Ludzie faktów

Arleta Zalewska

Od 2007 roku reporterka TVN24 – najpierw w Gdańsku, potem w Warszawie. Od 2008 roku reporterka programu „Polska i Świat” w TVN24. Od listopada 2013 roku przygotowuje materiały do głównego wydania Faktów.

Arleta Zalewska ukończyła ekonomię i zarządzanie na Politechnice Gdańskiej. Przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w akademickiej telewizji. Potem była praca w "Dzienniku Bałtyckim". Od 2007 roku w TVN24 – najpierw w Gdańsku, potem w Warszawie. Od 2008 roku reporterka programu "Polska i Świat" w TVN24. Najpierw zajmowała się tematami zagranicznymi, potem polityką.

Od listopada 2013 roku przygotowuje materiały do  głównego wydania Faktów.

Najnowsze materiały Arlety Zalewskiej:

01.01.2017 | Prezydent, premier i opozycja z Sejmu składają noworoczne życzenia
Wideo: Arleta Zalewska/Fakty TVN 01.01.2017 | Prezydent, premier i opozycja z Sejmu składają noworoczne życzenia

18.12.2016 | Prezydent chce załagodzić spór polityczny. Premier obwinia opozycję
Wideo: Arleta Zalewska/Fakty TVN 18.12.2016 | Prezydent chce załagodzić spór polityczny. Premier obwinia opozycję

17.12.2016 | Bez dyskusji, głosy liczone ręcznie. Kulisy uchwalania budżetu
Wideo: Arleta Zalewska/Fakty TVN 17.12.2016 | Bez dyskusji, głosy liczone ręcznie. Kulisy uchwalania budżetu

Masz ciekawy temat?

Skontaktuj się

Ostatnie opinie

 • Przeceniamy oświadczenia majątkowe jako narzędzie walki z korupcją

  – Jestem za transparentnością, choć uważam, że przeceniamy oświadczenia majątkowe jako narzędzie walki z korupcją. To się od lat nie sprawdza. Jeśli ktoś nie chce czegoś wpisać, to kontrola tego jest bardzo słaba – mówiła reporterka TVN24 i „Faktów” TVN Arleta Zalewska. Skomentowała nowy projekt ministra Ziobry, by sędziowie składali oświadczenia majątkowe, które nie byłyby publikowane, a wgląd do nich miałyby tylko określone służby i osoby. – Jeśli robić reformę sądownictwa polskiego, to raczej z sądami niż wbrew sądom – dodała.

  czytaj więcej »
 • Słowa Ziobry o "islamskich dzielnicach" w Polsce to podsycanie nastrojów

  Minister Zbigniew Ziobro stwierdził, że gdyby wyniki wyborów parlamentarnych były inne i nie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, to w Polsce powstawałyby „jakieś islamskie dzielnice”. – To wykorzystywanie problemu, jakim są uchodźcy w Europie, do bieżącej polityki – mówiła na antenie TVN24 Arleta Zalewska. Reporterka dodała, że w tym tonie wypowiedział się nie tylko prokurator generalny, ale także np. minister Gowin. – Samego problemu uchodźców – a w szczególności muzułmanów – w Polsce nie ma. To bardzo groźne używanie przez wysokiej rangą urzędnika państwowego takich argumentów do podsycania nastrojów antyimigranckich w społeczeństwie – mówiła Zalewska.

  czytaj więcej »
 • Zalewska: Kaczyński chce „rebelią” związać opozycję z łamaniem prawa

  W sobotę było święto, kolejna rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 roku, ale – jak ocenia Arleta Zalewska – wystąpienia zarówno prezesa PiS, jak i opozycji były bardzo polityczne. – Jarosław Kaczyński chce związać opozycję z – mówiąc wprost – łamaniem prawa – komentowała w „Faktach po Południu” reporterka TVN24 i „Faktów” TVN. Zalewska przypomniała, że Jarosław Kaczyński od wielu miesięcy mówi, że prezes TK Andrzej Rzepliński łamie konstytucję, a użycie słowa „rebelia”, czyli bunt wobec demokratycznie wybranej władzy, to kolejny etap walki z opozycją, polegający na wkładaniu jej „w buty łamania prawa”.

  czytaj więcej »
 • Wszyscy chcą porozumienia ws. TK, ale nie mogą się spotkać. Zalewska: dzieci w piaskownicy

  Chociaż politycy partii rządzącej i opozycji od dawna deklarują, że chcą porozumienia w sprawie zakończenia kryzysu konstytucyjnego w Polsce, w sobotę okazało się, że wyjątkowym kłopotem jest już najprostsza rzecz – dogranie terminu spotkania między klubami parlamentarnymi – zauważa Arleta Zalewska. – Każdy chce tego samego składu, jest ten sam temat, ale każdy chce być gospodarzem – no, dzieci w piaskownicy – podsumowała reporterka polityczna TVN24 i Faktów TVN. W sobotę Grzegorz Schetyna (PO), Ryszard Petru (.Nowoczesna) i Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) zaprosili przedstawicieli pozostałych klubów parlamentarnych na spotkanie ws. rozwiązania kryzysu wokół TK, które miałoby się odbyć w przyszłą środę. Kukiz'15 wyraził zainteresowanie uczestnictwem, PiS odpowiedział, że 18 maja to termin nie do zaakceptowania, a spotkanie będzie, ale u marszałka Sejmu.

  czytaj więcej »
 • Zalewska: zalecenia Komisji Weneckiej mogą się zmienić, ale wnioski się nie zmienią

  Projekt opinii Komisji Weneckiej, datowany na 26 lutego, opublikowała w sobotę „Gazeta Wyborcza”. Jest on dla Polski – jak podkreśla Arleta Zalewska – bardzo krytyczny i jest problemem dla rządu. – Można mówić, że to jest opinia, że przyjrzymy się zaleceniom, ale nie będziemy ich wdrażać, ale moim zdaniem to może mieć konsekwencje – mówi reporterka polityczna TVN24 i Faktów TVN, odnosząc się do możliwych działań rządu Beaty Szydło. – Te wnioski się nie zmienią – dodaje Zalewska – one w takiej formule prawdopodobnie pozostaną. Jak podkreśla, rząd może teraz wysłać swoje uwagi do Komisji Weneckiej, która może zmienić zalecenia, „ale wnioski się nie zmienią”.

  czytaj więcej »
 • PiS ma wiele ustaw, które mogą budzić kontrowersje. Tu chodzi o prewencję

  – Nie tylko nie można było zadawać pytań, ale też ta dyskusja nie przystawała do tego miejsca – mówi Arleta Zalewska o niezwykle burzliwych wtorkowych obradach komisji sprawiedliwości. – Nie wybieraliśmy wiceprezesów PiS-u, tylko kandydatów na sędziów do Trybunału Konstytucyjnego, niezwykle ważnego organu – podkreśla reporterka TVN24 i Faktów TVN. Jej zdaniem w całej sprawie chodzi o prewencję, bo Jarosław Kaczyński nie chce sytuacji, żeby TK zaskarżał niemal każdą ustawę, a PiS „ma wiele ustaw, które mogą budzić kontrowersje części konstytucjonalistów”.

  czytaj więcej »
 • Prezydent nie powinien blokować ślubowania nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego

  Zamieszanie wokół obsady i funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego nie wydaje się zbliżać ku końcowi. Politycy nadal gorliwie komentują działanie PiS z ubiegłego tygodnia. „3 grudnia Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę w sprawie ustawy, którą przyjęła Platforma Obywatelska i dzięki której wybrano nowych sędziów. Teoretycznie 4 grudnia wejdzie w życie ustawa, którą z kolei przygotowało i przegłosowało w Sejmie Prawo i Sprawiedliwość. Wyrok Trybunału może mieć ogromny wpływ na to, co wydarzy się z ustawą PiS” – mówiła w TVN24 Arleta Zalewska. Reporterka polityczna Faktów TVN przyznała, że stwierdzenie przez TK mocy ustawy przygotowanej przez PO może oznaczać, że ustawa PiS będzie bezzasadna. „Bez względu na wyrok TK, prezydent nie powinien utrudniać prac sędziom. Andrzej Duda powinien przyjąć ślubowanie wybranych wcześniej sędziów” – mówiła Zalewska.

  czytaj więcej »
 • Cały proces legislacyjny ws. ustawy o TK został świadomie pominięty

  – To w ogóle nie jest normalna rzecz, jeśli chodzi o prawodawstwo – mówi o błyskawicznym przeprowadzeniu przez Prawo i Sprawiedliwość nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym – od Sejmu do publikacji w Dzienniku Ustaw. Reporterka TVN24 i Faktów TVN podkreśla, że cały proces legislacyjny został świadomie pominięty. „To jest na pewno niebezpieczne dla debaty publicznej, dla demokracji” – mówi Zalewska. Jak zauważa reporterka, PiS ma szuflady pełne ustaw i nie zwraca uwagi na wyrażoną w sondażach ocenę swoich działań. – Uważam, że politycy PiS są przekonani o tym, że utrzymają poparcie wyborców – dodaje.

  czytaj więcej »
tvnpix