Fakty z zagranicy

Ford nie zainwestuje w Meksyku. „Wzięli na serio zagrożenie ze strony Trumpa”

Ford nie zainwestuje w Meksyku. „Wzięli na serio zagrożenie ze strony Trumpa”

04.01 | Gośćmi Katarzyny Kolendy-Zaleskiej był ekonomista prof. Stanisław Gomułka i Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku SGH

Video: Katarzyna Kolenda-Zaleska
Jak będzie wyglądała inauguracja Donalda Trumpa na prezydenta USA i jego polityka zagraniczna? – Jego wypowiedzi wskazują, że może on sam nie wie, jaka będzie jego polityka – stwierdził prof. Stanisław Gomułka, ekonomista, w programie „Fakty z Zagranicy”. – Może dojść do kryzysu nawet większego niż dziewięć lat temu – dodał.

Na antenie TVN24 BiS goście Katarzyny Kolendy-Zaleskiej komentowali fakt, że inwestorzy przenoszą planowane inwestycje do USA.

– Ford, czy inny przedsiębiorca myśli przede wszystkim o swoim interesie. (…) Oni wzięli na serio zagrożenie ze strony Donalda Trumpa. Ja nie jestem pewny, czy to porozumienie handlowe USA-Meksyk zostanie zniszczone – stwierdził prof. Stanisław Gomułka. – Kierunek wizerunkowy jest fatalny – dodał Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku SGH.

20 stycznia odbędzie się zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta USA. Oficjalnie stanie się wtedy przywódcą największego mocarstwa świata.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: TVN24 BiS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Jaka będzie inauguracja i prezydentura Donalda Trumpa?

  Jaka będzie inauguracja i prezydentura Donalda Trumpa?

  - To będzie po prostu ważne wydarzenie. W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy wyraźną niechęć ze strony artystów i Hollywood. W związku z tym, część artystyczna inauguracji będzie na dużo niższym poziomie - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Mark Pfeifle, były zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji George'a W. Busha. Czy rekordowo kosztowna inauguracja rzeczywiście będzie "najwspanialszym show na kuli ziemskiej", jak zapowiedział Donald Trump? Zapytany o to Pfeifle stwierdził, że będzie to najważniejsza impreza - ale z "obniżonymi oczekiwaniami".

  czytaj więcej »
 • "Szanse odnalezienia zasypanych lawiną po kilkunastu godzinach są minimalne"

  "Szanse odnalezienia zasypanych lawiną po kilkunastu godzinach są minimalne"

  Jak w górach się ratować - na przykład w chwili zejścia lawiny, na trasie której się znajdujemy? - Zrzucamy z siebie plecaki, które działają jak kotwice (…) i staramy się pływać w tej lawinie - radziła widzom "Faktów z Zagranicy" alpinistka Miłka Raulin. Z Piotrem Kraśko rozmawiała o możliwych w górach zagrożeniach i sposobach, jak sobie radzić nawiązując do tragedii we Włoszech. W położony w miejscowości Farindola (Abruzja) hotel z gośćmi i pracownikami zeszła lawina, grzebiąc pod śniegiem i gruzami około 30 osób. - Szanse odnalezienia osób zasypanych lawiną po kilkunastu godzinach są minimalne – przyznała alpinistka. - Pierwsze 15 min jest kluczowe - podkreśliła.

  czytaj więcej »
 • Schetyna: to żenujące, że wszyscy oprócz polskiego rządu doceniają pracę Tuska

  Schetyna: to żenujące, że wszyscy oprócz polskiego rządu doceniają pracę Tuska

  - To żenujące i żałosne, że wszyscy doceniają 2,5 roku dobrej pracy Donalda Tuska; oprócz polskiego rządu - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO. Lider Platformy wraz z Piotrem Kraśko rozmawiał o tym, że po proteście w Sejmie "nie będzie już tak samo jak wcześniej", co dla Europy i Polski oznacza prezydencka zmiana warty w Stanach Zjednoczonych oraz o tym, czy Donalda Tuska czeka reelekcja w RE.

  czytaj więcej »
 • Tragedia we Włoszech. Czy można było uniknąć dramatu?

  Tragedia we Włoszech. Czy można było uniknąć dramatu?

  Kiedy warunki pogodowe są groźne radzi się, by pozostać w domu - aż aura się nie uspokoi. W przypadku zagrożenia lawinowego odradza się spacery po szlaku. Z kolei podczas trzęsienia ziemi należy opuścić budynek, w którym się przebywa. Lawinę we Włoszech wywołało trzęsienie ziemi - najgroźniejsze i najbardziej niszczycielskie połączenie. Jak należało więc postąpić, będąc na miejscu ludzi, uwięzionych teraz pod śniegiem i gruzami włoskiego hotelu? Odpowiedź jest równie trudna, jak panujące tam warunki. W Polsce są tylko trzy stopnie zagrożenia lawinowego - we Włoszech pięć. Czwarty oznacza zagrożenie dla położonych wysoko w górach schronisk i ludzi, którzy mogą być na szlaku. Piąty - zagrożenie dla całych wsi, osiedli czy dróg do nich prowadzących. Czy uda się wyciągnąć spod śniegu i gruzów kogoś żywego? Graniczyłoby to z cudem - lawina zeszła o świcie. Trudno więc spodziewać się, by ktokolwiek był przygotowany - raczej nikt nie kładzie się do łóżka w kurtce, czapce i rękawiczkach.

  czytaj więcej »
 • Mróz ich przed kąpielą nie powstrzyma. Wierzą, że uleczy ciało i zmyje grzechy

  Mróz ich przed kąpielą nie powstrzyma. Wierzą, że uleczy ciało i zmyje grzechy

  Święto Objawienia Pańskiego to w prawosławnym kalendarzu ważny dzień. Rosjanie wierzą, że poprzedzająca święto Chrztu Pańskiego noc jest święta. Wówczas wszystkie zbiorniki wodne stają się Jordanem, a woda zmywa grzechy i zapewnia zdrowie - wystarczy się zanurzyć. Specjalnie dla nich władze Moskwy przygotowały kilkadziesiąt miejsc, w których dyżurują ratownicy. Przed zanurzeniem się nie powstrzyma wierzących mróz, nierzadko nawet bardzo siarczysty. Ale także zwyczajowy - Rosjanie mają nawet specjalne określenie na falę zimna tego dnia.

  czytaj więcej »
 • "Obama wydaje się ostatnim z plejady eleganckich prezydentów"

  "Obama wydaje się ostatnim z plejady eleganckich prezydentów"

  - Wiemy, że jest coś takiego jak nieformalny kult prezydentów - powiedział w "Faktach z Zagranicy" dr Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku z SGH. Należą do niego wszyscy żyjący prezydenci USA - czyli w tym momencie 5 osób. Zdaniem eksperta "wizerunek prezydenta USA to elitarny klub", ale USA czeka wizerunkowa zmiana warty. - Obama wydaje się ostatnim z plejady eleganckich prezydentów - stwierdził - To był chyba najfajniejszy prezydent, a na pewno najbardziej sprawny medialnie - dodał. - Byłem pełen podziwu, jak on potrafi uwodzić tłum - stwierdził z kolei prof. Longin Pastusiak. - Ma niebywałą zdolność bezpośredniego kontaktu i poczucie humoru - dodał. Goście Piotra Kraśko rozmawiali m.in. o tym, czy styl Obamy jest nie do podrobienia i o tym, czy amerykańska tradycja zmieni Donalda Trumpa, czy on zmieni amerykańską tradycję.

  czytaj więcej »
 • Dwóch polskich wiceszefów PE. Czarnecki: głosowałem na Liberadzkiego

  Dwóch polskich wiceszefów PE. Czarnecki: głosowałem na Liberadzkiego

  - 6. wynik i chyba pierwsza sytuacja w historii udziału Polaka w UE – powiedział w "Faktach z Zagranicy" Ryszard Czarnecki, wybrany dziś na drugą kadencję jako wiceszef PE. Eurodeputowany stwierdził, że takiego sukcesu nie odniósł nawet Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Drugi - pod względem liczby oddanych głosów - był wynik Bogusława Liberadzkiego, również Polaka, który został wiceprzewodniczącym PE. Wcześniej dwukrotnie był on kwestorem europarlamentu. Gość Piotra Kraśko z Strasburga pogratulował polskiemu koledze i dodał: "głosowałem na niego". - Bardzo się cieszę, że będę miał polskiego towarzysza - podkreślił Czarnecki.

  czytaj więcej »
 • Rekordowo droga inauguracja prezydenta USA. Trump wyda 4 razy tyle co Obama

  Rekordowo droga inauguracja prezydenta USA. Trump wyda 4 razy tyle co Obama

  To będzie najdroższa i najbardziej okazała inauguracja prezydentury w historii Stanów Zjednoczonych. Do tej pory rekord należał do obecnego prezydenta, którego sztab zebrał na uroczystość sprzed ośmiu lat ponad 50 mln dolarów. Tym razem to będzie w sumie ponad 200 milionów, z czego sporą część pochłoną koszty bezpieczeństwa. Przygotowania do inauguracji zaczęły się wiele miesięcy temu, gdy o wiele bardziej prawdopodobne wydawało się, że Hillary Clinton zostanie 45. prezydentem USA.

  czytaj więcej »
 • "Chcę być w stanie dać gwarancje mieszkającym tu Polakom"

  "Chcę być w stanie dać gwarancje mieszkającym tu Polakom"

  - Doceniam wkład obywateli Unii Europejskiej i Polaków w brytyjską gospodarkę i społeczeństwo. Chcę zagwarantować prawa Polakom i obywatelom innych krajów Unii żyjących w Wielkiej Brytanii, ale chcę mieć też pewność, że zagwarantowane zostaną prawa Brytyjczyków żyjących w krajach członkowskich Unii - powiedziała w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

  czytaj więcej »
 • "Narodowodemokratyczna Partia Niemiec jest i groźna, i marginalna"

  "Narodowodemokratyczna Partia Niemiec jest i groźna, i marginalna"

  - Narodowodemokratyczna Partia Niemiec (NPD) to partia wroga konstytucji Niemiec - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24BiS politolog Klaus Bachmann. We wtorek niemiecki Trybunał Konstytucyjny odmówił delegalizacji NPD, stwierdzając, że jest to partia marginalna. - NPD jest i groźna, i marginalna - skomentował to drugi gość programu, Adam Krzemiński z "Polityki".

  czytaj więcej »
 • Paweł Kowal: Niemcy są powściągliwi w sprawie Polski

  Paweł Kowal: Niemcy są powściągliwi w sprawie Polski

  - Dla Berlina Polska nie jest partnerem do rozwiązywania problemów, ale jest buforem - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były europoseł PO Paweł Zalewski. Drugi gość programu, Paweł Kowal z PAN, wyraził opinię, że przy okazji zapowiadanej wizyty Angeli Merkel w Polsce, kanclerz Niemiec spotka się z prezesem PiS. Jednocześnie podkreślił, że "Niemcy są powściągliwi" w krytykowaniu polskiego rządu.

  czytaj więcej »
 • Brexit będzie "twardy". Theresa May przedstawiła 12-punktowy plan działania

  Brexit będzie "twardy". Theresa May przedstawiła 12-punktowy plan działania

  Jaki będzie Brexit - twardy czy miękki? Bo w to, że będzie i nic go nie powstrzyma, nie wątpi nikt. Wątpliwości rozwiało przemówienie Theresy May - choć cały czas między Wielką Brytanią a kontynentalną Europą, jak mgła, unoszą się tysiące znaków zapytania. Zdanie pani premier - że jej kraj wychodzi z Unii, ale nie opuszcza Europy - brzmi świetnie, ale nie do końca wiadomo, jak je przetłumaczyć na język traktatów - a co ważniejsze, na codzienne życie. Brytyjczycy chcą cały czas robić interesy z Europą - ale nie godzą się na swobodny przepływ ludzi, kapitału, towarów i usług. Pogodzenie jednego z drugim nie będzie łatwe - w interesie Brukseli z pewnością są dobre relacje z Londynem. Natomiast pokazanie, że to nieważne, czy się jest czy nie członkiem Unii - bo i tak będzie dobrze - zupełnie nie leży w interesie Brukseli. Rozwód może się więc jednak okazać bardzo bolesny.

  czytaj więcej »
 • Historie rodem z kroniki szpiegowskiej. W roli narratora - Rosja

  Historie rodem z kroniki szpiegowskiej. W roli narratora - Rosja

  Kolejny "rozdział" opowieści o relacjach Rosja-USA. Głos zabrał szef rosyjskiej dyplomacji - Siergiej Ławrow rozlicza odchodzącego prezydenta i chwali prezydenta-elekta. Szef MSZ Rosji zapewniał, że amerykański wywiad próbował - bez powodzenia - zwerbować wysokich rangą rosyjskich dyplomatów. Nie ma wątpliwości, że Stany Zjednoczone zwiększyły skalę operacji szpiegowskich, jakie są prowadzone w Rosji. Ławrow nie komentował jednak tego, co w Ameryce robili ci rosyjscy dyplomaci, których oskarżono o szpiegostwo i wydalono z kraju.

  czytaj więcej »
 • Zandberg: nierówności rozsadzają społeczeństwa

  Zandberg: nierówności rozsadzają społeczeństwa

  Kapitał uciekł spod kontroli państw, spod kontroli społeczeństw - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Adrian Zandberg z Partii Razem. Jego zdaniem "nierówności rozsadzają społeczeństwa". Z tym, że nierówności ekonomiczne są złe, zgodził się drugi gość programu, Piotr Kuczyński z Domu Inwestycyjnego "Xelion". Zdaniem Kuczyńskiego nierówności rosną od kilku dekad, wraz z liczbą instrumentów finansowych, które pozwalają superbogaczom mnożyć majątek.

  czytaj więcej »
tvnpix