Polityk ma raka mózgu. W imieniu swoim i innych chorych apeluje do rządu o zalegalizowanie oleju z marihuany

16.08 | Rzecznik SLD cierpi na raka mózgu. Apeluje do rządu o zalegalizowanie oleju z marihuany
16.08 | Polityk ma raka mózgu. Apeluje do rządu o zalegalizowanie oleju z marihuany

Kolejny dramatyczny apel o legalny dostęp do oleju z medycznej marihuany. Tomasz Kalita na politycznej arenie nieraz walczył o zwycięstwo dla SLD, na co dzień walczy teraz o życie dla siebie. Ma raka – złośliwego glejaka. Jest po operacji, a także chemio- i radioterapii. Polityk błaga polityków o zmianę prawa. Lecznicza marihuana - według lekarzy - może złagodzić ból. Tomasz Kalita wie, jak może boleć i rak, i kulawe prawo.

- Mam glejaka wielopostaciowego. To jest rodzaj złośliwego raka mózgu – mówi wprost Tomasz Kalita. Polityk i były rzecznik SLD od kilku miesięcy walczy z rakiem mózgu. Przeszedł operację wycięcia guza. Potem chemio- i radioterapię. Teraz walczy też o to, by on i inni chorzy mogli korzystać ze wszystkich możliwych sposobów leczenia i łagodzenia bólu. – Chciałbym zwiększyć możliwości i szanse... I sięgnąć po niekonwencjonalne metody leczenia. Niestety, państwo mi to uniemożliwia, bo skazuje mnie na to, żebym szukał po Warszawie dilerów olejów z marihuany, podczas gdy w Czechach jest on legalny i można go kupić w aptece – żali się polityk.

W Polsce medyczna marihuana i olej z konopi są nielegalne. Niektórzy nawet za sprowadzanie ich do Polski na własny użytek trafili do więzienia. Jednak według lekarzy w przypadku m.in. byłego rzecznika SLD medyczna marihuana może pomóc. – Wiemy, że marihuana korzystnie wpływa na te naczynia w obrębie glejaka złośliwego – wyjaśnia neurolog i neurochirurg Jerzy Bajko. – Jest opublikowane badanie, dość skomplikowane, w którym wykazano, że u ludzi podając THC konkretnie na guza, można uzyskać zmniejszenie tego guza – dodaje dr Jerzy Jarosz z punktu konsultacyjnego „Medyczna Marihuana” przy Hospicjum Onkologicznym Św. Krzysztofa W Warszawie.

Marihuana pomaga także dzieciom chorym na padaczką lekooporną. Olej z konopi ułatwia im normalne funkcjonowanie. W niektórych przypadkach liczba napadów spadła z kilkuset dziennie do kilku w czasie miesiąca. Jednak to nie jedyne przypadki. – To na pewno ma znaczenie jako leczenie wspomagające, pomagające zwalczyć niektóre objawy jak ból, osłabienie, nudności, wymioty, utraty apetytu – tłumaczy dr Jerzy Jarosz. Dlatego Tomasz Kalita apeluje do rządzących, by zmienili prawo. I robi to w imieniu wszystkich chorych. – Ja na swojej drodze spotkałem wielu cichych bohaterów, którzy bardzo cierpią i którym jest potrzeba uśmierzenia bólu. Oni potem zostają sami w domach i ta substancja może im pomóc – mówi Kalita.

Dziś były rzecznik SLD codziennie ćwiczy, by odzyskać sprawność. Po operacji ma niedowład lewej strony ciała. Poza ćwiczeniami na szczęście są też przyjemności. – To jest mój pierwszy czas poza szpitalem od trzech miesięcy. Więc to w ogóle – cudo – mówi Kalita. Odpoczywa poza miastem i czeka na październik, kiedy bierze ślub ze swoją ukochaną.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale dzieci potrzebujących pomocy nie ubywa.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS