Opinie

Katarzyna Kolenda-Zaleska

Magia słowa

Dziś literacki Nobel! Zawsze w tym dniu wszystkie inne wydarzenia, przynajmniej do południa tracą swój powab. Czekam niecierpliwie. Z lekkim drżeniem smakując te godziny oczekiwania, tak jak się smakuje zapach świeżo kupionej książki. W podnieceniu takim samym jak wówczas, gdy zaczyna się czytać pierwsze jej strony, nie wiedząc, dokąd nas zaniesie wyobraźnia autora.

Nerwowo spoglądam na zegarek. Przyznam się – nastawiam nawet budzik w telefonie. W tym racjonalnie nieuzasadnionym oczekiwaniu, tak jakby od tego werdyktu zależały losy świata. Nie, nie dlatego, że liczę na to, że Nobel przypadnie Polce lub Polakowi, choć oczywiście byłoby miło. Czekam, bo przez tych parę godzin przed i po magia słowa, magia książki, nabiera pierwszorzędnego znaczenia.

A w kraju, w którym dramatycznie spada poziom czytelnictwa, moment wyboru laureata zawsze sprowadza trochę więcej ludzi do księgarń. Z danych zaprezentowanych ostatnio przez Bibliotekę Narodową wynika, że 60 procent Polaków nie przeczytało w zeszłym roku ani jednej książki, a za zagorzałych czytelników – tych jest zaledwie 11 procent – uważa się człowieka, który przeczytał sześć książek w roku. Ręce opadają, ale to właściwie wiele wyjaśnia, w tym także i polityczne wybory, poziom publicznej i społecznej debaty, stosunek człowieka do człowieka.

Po co nam książki?

Ryszard Kapuściński opowiadał mi kiedyś, że gdy zasiada do pisania, najpierw czyta poezję. Ona sprawia, że język prozy staje się bardziej elastyczny, piękniejszy, słowa same układają się w zdania. Nie tylko poezja, ale i cała literatura sprawia, że człowiek staje się inny. Nie tylko lepiej wyedukowany, ale bardziej wrażliwy, bardziej tolerancyjny, otwarty na nowe wyzwania. Literatura uczy, że warto mierzyć się z własnymi marzeniami, warto walczyć o swoje. Tylko dzięki literaturze jesteśmy w stanie zrozumieć otaczający nas i szybko zmieniający się świat. Literatura nauczy nas, jak się w nim poruszać. Żeby zrozumieć Turcję i Turków na przykład – lub przynajmniej próbować zrozumieć – wystarczy poczytać Orhana Pamuka – Nobel w 2006 roku.

Marzy mi się, by polscy politycy to zrozumieli, aktywnie włączyli się w promowanie czytelnictwa. Na swoich stronach internetowych – Facebooku, Twitterze ciągle coś tam zamieszczają. Niech raz w miesiącu polecą jakąś książkę. Może politycy to nie są idole naszej wyobraźni, ale od tego co czytają też zależy nasz los. Warto wiedzieć, jakie wartości ich kształtują. Ten sam apel można wystosować do naszych celebrytów. Fajnie – niech pokazują nowe torebki, buty i wózki dla dzieci. A obok niech leży książka! Albo zamiast dziennego jadłospisu na Instagramie – niech wrzucą fotkę z książką!

Faworyci

A na razie trwa odliczanie czasu. Wybór laureata przypomina trochę ruletkę, bo nigdy nie wiadomo, czym Komitet Noblowski zaskoczy lub raczej – z czym wyskoczy. Czasem zaskakuje pozytywnie – jak wówczas, gdy w końcu doceniono Mario Vargasa Llosę (pamiętam tłumy, jakie przyszły na spotkanie z nim na Uniwersytet Warszawski parę tygodni później), ale też czasem Komitet lubi pobłądzić, jak w przypadku Dario Fo – bo czy ktoś jeszcze o nim pamięta?

Od nagrody dla Wisławy Szymborskiej minęło 17 lat, więc ktoś mógłby uznać, że już nadszedł czas na nas. Najczęściej w rankingu noblowskim pojawiają się nazwiska Adama Zagajewskiego i Olgi Tokarczuk. I tyle powiem, bo lepiej nie zapeszać.

Sprawdzam typy bukmacherów i czytam, że najwięcej szans ma Haruki Murakami, ale ja trzymam kciuki za Philipa Rotha – amerykańskiego pisarza, który nie rozpieszcza nas, publikując rzadko, zbyt rzadko. I trzymam też kciuki za Alice Munro – kanadyjską pisarkę, mistrzynię krótkiej formy, która przyziemność życia potrafi wznieść na wyżyny sztuki, uświadamiając nam, że wszystko co robimy, każdy detal, każda czynność ma swój głęboki sens. I ta przyziemność jest piękna, jeśli potrafimy ją dostrzec.

I jeszcze jedno marzenie – Bob Dylan! To byłoby naprawdę rewolucyjne wskazanie, a przecież wszyscy wiemy, że jemu ten Nobel naprawdę się należy.

Czekamy na werdykt wiedząc, że od niego nie zależą losy świata. Poezja i proza może i nie ocalą narodów ani ludzi, ale z pewnością czynią życie i świat odrobinę bardziej znośnymi. I tego się trzymajmy.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Damian Lebuda
Damian Lebuda

Interesujące, że osoba, która przeczyta 6 książek w roku jest uznawana za „zagorzałego czytelnika”. Jak się przeczyta np. 30 to, co wtedy?

Pyta Pani, po co nam książki. Przy okazji literackiego Nobla, jak już wiadomo, dla Alice Munro, warto o to zapytać. Poza tym, że możemy zrozumieć szybko zmieniający się świat, to możemy… rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Czuję się oszukana. Coming out ks. Charamsy to była świetnie zaplanowana akcja marketingowa

    Czuję się oszukana. Coming out ks. Charamsy to była świetnie zaplanowana akcja marketingowa

    – Ja właściwie czuję się oszukana. W wywiadzie mówił, że jest idealistą, romantykiem i chce uwrażliwić Kościół na sprawy homoseksualistów – mówi Katarzyna Kolenda-Zaleska, która przeprowadziła wywiad z księdzem Krzysztofem Charamsą. Polski duchowny pracujący w Watykanie pod koniec ubiegłego tygodnia przyznał, że jest homoseksualistą. W sobotę, już po rozmowie z reporterką Faktów TVN, ksiądz zorganizował konferencję, na której pojawił się ze swoim partnerem. Zdaniem Katarzyny Kolendy-Zaleskiej to była prowokacja, która unieważniła wszystko, co duchowny mówił wcześniej. – To była doskonale zaplanowana akcja marketingowa – podsumowuje Katarzyna Kolenda-Zaleska.

    czytaj więcej »
   • Skórzyński: nad kompetencje przełożono płeć. Trzy kobiety kandydatkami na premiera

    Skórzyński: nad kompetencje przełożono płeć. Trzy kobiety kandydatkami na premiera

    „Barbara Nowacka może być liderką Zjednoczonej Lewicy albo kandydatką na premiera ZL” – powiedział w środę rano Leszek Miller w TVN24. Jak komentuje Krzysztof Skórzyński, trend ten wyznaczyło na początku kampanii Prawo i Sprawiedliwość, stawiając Beatę Szydło w kontrze do Ewy Kopacz. – Jest taka doktryna dzisiaj w polskiej polityce, zgodnie z którą kobiety lepiej wypadają, kobiety trudniej jest atakować i są takimi celami, w które trudniej trafić – ocenił Skórzyński. Zdaniem reportera politycznego Faktów TVN „w poprawności politycznej (...) nad ocenę kompetencji przełożono płeć”. Więcej na ten temat dziś w Faktach TVN o 19:00.

    czytaj więcej »
   • Sądny dzień nad Zbigniewem Ziobrą ma ewidentnie kontekst wyborczy

    Sądny dzień nad Zbigniewem Ziobrą ma ewidentnie kontekst wyborczy

    Po burzliwej dyskusji w Sejmie na ostatnim posiedzeniu parlamentarzyści zadecydowali, że Zbigniew Ziobro nie stanie przed Trybunałem Stanu. Ziobrze zarzucano naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej w czasie, kiedy był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym. W głosowaniu zabrakło wymaganej większości i sprawa została umorzona. – Sądny dzień dla Zbigniewa Ziobry to wymarzony prezent dla PO, ponieważ jest on symbolem IV RP. Cała sprawa byłego ministra sprawiedliwości ma ewidentny kontekst wyborczy, ponieważ mamy szczyt kampanii, a Zbigniew Ziobro startuje w do parlamentu – mówił na antenie TVN24 Grzegorz Kajdanowicz. – Były minister sprawiedliwości nie jest politykiem pierwszej linii Zjednoczonej Prawicy i nie sądzę, żeby ktoś na niego czekał jak na zbawcę. Raczej nie będzie on też pełnił ważnych funkcji w rządzie, jeśli wybory wygra prawica – uważa Grzegorz Kajdanowicz.

    czytaj więcej »
   • Prezydent Duda nieformalnie włącza się w kampanię PiS

    Prezydent Duda nieformalnie włącza się w kampanię PiS

    Niższy wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn – zakłada projekt ustawy, który podpisał w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. – Zakładam, że od dzisiaj wiadomo, co będzie motywem przewodnim kampanii Prawa i Sprawiedliwości – ocenia Krzysztof Skórzyński. – PiS będzie mogło półgębkiem powiedzieć: jeżeli wybierzecie nas i my zwyciężymy, to ta ustawa wejdzie w życie – dodaje reporter polityczny Faktów TVN. Jego zdaniem „to jest takie nieformalne włączanie się Andrzeja Dudy w kampanię PiS”.

    czytaj więcej »
   • Piechociński prawdopodobnie przyjmie taktykę domniemania niewinności. Afera wokół NIK

    Piechociński prawdopodobnie przyjmie taktykę domniemania niewinności. Afera wokół NIK

    – Jak znam życie, to Janusz Piechociński przyjmie taką taktykę, jak w sprawie Jana Burego, to znaczy domniemanie niewinności – mówi Grzegorz Kajdanowicz, zastanawiając się, co zrobi szef Polskiego Stronnictwa Ludowego po doniesieniach tygodnika „Wprost”. Zdaniem prowadzącego Faktów TVN publikacja pokazuje, że w PSL-u jest zwarty, jednolity front obrony, jeśli pojawiają się zarzuty pod adresem któregokolwiek z członków partii. W podobnych przypadkach politycy innych partii często byli zmuszani usunąć się w cień, albo sami to robili „przynajmniej do czasu wyjaśnienia historii” – podkreśla Kajdanowicz. W środę „Wprost” napisał, że pozostawienie Mariana Cichosza na stanowisku wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli zostało uzgodnione między Krzysztofem Kwiatkowskim a Januszem Piechocińskim na imieninach u tego pierwszego. Miał o tym mówić Kwiatkowski podczas rozmowy z Janem Burym. Znacznie więcej na ten temat dziś w Faktach TVN o 19:00 w materiale Krzysztofa Skórzyńskiego.

    czytaj więcej »
   • Gruszki na wierzbie. Kopacz powtarza manewr Komorowskiego

    Gruszki na wierzbie. Kopacz powtarza manewr Komorowskiego

    – Dobrnęliśmy do takiego momentu, w którym politycy nie bardzo wiedzą, co można mówić, żeby mówić odpowiedzialnie, więc mówią wszystko – mówi Krzysztof Skórzyński, oceniając polityczne obietnice złożone przez Ewę Kopacz i Beatę Szydło w czasie konwencji programowych. Reporter polityczny Faktów TVN podkreśla, że szefowa polskiego rządu powtórzyła w weekend manewr, który wykonał Bronisław Komorowski po pierwszej turze wyborów prezydenckich, zapowiadając referendum i zagrała va banque, obiecując „gruszki na wierzbie”. – Nie mam pojęcia, jak Ewa Kopacz chciałaby to spiąć budżetowo – podkreśla Skórzyński.

    czytaj więcej »
   • Wielka reforma ekonomiczna PO to sposób na odzyskanie wyborców

    Wielka reforma ekonomiczna PO to sposób na odzyskanie wyborców

    Sobota upłynie pod znakiem konwencji partyjnych – PiS, PSL i PO. Ugrupowania zaprezentują swój program. Wśród postulatów Platformy Obywatelskiej – jak nieoficjalnie dowiedziała się TVN24 – ma być „wielka reforma finansowa państwa”, która zakłada m.in. likwidację składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Narodowy Fundusz Zdrowia. Po zmianach, świadczenia te mają być finansowane z budżetu państwa. „Absolutnie nie wierzę, że państwo miałoby w całości przejąć płacenia składek Polaków, bo to jest kompletnie nieodpowiedzialne, irracjonalne i absurdalne. To się po prostu nie uda” – skomentował w TVN24 te doniesienia Grzegorz Kajdanowicz. „Jestem w stanie uwierzyć w to, że program ekonomiczny PO będzie dążył ku temu, by w kieszeniach Polaków zostawało więcej pieniędzy. Jeśli po ośmiu latach rządzenia, na miesiąc przed wyborami, udaje się przeprowadzić tak wielką zmianę, to wiadomo, że chodzi o odzyskanie swoich wyborców” – mówił Grzegorz Kajdanowicz.

    czytaj więcej »
   • Niska frekwencja w referendum to kompromitacja klasy politycznej

    Niska frekwencja w referendum to kompromitacja klasy politycznej

    Frekwencja w niedzielnym referendum wyniosła 7,80 proc., co oznacza, że referendum nie jest wiążące – podała Państwowa Komisja Wyborcza. „Niedzielne referendum było jednym z najdroższych sondaży w Europie” – ocenił zastępca przewodniczącego PKW Wiesław Kozielewicz. „To kompromitacja klasy politycznej” – oceniła w TVN24 Katarzyna Kolenda-Zaleska. Reporterka polityczna uważa, że można mówić o „kacu” po głosowaniu. „Kiedy rozmawiałam z politykami PO, oni mówili, że JOW-y to będzie ich paliwo w kampanii wyborczej. A jak było w rzeczywistości? Czy ktokolwiek z ludzi Platformy Obywatelskiej zrobił cokolwiek, aby to referendum miało polityczne i faktyczne znaczenie? Albo czy były prezydent zachęcał Polaków, aby wzięli udział w głosowaniu? Nikt nic nie zrobił. To kompromitacja” – mówiła Katarzyna Kolenda-Zaleska.

    czytaj więcej »
   • Dorn i Napieralski w PO to trik marketingowy

    Dorn i Napieralski w PO to trik marketingowy

    Grzegorz Napieralski i Ludwik Dorn na listach Platformy Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych to „ciekawy pomysł, ale opłaci się tylko krótkoterminowo” – uważa Grzegorz Kajdanowicz. Prowadzący Faktów TVN podkreśla, że obecność polityków o tak odmiennych poglądach w jednej partii często jest później przyczyną braku postępu w pracach parlamentarnych. – Powiedzmy sobie szczerze, że ludziom, którzy podzielają poglądy Grzegorza Napieralskiego, absolutnie nie podoba się to, co myśli o polityce i co robi od wielu lat w polityce Ludwik Dorn. I oczywiście odwrotnie – dodaje Kajdanowicz.

    czytaj więcej »
   • Trzeba zerwać z partyjniactwem w życiu codziennym

    Trzeba zerwać z partyjniactwem w życiu codziennym

    „Obrażanie się na polityka za to, że uprawia politykę jest po prostu głupie” – mówił na antenie TVN24 Krzysztof Skórzyński. W ten sposób komentował polityczne zamieszanie wokół 35. rocznicy Porozumień Sierpniowych z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy. Kontrowersje wzbudziło niezaproszenie na obchody organizowane przez NSZZ Solidarność premier Ewy Kopacz. Reporter polityczny Faktów TVN podkreślał, że są takie momenty i takie wydarzenia, które powinny być wolne od bieżących politycznych sporów. Zdaniem Skórzyńskiego Andrzej Duda wygrał wybory m.in. głosami ludzi, których przekonał, że „z partyjniactwem w Polsce w życiu codziennym należy zerwać”. Teraz – jak przekonuje reporter Faktów TVN – prezydent trwoni swój polityczny kapitał, pozwalając na upolitycznianie takich uroczystości jak rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych.

    czytaj więcej »
   • Brak Mastalerka na listach PiS oznacza, że Szydło ma niewiele do powiedzenia w partii

    Brak Mastalerka na listach PiS oznacza, że Szydło ma niewiele do powiedzenia w partii

    Komitet polityczny PiS zaakceptował w czwartek wieczorem wszystkie listy w wyborach do parlamentu, które się odbędą 25 października. Prezes PiS Jarosław Kaczyński będzie „jedynką” w Warszawie, a wiceprezes partii Beata Szydło „jedynką” w okręgu chrzanowskim. Na listach znajdą się również Krystyna Pawłowicz, Piotr Gliński, Antoni Macierewicz, zabraknie natomiast Jacka Kurskiego. Pojawiły się także informacje, że wśród kandydatów nie znajdzie się Marcin Mastalerek, obecny rzecznik sztabu kampanii Beaty Szydło. „Nie ma wątpliwości, że to osobista decyzja Jarosława Kaczyńskiego. Ta niechęć budowała się od kilku miesięcy” – tak Arleta Zalewska skomentowała decyzję władz Prawa i Sprawiedliwości. „Ta decyzja mocno też uderza w Beatę Szydło, ponieważ Mastalerek jest najbliższym współpracownikiem kandydatki PiS na premiera. Jeśli ona nie była w stanie wybronić swojego współpracownika, to oznacza, że Beata Szydło w partii ma niewiele do powiedzenia” – oceniła dziennikarka polityczna Faktów TVN.

    czytaj więcej »
   • Brak kontroli premiera nad służbami specjalnymi to karygodny błąd

    Brak kontroli premiera nad służbami specjalnymi to karygodny błąd

    „Afera, która prawie wysadziła w powietrze jeden rząd i która wysadziła w powietrze kilku ministrów, jest związana z podsłuchami. Temat podsłuchów krąży w polskim życiu politycznym od kilkunastu lat. Mam mnóstwo zastrzeżeń do tego, jak Ewa Kopacz odżegnuje się od kontroli służb specjalnych i uważam to za karygodny błąd” – mówił w TVN24 Krzysztof Skórzyński. Reporter polityczny Faktów skomentował w ten sposób doniesienia „Gazety Wyborczej” na temat podsłuchanej rozmowy Jana Kulczyka z Donaldem Tuskiem w willi premiera.

    czytaj więcej »
   • Andrzej Duda nie wyniósł żadnej lekcji z dyplomacji za rządów PiS-u

    Andrzej Duda nie wyniósł żadnej lekcji z dyplomacji za rządów PiS-u

    – Andrzej Duda próbuje na przykład załatwić miejsce przy stole dla Stanów Zjednoczonych. Gdyby Amerykanie chcieli rozmawiać na temat przyszłości Ukrainy, to gwarantuję, że by tam siedzieli i rozmawiali – komentuje Jakub Sobieniowski. Reporter polityczny Faktów TVN uważa, że polski rząd i prezydent powinni – ze względu na wizerunek naszego kraju na arenie międzynarodowej – „usiąść i ustalić jeden sposób prezentowania przez Polskę poglądów” w sprawie Ukrainy. – Andrzej Duda właściwie nie wyniósł żadnej lekcji z dyplomacji za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Już wtedy mieliśmy taki styl uprawiania dyplomacji, że pohukujemy na Europę i czekamy, co się stanie – podkreśla Sobieniowski.

    czytaj więcej »
   • Obniżenie wieku emerytalnego będzie osią kampanii parlamentarnej PiS

    Obniżenie wieku emerytalnego będzie osią kampanii parlamentarnej PiS

    „Dla demokracji w ogóle byłoby lepiej, żeby nie wchodzić w dyskusję referendalną, aby Ewa Kopacz po prostu powiedziała: „Nie dziękuję”. Można się spodziewać, że w podobnym tonie wypowiedzą się właśnie senatorowie 4 września odnośnie drugiego referendum, zaproponowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę” – powiedziała Arleta Zalewska w TVN24. Reporterka polityczna uważa, że Prawo i Sprawiedliwość będzie pilnować tego, co zadecydują senatorowie odnośnie pytania ws. obniżenia wieku emerytalnego. „Ta kwestia była kluczową w kampanii prezydenckiej i najprawdopodobniej będzie to także oś kampanii PiS w wyborach parlamentarnych” – mówiła Arleta Zalewska.

    czytaj więcej »
   • Referendum to pułapka zastawiona na PO

    Referendum to pułapka zastawiona na PO

    Niezależnie od tego, jaką decyzję w sprawie referendum podejmie Platforma Obywatelska, będzie to decyzja zła – uważa Krzysztof Skórzyński. – Jeżeli zablokuje to referendum w Senacie, to i Andrzej Duda, i Prawo i Sprawiedliwość powiedzą „szanowni wyborcy, w poważaniu ma was PO”. Jeżeli z kolei dopuści do tego, żeby to referendum było w październiku, to daje niebywałe paliwo wyborcze PiS-owi, bo partia całą kampanię parlamentarną zbuduje wokół tych pytań referendalnych – podkreśla reporter polityczny Faktów TVN.

    czytaj więcej »
   tvnpix