Macierewicz mówi o pomocy NATO ws. Smoleńska. Waszczykowski: nie mają takich instrumentów


NATO oficjalnie milczy, politycy PiS też nabierają wody w usta , bo najwyraźniej mają problem z tym, o co w Brukseli prosi szef MON. Najwyższy czas, żeby NATO włączyło się do wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej - mówił w czwartek Antoni Macierewicz, ale taka perspektywa wydaje się mało realna. Bo nawet szef polskiego MSZ przyznaje, że NATO nie ma takich narzędzi.

Oczywiście musimy mieć świadomość, że to jest proces, który będzie się realizował. Nie mamy do czynienia z sytuacją jednorazową - powiedział dziś minister obrony narodowej pytany o zaangażowanie NATO w wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej. Nie odpowiedział jednak kiedy zwróci się z formalnym wnioskiem do Sojuszu o pomoc, bo ten - jak informuje przedstawiciel NATO - jeszcze od polskiego rządu nie wypłynął.

Antoni Macierewicz nie odpowiedział też dlaczego dopiero w czwartek podjął temat katastrofy, choć szefem resortu obrony jest od 15 miesięcy.

Waszczykowski przypomina

Szef MON mówił w czwartek, że "uzyskał zapowiedź" od przedstawicieli NATO, że Sojusz włączy się w wyjaśnianie przyczyn katastrofy z 2010 roku. Co ciekawe szef polskiej dyplomacji przypomniał dziś przy okazji monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że on już rok temu, w grudniu o sprawie katastrofy rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO. - Informowano mnie, że Kwatera Główna NATO takich instrumentów pomocy nie ma - stwierdził Witold Waszczykowski.

Nawet niektórym politykom PiS trudno było dziś wypowiedzi swojego ministra tłumaczyć. - Jeśli chodzi o NATO i Polskę bardzo chętnie o tym mówię. Jeśli chodzi o NATO i katastrofę smoleńską właściwie specjalnie nie widzę połączenia - mówił senator Anna Maria Anders.

"Myli kurtuazję z rzeczywistością"

Zdaniem byłego ambasadora Polski przy NATO Macierewicz myli "to, co można nazwać czymś w rodzaju kurtuazji, która obowiązuje zawsze, z rzeczywistością". I dodaje, że temat smoleńska miał paść podczas dwóch spotkań: z ministrem obrony narodowej Wielkiej Brytanii i dowódcą wojsk NATO w Europie.

- Generał Scaparrotti dowodzi wojskami i nie ma żadnych narzędzi do tego żeby tymi sprawami się zajmować - podkreśla z kolei były szef MON Tomasz Siemoniak. I zarzuca swojemu następcy, że instrumentalnie traktuje parterów z NATO.

Zdaniem Macieja Laska dziś - ponad rok od powołania specjalnej podkomisji - taka wypowiedź ministra to najlepszy obraz efektów ich pracy. - To pewnego rodzaju krzyk rozpaczy, że w zasadzie nie są w stanie, jako podkomisja, nic zrobić - stwierdził.

Po raz ostatni podkomisja publiczne spotkała się w październiku ubiegłego roku.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Radość i nadzieja na nowe otwarcie. Kościół katolicki ma nowego papieża. Leon XIV to pierwszy na Tronie Piotrowym Amerykanin. Wybór ten zaskoczył zarówno osoby świeckie, jak i duchownych.

Komentarze z Polski po wyborze nowego papieża. "Jest już drugim potężnym Amerykaninem na świecie"

Komentarze z Polski po wyborze nowego papieża. "Jest już drugim potężnym Amerykaninem na świecie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS