Opinie

Krzysztof Skórzyński

Obrazek z pociągu

- Słyszał pan o tym biskupie? - Którym? - No tym z Krakowa, co przeprosił za tego pedofila! - Chyba to ten z warszawskiej Pragi przeprosił?! - A no tak, tak. Dobrze, że przeprosił, ale czemu tyle czasu go trzymał na parafii... - A pan wierzy, że szczerze przeprosił?

No i zaczyna się mój dramat. Odwracam wzrok, wlepiam oczy w książkę, żeby tylko nie zostać włączonym w dyskusję. A jednak.

Zaczynam zatem, więdząc w co się pakuje. Jedno zdanie moich rozmówców nie zadowoli, bo dyskusja już jest gorąca, a droga do Krakowa jeszcze długa. Mówię, że to nie jest kwestia wiary. Że dla mnie liczą się w tej sprawie fakty. Wreszcie, że chciałbym wierzyć, ale Biskup przez wiele dni mi nie pomagał uwierzyć.

Jałowa dyskusja?

Pani jest bardziej zaangażowana. Dopytuje. Teraz żąda odpowiedzi na pytanie, czy Episkopat chce walczyć z pedofilią i czy jest zdeterminowany. A ja znów nie potrafię odpowiedzieć. Słaby ze mnie rozmówca. Moi mimowolni towarzysze podróży ewidentnie nie są usatysfakcjonowani. Żądali jasnej deklaracji. Na Boga - nie znam jej, choć bardzo bym chciał.

Ale jak ją mogę znać, skoro od jednego Biskupa słyszę zapewnienia, że Kościół jest zdeterminowany, żeby działać. A po chwili drugi Hierarcha oburza się na samo pytanie. Dochodzi też stały element krajobrazu, czyli "chcecie zrobić z Kościoła bandę pedofili, gwałcicieli i dewiantów". Za taką dyskusję to ja dziękuję.

Bardzo bym chciał Pani z pociągu odpowiedzieć, że Episkopat wydał wojnę księżom pedofilom. Tylko co odpowiem, gdy zapyta mnie o dowody? Bo gdy słyszę Sekratarza Episkopatu, to mu wierzę! Wierzę, że bardzo chce! Ale gdy słyszę na przykład Biskupa Pieronka - to znów widzę oburzenie na samo pytanie.

Oburzeni biskupi

Znów z lubością kopiujemy wzorce z zachodu. Tym razem robi to część Hierarchów. Nie wiecie Ekscelencje dokąd to prowadzi? Doskonale wiecie. A część z Was postępuje tak jak przed laty postępowali Biskupi w Irlandii czy USA. Tam też zaczęły wybuchać skandale pedofilskie. I tam też wielu Hierarchów działało według schematu: najpierw oburzenie na pytania, potem przymykanie oczu na fakty, a dopiero przyparcie do muru i konfrontacja w faktami wymusiła słynne "przepraszamy i prosimy o wybaczenie".

Oburzeni Biskupi w Polsce mogą oczywiście powiedzieć, że kościoły np. w Bostanie czy w Irlandii są pełne, a seminaria pękają w szwach. Jasne. Tylko najpierw opustoszały! Czy w moim Kościele też musi się powtórzyć ten scenariusz?

Wyrzuciłem to wszystko z siebie. Pani w pociągu chyba jest usatysfakcjonowana. Jej sąsiad też sprawia takie wrażenie.

Dojechałem do Krakowa. Idę się spotkać ze znajomym Franciszkaninem. Teraz to ja będę pytał. Może On roztrzygnie moje wątpliwości.

Krzyszof Skórzyński
Diecezja Warszawsko-Praska

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Damian Lebuda
Damian Lebuda

Mnie z kolei zamroziła ta wczorajsza wypowiedź abp Michalika. Co z tego, że przeprosił, skoro powiedział skandaliczne rzeczy wczoraj. Dzieci, rodzice, rozwody…nie księża. Rozmywanie odpowiedzialności. Nie jestem prawnikiem, ale według mnie kościół, rozumiany jak instytucja, powinien wypłacać odszkodowania ofiarom tych makabrycznych rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   mateusz_hasior
   mateusz_hasior

   Oglądam, słucham czytam, wypowiedzi hierarchów, księży, osób świeckich. Ze stoickim spokojem staram się zrozumieć ich wypowiedzi, zarówno tych którzy z Kościołem są za pan brat, jak i również tych którzy traktują tą wspólnotę jako największego wroga . Z każdą kolejną wypowiedzią, rodzą się kolejne pytania, na które wciąż rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Strategia kampanii Magdaleny Ogórek obliczona została tak, by nie było wstydu

      Strategia kampanii Magdaleny Ogórek obliczona została tak, by nie było wstydu

      W sondażach poparcia kandydatów do fotela prezydenckiego poparcie dla Magdaleny Ogórek utrzymuje się ostatnio na granicy błędu statystycznego. Według Krzysztofa Skórzyńskiego kandydatka Sojuszu Lewicy Demokratycznej w zasadzie nie prowadzi kampanii wyborczej. – To jest taka strategia, która była od samego początku obliczona na to, żeby „uciułać” tych kilka procent, żeby nie było wielkiego wstydu i żeby Leszek Miller mógł dalej legitymizować swoje przewodnictwo w SLD – mówił reporter Faktów TVN na antenie TVN24. Więcej o kampanii wyborczej Magdaleny Ogórek dziś w Faktach o 19:00.

      czytaj więcej »
     • Ameryka jest gotowa na kobietę-prezydenta

      Ameryka jest gotowa na kobietę-prezydenta

      Była sekretarz stanu USA Hillary Clinton ogłosiła w niedzielę, że po raz drugi startuje w wyborach prezydenckich. W 2008 roku przegrała batalię o nominację Partii Demokratycznej z Barackiem Obamą. „Szanse na to, że Clinton nie zostanie oficjalną kandydatką Demokratów są takie, jak to, że ktoś jadący na jednorożcu zostanie trafiony piorunem” – uważa Katarzyna Sławińska. Była korespondentka Faktów w Waszyngtonie przyznaje, że jeśli siedem lat temu – jak się okazało – Stany Zjednoczone były gotowe na pierwszego czarnoskórego prezydenta, to teraz są również gotowe na kobietę w roli przywódcy narodu. „Największym wyzwaniem Hillary Clinton obecnie jest to, żeby przekonać Amerykanów, że ona to robi dla nich, a nie dla siebie. Zarzuca się jej, że jest oderwana od rzeczywistości, ponieważ od wielu lat zajmuje się zawodowo tylko polityką. Hillary Clinton to jedna z najbardziej znanych osób na świecie, a jednocześnie najmniej o niej wiadomo” – powiedziała Sławińska.

      czytaj więcej »
     • Jakub Sobieniowski: Czekam na dyskusję nt. Ukrainy

      Jakub Sobieniowski: Czekam na dyskusję nt. Ukrainy

      „Kampania wkroczyła w ciekawą fazę, ale to wciąż miałka kampania” – mówi Jakub Sobieniowski w rozmowie z Konradem Piaseckim – RMF FM i TVN24 – i Jarosławem Kuźniarem, prowadzącym Wstajesz i Wiesz w TVN24. Reporter polityczny Faktów TVN przekonuje, że kandydaci na prezydenta nie mają zbyt wiele do powiedzenia. „Dyskusja o euro w Polsce to więcej niż nic, ale to wciąż za mało. Czekam na dyskusję na temat Ukrainy” – ocenia Jakub Sobieniowski.

      czytaj więcej »
     • Premier mówiła krótko i na temat. Nie miałam niedosytu

      Premier mówiła krótko i na temat. Nie miałam niedosytu

      Katarzyna Kolenda-Zaleska oceniła wystąpienie premier Ewy Kopacz. – Pół roku w 10 minut to nowoczesna forma. Widać, że premier idzie z duchem czasu – ocenia. Reporterka Faktów TVN oceniła także ostatni sondaż polityczny dla Faktów TVN. – Żadna partia nie potrafiła przyciągnąć do siebie wyborców – uważa Kolenda-Zaleska.

      czytaj więcej »
     • Fundamentalny wyrok dla działania służb

      Fundamentalny wyrok dla działania służb

      – Wysokim wyrokiem dla Mariusz Kamińskiego sąd nie zakwestionował tego, że CBA miało ścigać przestępców, a sposoby działania CBA – uważa Krzysztof Skórzyński. – To fundamentalny wyrok dla działania służb specjalnych – dodał reporter Faktów TVN. Podkreślił również, że rzadko zdarza się, by sąd wyznaczył karę wyższą, niż proponował prokurator.

      czytaj więcej »
     • Nie rozmawialibyśmy na temat SKOK-ów, gdyby nie miały problemów

      Nie rozmawialibyśmy na temat SKOK-ów, gdyby nie miały problemów

      – Jeśli 40 na 50 kas ma kłopoty pod tytułem zarząd komisaryczny lub program naprawczy, to jest to powód, by ten temat stawiać na agendzie – uważa Grzegorz Kajdanowicz. Problem spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych jest jednym z głównych tematów kampanii prezydenckiej. – Ten temat wypłynął głównie dlatego, bo SKOK-i są w bardzo złej kondycji finansowej – podkreśla Kajdanowicz.

      czytaj więcej »
     • Bronisław Komorowski zaczął prowadzić kampanię na poważnie

      Bronisław Komorowski zaczął prowadzić kampanię na poważnie

      „Mam nadzieję, że zatrzyma się nareszcie proces infantylizacji tej kampanii. Być może kandydaci na prezydenta zauważą, że niepoważne jest mówienie o Smerfach albo diametralna zmiana światopoglądu w sprawie in vitro w przeciągu dwóch dni” – tak Jakub Sobieniowski w rozmowie z Piotrem Jaconiem we Wstajesz i Wiesz na antenie TVN24 komentował najnowszy sondaż wyborczy. Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, na Bronisława Komorowskiego zagłosowałoby 46% Polaków. Tak wynika z sondażu Millward Brown dla Faktów TVN. Poparcie dla urzędującego prezydenta już w trzecim kolejnym sondażu Millward Brown oscyluje w granicach 46-47%. Drugie miejsce w wyścigu prezydenckim zajmuje Andrzej Duda. Na kandydata Prawa i Sprawiedliwości chce głosować 31% ankietowanych. To o 4 punkty procentowe więcej, niż dwa tygodnie temu i o 7 p.p. więcej, niż miesiąc temu. Reporter polityczny Faktów uważa, że sondaż odzwierciedla to, że nareszcie Bronisław Komorowski zaczął prowadzić swoją kampanię na poważnie. „Polityka to nie tylko technologia i sztuczki socjotechniczne. Nie można się tylko pokazywać publicznie i liczyć na świetny wynik. Trzeba traktować swoich wyborców poważnie” – mówił Jakub Sobieniowski.

      czytaj więcej »
     • Niefortunna riposta Dudy

      Niefortunna riposta Dudy

      „Gdyby sztab Dudy był sprytny, mógłby wykorzystać motyw Unii Wolności do poszerzenia nieco elektoratu kandydata PiS na prezydenta” – ocenia Krzysztof Skórzyński. Reporter Faktów TVN skomentował w ten sposób informacje, że Andrzej Duda był w przeszłości działaczem Unii Wolności. Krzysztof Skórzyński oraz Konrad Piasecki z RMF FM byli gośćmi porannego programu TVN24 Wstajesz i Wiesz. „Odpowiedź kandydata (…), że był w lokalnym kole, że pojawił się tylko na dwóch spotkaniach(…) to niespecjalnie szczęśliwa i fortunna riposta” – mówił reporter Faktów TVN.

      czytaj więcej »
     • Kampania prezydencka jak bal debiutantów

      Kampania prezydencka jak bal debiutantów

      – Mamy do czynienia z rywalizacją o bycie głową państwa, a czasami mam wrażenie, że jesteśmy na jakimś balu debiutantów – powiedział we Wstajesz i Wiesz w TVN24 Jakub Sobieniowski. Jak podkreśla reporter Faktów TVN, Magdalena Ogórek – jak Kopciuszek – zajmuje się znikaniem, Andrzej Duda już mówi o sobie jako o prezydencie, a Bronisław Komorowski „angażuje się w jakieś dyskusje na temat smerfa Marudy”.

      czytaj więcej »
     • Operacje prenatalne dają szansę dzieciom na przeżycie

      Operacje prenatalne dają szansę dzieciom na przeżycie

      Operacje prenatalne są ekstremalnie ryzykowne. Mimo to polscy lekarze coraz częściej decydują się na nie, ponieważ dzięki takim operacjom znacznie zwiększają się perspektywy noworodków na normalne życie – uważa reporter Faktów TVN Marek Nowicki. – Często takie dziecko nie miałoby szans na przeżycie. Kilkorgu już udało się je uratować – dodaje.

      czytaj więcej »
     • Można na historię partii Palikota spojrzeć w kategoriach kabaretu politycznego

      Można na historię partii Palikota spojrzeć w kategoriach kabaretu politycznego

      – Janusz Palikot potrzebuje cudu, żeby dostać się z – jak rozumiem – nowymi ludźmi do parlamentu – uważa Grzegorz Kajdanowicz. – Jeśli nie dostanie się do parlamentu, będzie musiał z polityki odejść. W Polsce nie da się prowadzić realnej polityki poza parlamentem – dodał. Prowadzący Faktów podkreślił też, że na historię klubu Twojego Ruchu – na wolty programowe, konflikty i relacje między posłami – można patrzeć w kategoriach kabaretu politycznego.

      czytaj więcej »
     • Kandydaci powinni zająć stanowisko w sprawie Niemcowa

      Kandydaci powinni zająć stanowisko w sprawie Niemcowa

      – Przymykanie oczu na to, co się wydarzyło jest po raz kolejny wykonywaniem kroku w tył wobec Moskwy – mówił o zabójstwie Borysa Niemcowa Krzysztof Skórzyński na antenie TVN24. Reporter Faktów jest zdania, że na pogrzebie zastrzelonego w piątek rosyjskiego opozycjonisty powinni być obecni najważniejsi zachodni przywódcy. Skórzyński komentował również ostatnie wydarzenia kampanii wyborczej.

      czytaj więcej »
     • Schowanie Kaczyńskiego to strategiczna decyzja

      Schowanie Kaczyńskiego to strategiczna decyzja

      – To jest element takiej doktryny, że najgorzej Prawu i Sprawiedliwości robi Jarosław Kaczyński, ale bez Jarosława Kaczyńskiego nie ma PiS. To zrozumiała strategia – tak Krzysztof Skórzyński ocenia kampanię prezydencką największej partii opozycyjnej. Prezes PiS na kilka tygodni wycofał się i ustąpił pola Andrzejowi Dudzie, kandydatowi partii na prezydenta. W końcu jednak Kaczyński wyszedł z cienia i udzielił mocnego poparcia Dudzie. Według naszego reportera akcent w tej kampanii PiS położy jednak na Dudę, a szef tej partii będzie pokazywał się sporadycznie.

      czytaj więcej »
     • Hasło Komorowskiego mało porywające

      Hasło Komorowskiego mało porywające

      – Nie wyobrażam sobie, żeby w profesjonalnej kampanii tak prezentowane było hasło wyborcze – powiedział w Faktach po Południu Grzegorz Kajdanowicz. Prowadzący Fakty, który był gościem Anity Werner na antenie TVN24, oceniał sposób, w jaki opinia publiczna dowiedziała się o tym, jakim hasłem do oddania na siebie głosu będzie przekonywał Polaków urzędujący prezydent. Kajdanowicz skomentował również samo hasło: „Nasz prezydent”, oceniając, że „nie jest bardzo porywające”.

      czytaj więcej »
     • Stęskniliśmy się za wyborami

      Stęskniliśmy się za wyborami

      – Wybory są 10 maja, a my już się zachowujemy, jakby były za dwa tygodnie. Jest już takie napięcie i emocje – mówiła na antenie TVN24 Katarzyna Kolenda-Zaleska. – Trochę mam wrażenie, że stęskniliśmy się za wyborami – dodała. W środę we „Wstajesz i Wiesz” reporterka Faktów TVN i dziennikarz Newsweeka Michał Krzymowski komentowali starania kandydatów w wyścigu po prezydenturę.

      czytaj więcej »
     tvnpix