W zamachu w Berlinie stracił kuzyna, teraz może stracić firmę


W zamachu w Berlinie stracił kuzyna, którego zatrudnił jako kierowcę w swojej firmie transportowej. Teraz może stracić także biznes - bo ciężarówka, jako dowód w sprawie, nie wraca do kraju. W tym czasie ponosi straty, a od swoich klientów słyszy groźby kar.

Dwa miesiące temu stracił kuzyna, teraz może też stracić firmę. - Mam żal, bo pojawił się kolejny problem, z którym muszę się borykać - mówi Ariel Żurawski, właściciel firmy transportowej, której ciężarówka posłużyła jako narzędzie zamachu 19 grudnia 2016 roku w Berlinie.

Mężczyzna do dziś nie odzyskał pojazdu - zaczął natomiast otrzymywać pisma, których autorzy informują go o groźbie obciążenia karami za niedostarczenie i opóźnienie w dostawie towaru.

Kosztowne opóźnienia

Towar, o którym mowa, wiózł z Włoch do Niemiec w grudniu właśnie zamordowany w zamachu kuzyn. 25 ton konstrukcji stalowych niemiecka prokuratura pozwoliła dostarczyć dopiero kilka dni temu.

- Zamawiali stal konstrukcyjną, dostali złom - przyznaje Żurawski. Niezabezpieczona po ataku terrorystycznym stal zardzewiała. Samochód i naczepę wciąż bada niemiecka prokuratura. - Ponoszę straty, bo ten samochód nie jeździ mi od dwóch miesięcy - opowiada Żurawski.

Niemieccy prokuratorzy auto zamierzają panu Arielowi zwrócić. - Nastąpi to po zakończeniu czynności dowodowych, jakie strona niemiecka prowadzi w odniesieniu do tego samochodu - mówi Aldona Lema z Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

"Chciałbym, by państwo niemieckie przejęło roszczenia"

Ariel Żurawski obawia się, że będzie musiał zapłacić wysoką karę za opóźnienia w dostawie i uszkodzony ładunek. - Jesteśmy ubezpieczeni od wszystkiego, ale nie od aktu terroru - mówi przestraszony.

Nie ukrywa nadziei na to, że sytuację można jeszcze uratować. - Nie chcę żadnych pieniędzy od ludzi, chciałbym, żeby państwo niemieckie poczuło się i przejęło te wszystkie roszczenia na swoją stronę - mówi Żurawski.

Jego pełnomocnik jest w kontakcie z niemiecką prokuraturą. Tymczasem Żurawski od kwietnia będzie musiał znów płacić zawieszoną chwilowo ratę leasingową. To niemała kwota, bo rzędu 10 tysięcy złotych - za coś, czego nie ma.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Amerykańska placówka dyplomatyczna w Nuuk, stolicy Grenlandii, to do tej pory był niewielki drewniany dom. Wkrótce jednak amerykańscy dyplomaci mają się przeprowadzić do nowoczesnego budynku. Duńskie media opisują niepokój, jaki to wywołuje.

Amerykanie zwiększają obecność w stolicy Grenlandii. "Oczywiście, że będą szpiedzy"

Amerykanie zwiększają obecność w stolicy Grenlandii. "Oczywiście, że będą szpiedzy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pierwszym planie i w roli głównej. Biało-czerwoną flagę widać w piątek niemal wszędzie i to w najróżniejszych odsłonach. Kreatywnością wykazali się nie tylko uczestnicy centralnych obchodów w Warszawie, ale premier Donald Tusk.

Biało-czerwone barwy w całym kraju. Tak Polacy świętowali Dzień Flagi

Biało-czerwone barwy w całym kraju. Tak Polacy świętowali Dzień Flagi

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki spotkał się w Gabinecie Owalnym z prezydentem Donaldem Trumpem, a zdjęcie z uścisku ich dłoni opublikował Biały Dom. Kandydat PiS-u w wyborach prezydenckich mówi, że to spotkanie było dla niego zaszczytem. Sztabowcy kalkulują, ile jest warte w kampanii, a politycy rządzący pytają, co Nawrockiemu udało się załatwić dla Polaków.

"Zdjęcie nie załatwi sprawy", "rekwizyt w kampanii wyborczej". Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Trump

"Zdjęcie nie załatwi sprawy", "rekwizyt w kampanii wyborczej". Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Trump

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nad Morskie Oko kursują już elektryczne busy, które mają być alternatywą dla fasiągów. Czy to oznacza, że turyści decydują się tę nowość? Na razie nie. Niewykluczone, że odstrasza ich cena.

Elektryczne busy już jeżdżą do Morskiego Oka. Zainteresowanie nimi jest jednak małe

Elektryczne busy już jeżdżą do Morskiego Oka. Zainteresowanie nimi jest jednak małe

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Su-22 odlatują w siną dal. Kończą służbę w polskich siłach powietrznych. Najwyższy czas, ponieważ Su-22 to 40-letnie maszyny radzieckiej konstrukcji - to samoloty myśliwsko-bombowe, na których wyszkolili się najlepsi polscy piloci. Czas na zmiany i na F-35.

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Źródło:
Fakty TVN

86-letni pan Józef za chwilę będzie zdawać maturę. To jego drugie podejście - rok temu za pierwszym razem się nie udało. Historia pana Józefa, a także jego determinacja, inspirują do działania. Pokazuje również, że na naukę nigdy nie jest za późno.

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Źródło:
Fakty TVN

Maj to zdecydowanie ten czas, gdy musimy przypomnieć o kleszczach. Ich ukąszenie, choć bezbolesne, wiąże się z ryzykiem zakażenia. Borelioza i niezwykle groźne kleszczowe zapalenie mózgu to tylko ułamek chorób przenoszonych przez te pajęczaki żyjące - co ważne - nie tylko w lesie.

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS