79 procent Polaków chce głębszej integracji z Unią. Polacy nie boją się Europy, nie patrzą nań podejrzliwie. Patrzą z nadzieją. I nawet słysząc o dwóch prędkościach w UE, Polacy chcą być w grupie tych szybszych. Z Niemcami, Francją, Włochami i Hiszpanią. Czy prezes PiS tego nie widzi? I czy dzisiejszą awanturą nie zaszkodzi Polsce na dekadę?
Czasem irytuje nas europejska biurokracja, ale gdy pada pytanie "czy było warto wstąpić do UE?", odpowiedź jest dla Polaków oczywista. Bo Polacy są europejskim fenomenem. Inni unijni liderzy na takie sondaże od lat patrzą z zazdrością, bo nas do Unii nie trzeba przekonywać. Ponad 60 procent respondentów, którzy mówią "było warto" wstąpić do Unii Europejskiej. A to stawia nas w czołówce europejskich euroentuzjastów.
Ten entuzjazm nie unieważnia okazjonalnych pretensji. Choćby tych, o których mówi pan Janusz Remlein, właściciel firmy transportowej. - Polska ma w tej chwili w ręku 25 procent rynku transportowego w Unii, co spowodowało, że inne kraje zaczęły chronić swoje rynki przed nami - tłumaczy.
Mimo wszystko Polacy chcą widzieć Polskę na mapie Unii Europejskiej - i to nie na peryferiach, a w samym centrum. Gdyby powstała Unia dwóch prędkości i cztery najsilniejsze kraje postanowiły zacisnąć więzi, poluzowując je z resztą, to zdecydowana większość pytanych chciałaby, by i Polska znalazła się w tym gronie.
Polska zieloną wyspą
Każdy sondaż pokazuje, że Polska nie znajduje się w sytuacji, z którą zmierzył się David Cameron. To za jego kadencji Wielka Brytania zdecydowała się opuścić Unię.
Wielka Brytania to nie jest jedyny kraj w Europie Zachodniej, gdzie eurosceptyków jest dużo. We Francji, w której wkrótce odbędą się wybory prezydenckie, duże szanse na zwycięstwo w pierwszej turze ma polityk, która zapowiada, że Francja pójdzie drogą Brytyjczyków i zorganizuje referendum w sprawie opuszczenia Unii.
Perspektywa Frexitu jest odległa, ale historia Brexitu pokazuje, jak łatwo można wywołać antyunijne nastroje, uderzając w antyimigracyjne tony. Jak łatwo dyskusję o "reformowaniu Unii" zamienić w dyskusję o "Unii - ucieleśnieniu zła".
Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN