Kwaśniewski o Czarnym Poniedziałku: największą niespodzianką dla PiS jest opór społeczny

03.10.2016 | Kwaśniewski o Czarnym Poniedziałku: największą niespodzianką dla PiS jest opór społeczny.
03.10.2016 | Kwaśniewski o Czarnym Poniedziałku: największą niespodzianką dla PiS jest opór społeczny.
TVN24 BiS
03.10.2016 | Kwaśniewski o Czarnym Poniedziałku: największą niespodzianką dla PiS jest opór społeczny.TVN24 BiS

Czarny Poniedziałek był kulminacją protestów przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej w całej Polsce, ale i poza jej granicami. Solidarność Polkom okazano na Wyspach Brytyjskich, we Francji, w Izraelu, Australii, a nawet w Kenii. Aleksander Kwaśniewski, który był gościem Jolanty Pieńkowskiej w „Faktach z Zagranicy”, skalę demonstracji określił jako „bardziej imponującą niż mógł oczekiwać”. Były prezydent wskazywał na czynniki, które mogły tę skalę znacznie osłabić, ale to się jednak nie stało. Zdaniem Kwaśniewskiego nieustający deszcz wręcz „pokazał witalność tego protestu”.

Czarny Poniedziałek był kulminacją protestów przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej w całej Polsce, ale i poza jej granicami. Solidarność Polkom okazano na Wyspach Brytyjskich, we Francji, w Izraelu, Australii, a nawet w Kenii. Aleksander Kwaśniewski, który był gościem Jolanty Pieńkowskiej w „Faktach z Zagranicy”, skalę demonstracji określił jako „bardziej imponującą niż mógł oczekiwać”. Były prezydent wskazywał na czynniki, które mogły tę skalę znacznie osłabić, ale to się jednak nie stało. Zdaniem Kwaśniewskiego nieustający deszcz wręcz „pokazał witalność tego protestu”.

Czy to coś zmieni?

Na pytanie prowadzącej o to, czy jego zdaniem Czarny Protest może coś zmienić, były prezydent nie dał jednoznacznej odpowiedzi. – Mam takie wrażenie, że PiS popełnił straszny błąd (…) bo najodpowiedniejsze dla nich byłoby utrzymanie tzw. kompromisu (…) i praca nad projektem przez całą kadencję, by upuścić powietrze z tej sprawy – powiedział na antenie TVN24 BiS. Zdaniem Kwaśniewskiego spontaniczność i wielkie emocje związane z Czarnym Protestem są widoczne nie tylko na ulicach polskich miast i w opozycji, „ale i wewnątrz PiS”, przez co „PiS ryzykuje wewnętrzny konflikt z własnym elektoratem”.

„Potknięcie o własne nogi”

Aleksander Kwaśniewski odniósł się również do słów marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego o tym, że państwo nie może zabronić podejmowania decyzji kobietom. Zdaniem byłego prezydenta podniesienie tak „niezwykle wrażliwej kwestii” było „fatalnym” w skutkach dla „obu stron [rządu i opozycji – przyp. red.] potknięciem się o własne nogi”. Zwłaszcza dlatego, że PiS złamał obietnicę wyborczą i odrzucił projekt obywatelski w pierwszym czytaniu.

- Czasami jest tak, że trzeba z tego nieszczęścia, jakim jest aborcja skorzystać – przyznał Kwaśniewski i podkreślił, że różne dramatyczne sytuacje zmuszają ludzi do różnych decyzji „nawet jeśli rodzina jest katolicka”. Zdaniem byłego prezydenta czarne protesty i białe kontrprotesty stawiają PiS w niewygodnej pozycji, ponieważ „PiS w tej sprawie jest bardziej zakładnikiem kościoła katolickiego i najbardziej radykalnego elektoratu”. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Jolantą Pieńkowską w całej tej sytuacji dopatrzył się „wyraźnego wpływu bardzo radykalnej części Kościoła”, ponieważ „PiS jej bardzo wiele zawdzięcza”, a „Jarosław Kaczyński jest politykiem dość sprawnym i musi się z tym liczyć”.

Stanowisko pary prezydenckiej

Brak zdecydowanego stanowiska prezydenckiej pary nie wzbudził w byłym prezydencie zdziwienia, ponieważ jego zdaniem możliwe jest, że „prezydent czeka na rozwój wydarzeń”, natomiast „pierwsza dama sama musi określić swoją rolę”, ponieważ jej rola nie jest konstytucyjna. Kwaśniewski przyznał, że brakuje mu jednak stanowiska Andrzeja Dudy i na jego miejscu „zapowiedziałby, że złoży weto po to, żeby trochę atmosferę oczyścić”.

Mocne społeczeństwo

Były prezydent podkreślił jednak, że napięta atmosfera w polskim społeczeństwie nie zniknie, a sam protest nie jest protestem elit, ale „wynika z przekonania kobiet, że są niektóre wolności, których nie sposób im odebrać” oraz z tego, że „polskie społeczeństwo obywatelskie jest faktem, i to od czasów „Solidarności” (…) i nie można go lekceważyć”. Jego zdaniem dowodem na ten „fakt” jest tak liczna frekwencja na protestach. Kwaśniewski dodał także, że takiej reakcji rząd się nie spodziewał. - Największą niespodzianką dla PiS jest opór społeczny – mówił Kwaśniewski.

Aleksander Kwaśniewski dodał, że w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie tzw. kompromisu, ponieważ tego domagają się protestujący oraz dlatego, że „liberalizacja przepisów aborcyjnych w Polsce jest w obecnych warunkach niemożliwa”.

W ocenie byłego prezydenta moment podjęcia decyzji, kiedy możliwości jest więcej jest „psychologicznie lepsza”, bo kobieta nie czuje się wtedy w „pułapce”, zwłaszcza, że „furtki w polskim ustawodawstwie są bardzo ubogie”, dlatego zdaniem byłego prezydenta należy „zachować równowagę”.

Aleksander Kwaśniewski, jako człowiek pochodzący z lekarskiej rodziny, ocenił również, że zaostrzenie przepisów antyaborcyjnych „będzie [na lekarzy – przyp. red.] działało odstręczająco”, bo żaden lekarz nigdy nie może dać pacjentowi 100% gwarancji powodzenia.

„Skandaliczne” jest zdaniem byłego prezydenta także odrzucenie in vitro, bo „jest dziś metodą leczenia”, a „zabieranie go jest nieludzkie”.

Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Radość i nadzieja na nowe otwarcie. Kościół katolicki ma nowego papieża. Leon XIV to pierwszy na Tronie Piotrowym Amerykanin. Wybór ten zaskoczył zarówno osoby świeckie, jak i duchownych.

Komentarze z Polski po wyborze nowego papieża. "Jest już drugim potężnym Amerykaninem na świecie"

Komentarze z Polski po wyborze nowego papieża. "Jest już drugim potężnym Amerykaninem na świecie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS