Opinie

Krzysztof Skórzyński

Obrazek z pociągu

- Słyszał pan o tym biskupie? - Którym? - No tym z Krakowa, co przeprosił za tego pedofila! - Chyba to ten z warszawskiej Pragi przeprosił?! - A no tak, tak. Dobrze, że przeprosił, ale czemu tyle czasu go trzymał na parafii... - A pan wierzy, że szczerze przeprosił?

No i zaczyna się mój dramat. Odwracam wzrok, wlepiam oczy w książkę, żeby tylko nie zostać włączonym w dyskusję. A jednak.

Zaczynam zatem, więdząc w co się pakuje. Jedno zdanie moich rozmówców nie zadowoli, bo dyskusja już jest gorąca, a droga do Krakowa jeszcze długa. Mówię, że to nie jest kwestia wiary. Że dla mnie liczą się w tej sprawie fakty. Wreszcie, że chciałbym wierzyć, ale Biskup przez wiele dni mi nie pomagał uwierzyć.

Jałowa dyskusja?

Pani jest bardziej zaangażowana. Dopytuje. Teraz żąda odpowiedzi na pytanie, czy Episkopat chce walczyć z pedofilią i czy jest zdeterminowany. A ja znów nie potrafię odpowiedzieć. Słaby ze mnie rozmówca. Moi mimowolni towarzysze podróży ewidentnie nie są usatysfakcjonowani. Żądali jasnej deklaracji. Na Boga - nie znam jej, choć bardzo bym chciał.

Ale jak ją mogę znać, skoro od jednego Biskupa słyszę zapewnienia, że Kościół jest zdeterminowany, żeby działać. A po chwili drugi Hierarcha oburza się na samo pytanie. Dochodzi też stały element krajobrazu, czyli "chcecie zrobić z Kościoła bandę pedofili, gwałcicieli i dewiantów". Za taką dyskusję to ja dziękuję.

Bardzo bym chciał Pani z pociągu odpowiedzieć, że Episkopat wydał wojnę księżom pedofilom. Tylko co odpowiem, gdy zapyta mnie o dowody? Bo gdy słyszę Sekratarza Episkopatu, to mu wierzę! Wierzę, że bardzo chce! Ale gdy słyszę na przykład Biskupa Pieronka - to znów widzę oburzenie na samo pytanie.

Oburzeni biskupi

Znów z lubością kopiujemy wzorce z zachodu. Tym razem robi to część Hierarchów. Nie wiecie Ekscelencje dokąd to prowadzi? Doskonale wiecie. A część z Was postępuje tak jak przed laty postępowali Biskupi w Irlandii czy USA. Tam też zaczęły wybuchać skandale pedofilskie. I tam też wielu Hierarchów działało według schematu: najpierw oburzenie na pytania, potem przymykanie oczu na fakty, a dopiero przyparcie do muru i konfrontacja w faktami wymusiła słynne "przepraszamy i prosimy o wybaczenie".

Oburzeni Biskupi w Polsce mogą oczywiście powiedzieć, że kościoły np. w Bostanie czy w Irlandii są pełne, a seminaria pękają w szwach. Jasne. Tylko najpierw opustoszały! Czy w moim Kościele też musi się powtórzyć ten scenariusz?

Wyrzuciłem to wszystko z siebie. Pani w pociągu chyba jest usatysfakcjonowana. Jej sąsiad też sprawia takie wrażenie.

Dojechałem do Krakowa. Idę się spotkać ze znajomym Franciszkaninem. Teraz to ja będę pytał. Może On roztrzygnie moje wątpliwości.

Krzyszof Skórzyński
Diecezja Warszawsko-Praska

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Damian Lebuda
Damian Lebuda

Mnie z kolei zamroziła ta wczorajsza wypowiedź abp Michalika. Co z tego, że przeprosił, skoro powiedział skandaliczne rzeczy wczoraj. Dzieci, rodzice, rozwody…nie księża. Rozmywanie odpowiedzialności. Nie jestem prawnikiem, ale według mnie kościół, rozumiany jak instytucja, powinien wypłacać odszkodowania ofiarom tych makabrycznych rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   mateusz_hasior
   mateusz_hasior

   Oglądam, słucham czytam, wypowiedzi hierarchów, księży, osób świeckich. Ze stoickim spokojem staram się zrozumieć ich wypowiedzi, zarówno tych którzy z Kościołem są za pan brat, jak i również tych którzy traktują tą wspólnotę jako największego wroga . Z każdą kolejną wypowiedzią, rodzą się kolejne pytania, na które wciąż rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Sobieniowski o komisji weryfikacyjnej PiS: chodzi o to, żeby pokazać, że państwo działa

      Sobieniowski o komisji weryfikacyjnej PiS: chodzi o to, żeby pokazać, że państwo działa

      We wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński, wspólnie z ministrem i wiceministrem sprawiedliwości przedstawili projekt powołania przez Sejm specjalnej komisji weryfikacyjnej. Jej zadaniem byłoby badanie decyzji reprywatyzacyjnych pod kątem ich zgodności z prawem. – Mam wrażenie, że poruszamy się w kociołku z bon-motami i testami, a ja bym chciał poznać konkretny projekt ustawy – powiedział dziennikarz „Faktów” TVN Jakub Sobieniowski. – Projekt PiS-u składa się z trzech plansz, dość prostych grafik oraz trzy i pół stron tekstu pełnego błędów, merytorycznych pewnie też – skwitował Kuba Sobieniowski w TVN24. – Trudno wczytując się w to doszukać się jakichś konkretów. Można za to odkryć, że w zamierzeniu twórców ta komisja weryfikacyjna ma być potężna – wyjaśnił. W jego opinii „chodzi o to, żeby pokazać, że państwo działa”.

      czytaj więcej »
     • Skórzyński o propozycji PiS ws. reprywatyzacji: połowiczne rozwiązanie

      Skórzyński o propozycji PiS ws. reprywatyzacji: połowiczne rozwiązanie

      – Nie jestem przeciwnikiem zaostrzania kodeksu karnego w miejscach, w których kodeks karny jest poluzowany – stwierdził reporter „Faktów” TVN Krzysztof Skórzyński. Dziennikarz odnosił się do projektu ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, który „pozwoli rozwiązać problemy związane z nadużyciami i aferami ws. reprywatyzacji”. – Spec-grupa, która będzie wyspecjalizowana w kwestii reprywatyzacji i nowe kanwy prawne, na których ta grupa będzie działać… to wciąż jest połowiczne rozwiązanie problemu – uważa Skórzyński. – Cały czas w powietrzu wisi brak ustawy reprywatyzacyjnej. To jest problem niezwykle palący – zaznaczył. – Zróbmy wreszcie porządną ustawę – zaapelował dziennikarz. Jego zdaniem to jedyny sposób na uniknięcie powtórzenia się aktualnego scenariusza za kilka, kilkanaście lat.

      czytaj więcej »
     • Najciekawsza byłaby konfrontacja ekspertów z podkomisji Macierewicza z ekspertami z komisji Millera

      Najciekawsza byłaby konfrontacja ekspertów z podkomisji Macierewicza z ekspertami z komisji Millera

      Podkomisja ds. katastrofy smoleńskiej przedstawiła w czwartek swoje ustalenia, z których, zdaniem wielu ekspertów, niewiele wynika. – Bardzo mocno było akcentowane, że „my nie wiemy, co się stało i jesteśmy po to, aby to wyjaśnić” – ale zdaniem Grzegorza Kajdanowicza z „Faktów” TVN mieszanie konkretnych tez z raportów i wcześniejszych ustaleń z chęciami ustalenia wszystkiego „od nowa”, jest „kompletnie niespójne i nieracjonalne”. – Najciekawsza i najbardziej wartościowa byłaby konfrontacja ekspertów z podkomisji Macierewicza z ekspertami z komisji Jerzego Millera. Taka konfrontacja byłaby miażdżąca dla ekspertów z zespołu szefa MON – powiedział Grzegorz Kajdanowicz. Dodał jednocześnie, że taka konfrontacja jest raczej niemożliwa.

      czytaj więcej »
     • Przeceniamy oświadczenia majątkowe jako narzędzie walki z korupcją

      Przeceniamy oświadczenia majątkowe jako narzędzie walki z korupcją

      – Jestem za transparentnością, choć uważam, że przeceniamy oświadczenia majątkowe jako narzędzie walki z korupcją. To się od lat nie sprawdza. Jeśli ktoś nie chce czegoś wpisać, to kontrola tego jest bardzo słaba – mówiła reporterka TVN24 i „Faktów” TVN Arleta Zalewska. Skomentowała nowy projekt ministra Ziobry, by sędziowie składali oświadczenia majątkowe, które nie byłyby publikowane, a wgląd do nich miałyby tylko określone służby i osoby. – Jeśli robić reformę sądownictwa polskiego, to raczej z sądami niż wbrew sądom – dodała.

      czytaj więcej »
     • Wyprawa ministrów do Londynu „nieprzygotowaną eskapadą”?

      Wyprawa ministrów do Londynu „nieprzygotowaną eskapadą”?

      Rządowa delegacja spotkała się z ministrami Wielkiej Brytanii, aby porozmawiać na temat ostatnich ataków na Polaków w Harlow. – Mam takie poczucie, że być może więcej dla sprawy mogłaby zrobić dobrze wyszkolona grupa polskich i brytyjskich policjantów, która współpracowałaby w tym śledztwie. W razie, nie daj Boże, następnych wypadków, zawsze można byłoby uruchomić te środki dyplomatyczne – powiedział Jakub Sobieniowski na antenie TVN24. Reporter "Faktów" TVN dodał, że wyprawa ministrów Waszczykowskiego i Błaszczaka do Wielkiej Brytanii była "trochę nieprzygotowaną eskapadą", ponieważ to prezydent Andrzej Duda mógł politycznie więcej zyskać śląc dwa listy do brytyjskich biskupów.

      czytaj więcej »
     • „Grzegorz Schetyna nie był złym marszałkiem. Nie można tego powiedzieć o Marku Kuchcińskim”

      „Grzegorz Schetyna nie był złym marszałkiem. Nie można tego powiedzieć o Marku Kuchcińskim”

      Jarosław Kaczyński w poniedziałek powiedział, że Grzegorz Schetyna jako marszałek Sejmu „zachowywał się mniej więcej przyzwoicie”. Grzegorz Kajdanowicz również wyraził się o przewodniczącym PO pozytywnie. – Grzegorz Schetyna nie był złym marszałkiem. Potrafił się często wznosić ponad zwykłe partyjne układy, czego absolutnie nie potrafi robić Marek Kuchciński – ocenił reporter „Faktów” TVN. Skomentował również sytuację PO, która „jest w strasznej defensywie”. – Sytuacja z Hanną Gronkiewicz-Waltz nie zmierza ku szczęśliwemu dla PO finałowi – stwierdził.

      czytaj więcej »
     • „Klucz do zakończenia tego sporu jest w rękach przywódców”

      „Klucz do zakończenia tego sporu jest w rękach przywódców”

      – Możemy się rytualnie pochylić nad tragedią tego podziału społecznego, widocznego nie tylko przy okazji tej rocznicy, ale i każdych państwowych uroczystości – podkreślił Krzysztof Skórzyński, reporter „Faktów” TVN w porannym programie na kanale TVN24. Dziennikarz wskazał, że różnice widoczne są bez względu na to, która parta trzyma stery rządu.

      czytaj więcej »
     • Postępowanie ws. prezesa TK to wytoczenie przeciwko niemu zbrojnego ramienia państwa

      Postępowanie ws. prezesa TK to wytoczenie przeciwko niemu zbrojnego ramienia państwa

      Wszczęcie śledztwa w sprawie niedopełnienia przez prezesa TK obowiązków lub przekroczenia uprawnień wywołało protesty wielu osób. Sam prezes określi to mianem „wojny hybrydowej z TK”. – Zaprzęgnięcie prokuratury, czyli zbrojnego ramienia państwa, do walki politycznej z prezesem Trybunału Konstytucyjnego jest groźnym przekroczeniem kolejnej już granicy. Dopóki ten spór był toczony na gruncie polityczno-prawnym, można było całą sytuację komentować, debatować o niej i opowiadać się za którąś ze stron. Teraz przekroczono kolejną bardzo groźną granicę – mówił Krzysztof Skórzyński. Reporter „Faktów” TVN przyznał, że nie wyklucza, że prokurator będzie chciał uchylić immunitet prezesowi TK.

      czytaj więcej »
     • Kolenda-Zaleska: Konstytucja musi być dochowywana

      Kolenda-Zaleska: Konstytucja musi być dochowywana

      - Rzecznik chciał powiedzieć, że nie wie, co opublikował Trybunał bo ten, według rządu, rzecznika i Prawa i Sprawiedliwości nie ma prawa do wydawania orzeczeń na podstawie ustawy, według której orzeka, bo powinien orzekać na podstawie ustawy uchwalonej przez sejm – stwierdziła Katarzyna Kolenda-Zaleska w w programie „Wstajesz i wiesz” TVN 24.

      czytaj więcej »
     • Kajdanowicz: zobaczymy, co powie Jacek Sasin. Jego rolą jest troska o finanse publiczne

      Kajdanowicz: zobaczymy, co powie Jacek Sasin. Jego rolą jest troska o finanse publiczne

      – Dobry polityk to nie jest osoba, który nigdy nikomu nie da żadnej podwyżki, bo wszystkie będzie blokowała – podkreślił prowadzący „Fakty” TVN Grzegorz Kajdanowicz. – Zastanawiające i dyskusyjne jest to, czy to od razu musi być podwyżka 100-procentowa – zaznaczył. Gość programu „Wstajesz i weekend” w TVN 24 odniósł się do rozporządzenia, które zakłada podwyżki dla pracowników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – asystentów i sekretarzy premiera, wicepremiera, ministra, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, sekretarza stanu, podsekretarza stanu, dyrektora generalnego, dyrektora biura i departamentu. To w sumie około 20 osób. – Zobaczymy, co na ten temat powie Jacek Sasin, który jest szefem sejmowej komisji finansów publicznych. Jego rolą jest troska o finanse publiczne, a czy to, co robi Beata Kempa jest troską o finanse publiczne jest dyskusyjne – podkreślił Kajdanowicz.

      czytaj więcej »
     • Słowa Ziobry o "islamskich dzielnicach" w Polsce to podsycanie nastrojów

      Słowa Ziobry o "islamskich dzielnicach" w Polsce to podsycanie nastrojów

      Minister Zbigniew Ziobro stwierdził, że gdyby wyniki wyborów parlamentarnych były inne i nie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, to w Polsce powstawałyby „jakieś islamskie dzielnice”. – To wykorzystywanie problemu, jakim są uchodźcy w Europie, do bieżącej polityki – mówiła na antenie TVN24 Arleta Zalewska. Reporterka dodała, że w tym tonie wypowiedział się nie tylko prokurator generalny, ale także np. minister Gowin. – Samego problemu uchodźców – a w szczególności muzułmanów – w Polsce nie ma. To bardzo groźne używanie przez wysokiej rangą urzędnika państwowego takich argumentów do podsycania nastrojów antyimigranckich w społeczeństwie – mówiła Zalewska.

      czytaj więcej »
     • Rok prezydentury Dudy. Sobieniowski: Tusk i Kopacz nie dzwonili do Komorowskiego w środku nocy

      Rok prezydentury Dudy. Sobieniowski: Tusk i Kopacz nie dzwonili do Komorowskiego w środku nocy

      Mija pierwszy rok prezydentury Andrzeja Dudy. Jakub Sobieniowski na antenie TVN24 przypomniał między innymi, że Andrzej Duda mocno krytykował Bronisława Komorowskiego w swojej kampanii wyborczej za bycie „notariuszem” ówczesnej koalicji rządzącej. - Ale, na Boga, ja nie pamiętam, żeby Donald Tusk czy Ewa Kopacz dzwonili do Bronisława Komorowskiego w środku nocy i organizowali mu jakieś uroczystości, na przykład nocne zaprzysiężenia. Natomiast Jarosław Kaczyński tego oczekiwał od Andrzej Dudy i to otrzymywał – stwierdził reporter „Faktów” TVN.

      czytaj więcej »
     • Polacy coraz bardziej niezadowoleni ze służby zdrowia. „Ludzie nie patrzą na obietnice polityków, tylko na rzeczywistość”

      Polacy coraz bardziej niezadowoleni ze służby zdrowia. „Ludzie nie patrzą na obietnice polityków, tylko na rzeczywistość”

      Według najnowszego sondażu CBOS aż 74 proc. Polaków jest niezadowolonych z funkcjonowania opieki zdrowotnej, a zadowolenie wyraża 23 proc. ankietowanych. W ciągu dwóch lat wzrósł odsetek osób, które negatywnie oceniają opiekę medyczną. - Polacy oceniają służbę zdrowia przez perspektywę własnych doświadczeń. Jeśli cały czas ludzie stoją w długich kolejkach, a terminy przyjęć do specjalistów są na wiele miesięcy lub lat naprzód, to nie powinno dziwić takie postrzeganie całego systemu – uważa Marek Nowicki. Reporter „Faktów” TVN dodał, że przez długie lata nie udało się żadnej ekipie rządzącej rozwiązać problemów m.in. kolejek do specjalistów, drogich leków i braku cyfrowego systemu rejestracji. – Nie zmienią tego żadne deklaracje polityczne. Polacy nie patrzą na obietnice, tylko na rzeczywistość – mówił Marek Nowicki na antenie TVN24.

      czytaj więcej »
     tvnpix