Opinie

Krzysztof Skórzyński

Obrazek z pociągu

- Słyszał pan o tym biskupie? - Którym? - No tym z Krakowa, co przeprosił za tego pedofila! - Chyba to ten z warszawskiej Pragi przeprosił?! - A no tak, tak. Dobrze, że przeprosił, ale czemu tyle czasu go trzymał na parafii... - A pan wierzy, że szczerze przeprosił?

No i zaczyna się mój dramat. Odwracam wzrok, wlepiam oczy w książkę, żeby tylko nie zostać włączonym w dyskusję. A jednak.

Zaczynam zatem, więdząc w co się pakuje. Jedno zdanie moich rozmówców nie zadowoli, bo dyskusja już jest gorąca, a droga do Krakowa jeszcze długa. Mówię, że to nie jest kwestia wiary. Że dla mnie liczą się w tej sprawie fakty. Wreszcie, że chciałbym wierzyć, ale Biskup przez wiele dni mi nie pomagał uwierzyć.

Jałowa dyskusja?

Pani jest bardziej zaangażowana. Dopytuje. Teraz żąda odpowiedzi na pytanie, czy Episkopat chce walczyć z pedofilią i czy jest zdeterminowany. A ja znów nie potrafię odpowiedzieć. Słaby ze mnie rozmówca. Moi mimowolni towarzysze podróży ewidentnie nie są usatysfakcjonowani. Żądali jasnej deklaracji. Na Boga - nie znam jej, choć bardzo bym chciał.

Ale jak ją mogę znać, skoro od jednego Biskupa słyszę zapewnienia, że Kościół jest zdeterminowany, żeby działać. A po chwili drugi Hierarcha oburza się na samo pytanie. Dochodzi też stały element krajobrazu, czyli "chcecie zrobić z Kościoła bandę pedofili, gwałcicieli i dewiantów". Za taką dyskusję to ja dziękuję.

Bardzo bym chciał Pani z pociągu odpowiedzieć, że Episkopat wydał wojnę księżom pedofilom. Tylko co odpowiem, gdy zapyta mnie o dowody? Bo gdy słyszę Sekratarza Episkopatu, to mu wierzę! Wierzę, że bardzo chce! Ale gdy słyszę na przykład Biskupa Pieronka - to znów widzę oburzenie na samo pytanie.

Oburzeni biskupi

Znów z lubością kopiujemy wzorce z zachodu. Tym razem robi to część Hierarchów. Nie wiecie Ekscelencje dokąd to prowadzi? Doskonale wiecie. A część z Was postępuje tak jak przed laty postępowali Biskupi w Irlandii czy USA. Tam też zaczęły wybuchać skandale pedofilskie. I tam też wielu Hierarchów działało według schematu: najpierw oburzenie na pytania, potem przymykanie oczu na fakty, a dopiero przyparcie do muru i konfrontacja w faktami wymusiła słynne "przepraszamy i prosimy o wybaczenie".

Oburzeni Biskupi w Polsce mogą oczywiście powiedzieć, że kościoły np. w Bostanie czy w Irlandii są pełne, a seminaria pękają w szwach. Jasne. Tylko najpierw opustoszały! Czy w moim Kościele też musi się powtórzyć ten scenariusz?

Wyrzuciłem to wszystko z siebie. Pani w pociągu chyba jest usatysfakcjonowana. Jej sąsiad też sprawia takie wrażenie.

Dojechałem do Krakowa. Idę się spotkać ze znajomym Franciszkaninem. Teraz to ja będę pytał. Może On roztrzygnie moje wątpliwości.

Krzyszof Skórzyński
Diecezja Warszawsko-Praska

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Damian Lebuda
Damian Lebuda

Mnie z kolei zamroziła ta wczorajsza wypowiedź abp Michalika. Co z tego, że przeprosił, skoro powiedział skandaliczne rzeczy wczoraj. Dzieci, rodzice, rozwody…nie księża. Rozmywanie odpowiedzialności. Nie jestem prawnikiem, ale według mnie kościół, rozumiany jak instytucja, powinien wypłacać odszkodowania ofiarom tych makabrycznych rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   mateusz_hasior
   mateusz_hasior

   Oglądam, słucham czytam, wypowiedzi hierarchów, księży, osób świeckich. Ze stoickim spokojem staram się zrozumieć ich wypowiedzi, zarówno tych którzy z Kościołem są za pan brat, jak i również tych którzy traktują tą wspólnotę jako największego wroga . Z każdą kolejną wypowiedzią, rodzą się kolejne pytania, na które wciąż rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Schowanie Kaczyńskiego to strategiczna decyzja

      Schowanie Kaczyńskiego to strategiczna decyzja

      – To jest element takiej doktryny, że najgorzej Prawu i Sprawiedliwości robi Jarosław Kaczyński, ale bez Jarosława Kaczyńskiego nie ma PiS. To zrozumiała strategia – tak Krzysztof Skórzyński ocenia kampanię prezydencką największej partii opozycyjnej. Prezes PiS na kilka tygodni wycofał się i ustąpił pola Andrzejowi Dudzie, kandydatowi partii na prezydenta. W końcu jednak Kaczyński wyszedł z cienia i udzielił mocnego poparcia Dudzie. Według naszego reportera akcent w tej kampanii PiS położy jednak na Dudę, a szef tej partii będzie pokazywał się sporadycznie.

      czytaj więcej »
     • Hasło Komorowskiego mało porywające

      Hasło Komorowskiego mało porywające

      – Nie wyobrażam sobie, żeby w profesjonalnej kampanii tak prezentowane było hasło wyborcze – powiedział w Faktach po Południu Grzegorz Kajdanowicz. Prowadzący Fakty, który był gościem Anity Werner na antenie TVN24, oceniał sposób, w jaki opinia publiczna dowiedziała się o tym, jakim hasłem do oddania na siebie głosu będzie przekonywał Polaków urzędujący prezydent. Kajdanowicz skomentował również samo hasło: „Nasz prezydent”, oceniając, że „nie jest bardzo porywające”.

      czytaj więcej »
     • Stęskniliśmy się za wyborami

      Stęskniliśmy się za wyborami

      – Wybory są 10 maja, a my już się zachowujemy, jakby były za dwa tygodnie. Jest już takie napięcie i emocje – mówiła na antenie TVN24 Katarzyna Kolenda-Zaleska. – Trochę mam wrażenie, że stęskniliśmy się za wyborami – dodała. W środę we „Wstajesz i Wiesz” reporterka Faktów TVN i dziennikarz Newsweeka Michał Krzymowski komentowali starania kandydatów w wyścigu po prezydenturę.

      czytaj więcej »
     • Błąd sztabu Komorowskiego

      Błąd sztabu Komorowskiego

      „Widzę uśpionego prezydenta Komorowskiego. Przy bardzo aktywnym Andrzeju Dudzie to może się odbić negatywnie. To błąd sztabu Komorowskiego” – przekonuje Krzysztof Skórzyński. Reporter polityczny Faktów TVN skomentował też kampanię kandydatki SLD na prezydenta. „Nie do przyjęcia jest, że Magdalena Ogórek nie odpowiada na kluczowe pytania” – mówił w Faktach po Południu Skórzyński. Jego zdaniem może się zdarzyć, że kandydatka SLD będzie jeszcze długo unikać dziennikarzy, jeśli w sondażach będzie się utrzymywało poparcie dla niej.

      czytaj więcej »
     • Wątpliwe porozumienie mińskie

      Wątpliwe porozumienie mińskie

      Po kilkunastu godzinach rozmów przywódcy Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji uzgodnili w Mińsku porozumienie w sprawie Ukrainy. Przyjęto, że 15 lutego nastąpi zawieszenie broni, dojdzie również do wycofania broni ciężkiej, dzięki czemu powstanie strefa buforowa szerokości od 50 do 70 km. Obie strony konfliktu mają opuścić tę strefę w ciągu 14 dni, a wycofanie ciężkiej artylerii, tj. kalibru większego niż 100 mm, ma się rozpocząć dwa dni po wejściu w życie rozejmu. Uzgodniono również, że w ciągu 19 dni zwolnieni zostaną wszyscy jeńcy. „Pierwsze mińskie porozumienie przetrwało bardzo krótko i prawie natychmiast włączyła wojenna rzeczywistość. To nakazuje pewien sceptycyzm” – powiedział Kamil Durczok na antenie TVN24. Redaktor naczelny Faktów przyznał, że nie do końca wiadomo, co miałoby zadowolić ogromne apetyty Rosji i zakończyć rozlew krwi. „Kiedy analizuje się poszczególne ustalenia porozumienia mińskiego, można określić je mianem wątpliwego, albo bardzo trudnego do zrealizowania” – mówił Kamil Durczok.

      czytaj więcej »
     • Ostatnia szansa Kaczyńskiego

      Ostatnia szansa Kaczyńskiego

      – Słowa prof. Nowaka na temat wieku prezesa Kaczyńskiego psują narrację, jaką chciało narzucić Prawo i Sprawiedliwość w tej kampanii. Nikt, żaden sztabowiec czy polityk, nie lubi tłumaczyć się z takich wypowiedzi – powiedział na antenie TVN24 Grzegorz Kajdanowicz. Prowadzący Fakty był gościem Anity Werner w programie Fakty po Południu. Oceniał m.in. dotychczasowy przebieg kampanii prezydenckiej i konwencję wyborczą Andrzeja Dudy.

      czytaj więcej »
     • Duda może zaskoczyć

      Duda może zaskoczyć

      – Andrzej Duda wygłosił niezłe przemówienie na weekendowej konwencji – ocenia reporter Faktów TVN Krzysztof Skórzyński. Jego zdaniem polityk Prawa i Sprawiedliwości zyskuje również poprzez bezpośrednie spotkania z wyborcami. Podróżuje po kraju tzw. Dudobusem. Skórzyński uważa, że przyzwyczailiśmy się do uśpionej prezydentury Komorowskiego, a Andrzej Duda może zaskoczyć. Czy obaj politycy spotkają się w II turze wyborów prezydenckich?

      czytaj więcej »
     • Karty są już rozdane

      Karty są już rozdane

      W piątek Rada Krajowa PO udzieli poparcia ubiegającemu się o reelekcję prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu i zainauguruje tym samym kampanię wyborczą przed zaplanowanymi na 10 maja wyborami głowy państwa. Komorowski weźmie udział w obradach Rady i zabierze głos. „Karty są już rozdane w sprawie wyborów prezydenckich, wszystko jest na stole. Wiadomo już, kto ma jakie poparcie i na co może liczyć. Teraz tak naprawdę będą liczyły się tylko pomysły na kampanię i to, jak poszczególni kandydaci będą się zachowywać” – powiedział Grzegorz Kajdanowicz we „Wstajesz i Wiesz” w rozmowie z Marcinem Żebrowskim.

      czytaj więcej »
     • Wszystko może się zdarzyć

      Wszystko może się zdarzyć

      „Wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazują, że rzeczywiście można mówić o politycznym końcu Janusza Palikota. Polacy mają jednak krótką pamięć, więc może się jeszcze wszystko zdarzyć. Cztery lata temu sondaże nie dawały szans na wejście Twojego Ruchu do Sejmu, a jednak partia Palikota znalazła się w parlamencie” – uważa Kamil Durczok. Według najnowszego sondażu prezydenckiego, przygotowanego przez TNS Polska wynika, że Bronisław Komorowski wygrałby w pierwszej turze, na drugim miejscu w sondażu znalazł się Andrzej Duda (12%), na trzecim – Magdalena Ogórek (5%). Za nimi znaleźli się Janusz Korwin-Mikke (3%) oraz Janusz Palikot (2%). Redaktor naczelny Faktów w rozmowie z Jarosławem Kuźniarem we „Wstajesz i Wiesz” na antenie TVN24 przyznał, że nadchodzące wybory prezydenckie przyniosą walkę Janusza Palikota z… Januszem Korwin-Mikkem. „Oni obaj walczą o ten sam elektorat. Chcą zachęcić do siebie młodych ludzi, którzy w normalnych okolicznościach w ogóle nie poszliby do wyborów” – powiedział Durczok.

      czytaj więcej »
     • Rośnie pętla kredytowa

      Rośnie pętla kredytowa

      „Przewalutowanie kredytów pierwotnie zaciągniętych we frankach szwajcarskich było dla Węgrów możliwością zachowania własnych mieszkań, ale przez to są ogromnie zadłużeni w węgierskiej walucie. Pętla kredytowa, w jaką wpadają Węgrzy, jest coraz większa” – mówił Dariusz Prosiecki na antenie TVN24. Reporter Faktów na Węgrzech obserwował działania tamtejszego rządu w związku z nagłym uwolnieniem franka szwajcarskiego. Przyznaje, że co prawda udało się zamienić kredyt w CHF, ale nikt nie jest w stanie stwierdzić, w jakiej kondycji będzie węgierska gospodarka za kilka lat. „Węgrzy przez nakaz przewalutowania stracili wiarygodność na świecie. Kilka banków wycofało się z tamtejszego rynku, zaś kilku następnych kluczowych inwestorów zastanawia się nad zrezygnowaniem z lokowania swojego kapitału na Węgrzech” – mówił Dariusz Prosiecki.

      czytaj więcej »
     • Największy problem pani premier

      Największy problem pani premier

      „Największym problemem Ewy Kopacz nie jest obecnie Iwona Sulik. Problem premier nazywa się Piotr Duda oraz związkowcy, którzy chcą pójść z ciosem. Szykuje nam się gorąca wiosna. Na pewno najbliższe tygodnie będą bardzo emocjonujące politycznie, dlatego jak najszybciej powinien zostać przedstawiony nowy rzecznik premier Ewy Kopacz” – mówił Jakub Sobieniowski w rozmowie z Marcinem Żebrowskim oraz Piotrem Gursztynem z tygodnika „Do Rzeczy” we „Wstajesz i Wiesz” w TVN24. Reporter polityczny Faktów podkreślił, że nie jest istotne, jakiej płci będzie nowy rzecznik. „Najważniejsze jest, aby to była osoba kompetentna. Chociaż gdyby to mężczyzna był rzecznikiem, to na pewno byłoby to wizerunkowo coś nowego. Taka decyzja mogłaby być zmianą na lepsze, ponieważ opozycja bardzo często mówi o >>psiapsiółkowatości<< Ewy Kopacz i jej najbliższego otoczenia” – dodał Jakub Sobieniowski.

      czytaj więcej »
     • Tusk bał się tego tematu

      Tusk bał się tego tematu

      „Jeśli przeczyta się rządowy program restrukturyzacji kopalń, to odnosi się wrażenie, że jest to kilkudziesięciostronicowa krytyka siedmiu lat rządów Platformy Obywatelskiej. Oni się tam przyznają, że w zasadzie zawalili wszystko, przeżarli gigantyczne zyski, które wypracowała Kompania Węglowa” – powiedział Krzysztof Skórzyński z rozmowie z Pawłem Lisickim z tygodnika „Do Rzeczy” i Jarosławem Kuźniarem we „Wstajesz i wiesz” na antenie TVN24. Reporter polityczny Faktów dodał, że sytuacja w górnictwie przez ostatnie lata „leżała”, ponieważ „Donald Tusk – tak samo, jak każdy minister gospodarki – bał się dotknąć tego tematu”.

      czytaj więcej »
     • Kamil Durczok o negocjacjach rządu z górnikami

      Kamil Durczok o negocjacjach rządu z górnikami

      „Od siedmiu lat rząd Platformy Obywatelskiej w sprawie górnictwa i Śląska robił niewiele, a w sprawie górnictwa nie robił nic. To, jak przespał cudownie koniunkturę na węgiel, to jak przespał moment, w którym Kompania Węglowa – ta sama, która teraz stoi na skraju upadłości – miała miliard złotych zysku, to powinno przejść do podręczników ekonomii” – mówił w porannym programie TVN24 Kamil Durczok. W rozmowie z Jarosławem Kuźniarem redaktor naczelny „Faktów” krytykował również sposób, w jaki prowadzone są obecnie negocjacje z górnikami.

      czytaj więcej »
     • Państwo nie zdało egzaminu

      Państwo nie zdało egzaminu

      5 dni po wyborach wciąż nie ma oficjalnych wyników. 5 dni po wyborach budynek Państwowej Komisji Wyborczej okupuje grupa protestujących. A to oznacza, że od 5 dni, z każdym dniem, wyborcy tracą do swojego państwa zaufanie.

      czytaj więcej »
     • Nic się nie stało…?

      Nic się nie stało…?

      To ciekawe wyniki. Ale wszystkim, którzy budują na nich scenariusz na przyszłoroczne wybory, zalecałbym ostrożność. W istocie bowiem nowe jest w nich tylko potwierdzone wyborczym wynikiem przełamanie dziewięcioletniej dominacji PO. Reszta jest albo niewiadomą, albo pobożnym życzeniem polityków.

      czytaj więcej »
     tvnpix