Dymisja prezesa Kujdy. "Wyjęto tę instytucję z listy, które podlegają lustracji"

12.02.2019 | Dymisja prezesa Kujdy. NFOŚ "wyjęty z listy" instytucji, które podlegają lustracji
12.02.2019 | Dymisja prezesa Kujdy. NFOŚ "wyjęty z listy" instytucji, które podlegają lustracji
Maciej Knapik | Fakty TVN
12.02.2019 | Dymisja prezesa Kujdy. NFOŚ "wyjęty z listy" instytucji, które podlegają lustracjiMaciej Knapik | Fakty TVN

Kazimierz Kujda nie jest już prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska - złożył dymisję, a ta została przyjęta. Kujda w PRL-u współpracował z SB. A to - jak mówiła rzecznika PiS-u - "problem". Zobaczymy czy następca Kujdy będzie musiał obowiązkowo się zlustrować.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska będzie miał nowego szefa. Zostanie rozpisany konkurs. - Kazimierz Kujda złożył na moje ręce rezygnację z funkcji prezesa. Ja tę rezygnację przyjąłem - mówi minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Po ujawnieniu współpracy Kujdy z SB w latach osiemdziesiątych - na pytanie czy ma odejść - PiS od kilku dni odpowiada tak: - To jest problemem dla naszego środowiska, więc wydaje mi się, że tak - mówi Beata Mazurek, wicemarszałek Sejmu i rzeczniczka PiS.

To nie był przypadek?

Decyzję podjął nie minister, ani rada Funduszu, ale prezes Kaczyński - w tej sprawie opozycja nie ma wątpliwości. - Bez zgody prezesa nic się w Polsce nie dzieje, w związku z tym, to cięcie było rzeczywiście szybkie, chirurgiczne - ocenia Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej.

Chociaż PiS zaprzecza i mówi o zaskoczeniu - opozycja uważa, że o przeszłości Kujdy - byłego prezesa spółki Srebrna, zaufanego współpracownika Jarosława Kaczyńskiego - PiS musiało wiedzieć wcześniej.

- Póki nie wychodziło, to trzeba było utrzymywać ciszę. Dlatego też ten pan zajmował stanowisko, które nie było objęte lustracją - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL. - Nikomu nie przyszłoby do głowy, że chodzi o jedną osobę, a widocznie chyba o to chodziło - dodaje

- Wyjęto tę instytucję z listy, które podlegają lustracji, jeśli chodzi o kadrę zarządzającą. Nie sądzę, żeby to był przypadek - ocenia Andrzej Halicki z PO.

Dysponent wielkich pieniędzy

Ustawa lustracyjna obejmuje dziesiątki stanowisk i funkcji. Lustrowani są sekretarze gmin czy zarządy kół łowieckich, ale szefa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska - lustracja nie obejmuje, mimo że to potężna instytucja, która co roku przyznaje setki milionów złotych dotacji i dysponuje miliardowymi kwotami z naszych podatków i ze środków unijnych.

Przykładem takich milionowych dotacji jest dwadzieścia siedem milionów złotych na geotermię ojca Rydzyka - przyznane za prezesa Kujdy właśnie - co opozycja ocenia jako kupowanie politycznego poparcia za publiczne środki. W ustawie lustracyjnej czytamy, że lustracja jest właśnie po to, by zagwarantować uczciwość i szlachetność postępowania.

Zmiana prawa

Kazimierz Kujda pełnił funkcję prezesa funduszu po raz trzeci. W przeszłości - jak twierdzi Platforma Obywatelska - była możliwość jego lustracji na bazie starych przepisów. Czy próbowano to zrobić? Nie wiadomo.

- Składam w tej sprawie zapytania i do IPN-u, i do ministerstwa środowiska - podaje Michał Szczerba z PO.

Tak czy inaczej przepisy zmieniono i prezesa Kujdy lustracja nie obejmowała. Pytanie czy ta luka zostanie uzupełniona? Niekoniecznie.

- Pewnie wiele jeszcze innych rzeczy powinno być zrobionych, ale my posługujemy się tym prawem w tym stanie, jakie jest - mówi Henryk Kowalczyk.

- Ustawa lustracyjna nie była przedmiotem prac ministerstwa sprawiedliwości - ucina minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Kolejne pytanie bez odpowiedzi brzmi: dlaczego teczki prezesa Kujdy były przez lata utajnione w zbiorze zastrzeżonym IPN-u?

Kazimierz Kujda zapowiedział wyjaśnienie współpracy z SB. Jak sam przyznaje - przekazywał informacje ze swoich podróży zagranicznych. Twierdzi, że nikogo nie krzywdził.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS