Ludzie faktów

Marek Nowicki

Reporter medyczny Faktów TVN. W naszej redakcji od 1998 r. Wyspecjalizował się w tematach związanych ze służbą zdrowia i medycyną. Stały komentator TVN24.

Marek Nowicki, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, jest z wykształcenia historykiem. Jako dziennikarz zainteresował się jednak medycyną. W 2000 roku otrzymał nagrodę Missouri School of Journalism za najlepsze w Polsce materiały telewizyjne poświęcone służbie zdrowia. W tym samym roku w ramach nagrody odbył stypendium w USA na Uniwersytecie Missouri Columbia. W 2005 roku otrzymał nagrodę Sukces w ochronie zdrowia - Media. Posiadacz wielu zaszczytnych odznaczeń: min. Złotej Honorowej Odznaki Fundacji Promocji Zdrowia (2005), Zasłużonego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego (2009), honorowej odznaki Ministra Zdrowia Za zasługi dla ochrony zdrowia (2009). Uhonorowany tytułami: Ambasadora Medycyny Ratunkowej przyznanego przez Polskie Towarzystwo Medycyny Ratunkowej (2008) oraz Rzecznika Chorych na Raka przyznanego przez lekarzy onkologów, przedstawicieli Stowarzyszenia Amazonki i Polskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem Piersi (2010). Za osiągnięcia zawodowe wyróżniony medalami okolicznościowymi przez Instytut Kardiologii w Warszawie (2009), Wojskowy Instytut Medyczny (2010) oraz Instytut Onkologiczny im. Marii Curie Skłodowskiej (2011). W 2012 uhonorowany wyróżnieniem Dobra Strona Rynku Zdrowia. Prelegent i wykładowca, uczestnik wielu paneli i konferencji naukowych.Felietonista Służby Zdrowia.

Oto najnowsze materiały Marka Nowickiego:

18.04.2017 | Strażnicy więzienni na ratunek... ratownikom. Uczą ich samoobrony
Wideo: Marek Nowicki/Fakty TVN 18.04.2017 | Strażnicy więzienni na ratunek... ratownikom. Uczą ich samoobrony

15.04.2017 | Nadchodzi medyczna rewolucja. Testy z apteki zamiast wizyty u lekarza
Wideo: Marek Nowicki/Fakty TVN 15.04.2017 | Nadchodzi medyczna rewolucja. Testy z apteki zamiast wizyty u lekarza

14.04.2017 | Dwunastogodzinne dyżury, setki zgłoszeń. Trudna praca cichych bohaterów
Wideo: Marek Nowicki/Fakty TVN 14.04.2017 | Dwunastogodzinne dyżury, setki zgłoszeń. Trudna praca cichych bohaterów

28.03.2017 | Jeden dawca i ponad stu biorców. Niesamowita historia prosto z Ameryki
Wideo: Marek Nowicki/Fakty TVN 28.03.2017 | Jeden dawca i ponad stu biorców. Niesamowita historia prosto z Ameryki

27.03.2017 | Szpital dostał telewizory dla dzieci. Trafiły do magazynu, zamontowano płatne
Wideo: Marek Nowicki/Fakty TVN 27.03.2017 | Szpital dostał telewizory dla dzieci. Trafiły do magazynu, zamontowano płatne

26.03.2017 | Jak odzyskać kondycję na wiosnę, nie robiąc sobie krzywdy?
Wideo: Marek Nowicki/Fakty TVN 26.03.2017 | Jak odzyskać kondycję na wiosnę, nie robiąc sobie krzywdy?

Masz ciekawy temat?

Skontaktuj się

Ostatnie opinie

 • "Chodzi trochę o zepchnięcie placówek niepublicznych"

  Łączenie szpitala w miejscowości X ze szpitalem w miejscowości Y, która jest oddalona o kilkadziesiąt kilometrów, to jakiś absurd - stwierdził na antenie TVN24 reporter "Faktów" TVN Marek Nowicki. Jego zdaniem rządowy pomysł, by tworzyć sieci szpitali, wynika z chęci "zepchnięcia" niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej na margines, by więcej pieniędzy z NFZ trafiało do szpitali publicznych. Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Uprawa marihuany w domu? "Absurdalne", ale "dostęp absolutnie musi być"

  - Padła propozycja, żeby pacjent mógł uprawić konopie w domu. To jest absurdalna propozycja według mnie - mówił na antenie TVN24 reporter "Faktów" TVN Marek Nowicki. - Pytanie (jest otwarte - przyp. red.), w jaki sposób należałoby to zalegalizować, ale absolutnie musi być dostęp (do medycznej marihuany - przyp. red.) dla pacjentów - stwierdził. - Ważne jest żeby pacjent skutecznie otrzymał lek - podkreślił. Zdaniem dziennikarza w Polsce dostęp do medycznej marihuany może zostać poszerzony jeszcze w tym roku.

  czytaj więcej »
 • Motocykl w roli karetki. Ministerstwo Zdrowia chce na stałe wprowadzić moto-ambulanse

  Ratownicy na motocyklach są szybsi niż karetki – prędzej dotrą do potrzebujących pomocy osób. Dwukołowe pojazdy umożliwiają im łatwiejszy dostęp do trudno dostępnych części miasta i płynnie jadą, gdy auta stoją w korku. Ich zdolność do błyskawicznej reakcji daje pacjentom dużo większe szanse. Takie karetki już w niektórych miastach już są – i okazuje się, że będzie ich coraz więcej. Bo Ministerstwo Zdrowia chciałoby, aby moto-ambulanse na stałe weszły do systemu ratownictwa w Polsce.

  czytaj więcej »
 • „Straszny bałagan” i kiepski stan NFZ. „Problem ponadpolityczny”

  Najwyższa Izba Kontroli wykazała, że mimo coraz większych środków Narodowy Fundusz Zdrowia nie skrócił kolejek do lekarzy, a część pieniędzy – dokładnie 6,5 mln złotych – stracił. – Jest straszny bałagan na poziomie Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia – przyznał reporter „Faktów” TVN Marek Nowicki. Pieniądze przepadły – jak wykazała kontrola NIK Fundusz pozwolił, aby ponad sześć milionów wykorzystano na refundację leków – ale z recept wystawionych przez nieżyjących lekarzy lub na również nieżywych już pacjentów. – To jest problem ponad polityczny – zaznaczył Nowicki, zauważając, że do wielu nieprawidłowości nie doszłoby, gdyby w NFZ działał system komputerowy, który jest tworzony – bez powodzenia – od dekady. Więcej o złym stanie NFZ, absurdalnie długich kolejkach do lekarzy specjalistów i o przełomowym odkryciu polskich naukowców, którzy są o krok od opracowania szczepionki na nowotwory – w „Faktach” TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Polacy coraz bardziej niezadowoleni ze służby zdrowia. „Ludzie nie patrzą na obietnice polityków, tylko na rzeczywistość”

  Według najnowszego sondażu CBOS aż 74 proc. Polaków jest niezadowolonych z funkcjonowania opieki zdrowotnej, a zadowolenie wyraża 23 proc. ankietowanych. W ciągu dwóch lat wzrósł odsetek osób, które negatywnie oceniają opiekę medyczną. - Polacy oceniają służbę zdrowia przez perspektywę własnych doświadczeń. Jeśli cały czas ludzie stoją w długich kolejkach, a terminy przyjęć do specjalistów są na wiele miesięcy lub lat naprzód, to nie powinno dziwić takie postrzeganie całego systemu – uważa Marek Nowicki. Reporter „Faktów” TVN dodał, że przez długie lata nie udało się żadnej ekipie rządzącej rozwiązać problemów m.in. kolejek do specjalistów, drogich leków i braku cyfrowego systemu rejestracji. – Nie zmienią tego żadne deklaracje polityczne. Polacy nie patrzą na obietnice, tylko na rzeczywistość – mówił Marek Nowicki na antenie TVN24.

  czytaj więcej »
 • Porozumienie w CZD może pociągnąć za sobą kolejne strajki w służbie zdrowia

  W Centrum Zdrowia Dziecka od ponad dwóch tygodni strajkują pielęgniarki. Dotychczas wszystkie negocjacje kończyły się niepowodzeniem. – Żaden strajk w ostatnich latach w Polsce nie przebiegał tak dramatycznie jak ten, który obserwujemy w Centrum Zdrowia Dziecka. Nigdzie nie ewakuowano tylu pacjentów – mówił Marek Nowicki na antenie TVN24. Reporter „Faktów” TVN przyznał, że sytuację w CZD obserwują pracownice innych szpitali, które także chciałyby więcej zarabiać. – Ministerstwo zdrowia może się obawiać, że podpisanie porozumienia nie będzie zakończeniem tematu, ale jego rozpoczęciem. Dlatego resort nie chce spełnić żądań pielęgniarek, ponieważ wkrótce po podwyżki mogą zgłosić się inni pracownicy CZD, ale także innych placówek – mówił Marek Nowicki.

  czytaj więcej »
 • Nowicki: protest pielęgniarek w CZD zaskoczył Ministerstwo Zdrowia, ale jest to tylko uwypuklenie większego problemu

  Reformy w ochronie zdrowia w Polsce wprowadzane są – jak zauważa Marek Nowicki – dopiero po tym, jak pielęgniarki albo lekarze zaczynają protestować. – Według mnie ten protest zaskoczył Ministerstwo Zdrowia, absolutnie, i to widać po dzisiejszej konferencji prasowej – mówił w poniedziałek w „Faktach w Południe” w TVN24 reporter „Faktów” TVN. – Pan minister zdrowia na pytanie zadane wprost, czy ma pomysł, jak rozwiązać (…) problem tak gigantycznie zadłużonego szpitala, powiedział, że nie ma. To brzmi bardzo źle – podkreślił Nowicki. W poniedziałek przed południem minister zdrowia Konstanty Radziwiłł prosił pielęgniarki z Centrum Zdrowia Dziecka, które protestują od 24 maja, by wróciły do opieki nad pacjentami. W ocenie ministra protest naraża placówkę na pogłębianie się problemów, stawiając pod znakiem zapytania jej przyszłość. Według Marka Nowickiego to, czego oczekuje się od Ministerstwa Zdrowia, to przedstawienie planu poradzenia sobie z olbrzymim długiem CZD, a tymczasem resort nie informuje nawet, z czego wynikają kłopoty finansowe placówki. – To nie jest kwestia rozwiązania tylko strajku z pielęgniarkami. Strajk pielęgniarek jest tylko uwypukleniem tego problemu. Coś trzeba zrobić i tu minister powinien przedstawić pomysł, ale wydaje się, że dopiero myślą nad tym od kilku dni, dopiero jak się strajk pojawił – ocenił reporter.

  czytaj więcej »
 • 20 lat oczekiwania na rehabilitację? Nowicki: krążymy w oparach absurdu, powinien być jeden porządny system elektroniczny NFZ

  Historia pacjenta, który po udarze został zakwalifikowany do „przewlekłej rehabilitacji neurologicznej” i otrzymał propozycję skorzystania z niej w roku 2036, pokazuje, że trzeba – jak mówi Marek Nowicki – „ucywilizować” publiczną ochronę zdrowia w Polsce. Główny problem polega na tym, że Narodowemu Funduszowi Zdrowia brakuje centralnego systemu elektronicznego, a ciężar odpowiedzialności przerzucany jest na pacjentów. Zapisują się oni na rehabilitację często do kilku miejsc jednocześnie, sztucznie wydłużając kolejki i czas oczekiwania w nich, a potem zapominają, że w ogóle byli zapisani. – Krążymy w oparach absurdu – uważa reporter medyczny Faktów TVN. – To nie jest wina pacjentów – podkreśla.

  czytaj więcej »
 • Nowicki o tragicznym finale testów klinicznych we Francji: „to był pech”. Czy badania w Polsce są bezpieczne?

  Zmarł jeden z sześciu mężczyzn, którzy ucierpieli w trakcie testu klinicznego nowego leku przeciwbólowego w Rennes we Francji. Pozostałych pięciu doznało poważnego uszczerbku na zdrowiu. Jak wyjaśnia Marek Nowicki, reporter Faktów TVN, były to badania pierwszej fazy. Oznacza to, że do tej pory lek nie był testowany na ludziach. Wcześniej podawano go tylko myszom i szympansom. Co więcej, w badaniu, które rozpoczęło się 7 stycznia br., wzięło udział w sumie 90 ochotników i podano im różne dawki albo wręcz placebo. Ci, którzy ucierpieli, dostali akurat porcje leku o największym stężeniu. – Mieli pecha, mówiąc krótko – komentuje Marek Nowicki. Jak wyjaśnia, w Polsce też są prowadzone badania kliniczne leków, ale w większości drugiej i trzeciej fazy. Czy są bezpieczne?

  czytaj więcej »
 • Rząd zapewni bezpłatne leczenie obywatelom, którzy nie płacą składki zdrowotnej?

  W środę premier Beata Szydło wygłosiła w Sejmie swoje exposé, w którym przedstawiła plany rządu na nadchodzącą kadencję. Wśród wymienionych zagadnień, które wymagają zmiany i którymi zajmą się nowi ministrowie, była także służba zdrowia. „Na szczęście w exposé Beaty Szydło była mowa o służbie zdrowia – w poprzednim, cztery lata temu, nie było o tym ani słowa. Pojawiło się kilka pozytywnych planów, ale także wiele postulatów bez podania konkretnych założeń, jak mają zostać zrealizowane” – mówił na antenie TVN24 Marek Nowicki.

  czytaj więcej »
tvnpix