Ludzie faktów

Jakub Sobieniowski

Reporter polityczny Faktów TVN. Z redakcją związany, z krótką przerwą, od początku istnienia programu. Relacjonuje najważniejsze wydarzenia polityczne w Polsce.

Jakub Sobieniowski jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Karierę dziennikarską zaczynał w krakowskim oddziale RMF FM. W TVN od 1997 r., początkowo jako korespondent Faktów w Krakowie. Ze stacją rozstał się w roku 2004, przechodząc do Wydarzeń Polsatu. Wrócił dwa lata później i szybko został jednym z czołowych reporterów politycznych w kraju. Z racji swoich zainteresowań, przygotowywał relacje z najważniejszych wydarzeń sportowych w Polsce i na świecie, takich jak EURO 2012, mistrzostwa świata w piłce nożnej, czy zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Najnowsze materiały Jakuba Sobieniowskiego:

11.08.2017 | Jarosław Kaczyński zapowiada koniec miesięcznic. "Jakoś się z tego trzeba wycofać"
Wideo: Jakub Sobieniowski/Fakty TVN 11.08.2017 | Jarosław Kaczyński zapowiada koniec miesięcznic. "Jakoś się z tego trzeba wycofać"

10.08.2017 | Witold Waszczykowski: Komisja Europejska nęka Polskę
Wideo: Jakub Sobieniowski/Fakty TVN 10.08.2017 | Witold Waszczykowski: Komisja Europejska nęka Polskę

09.08.2017 | Mieli pobić operatora w puszczy, zostali wypuszczeni. Minister Szyszko: ja tego incydentu nie znam
Wideo: Jakub Sobieniowski/Fakty TVN 09.08.2017 | Mieli pobić operatora w puszczy, zostali wypuszczeni. Minister Szyszko: ja tego incydentu nie znam

08.08.2017 | Waszczykowski udzielił wywiadu rosyjskim mediom. O wraku tupolewa nie wspomniał
Wideo: Jakub Sobieniowski/Fakty TVN 08.08.2017 | Waszczykowski udzielił wywiadu rosyjskim mediom. O wraku tupolewa nie wspomniał

07.08.2017 | Kancelaria prezentuje dokonania, opozycja pyta o przyszłość. Dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy
Wideo: Jakub Sobieniowski/Fakty TVN 07.08.2017 | Kancelaria prezentuje dokonania, opozycja pyta o przyszłość. Dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy

 

Masz ciekawy temat?

Skontaktuj się

Ostatnie opinie

 • Sobieniowski: czekamy na głos prezydenta w sprawie generałów

  - Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę decyduje o bezpieczeństwie Polaków: czy to, gdzie w jakim attachacie jest, czy to, że za rządów Antoniego Macierewicza odeszło 30 generałów - mówił na antenie TVN24 reporter "Faktów" TVN Jakub Sobieniowski. Komentował w ten sposób list prezydenta do szefa obrony, w którym Andrzej Duda spytał o obsadę stanowisk attaché obrony w ważnych dla Polski krajach. - Teraz mamy list w sprawie attachatów - dobrze, ale czekamy na głos w sprawie generałów - stwierdził Sobieniowski. Więcej na temat stosunków między prezydentem a szefem MON dziś w "Faktach" TVN o godz. 19:00.

  czytaj więcej »
 • Sobieniowski: liderzy opozycji zmarnowali czas na walkę między sobą

  Przywódca wie, kiedy zakończyć protest albo zmienić jego formę – mówił we „Wstajesz i wiesz” w TVN24 reporter „Faktów” TVN Jakub Sobieniowski komentując zachowanie Ryszarda Petru i Grzegorza Schetyny w sprawie kryzysu sejmowego. Dodał, że jego zdaniem liderzy PO i Nowoczesnej bardziej niż poszukiwaniem rozwiązania byli zajęci walką między sobą.

  czytaj więcej »
 • Sobieniowski: Polacy widzą, że olbrzymia kwota wolna od podatku jest tylko dla posłów

  – Jeśli przygotowuje się jakiś projekt i jeśli mówi się – najpierw w kampanii – że da się wszystkim wyższą kwotę wolną od podatku, później daje się niektórym, a później właściwie wszyscy Polacy widzą, że ta olbrzymia kwota wolna od podatku jest tylko dla posłów… To źle – powiedział we „Wstajesz i wiesz” w TVN24 reporter „Faktów TVN” Jakub Sobieniowski. W ten sposób reporter odniósł się do wypowiedzi wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który na antenie TVN24 BiS powiedział, że posłom wyższa kwota wolna od podatku się należy, ponieważ „wykonują bardzo ciężką pracę i od 20 lat nie mieli regulacji wolnej od podatku". - Doceńmy ciężką pracę polityków – dodał Morawiecki.

  czytaj więcej »
 • Minister Macierewicz i jego słowa mogą zdewastować bezpieczeństwo Polski

  Antoni Macierewicz oraz jego pomysły i słowa wciąż pozostają w centrum zainteresowania polityków. Zarówno polskich, jak i francuskich - ci drudzy odnieśli się bardzo krytycznie do sprawy mistrali, które rzekomo sprzedano Rosji za dolara, ale także do przetargu na caracale. W Sejmie zaś posłowie będą głosować nad rządowym projektem zakładającym powołania Wojsk Obrony Terytorialnej. – Jeżeli mielibyśmy dobrze i nowocześnie wyposażoną armię, wówczas moglibyśmy sobie fundować dodatki w postaci obrony terytorialnej. Mieliśmy mieć kilkadziesiąt dobrych śmigłowców, nie będziemy ich mieć. Mieliśmy mieć offset, też nie będziemy go mieć. Będziemy mieli za to obronę terytorialną – komentował na antenie TVN24 Jakub Sobieniowski.

  czytaj więcej »
 • Sobieniowski o komisji weryfikacyjnej PiS: chodzi o to, żeby pokazać, że państwo działa

  We wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński, wspólnie z ministrem i wiceministrem sprawiedliwości przedstawili projekt powołania przez Sejm specjalnej komisji weryfikacyjnej. Jej zadaniem byłoby badanie decyzji reprywatyzacyjnych pod kątem ich zgodności z prawem. – Mam wrażenie, że poruszamy się w kociołku z bon-motami i testami, a ja bym chciał poznać konkretny projekt ustawy – powiedział dziennikarz „Faktów” TVN Jakub Sobieniowski. – Projekt PiS-u składa się z trzech plansz, dość prostych grafik oraz trzy i pół stron tekstu pełnego błędów, merytorycznych pewnie też – skwitował Kuba Sobieniowski w TVN24. – Trudno wczytując się w to doszukać się jakichś konkretów. Można za to odkryć, że w zamierzeniu twórców ta komisja weryfikacyjna ma być potężna – wyjaśnił. W jego opinii „chodzi o to, żeby pokazać, że państwo działa”.

  czytaj więcej »
 • Wyprawa ministrów do Londynu „nieprzygotowaną eskapadą”?

  Rządowa delegacja spotkała się z ministrami Wielkiej Brytanii, aby porozmawiać na temat ostatnich ataków na Polaków w Harlow. – Mam takie poczucie, że być może więcej dla sprawy mogłaby zrobić dobrze wyszkolona grupa polskich i brytyjskich policjantów, która współpracowałaby w tym śledztwie. W razie, nie daj Boże, następnych wypadków, zawsze można byłoby uruchomić te środki dyplomatyczne – powiedział Jakub Sobieniowski na antenie TVN24. Reporter "Faktów" TVN dodał, że wyprawa ministrów Waszczykowskiego i Błaszczaka do Wielkiej Brytanii była "trochę nieprzygotowaną eskapadą", ponieważ to prezydent Andrzej Duda mógł politycznie więcej zyskać śląc dwa listy do brytyjskich biskupów.

  czytaj więcej »
 • Rok prezydentury Dudy. Sobieniowski: Tusk i Kopacz nie dzwonili do Komorowskiego w środku nocy

  Mija pierwszy rok prezydentury Andrzeja Dudy. Jakub Sobieniowski na antenie TVN24 przypomniał między innymi, że Andrzej Duda mocno krytykował Bronisława Komorowskiego w swojej kampanii wyborczej za bycie „notariuszem” ówczesnej koalicji rządzącej. - Ale, na Boga, ja nie pamiętam, żeby Donald Tusk czy Ewa Kopacz dzwonili do Bronisława Komorowskiego w środku nocy i organizowali mu jakieś uroczystości, na przykład nocne zaprzysiężenia. Natomiast Jarosław Kaczyński tego oczekiwał od Andrzej Dudy i to otrzymywał – stwierdził reporter „Faktów” TVN.

  czytaj więcej »
 • „PiS przestraszył się negatywnej opinii ws. projektu podwyżek dla polityków”

  Projekt podwyżek dla ludzi sprawujących władzę został mocno skrytykowany nie tylko przez opozycję, ale także przez kierownictwo PiS. Rekomenduje ono posłom partii – według nieoficjalnych informacji – wycofanie propozycji. Skąd taka nagła zmiana w sprawie projektu ustawy? – Prawo i Sprawiedliwość zobaczyło negatywną reakcję swojego elektoratu. Teraz próbuje dość niezdarnie uciec przed swoją przeszłością – ocenił Jakub Sobieniowski. Reporter „Faktów” TVN uważa, że urzędnicy, posłowie, ministrowie, premier czy prezydent powinni zarabiać dobrze. – Jeśli przez lata wywołuje się jakieś populistyczne nastroje, to później zbiera się tego takie właśnie żniwo – ocenił Sobieniowski.

  czytaj więcej »
 • Wbrew zapewnieniom rządu, nigdy nie było dialogu w sprawie ustawy o TK

  Nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym wkrótce zajmie się Senat. Zanim to nastąpi najprawdopodobniej Komisja Wenecka wyda także swoją – wstępną – opinię na temat ustawy. Przyspieszenia prac KE nie rozumie polski rząd. – Kilka miesięcy Komisja Wenecka słyszała, że w Polsce jest polityczny dialog w tej sprawie, że jesteśmy blisko porozumienia. W praktyce dialog nigdy się nie rozpoczął i nie było blisko do porozumienia – ocenił Jakub Sobieniowski na antenie TVN24. Reporter „Faktów” TVN dodał, że Komisja Wenecka postanowiła na bieżąco monitorować sytuację. – Nie dziwię się, że temu, ale mnie to martwi – powiedział Sobieniowski.

  czytaj więcej »
 • 4 czerwca to dla niektórych dzień zdrady narodowej. Dla mnie to dzień wolności

  Na 4 czerwca zaplanowano w wielu miastach Polski obchody pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, które miały miejsce w 1989 roku. Data ta wywołuje skrajne oceny. Jak przekonywał na antenie TVN24 Jakub Sobieniowski częściowo wolne wybory, zdaniem niektórych doprowadziły do „zdrady w Magdalence”, a to zaś spowodowało „straszliwą III Rzeczpospolitą”. Reporter „Faktów” TVN dodał, że to jest narracja, którą słychać coraz częściej. – Ja głośno się z takimi opiniami nie zgadzam, ponieważ to dzień wolności. Wtedy pokazaliśmy światu, że można zrobić rewolucję bez rozlewu krwi. 4 czerwca to dla niektórych dzień zdrady narodowej. Dla mnie to dzień wolności – powiedział Jakub Sobieniowski.

  czytaj więcej »
tvnpix