Schetyna przedstawił pakiet medyczny. Lekarze dopytują o szczegóły

04.05.2019 | Schetyna przedstawił pakiet medyczny. Lekarze dopytują o szczegóły
04.05.2019 | Schetyna przedstawił pakiet medyczny. Lekarze dopytują o szczegóły
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
04.05.2019 | Schetyna przedstawił pakiet medyczny. Lekarze dopytują o szczegółyKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Grzegorz Schetyna obiecuje wywalczenie stu miliardów złotych więcej, niż na razie wywalczył PiS w projekcie unijnego budżetu. Lider PO na konwencji wyborczej Koalicji Europejskiej w Białymstoku przedstawił pakiet medyczny, czyli szczegółową listę obietnic dotyczących służby zdrowia. Jedną z nich jest znaczne skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów.

Dla pacjentów czas jest ważny tak, jak teraz dla polityków. Wybory europejskie coraz bliżej, więc Koalicja Obywatelska zaproponowała pakiet propozycji medycznych.

- Termin oczekiwania do specjalisty nie będzie dłuższy niż 21 dni, bo to jest standard europejski. Oczekiwanie na SOR-ze nie może trwać dłużej niż 60 minut - mówił podczas konwencji Koalicji Europejskiej Grzegorz Schetyna.

Aleksandra Kurowska, redaktor naczelny portalu Polityka Zdrowotna, uważa, że zapowiedzi Grzegorza Schetyny są bardzo dobrą informacją dla pacjentów. - Pytanie, czy będziemy je w stanie zrealizować - zastrzega.

Pieniądze pochodzące z Unii mają być w części przeznaczane na ochronę zdrowia.

- Myśmy uzyskali ponad 500 miliardów złotych. Oni najwyżej 400. Nasz program w tych wyborach to 100 miliardów złotych więcej, niż jest w stanie wynegocjować rząd PiS - zapowiadał Grzegorz Schetyna.

- Nasi przeciwnicy zmarnowali tak około dwóch budżetów, więc ktoś, kto mówi o służbie zdrowia, o 100 miliardach, niech się uderzy we własną pierś - odpowiadał premier Mateusz Morawiecki.

Warto jednak się zastanowić, na co konkretnie takie pieniądze wydać.

- Jeżeli to się wleje do dziurawego worka, no to to przecieknie - uważa profesor Juliusz Jakubaszko, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej.

Trudno szukać wad w szybkim dostępie do specjalisty.

- To w sposób zasadniczy zmniejsza koszty leczenia - mówi profesor Jerzy Szaflik, okulista.

Jak skrócić kolejki na SOR-ach?

Tempo podkręca jeszcze sam Grzegorz Schetyna, który obiecuje, że na SOR-ach czas oczekiwania wyniesie maksymalnie 60 minut.

- Wszyscy wiedzą co dzieje się na SOR-ach. Tam, w tłumie czekających, zaczęli już umierać ludzie - mówił lider PO.

To nawiązanie do głośnych ostatnio przypadków na śląskich SOR-ach, na których - po wielogodzinnym oczekiwaniu - zmarło dwóch pacjentów.

- Ta obietnica brzmi bardzo atrakcyjnie, ale mam nadzieję, że ci, którzy ją składają zdają sobie sprawę, że zmniejszenie kolejek tak naprawdę, w odniesieniu do medycyny ratunkowej, wymaga gruntownej reformy systemu ochrony zdrowia - komentował propozycje Koalicji profesor Jakubaszko.

Bo na mniejsze kolejki musi pracować więcej lekarzy.

- Trzeba dofinansować system kształcenia lekarzy, ponieważ wciąż ten odsetek lekarzy w naszym kraju, w porównaniu do Unii Europejskiej czy Stanów Zjednoczonych, jest bardzo niewielki - tłumaczy profesor Łukasz Krzych, konsultant wojewódzki w dziedzinie anestezjologi i intensywnej terapii z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach.

Przepełnionym SOR-om szkodzi też nocna opieka medyczna.

Pomysły Koalicji

Jeśli pieniądze z europejskiego worka posypią się tak, jak obiecuje Koalicja Europejska, to dziura do zasypania jest też w systemie podstawowej opieki zdrowotnej.

- Gdyby system lekarza rodzinnego był sprawny, to co najmniej 3/4 ludzi, którzy w tej chwili zjawiają się w oddziałach ratunkowych, byliby "załatwieni" w warunkach spokojnych, u swoich lekarzy rodzinnych - uważa profesor Juliusz Jakubaszko.

Pomysłów na wydanie pieniędzy więcej ma też sama Koalicja: darmowy komplet badań dla pięćdziesięciolatków, centra profilaktyki oraz ośrodki leczenia nowotworów w każdym województwie, pakiet dla niepełnosprawnych, walka ze smogiem, darmowe leki i badania dla kobiet w ciąży oraz darmowe szczepienia.

Na sobotniej konwencji Koalicji Europejskiej nie padła jednak odpowiedź na pytanie, jak pomysły wcielić w życie.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Siedem złotych za jeden worek tego, co wykopią spod ziemi. Kopacze z biedaszybów robią, co mogą, żeby zarobić. W nielegalnie wykopanym tunelu własnymi rękami i kilofami wydobywają węgiel.

Biedaszyby wciąż istnieją. Co zmusza do kopania węgla na własną rękę? "No, z biedy, każdy się ratuje, jak może"

Biedaszyby wciąż istnieją. Co zmusza do kopania węgla na własną rękę? "No, z biedy, każdy się ratuje, jak może"

Źródło:
Fakty TVN

Cynizm i draństwo zarzucił prezydent Andrzej Duda rządowi Donalda Tuska. Z kolei rząd zarzuca prezydentowi, że walnie przyczynił się do psucia państwa i za nic miał konstytucję. W niedzielę Andrzej Duda poparł kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego, chociaż kilka miesięcy temu twierdził, że prezydent "nie jest od udzielania oficjalnego poparcia żadnemu z kandydatów".

Andrzej Duda sam mówił, że prezydent nie powinien popierać nikogo. Ale to rządowi zarzucił cynizm

Andrzej Duda sam mówił, że prezydent nie powinien popierać nikogo. Ale to rządowi zarzucił cynizm

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Ukrainie rozpoczęły się pierwsze od lat prace związane z ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej. To efekt zabiegów polskiej dyplomacji. Chodzi o prawdę historyczną i godny pochówek.

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Kultury wzywa ojca Tadeusza Rydzyka, by albo zwrócił 210 milinów złotych, albo przekazał państwu prywatną działkę w Toruniu, na której za państwowe pieniądze zbudował Muzeum Pamięć i Tożsamość. Pieniądze przyznał Fundacji Lux Veritatis poprzedni minister kultury. Jego następczyni uznała, że wydawanie milionów na budowę na prywatnej działce to niegospodarność. Dlatego grozi sądem.

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Źródło:
Fakty TVN

Badania przesiewowe w Polsce są coraz bardziej popularne - na przykład w kierunku wykrywania nowotworów piersi, szyjki macicy czy prostaty. Są też badania, o których prawie nikt nie wie, że można się na nie zgłosić, albo nawet przetestować się samemu - dotyczą problemów psychicznych.

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Obrony Narodowej wróciło z projektem dobrowolnych i bezpłatnych szkoleń wojskowych "Trenuj z wojskiem". W sobotę ochotnicy ćwiczyli w różnych jednostkach w kraju, w tym w Opolu i we Wrocławiu. Zainteresowanie było tak duże, że potrzebna była lista rezerwowa.

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS