Fakty z zagranicy

Szewach Weiss: nienawiść między Żydami a Palestyńczykami wzrosła od 1993 roku

Szewach Weiss: nienawiść między Żydami a Palestyńczykami wzrosła od 1993 roku

15.02 | Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i kawaler Orderu Orła Białego

Video: Piotr Kraśko / TVN24 BiS
Aby na Bliskim Wschodzie zapanował pokój, potrzebna jest "atmosfera wiary między stronami" - stwierdził Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i kawaler Orderu Orła Białego, który był gościem "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. - Ostatni raz się tak zdarzyło w 1993 roku - dodał. Zdaniem Weissa, rząd Izraela najbliżej pokoju z Palestyńczykami był podczas zawierania Porozumień z Oslo, w 1993 roku. W ocenie byłego ambasadora, proces pokojowy nie odniósł sukcesu - m.in. z powodu śmierci Jasira Arafata w 2004 roku i podejścia, prezentowanego przez niektóre partie polityczne w Izraelu. - Tymczasem była intifada (palestyńska - przyp. red.), nienawiść jest głębsza - dodał.

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
MarianJK
MarianJK

czy pan zauważa taki fakt panie Weiss że tam gdzie wy się wepchaliście tam jest niszczenie, mordowanie ludzi, grabienie, a bo uważacie ze to wszystko należy do was? czy pan też tak uważa?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zdzichu123

   A może powie z czyjej winy ?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     zdzichkom1
     zdzichkom1

     JUŻ 50 LAT IZRAEL OKUPUJE ZIEMIE PALESTYŃSKIE

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Bank Światowy
       Bank Światowy

       Jakby mi zabierano dom też bym rzucał kamieniami do strzelających z karabinu, mimo że sprawa przegrana.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • Co roku ok. 2 tys. Japończyków umiera z przepracowania. Władze nakazały skrócenie czasu pracy

          Co roku ok. 2 tys. Japończyków umiera z przepracowania. Władze nakazały skrócenie czasu pracy

          "Jeżeli próbuje się regulować takie sytuacje, to tak jak np. we Francji (…) okaże się, że taka inżynieria społeczno-gospodarcza ma swoje gigantyczne konsekwencje", stwierdził w "Faktach z Zagranicy" Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. Komentował w ten sposób nowy pomysł władz Japonii, które chcą - w ramach walki z pracoholizmem - wprowadzić krótszy czas pracy w ostatni piątek miesiąca.

          czytaj więcej »
         • "Słowa Franciszka budzą oburzenie, bo trafiają w sedno"

          "Słowa Franciszka budzą oburzenie, bo trafiają w sedno"

          - To, że ludzie nie żyją chrześcijańskimi wartościami, odstrasza od Kościoła - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Marek Blaza, jezuita i wykładowca teologii w Collegium Bobolanum. Odniósł się w ten sposób do słów papieża Franciszka, który, w kontekście wyzysku wobec drugiego człowieka, stwierdził, że lepiej być ateistą, niż fałszywym chrześcijaninem.

          czytaj więcej »
         • Polski rząd ma pomysł na UE. "Większa rola państw zamiast silniejszej integracji"

          Polski rząd ma pomysł na UE. "Większa rola państw zamiast silniejszej integracji"

          - Być może w przyszłości na czele Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej stanie jedna osoba - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk. Podkreślił, że "nie ma formalnych możliwości zmienić traktat w dwa miesiące", odnosząc się do wizji PiS na "nową" Unię Europejską, o której europoseł PiS, prof. Zdzisław Krasnodębski, mówił w rozmowie z portalem polskieradio.pl. Przedstawił on propozycję Unii, w której byłaby "większa rola państw zamiast silniejszej integracji" oraz zmienione zostałyby kompetencje przewodniczącego Parlamentu i Komisji.

          czytaj więcej »
         • Rosja przyznała się do propagandy. Rotfeld: temu komunikatowi nadano dużą rangę

          Rosja przyznała się do propagandy. Rotfeld: temu komunikatowi nadano dużą rangę

          - To nie jest nowe. Nie tylko w rosyjskiej armii propaganda odgrywa niesłychanie ważną rolę - powiedział w "Faktach z Zagranicy" prof. Adam Daniel Rotfeld, były minister spraw zagranicznych, komentując słowa ministra obrony Rosji. Siergiej Szojgu przyznał, że Rosja dysponuje bardzo silnym oddziałem propagandowym. Zdaniem gościa Katarzyny Kolendy-Zaleskiej - dobór słów, wypowiadanych podczas obchodów Dnia Obrońców Ojczyzny, nie jest przypadkowy. - Nadano niesłychanie dużą rangę temu komunikatowi - stwierdził na antenie TVN24 BiS.

          czytaj więcej »
         • Rosja oficjalnie przyznała się do prowadzenia propagandy. "Mądra, inteligentna i skuteczna"

          Rosja oficjalnie przyznała się do prowadzenia propagandy. "Mądra, inteligentna i skuteczna"

          Historia pokazała wielokrotnie, że propaganda może być bronią silniejszą niż karabiny i czołgi. To nie przypadek, że minister obrony Siergiej Szojgu przyznał, że Rosja dysponuje specjalnym oddziałem - propagandowym wojskiem, które będzie wpływać na losy na świata i forsować rosyjską wizję przyszłości. A sama propaganda, jak mówił Szojgu, musi być inteligentna, kompetentna i efektywna. ["Fakty z Zagranicy" TVN24 BiS]

          czytaj więcej »
         • "USA są krajem imigrantów, ale nie nielegalnych imigrantów"

          "USA są krajem imigrantów, ale nie nielegalnych imigrantów"

          - Żaden kraj nie może tolerować tak dużej liczby nielegalnych imigrantów, jaką mają USA - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. - USA są krajem imigrantów, ale nie nielegalnych imigrantów - dodał, komentując starania prezydenta Donalda Trumpa, by ograniczyć imigrację do USA. Drugi gość programu, korespondentka TOK FM w USA Dorota Warakomska, zwróciła uwagę na problemy prawne Trumpa w związku z tymi działaniami. - Gdyby był pewny, że jest to legalne, to skierowałby to (dekret o ograniczeniu imigracji - przyp. red.) do Sądu Najwyższego - stwierdziła.

          czytaj więcej »
         • Piotr "Liroy" Marzec: potrzebne są uprawy marihuany w Polsce

          Piotr "Liroy" Marzec: potrzebne są uprawy marihuany w Polsce

          Ugrupowanie Kukiz'15 jest zmartwione tym, że nowa ustawa o marihuanie medycznej, nad którą obecnie pracuje Sejm, nie będzie wystarczająca, by zapewnić polskim pacjentom odpowiedni dostęp do tego leku - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS poseł Kukiz'15 Piotr "Liroy" Marzec. Na obecnym posiedzeniu Sejmu komisja zdrowia odrzuciła poprawki Kukiz'15, by marihuanę mógł uprawiać dla pacjentów Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. - Mam nadzieję, że (politycy PiS - przyp. red.) zrozumieją, że są potrzebne uprawy w kraju - stwierdził poseł Marzec.

          czytaj więcej »
         • Matka chorej na padaczkę dziewczynki miała dość. Pokazała, jak przez biurokrację cierpi jej córka

          Matka chorej na padaczkę dziewczynki miała dość. Pokazała, jak przez biurokrację cierpi jej córka

          W Irlandii od 1 grudnia 2016 roku medyczna marihuana jest legalna. Jednakże recepty lekarze zaczną wypisywać dopiero od wiosny, ponieważ - wciąż - nie ma aktów wykonawczych. Mama kilkuletniej dziewczynki nie wytrzymała i opublikowała w sieci zdjęcia cierpiącej na epilepsję Avy. Ataki zdarzają się po kilkanaście razy dziennie, a choroba jest odporna na wszelkie leki. Ulgę w cierpieniu przynosi jedynie lecznicza marihuana. Te niezwykle dramatyczne i poruszające zdjęcia mówią więcej, niż tysiące słów. ["Fakty z Zagranicy" w TVN24 BiS]

          czytaj więcej »
         • Putin boi się przegranej. "Podlegałby odpowiedzialności karnej za ogromną liczbę przestępstw"

          Putin boi się przegranej. "Podlegałby odpowiedzialności karnej za ogromną liczbę przestępstw"

          Wszystkie wyniki wyborów od początku panowania Putina były sfałszowane - mówiła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Krystyna Kurczab-Redlich, wieloletnia korespondentka polskich mediów w Rosji i autorka książki "Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina". Jej zdaniem w wyborach w 2018 roku to się nie zmieni, ponieważ gdyby Władimir Putin przegrał wybory prezydenckie, to "by podlegał odpowiedzialności karnej za ogromną liczbę przestępstw". Dodała, że w rosyjska administracja lokalna musi dbać o odpowiednią frekwencję na swoim terytorium, a politykom autentycznej opozycji biurokracja nie pozwala wystartować w w wyborach. - Opozycja nie ma najmniejszej szansy startu - stwierdziła.

          czytaj więcej »
         • "Mamy do czynienia z rządem antynarodowym"

          "Mamy do czynienia z rządem antynarodowym"

          - Polska jest na granicy katastrofy - oświadczył w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS opozycjonista Andrzej Celiński. Jego zdaniem w Polsce "mamy do czynienia z rządem antynarodowym", który może "wypchnąć" Polskę z kręgu krajów zachodnich. Drugi gość programu, ekonomista prof. Ryszard Bugaj, stwierdził, że rząd PiS ma kiepską prasę na Zachodzie. - Mamy opinię w Europie gorsza niż na nią zasługujemy, a obecna ekipa rządowa robi wszystko, żeby ta opinia była jeszcze gorsza - ocenił Bugaj i dodał, że to powoduje, że wpływy Polski w Brukseli spadają.

          czytaj więcej »
         tvnpix