Skórzyński. Reporter polityczny Faktów skomentował w ten sposób doniesienia „Gazety Wyborczej” na temat podsłuchanej rozmowy Jana Kulczyka z Donaldem Tuskiem w willi premiera.

      czytaj więcej »
     • Andrzej Duda nie wyniósł żadnej lekcji z dyplomacji za rządów PiS-u

      Andrzej Duda nie wyniósł żadnej lekcji z dyplomacji za rządów PiS-u

      – Andrzej Duda próbuje na przykład załatwić miejsce przy stole dla Stanów Zjednoczonych. Gdyby Amerykanie chcieli rozmawiać na temat przyszłości Ukrainy, to gwarantuję, że by tam siedzieli i rozmawiali – komentuje Jakub Sobieniowski. Reporter polityczny Faktów TVN uważa, że polski rząd i prezydent powinni – ze względu na wizerunek naszego kraju na arenie międzynarodowej – „usiąść i ustalić jeden sposób prezentowania przez Polskę poglądów” w sprawie Ukrainy. – Andrzej Duda właściwie nie wyniósł żadnej lekcji z dyplomacji za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Już wtedy mieliśmy taki styl uprawiania dyplomacji, że pohukujemy na Europę i czekamy, co się stanie – podkreśla Sobieniowski.

      czytaj więcej »
     • Obniżenie wieku emerytalnego będzie osią kampanii parlamentarnej PiS

      Obniżenie wieku emerytalnego będzie osią kampanii parlamentarnej PiS

      „Dla demokracji w ogóle byłoby lepiej, żeby nie wchodzić w dyskusję referendalną, aby Ewa Kopacz po prostu powiedziała: „Nie dziękuję”. Można się spodziewać, że w podobnym tonie wypowiedzą się właśnie senatorowie 4 września odnośnie drugiego referendum, zaproponowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę” – powiedziała Arleta Zalewska w TVN24. Reporterka polityczna uważa, że Prawo i Sprawiedliwość będzie pilnować tego, co zadecydują senatorowie odnośnie pytania ws. obniżenia wieku emerytalnego. „Ta kwestia była kluczową w kampanii prezydenckiej i najprawdopodobniej będzie to także oś kampanii PiS w wyborach parlamentarnych” – mówiła Arleta Zalewska.

      czytaj więcej »
     • Referendum to pułapka zastawiona na PO

      Referendum to pułapka zastawiona na PO

      Niezależnie od tego, jaką decyzję w sprawie referendum podejmie Platforma Obywatelska, będzie to decyzja zła – uważa Krzysztof Skórzyński. – Jeżeli zablokuje to referendum w Senacie, to i Andrzej Duda, i Prawo i Sprawiedliwość powiedzą „szanowni wyborcy, w poważaniu ma was PO”. Jeżeli z kolei dopuści do tego, żeby to referendum było w październiku, to daje niebywałe paliwo wyborcze PiS-owi, bo partia całą kampanię parlamentarną zbuduje wokół tych pytań referendalnych – podkreśla reporter polityczny Faktów TVN.

      czytaj więcej »
     tvnpix