Strategia jest, ćwiczeń nie ma. "Cykl przygotowania został zerwany"

24.03.2017 | Strategia jest, ćwiczeń nie ma. "Cykl przygotowania został zerwany"
24.03.2017 | Strategia jest, ćwiczeń nie ma. "Cykl przygotowania został zerwany"
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
24.03.2017 | Strategia jest, ćwiczeń nie ma. "Cykl przygotowania został zerwany"Dariusz Prosiecki | Fakty TVN

System kierowania obroną państwa funkcjonuje tylko na papierze - ostrzega były Inspektor Wojsk Lądowych generał Janusz Bronowicz. Mówi, że miał być on sprawdzany na ćwiczeniach. Ale ćwiczenia się nie odbyły. Chodzi o współdziałanie służb mundurowych i cywilnych. I zachowanie kontroli przez centra decyzyjne państwa.

Tylko podczas ćwiczeń można sprawdzić skuteczność działania armii. Każde takie ćwiczenie to test dla żołnierzy, sprzętu i procedur, które mają obowiązywać na wypadek wojny. Ale taki sprawdzian muszą przechodzić nie tylko wojskowi. Również wszystkie służby cywilne odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa. A z tym jest problem.

Strategia na papierze

- Drugi element tego systemu obrony państwa, czyli system kierowania, nie funkcjonuje. Dziś mogę z pełną odpowiedzialnością to powiedzieć - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Janusz Bronowicz, były Inspektor Wojsk Lądowych dowództwie generalnym rodzajów sił zbrojnych . Według niego przyjęta trzy lata temu strategia obronna funkcjonuje tylko na papierze.

Chodzi m.in o współdziałanie wojska z pozostałymi służbami - cywilnymi i mundurowymi oraz o współpracę dowódców armii z najważniejszymi osobami w państwie w sytuacji kryzysowej.

Zasady takiego współdziałania zapisano właśnie w strategii obronnej. Ale jak dotąd nie przećwiczono jak funkcjonuje to w praktyce.

Brak tych ćwiczeń miał być też jednym z powodów odejścia z armii dowódcy generalnego rodzajów Sił Zbrojnych. - Pan generał Różański publicznie oświadcza, że zrezygnował z powodu braku możliwości przygotowania żołnierzy do działań wojennych - przypomina gen. Bronowicz.

Były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego generał Stanisław Koziej, współautor wspomnianej strategii obronnej, dodaje, że w przypadku konfliktu współdziałanie wojska ze służbami cywilnymi to podstawa.

"Kraj 15/16"

Dlatego powstała koncepcja ćwiczeń "Kraj 15/16", która zakładała, że pierwszej fazie pod kryptonimem "Jesień" i "Dragon" będą ćwiczyć sami żołnierze. I to zostało zrealizowane.

Ale najważniejsze były kolejne etapy. W ćwiczeniach pod hasłem "Kierownictwo" mieli wziąć udział premier, prezydent, ministrowie i wojewodowie. Mieli sprawdzić, jak przygotowane są cywilne struktury państwa. Ostatnim testem miała być gra wojenna "Stolica" z udziałem prezydenta, rządu i dowódców Sił Zbrojnych. Ale zarówno w 2015, jak i 2016 roku rząd tych ćwiczeń nie zorganizował.

- Ta część narodowa, polityczna i cywilna nie została dokończona. Cykl strategiczny przygotowania państwa do działania na wypadek wojny został zerwany - ocenia gen. Stanisław Koziej były szef BBN.

Tę opinię podziela również były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak. - Budzi to obawę, czy ten system jest w ogóle zdolny by w sytuacji zagrożenia państwa funkcjonować. W mojej ocenie nie - twierdzi.

MON milczy

Nie wiadomo dlaczego do tej pory, przez dwa lata, nie zorganizowano ćwiczeń. Resort obrony nie odpowiada na pytania w tej sprawie.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego utrzymuje, że ćwiczenia się odbędą. - Ministerstwo w niedługim czasie przedłoży zwierzchnikowi sił zbrojnych plan ćwiczenia do zatwierdzenia - zapewnia gen. Jarosław Kraszewski z BBN.

Prawdopodobnie ćwiczenie odbędzie się dopiero pod koniec roku.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS