Liczba cięć cesarskich w Polsce rośnie z roku na rok. Dlaczego?

30.03.2017 | Liczba cięć cesarskich w Polsce rośnie z roku na rok. Dlaczego?
30.03.2017 | Liczba cięć cesarskich w Polsce rośnie z roku na rok. Dlaczego?
Magda Łucyan | Fakty TVN
30.03.2017 | Liczba cięć cesarskich w Polsce rośnie z roku na rok. Dlaczego?Magda Łucyan | Fakty TVN

Z cięć cesarskich korzysta w Polsce prawie połowa rodzących kobiet. To jeden z najwyższych wskaźników w Europie. Nie wszędzie można zażądać znieczulenia. Czy w Polsce można rodzić po ludzku?

Pani Aleksandra nie boi się bólu - zdecydowała, że chce rodzić naturalnie. Takie jednak decyzje są coraz rzadsze. - Słyszałam, że dużo dziewczyn chce cesarkę, ale ja nie chcę - mówi.

Fundacja Rodzić po Ludzku przedstawiła raport o stanie położnictwa i opieki okołoporodowej w Polsce. Jednym z głównych - i najbardziej niepokojących - wniosków z tego raportu jest zbyt duża liczba cesarskich cięć.

- Odsetek cięć cesarskich (wśród porodów - przyp. red.) rośnie i to bardzo szybko. Te dane, które obecnie znamy, to 43 procent, czyli zbliżamy się do połowy - mówi ginekolog prof. Mirosław Wielgoś, rektor WUM. - To jest jeden z najwyższych odsetek cesarskich cięć w Europie - dodaje Joanna Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po Ludzku.

Bo zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia odsetek ten powinien wynosić 10-15 procent.

Strach przed bólem

Kolejnym elementem jest to, że mimo istnienia prawa do znieczulenia na żądanie, w wielu szpitalach znieczulenia nie są wykonywane - na przykład dlatego, że nie ma anestezjologów. To także ma wpływ na liczbę cesarskich cięć.

- W województwach, w których jest mniejsza dostępność do znieczulenia, jest wyższy odsetek cesarskich cięć. Kobiety wiedząc, że nie będą mogły skorzystać ze znieczulenia, już wcześniej starają się zapewnić sobie cesarkę - tłumaczy Antonina Doroszewska z WUM.

Kobiety chcą cesarki nie ze względu na wskazania medyczne, tylko ze względu na strach przed bólem. Niepokoi też wyjątkowo częste nacinanie krocza podczas porodu. Stosuje się je w połowie przypadków. W innych krajach Europy - tylko w co dziesiątym.

Można rodzić inaczej

Na szczęście są też miejsca, w których jest coraz lepiej. Na przykład szpitale coraz częściej dopuszczają możliwość porodu innego niż w pozycji leżącej.

- Wiele rzeczy się zmienia, zmienia się myślenie lekarzy. Są wszelkie możliwości porodu; mamy drabinki, piłki, wszelkie dogodności, tak, by kobieta sobie poradziła - mówi dr Robert Ziółkowski z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Te zmiany to jednak kropla w morzu potrzeb. - Jest bardzo dużo do zrobienia i będzie jeszcze więcej, jeżeli zapisy, o których mówimy - standardy okołoporodowe - stracą charakter norm prawnych - mówi Antonina Doroszewska.

Resort zdrowia planuje, by Standardy Opieki Okołoporodowej, które są obecnie rozporządzeniem Ministra Zdrowia, były jedynie zaleceniami. Nad zmianami ma pracować ministerialny zespół, w którym będzie zasiadał między innymi profesor Bogdan Chazan.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali 500 rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS