Fakty - oglądaj online

Prośba o pomoc

Nowy pomysł na odzyskanie wraku. Pomóc ma argentyński prawnik

Polski rząd ma nowy pomysł na sprowadzenie ze Smoleńska wraku Tupolewa. Zwrócił się o pomoc do argentyńskiego prawnika, który był wcześniej głównym prokuratorem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Ma on sporządzić ekspertyzę prawną - najpierw jednak musi zapoznać się ze sprawą, co zapewne trochę czasu mu zajmie. Podkomisja smoleńska tego nie komentuje. Milczy zresztą od dawna.

Wiceprzewodniczący smoleńskiej podkomisji nie chce komentować nowego pomysłu rządu. Podkomisja działa od roku i nic nowego nie ustaliła - nie zorganizowano nawet jednej konferencji prasowej. A pytań jest wiele - między innymi o wywiad dziennika "Gazety Prawnej" z byłym prokuratorem międzynarodowego trybunału karnego.

Negocjacje Macierewicza

Argentyńczyk przyznaje, że już podpisał kontrakt z rządem. Nie daje gwarancji, ale ma się podjąć próby odzyskania wraku - wydając niezależną i bezstronną opinię opartą na znajomości prawa międzynarodowego. Luis Moreno Ocampo przyznaje, że w tej sprawie kontaktował się tylko z Antonim Macierewiczem, który dzisiaj odmówił odpowiedzi w tej sprawie.

Antoni Macierewicz, będąc w opozycji oskarżał prokuraturę i państwową komisję o to, że nie informują opinii publicznej i traktują smoleńskie dochodzenia niepoważnie. Jego komisja miała to zmienić - prawda jest jednak taka, że członkowie komisji przed pytaniami uciekają - w tym szef podkomisji, Wacław Berczyński, który zapewniał, że będzie opinię publiczną informował o działaniach. Nie pokazują też dowodów wskazujących na zamach, chociaż w zespole Antoniego Macierewicza o zamachu mówiono wiele.

Hipotezy, obawy i ustalenia

Luis Moreno Ocampo zapewnia, że chce ustalić przebieg zdarzeń w kokpicie tuż przed katastrofą i że jest w kontakcie z ekspertami z którymi skontaktował go Antoni Macierewicz. A to niepokoi ekspertów poprzedniej państwowej komisji, która ustaliła, że do katastrofy doszło we mgle, wskutek błędów załogi i rosyjskich kontrolerów. Obawiają się bowiem, że argentyński prokurator może być wprowadzany w błąd.

- Antoni Macierewicz jako poseł mówił i o zbrodni, i o zamachu. Podawał kilka teorii, jak do niego doszło, co nie przeszkodziło mu zapewniać, że jego eksperci dopiero zaczynają naukowe badania bez hipotez
- mówi Maciej Lasek, były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Sprzeczne informacje

O zatrudnieniu argentyńskiego eksperta Berczyński mówi, że "wie z gazet". To jednak niejedyny dowód na problemy w przepływie informacji pomiędzy członkami komisji. Jej szef niedawno przyznał, że to on zwrócił się do generał Anodiny - chociaż minister obrony zapewniał, że to generał zwróciła się do podkomisji z prośbą o rozmowę.

Później szef MON zapewniał, że NATO pomoże w smoleńskim śledztwie - o czym NATO nie wiedziało. Wreszcie - MSZ zapewniało, że składa wniosek do trybunału w Hadze, by później przyznać, że dopiero się nad tym zastanawia. Zatrudnienie argentyńskiego prokuratora przez lata ścigającego wojennych zbrodniarzy to najnowsza informacja.

Pracę podkomisji krytykują nie tylko obecni politycy opozycji. W zeszłym roku prace i wynik działań smoleńskiej podkomisji kosztowały podatników milion czterysta tysięcy złotych.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Ryszard111
Ryszard111

Ile to znowu nas będzie kosztować !!!!!
Tak jak ta komisja która obecnie podobno działa.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   dojna_zmiana

   Gdyby jarzbaw albo antek naprawdę chcieli zwrotu wraku to wrak byłby już w Toruniu
   i byłby przerabiany na medaliki. No ale widocznie coś tam nie gra
   i chcą żeby wrak rdzewial w Smoleńsku.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     tvnpix