Opinie

Katarzyna Kolenda-Zaleska

Magia słowa

Dziś literacki Nobel! Zawsze w tym dniu wszystkie inne wydarzenia, przynajmniej do południa tracą swój powab. Czekam niecierpliwie. Z lekkim drżeniem smakując te godziny oczekiwania, tak jak się smakuje zapach świeżo kupionej książki. W podnieceniu takim samym jak wówczas, gdy zaczyna się czytać pierwsze jej strony, nie wiedząc, dokąd nas zaniesie wyobraźnia autora.

Nerwowo spoglądam na zegarek. Przyznam się – nastawiam nawet budzik w telefonie. W tym racjonalnie nieuzasadnionym oczekiwaniu, tak jakby od tego werdyktu zależały losy świata. Nie, nie dlatego, że liczę na to, że Nobel przypadnie Polce lub Polakowi, choć oczywiście byłoby miło. Czekam, bo przez tych parę godzin przed i po magia słowa, magia książki, nabiera pierwszorzędnego znaczenia.

A w kraju, w którym dramatycznie spada poziom czytelnictwa, moment wyboru laureata zawsze sprowadza trochę więcej ludzi do księgarń. Z danych zaprezentowanych ostatnio przez Bibliotekę Narodową wynika, że 60 procent Polaków nie przeczytało w zeszłym roku ani jednej książki, a za zagorzałych czytelników – tych jest zaledwie 11 procent – uważa się człowieka, który przeczytał sześć książek w roku. Ręce opadają, ale to właściwie wiele wyjaśnia, w tym także i polityczne wybory, poziom publicznej i społecznej debaty, stosunek człowieka do człowieka.

Po co nam książki?

Ryszard Kapuściński opowiadał mi kiedyś, że gdy zasiada do pisania, najpierw czyta poezję. Ona sprawia, że język prozy staje się bardziej elastyczny, piękniejszy, słowa same układają się w zdania. Nie tylko poezja, ale i cała literatura sprawia, że człowiek staje się inny. Nie tylko lepiej wyedukowany, ale bardziej wrażliwy, bardziej tolerancyjny, otwarty na nowe wyzwania. Literatura uczy, że warto mierzyć się z własnymi marzeniami, warto walczyć o swoje. Tylko dzięki literaturze jesteśmy w stanie zrozumieć otaczający nas i szybko zmieniający się świat. Literatura nauczy nas, jak się w nim poruszać. Żeby zrozumieć Turcję i Turków na przykład – lub przynajmniej próbować zrozumieć – wystarczy poczytać Orhana Pamuka – Nobel w 2006 roku.

Marzy mi się, by polscy politycy to zrozumieli, aktywnie włączyli się w promowanie czytelnictwa. Na swoich stronach internetowych – Facebooku, Twitterze ciągle coś tam zamieszczają. Niech raz w miesiącu polecą jakąś książkę. Może politycy to nie są idole naszej wyobraźni, ale od tego co czytają też zależy nasz los. Warto wiedzieć, jakie wartości ich kształtują. Ten sam apel można wystosować do naszych celebrytów. Fajnie – niech pokazują nowe torebki, buty i wózki dla dzieci. A obok niech leży książka! Albo zamiast dziennego jadłospisu na Instagramie – niech wrzucą fotkę z książką!

Faworyci

A na razie trwa odliczanie czasu. Wybór laureata przypomina trochę ruletkę, bo nigdy nie wiadomo, czym Komitet Noblowski zaskoczy lub raczej – z czym wyskoczy. Czasem zaskakuje pozytywnie – jak wówczas, gdy w końcu doceniono Mario Vargasa Llosę (pamiętam tłumy, jakie przyszły na spotkanie z nim na Uniwersytet Warszawski parę tygodni później), ale też czasem Komitet lubi pobłądzić, jak w przypadku Dario Fo – bo czy ktoś jeszcze o nim pamięta?

Od nagrody dla Wisławy Szymborskiej minęło 17 lat, więc ktoś mógłby uznać, że już nadszedł czas na nas. Najczęściej w rankingu noblowskim pojawiają się nazwiska Adama Zagajewskiego i Olgi Tokarczuk. I tyle powiem, bo lepiej nie zapeszać.

Sprawdzam typy bukmacherów i czytam, że najwięcej szans ma Haruki Murakami, ale ja trzymam kciuki za Philipa Rotha – amerykańskiego pisarza, który nie rozpieszcza nas, publikując rzadko, zbyt rzadko. I trzymam też kciuki za Alice Munro – kanadyjską pisarkę, mistrzynię krótkiej formy, która przyziemność życia potrafi wznieść na wyżyny sztuki, uświadamiając nam, że wszystko co robimy, każdy detal, każda czynność ma swój głęboki sens. I ta przyziemność jest piękna, jeśli potrafimy ją dostrzec.

I jeszcze jedno marzenie – Bob Dylan! To byłoby naprawdę rewolucyjne wskazanie, a przecież wszyscy wiemy, że jemu ten Nobel naprawdę się należy.

Czekamy na werdykt wiedząc, że od niego nie zależą losy świata. Poezja i proza może i nie ocalą narodów ani ludzi, ale z pewnością czynią życie i świat odrobinę bardziej znośnymi. I tego się trzymajmy.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Damian Lebuda
Damian Lebuda

Interesujące, że osoba, która przeczyta 6 książek w roku jest uznawana za „zagorzałego czytelnika”. Jak się przeczyta np. 30 to, co wtedy?

Pyta Pani, po co nam książki. Przy okazji literackiego Nobla, jak już wiadomo, dla Alice Munro, warto o to zapytać. Poza tym, że możemy zrozumieć szybko zmieniający się świat, to możemy… rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Płuska: w sprawie TK nie ma niewinnych, a PiS i PO ubliżają trochę kandydatom na sędziów w TK

    Płuska: w sprawie TK nie ma niewinnych, a PiS i PO ubliżają trochę kandydatom na sędziów w TK

    – Bardzo nie podoba mi się to, co się w tym momencie dzieje, ale nie podobało mi się też to, co się działo wcześniej – komentuje awanturę o Trybunał Konstytucyjny Paweł Płuska. Zdaniem reportera Faktów TVN zaskakujące jest to, że zarówno PiS, jak i PO „ubliżają trochę tym, którzy mieli pójść, i tym, którzy mają pójść do TK”. – Wychodzi się z założenia, że to nie są ludzie, którzy znają się na prawie i będą bronić konstytucji i prawa Rzeczypospolitej, tylko że to są ludzie, (…) którzy są aparatczykami partyjnymi – podkreślał Płuska.

    czytaj więcej »
   • PiS złamało obietnicę wyborczą, w której mówiło, że opozycja będzie miała więcej praw w Sejmie

    PiS złamało obietnicę wyborczą, w której mówiło, że opozycja będzie miała więcej praw w Sejmie

    Sejm przyjął w środę późnym wieczorem uchwały stwierdzające nieważność wyboru pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego dokonanego w poprzedniej kadencji tej izby. PiS przekonywał, że trzeba naprawić wadliwą decyzję poprzedniego parlamentu. Zdaniem części opozycji PiS łamie konstytucję, bo chce podporządkować sobie TK. „Mieliśmy w Sejmie noc, która nie tylko opisuje, ale także ustawi polską politykę na najbliższe miesiące lub lata. Po tej nocy wiemy dużo więcej, wiemy na przykład, że PiS złamało obietnice wyborcze, w których zapowiadało m.in. że opozycja będzie miała w Sejmie zdecydowanie więcej praw” – komentował na antenie TVN24 Jakub Sobieniowski.

    czytaj więcej »
   • Naturalnym następcą Ewy Kopacz jest Grzegorz Schetyna

    Naturalnym następcą Ewy Kopacz jest Grzegorz Schetyna

    – Jeżeli Tomasz Siemoniak chce do siebie przekonać partyjne doły, to ja mam przeczucie graniczące z pewnością, że nie wystarczą wystąpienia z Hanną Gronkiewicz-Waltz i otaczanie się znanymi twarzami Platformy Obywatelskiej – komentuje zbliżające się wybory na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Krzysztof Skórzyński. Zdaniem reportera Faktów TVN Siemoniak nie dostrzega, że pokazuje się z ludźmi, którzy przegrali wybory. A to kiepska strategia, by zjednać sobie sojuszników i pokonać „naturalnego następcę Ewy Kopacz”, jakim jest Grzegorz Schetyna.

    czytaj więcej »
   • Prezydent nie powinien blokować ślubowania nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego

    Prezydent nie powinien blokować ślubowania nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego

    Zamieszanie wokół obsady i funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego nie wydaje się zbliżać ku końcowi. Politycy nadal gorliwie komentują działanie PiS z ubiegłego tygodnia. „3 grudnia Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę w sprawie ustawy, którą przyjęła Platforma Obywatelska i dzięki której wybrano nowych sędziów. Teoretycznie 4 grudnia wejdzie w życie ustawa, którą z kolei przygotowało i przegłosowało w Sejmie Prawo i Sprawiedliwość. Wyrok Trybunału może mieć ogromny wpływ na to, co wydarzy się z ustawą PiS” – mówiła w TVN24 Arleta Zalewska. Reporterka polityczna Faktów TVN przyznała, że stwierdzenie przez TK mocy ustawy przygotowanej przez PO może oznaczać, że ustawa PiS będzie bezzasadna. „Bez względu na wyrok TK, prezydent nie powinien utrudniać prac sędziom. Andrzej Duda powinien przyjąć ślubowanie wybranych wcześniej sędziów” – mówiła Zalewska.

    czytaj więcej »
   • Zalewska: cały proces legislacyjny ws. ustawy o TK został świadomie pominięty

    Zalewska: cały proces legislacyjny ws. ustawy o TK został świadomie pominięty

    – To w ogóle nie jest normalna rzecz, jeśli chodzi o prawodawstwo – mówi o błyskawicznym przeprowadzeniu przez Prawo i Sprawiedliwość nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym – od Sejmu do publikacji w Dzienniku Ustaw. Reporterka TVN24 i Faktów TVN podkreśla, że cały proces legislacyjny został świadomie pominięty. „To jest na pewno niebezpieczne dla debaty publicznej, dla demokracji” – mówi Zalewska. Jak zauważa reporterka, PiS ma szuflady pełne ustaw i nie zwraca uwagi na wyrażoną w sondażach ocenę swoich działań. – Uważam, że politycy PiS są przekonani o tym, że utrzymają poparcie wyborców – dodaje.

    czytaj więcej »
   • Polityczna awantura o służby specjalne nie służy ich sprawnemu działaniu

    Polityczna awantura o służby specjalne nie służy ich sprawnemu działaniu

    W środę późnym wieczorem Sejm powołał skład sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Komisja zebrała się jeszcze w nocy ze środy na czwartek. Tuż po ukonstytuowaniu się i wyborze prezydium, pozytywnie zaopiniowała wniosek premier Beaty Szydło o odwołanie szefów wojskowych i cywilnych służb specjalnych – AW, ABW, SWW i SKW. Były koordynator ds. służb specjalnych Marek Biernacki uważa, że to był „nocny zamach na służby”. „Każde zamieszanie wokół służb specjalnych nie sprzyja ich funkcjonowaniu. Oczywiście pojawia się wiele pytań odnośnie stylu zachowania członków speckomisji. Chociaż każda władza ma prawo dobierać sobie swoich zaufanych ludzi” – uważa Krzysztof Skórzyński. Reporter polityczny Faktów TVN przyznaje, że dyskusyjny może być sposób przeprowadzenia zmian. „Zarzuty można i należy formułować jeśli chodzi o styl, w jakim doszło do posiedzenia speckomisji, czyli niespełna półtorej godziny po uzyskaniu przez Beatę Szydło wotum zaufania dla rządu. Spokojnie można było z tymi decyzjami kadrowymi poczekać” – mówi Krzysztof Skórzyński.

    czytaj więcej »
   • Rząd zapewni bezpłatne leczenie obywatelom, którzy nie płacą składki zdrowotnej?

    Rząd zapewni bezpłatne leczenie obywatelom, którzy nie płacą składki zdrowotnej?

    W środę premier Beata Szydło wygłosiła w Sejmie swoje exposé, w którym przedstawiła plany rządu na nadchodzącą kadencję. Wśród wymienionych zagadnień, które wymagają zmiany i którymi zajmą się nowi ministrowie, była także służba zdrowia. „Na szczęście w exposé Beaty Szydło była mowa o służbie zdrowia – w poprzednim, cztery lata temu, nie było o tym ani słowa. Pojawiło się kilka pozytywnych planów, ale także wiele postulatów bez podania konkretnych założeń, jak mają zostać zrealizowane” – mówił na antenie TVN24 Marek Nowicki.

    czytaj więcej »
   • Kajdanowicz: Siemoniak był wiernym człowiekiem Schetyny. Ich pojedynek zapowiada się ciekawie

    Kajdanowicz: Siemoniak był wiernym człowiekiem Schetyny. Ich pojedynek zapowiada się ciekawie

    We wtorek Tomasz Siemoniak poinformował, że będzie ubiegał się o przewodnictwo w Platformie Obywatelskiej. Start w wyborach powszechnych na to stanowisko zapowiedział także Grzegorz Schetyna. – Schetyna jest dość skuteczny w zakulisowych grach – mówi Grzegorz Kajdanowicz. Podkreśla jednak, że jego zdaniem nie należy lekceważyć „twarzy, które stoją za Tomaszem Siemoniakiem”. Prowadzący Faktów TVN wątpi jednak, żeby w sprawie tego, kto stanie na czele PO, decydujące zdanie miał Donald Tusk, który prawdopodobnie popiera Siemoniaka. Zdaniem Kajdanowicza decyzja ws. przewodnictwa w partii „będzie rozstrzygała się na dole”.

    czytaj więcej »
   • Kolenda-Zaleska: politycy PiS mogą się poczuć jak atakowana twierdza

    Kolenda-Zaleska: politycy PiS mogą się poczuć jak atakowana twierdza

    W poniedziałek rano na antenie TVN24 Mariusz Błaszczak odniósł się do słów Martina Schulza, który skrytykował postawę Polski ws. uchodźców i ocenił ją jako niesolidarną. Nowy szef MSWiA powiedział m.in., że „to kolejny przykład niemieckiej buty”. – Tego typu komentarze tylko będą spychać polityków Prawa i Sprawiedliwości jeszcze głębiej do narożnika, bo poczują się jak oblężona twierdza – komentuje Katarzyna Kolenda-Zaleska. Jej zdaniem podobne wypowiedzi eskalują w politykach PiS poczucie, że wszyscy ich atakują i wobec tego trzeba przyjąć jeszcze bardziej radykalną i zwartą postawę. – Tego typu komentarze, obawiam się, będą miały zupełnie inny skutek niż w zamierzeniu – podsumowuje reporterka Faktów TVN.

    czytaj więcej »
   • Skórzyński: służby mogą teraz działać nawet kosztem naszej prywatności

    Skórzyński: służby mogą teraz działać nawet kosztem naszej prywatności

    Nie ma wątpliwości, że zamachy terrorystyczne, do których doszło w Paryżu, wpłyną na europejską politykę bezpieczeństwa w zasadniczych elementach – uważa Krzysztof Skórzyński. Reporter Faktów TVN relacjonuje, że jeszcze przed atakami w Paryżu Marek Biernacki mówił, że będzie chciał bardzo płynnie przekazać obowiązki Mariuszowi Kamińskiemu, nowemu koordynatorowi służb specjalnych. – Przygotowywany jest tajny raport otwarcia dla nowego koordynatora (…). Nie mam też wątpliwości, że po tym, co się wydarzyło w Paryżu, ta współpraca między służbami – pewnie także kosztem naszej prywatności, naszego poczucia intymności – będzie zacieśniana – podkreślił Skórzyński.

    czytaj więcej »
   • Premier przegrała walkę o klub z politykiem z drugiego szeregu? „Zwycięstwo Neumanna to zwycięstwo Schetyny”

    Premier przegrała walkę o klub z politykiem z drugiego szeregu? „Zwycięstwo Neumanna to zwycięstwo Schetyny”

    W czwartek zaprzysiężony został oficjalnie nowy Sejm, Ewa Kopacz złożyła także dymisję swojego rządu, ale – co równie ważne – przegrała walkę o przywództwo klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. „Można powiedzieć, że premier przegrała z politykiem, który do tej pory nie odgrywał znaczącej roli w partii. Jednak w zasadzie zwycięstwo Sławomira Neumanna to wygrana Grzegorza Schetyny” – uważa Arleta Zalewska, która była gościem TVN24. Jakub Sobieniowski dodaje, że to była symboliczna porażka byłej już premier. „Mam wrażenie, że do momentu rozpisania wyborów w Platformie Obywatelskiej będą liczyły się gesty, symbole, przemówienia, a sama walka wewnątrz PO będzie bardziej skryta. Chyba politycy nauczyli się, że publiczne pranie brudów nie służy samej partii” – mówił Sobieniowski.

    czytaj więcej »
   • Nowy Sejm jest ułomny, ponieważ nie ma w nim reprezentacji lewicy. Petru będzie chciał stworzyć PO na nowo

    Nowy Sejm jest ułomny, ponieważ nie ma w nim reprezentacji lewicy. Petru będzie chciał stworzyć PO na nowo

    W czwartek rozpocznie się pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu nowej kadencji. „Pierwszy raz w historii ostatniego ćwierćwiecza to jedna partia dzierży w ręku pełnię władzy. PiS ma pełne pole do popisu, ale jednocześnie partia Jarosława Kaczyńskiego będzie w całości rozliczana z tego, co zrobi. Nie ma zwornika bezpieczeństwa, jakim jest zazwyczaj partia koalicyjna. Jest mnóstwo znaków zapytania, jak będą zachowywać się politycy różnych nowych partii w Sejmie. Dużą niewiadomą jest reprezentacja ruchu Kukiz’15. Ciekawe jest, czy nastąpią naturalne fluktuacje wewnątrz Sejmu. Tam nie ma spoiwa ideowego, poza szeroko rozumianym buntem, które mogłoby zagwarantować stabilność” – przewidywał w TVN24 Krzysztof Skórzyński.

    czytaj więcej »
   • Sobieniowski: Gliński pewnie będzie następcą Szydło

    Sobieniowski: Gliński pewnie będzie następcą Szydło

    Piotr Gliński, jeden z trzech zaproponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość wicepremierów towarzyszących Beacie Szydło, jest także kandydatem na stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowego. – Wydaje się: „tylko” kultury, ale jednak w randze wicepremiera – podkreśla Jakub Sobieniowski. Zdaniem reportera politycznego Faktów TVN to, a także fakt, że podczas poniedziałkowej prezentacji został wymieniony jako pierwszy, może świadczyć o jego bardzo mocnej pozycji. – To pewnie będzie człowiek, który ewentualnie będzie nieformalnym zastępcą Beaty Szydło, (…), a na pewno jej następcą, gdyby Jarosław Kaczyński zdecydował, że trzeba zmienić premiera – stwierdził Sobieniowski.

    czytaj więcej »
   • Trudno uwierzyć, że prezydent Duda nie wiedział, kiedy odbędzie się szczyt UE na Malcie

    Trudno uwierzyć, że prezydent Duda nie wiedział, kiedy odbędzie się szczyt UE na Malcie

    Impas maltański trwa, politycy PiS i PO wzajemnie przerzucają się odpowiedzialnością za zamieszanie i niepewność w kwestii polskiej reprezentacji na szczycie UE. „Na ten moment już tylko prezydent może pojechać na Maltę. To Andrzej Duda wyznaczył datę pierwszego posiedzenia Sejmu, która koliduje ze szczytem UE” – mówiła na antenie TVN24 Arleta Zalewska. Reporterka polityczna Faktów TVN przyznała, że trudno jej wyobrazić sobie, żeby Andrzej Duda nie wiedział, że 12 listopada odbędzie się szczyt. „Trudno mi też uwierzyć, że ktoś w Pałacu Prezydenckim mógł nie wiedzieć, że właśnie w tym terminie odbędzie się spotkanie reprezentantów krajów UE w sprawie uchodźców. Daty były znane dużo wcześniej, a kalendarz wizyt – np. w Watykanie – był bardzo skrupulatnie ustalany” – mówiła Arleta Zalewska.

    czytaj więcej »
   • Sobieniowski: Szydło ma coś, czego nie miał Marcinkiewicz

    Sobieniowski: Szydło ma coś, czego nie miał Marcinkiewicz

    Od kilku dni w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie toczą się rozmowy na temat składu nowej Rady Ministrów. We wtorek do rozmów tych dołączyła Beata Szydło. Wcześniej politycy PiS podkreślali, że tworzący się rząd będzie partyjny, a nie autorski, co wyraźnie osłabiało wizerunek przyszłej pani premier. Mimo to, zdaniem Jakuba Sobieniowskiego, Szydło będzie bardziej niezależna niż mogłoby się wydawać, a z całą pewnością bardziej niż Kazimierz Marcinkiewicz, który został szefem rządu PiS w 2005 roku. – Beata Szydło ma coś, czego nie miał Kazimierz Marcinkiewicz – mówi reporter polityczny Faktów TVN. – Ma, teoretycznie przynajmniej, przychylnego jej prezydenta. Kazimierz Marcinkiewicz wiedział, że nie może liczyć na poparcie Lecha Kaczyńskiego tak, jak ona może liczyć na poparcie Andrzeja Dudy – podkreśla Sobieniowski. W piątek o 12:00 zbierze się komitet polityczny PiS, który ma zatwierdzić kandydatów na ministrów. Jak powiedziała w czwartek Beata Szydło, wchodząc do siedziby PiS, skład rządu zostanie przedstawiony „w najbliższych dniach”. Niewykluczone, że będzie to już w ten piątek.

    czytaj więcej »
   tvnpix