„Szczególnie dobrze rozumiemy wagę Czech oraz Polski”

15.12.2016 | „Szczególnie dobrze rozumiemy wagę Czech oraz Polski”
15.12.2016 | „Szczególnie dobrze rozumiemy wagę Czech oraz Polski”
Fakty z zagranicy
15.12.2016 | „Szczególnie dobrze rozumiemy wagę Czech oraz Polski”Fakty z zagranicy

Myślę, że polityka zagraniczna USA stanie się o wiele bardziej proaktywna, niż miało to miejsce w przeszłości – powiedział w wywiadzie dla „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS Rudy Giuliani, były burmistrz Nowego Jorku i bliski współpracownik Donalda Trumpa.

Giuliani zaznaczył jednak, że prezydent-elekt woli relacje bezpośrednie z państwami, a nie poprzez organizacje zrzeszające, takie jak UE, czy NATO. – Myślę, że on (Trump – przyp. red.) wierzy w to, że część tych dużych organizacji odebrała ludziom część ich praw, narzucając zbyt szeroko ramy w jakich mają funkcjonować kraje – powiedział Giuliani i dodał, że jego zdaniem Trump to bardziej „bilateralista - preferuje poszczególne stosunki dwustronne pomiędzy krajami". Świadczy o tym chociażby fakt, że Trump popierał Brexit.

– Myślę, że polityka zagraniczna USA stanie się o wiele bardziej proaktywna, niż miało to miejsce w przeszłości – powiedział Giuliani. Doradca Trumpa dodał przy tym, że – jego zdaniem – za czasów prezydenta Obamy polityka zagraniczna USA była „reaktywna”.

Giuliani mówił także o wstrzymywaniu przez administrację Baracka Obamy programu rakietowego w Polsce i Czechach. Zdaniem Giulianiego oczekiwanie, że Putin odpłaci się za to gestem dobrej woli, „to zupełnie nierealistyczne podejście do świata”. – Zamiast tego dostaliśmy agresywne działania na Ukrainie, konflikt w Syrii i szereg innych punktów zapalnych – ocenił były burmistrz Nowego Jorku. Giuliani zapowiedział też, że za kadencji Donalda Trumpa będzie to wyglądało inaczej. – Jeśli coś wynegocjujemy i zdecydujemy się na ustępstwa, to druga strona będzie musiała poczynić analogiczne ustępstwa dla nas – powiedział i dodał, że „Donald Trump jest doskonałym negocjatorem”.

„Trump chciałby się z Putinem dogadać”

Giuliani mówił także szerzej relacjach jakie będą panowały pomiędzy Rosją a USA za kadencji Trumpa. Pytany o kwestie resetu w stosunkach między tymi krajami, były burmistrz Nowego Jorku przyznał, że „Trump chciałby się z Putinem dogadać”, ale raczej na równie korzystnych warunkach. – Mam też wrażenie, że to będzie o wiele bardziej związane z Bliskim Wschodem niż z Europą Wschodnią. Co się tyczy sankcji, to pozostaną one niewzruszone tak długo, aż Rosja się ugnie – zapewnił Giuliani.

Podkreślił także, że jego zdaniem kwestia Rosji na Bliskim Wschodzie jest bardzo niebezpieczna. – Prezydent Obama popełnił potworny błąd, ponownie wpuszczając Rosję na Bliski Wschód – ocenił . Dodał, że takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla reżimu Assada. – Tę sytuację trzeba będzie rozwiązać, bo w przeciwnym razie ryzykujemy wojną pomiędzy północną a południową częścią całego Bliskiego Wschodu – powiedział akcentując, że z Rosją należy w tej sprawie negocjować.

Ukraina i Europa Wschodnia za Syrię? „Absolutnie nie”

Giuliani był również pytany o to, czy możliwy jest scenariusz, w którym USA rezygnuje ze wspierania Ukrainy, przyzwala na rosyjską aneksję Krymu, a w zamian Rosja ustępuje w sprawach syryjskich – Absolutnie nie – zapewnił. – Rozumiemy właściwie wagę republik nadbałtyckich, szczególnie dobrze rozumiemy wagę Czech oraz Polski – podkreślił mówiąc o Europie Wschodniej. Dodał, że w tej sprawie chodzi również o bezpieczeństwo obywateli USA.

Były burmistrz Nowego Jorku zapowiedział także, że możliwe jest zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy w NATO, chociaż nie wszystkim Amerykanom może się to podobać. Zwłaszcza, że sam Trump mocno krytykował tę organizację w trakcie kampanii. – Trump jeszcze jako kandydat wytknął fakt, że nie ma w ramach NATO realnego pionu walki z terroryzmem. I co? Po dwóch tygodniach NATO utworzyło taką strukturę – przypomniał Giuliani z uśmiechem i dodał, że Ameryka na pewno będzie respektować artykuł piąty, czyli fundament traktatu o Sojuszu Północnoatlantyckim.

Doradca Trumpa został zapytany o kontrowersyjną kandydaturę Rexa Tillersona – biznesmena, wielokrotnie odznaczanego przez Putina – na sekretarza stanu. – Będzie on musiał stanąć przed Komisją Spraw Zagranicznych – powiedział Giuliani i dodał, że „będzie musiał przekonać senatorów, że decyzje, które podejmował w imieniu i dla firmy, różnią się diametralnie od tych, jakie podjąłby w imieniu i dla USA".

Wizyta w Polsce

Były burmistrz Nowego Jorku i doradca prezydenta-elekta Doradca Trumpa przyjechał do Polski – jak sam mówi – aby uczcić 25-lecie funkcjonowania w naszym kraju jego wspólników z kancelarii prawnej.

Giuliani w trakcie wizyty spotkał się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Informację o tym podał na Twitterze senator PiS Adam Bielan. "2h bardzo dobrej rozmowy o stosunkach polsko-amerykańskich" – napisał.

Cała rozmowa z Rudym Giulianim w „Faktach z Zagranicy”
Cała rozmowa z Rudym Giulianim w „Faktach z Zagranicy”Fakty z zagranicy

Autor: dln / Źródło: Fakty z zagranicy

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS