Strategia jest, ćwiczeń nie ma. "Cykl przygotowania został zerwany"

24.03.2017 | Strategia jest, ćwiczeń nie ma. "Cykl przygotowania został zerwany"
24.03.2017 | Strategia jest, ćwiczeń nie ma. "Cykl przygotowania został zerwany"
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
24.03.2017 | Strategia jest, ćwiczeń nie ma. "Cykl przygotowania został zerwany"Dariusz Prosiecki | Fakty TVN

System kierowania obroną państwa funkcjonuje tylko na papierze - ostrzega były Inspektor Wojsk Lądowych generał Janusz Bronowicz. Mówi, że miał być on sprawdzany na ćwiczeniach. Ale ćwiczenia się nie odbyły. Chodzi o współdziałanie służb mundurowych i cywilnych. I zachowanie kontroli przez centra decyzyjne państwa.

Tylko podczas ćwiczeń można sprawdzić skuteczność działania armii. Każde takie ćwiczenie to test dla żołnierzy, sprzętu i procedur, które mają obowiązywać na wypadek wojny. Ale taki sprawdzian muszą przechodzić nie tylko wojskowi. Również wszystkie służby cywilne odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa. A z tym jest problem.

Strategia na papierze

- Drugi element tego systemu obrony państwa, czyli system kierowania, nie funkcjonuje. Dziś mogę z pełną odpowiedzialnością to powiedzieć - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Janusz Bronowicz, były Inspektor Wojsk Lądowych dowództwie generalnym rodzajów sił zbrojnych . Według niego przyjęta trzy lata temu strategia obronna funkcjonuje tylko na papierze.

Chodzi m.in o współdziałanie wojska z pozostałymi służbami - cywilnymi i mundurowymi oraz o współpracę dowódców armii z najważniejszymi osobami w państwie w sytuacji kryzysowej.

Zasady takiego współdziałania zapisano właśnie w strategii obronnej. Ale jak dotąd nie przećwiczono jak funkcjonuje to w praktyce.

Brak tych ćwiczeń miał być też jednym z powodów odejścia z armii dowódcy generalnego rodzajów Sił Zbrojnych. - Pan generał Różański publicznie oświadcza, że zrezygnował z powodu braku możliwości przygotowania żołnierzy do działań wojennych - przypomina gen. Bronowicz.

Były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego generał Stanisław Koziej, współautor wspomnianej strategii obronnej, dodaje, że w przypadku konfliktu współdziałanie wojska ze służbami cywilnymi to podstawa.

"Kraj 15/16"

Dlatego powstała koncepcja ćwiczeń "Kraj 15/16", która zakładała, że pierwszej fazie pod kryptonimem "Jesień" i "Dragon" będą ćwiczyć sami żołnierze. I to zostało zrealizowane.

Ale najważniejsze były kolejne etapy. W ćwiczeniach pod hasłem "Kierownictwo" mieli wziąć udział premier, prezydent, ministrowie i wojewodowie. Mieli sprawdzić, jak przygotowane są cywilne struktury państwa. Ostatnim testem miała być gra wojenna "Stolica" z udziałem prezydenta, rządu i dowódców Sił Zbrojnych. Ale zarówno w 2015, jak i 2016 roku rząd tych ćwiczeń nie zorganizował.

- Ta część narodowa, polityczna i cywilna nie została dokończona. Cykl strategiczny przygotowania państwa do działania na wypadek wojny został zerwany - ocenia gen. Stanisław Koziej były szef BBN.

Tę opinię podziela również były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak. - Budzi to obawę, czy ten system jest w ogóle zdolny by w sytuacji zagrożenia państwa funkcjonować. W mojej ocenie nie - twierdzi.

MON milczy

Nie wiadomo dlaczego do tej pory, przez dwa lata, nie zorganizowano ćwiczeń. Resort obrony nie odpowiada na pytania w tej sprawie.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego utrzymuje, że ćwiczenia się odbędą. - Ministerstwo w niedługim czasie przedłoży zwierzchnikowi sił zbrojnych plan ćwiczenia do zatwierdzenia - zapewnia gen. Jarosław Kraszewski z BBN.

Prawdopodobnie ćwiczenie odbędzie się dopiero pod koniec roku.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS