Ambasador Wielkiej Brytanii w TVN24 BiS: nieuczciwe byłoby kazać wyjechać Polakom

16.02.2017 | Ambasador Wielkiej Brytanii w TVN24 BiS: nieuczciwe byłoby kazać wyjechać Polakom
16.02.2017 | Ambasador Wielkiej Brytanii w TVN24 BiS: nieuczciwe byłoby kazać wyjechać Polakom
Fakty z zagranicy
16.02.2017 | Ambasador Wielkiej Brytanii w TVN24 BiS: nieuczciwe byłoby kazać wyjechać PolakomFakty z zagranicy

- Brexit jest pewny - stwierdził w "Faktach z zagranicy" Jonathan Knott, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce. - Moja premier już mówiła, że mamy zamiar uruchomić art. 50 - dodał. Brytyjski dyplomata podkreślił przy tym, że Brexit nie zagraża Polakom mieszkającym na Wyspach a rząd Theresy May robi wiele, żeby stosunki polsko-brytyjskie były jak najlepsze. Temu ma służyć też Forum Belwederskie, które zostanie zorganizowane na początku marca w Warszawie.

Premier May już w lipcu powiedziała, że chciałaby zagwarantować, że prawa Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii zostaną utrzymane - przekonywał ambasador Knott. - Jak tylko inne państwa Unii Europejskiej dadzą wzajemność - dodał dyplomata.

Ambasador Wielkiej Brytanii podkreślił, że "nieuczciwe by było, gdybyśmy kazali wyjechać" m.in. Polakom, którzy mieli swój wkład w budowę współczesnej Wielkiej Brytanii. Jego zdaniem referendum w sprawie Brexitu pokazało, "że ludzie chcą kontroli nad przyszłą migracją z całego świata", a nie są niechętni imigrantom w ogóle.

"Musimy zamrozić ten napływ ludzi"

- To co referendum w sprawie Brexitu przyniosło, to jest nie zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii - podkreślał. Dodał, że jedynie ma zostać wprowadzony mechanizm kontroli rządu nad migracją. - Przez bardzo wiele lat polegaliśmy na tym, że przyjeżdżali do nas imigranci i będziemy chcieli ich przyciągać - mówił. - Ale nie wszystkich, ale nie tak jak teraz. To powinno być kontrolowane - dodał.

- Mamy problem, musimy zamrozić ten napływ ludzi - tłumaczył. Przyznał jednocześnie, że jeszcze nie powstały plany szczegółowych rozwiązań.

- Pani premier powiedziała: chcemy zagwarantować wszystkim tym ludziom, że będą w stanie zostać w Wielkiej Brytanii. Czekamy wyłącznie na to, aby 27 państw Unii i Komisja (Europejska - przyp. red.) podjęły tę ofertę ze stołu. Mamy nadzieję, że to zostanie rozwiązane jak najszybciej - podkreślał ambasador.

"Sytuacja wróciła do normy"

Jonathan Knott był też pytany o zwiększoną liczne ataki na Polaków na Wyspach, które miały miejsca po referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

- Fakty są takie, że w lecie mieliśmy do czynienia, rzeczywiście, ze wzrostem ilości przestępstw na tle nienawiści. Nie tylko wobec Polaków - przyznał. Jego zdaniem te "incydenty" nie są już tak częste, a "sytuacja wróciła do normy". Podkreślił też, że działania policji i rządu przyczynią się do dalszego zmniejszania liczby ataków na obcokrajowców w Wielkiej Brytanii.

- Za 2 tygodnie urządzamy spotkania z polskimi społecznościami z różnych części Brytanii, aby porozmawiać z lokalnymi władzami, z policją, abyśmy byli w stanie realnie to rozwiązać - dodał.

Forum Belwederskie

Ambasador Wielkiej Brytanii mówił też o nowej inicjatywie - Forum Belwederskim, które ma pomóc w zacieśnianiu współpracy pomiędzy Polską i Wielką Brytanią. - Forum Belwederskie jest czymś, co ma połączyć nasze społeczeństwa obywatelskie, ludzi, którzy nie są w rządzie - tłumaczył ambasador. - 8 i 9 marca chcemy przywieźć 50 Polaków i 50 Brytyjczyków. Ludzi edukacji, z instytutów badawczych, biznesu, mediów, z organizacji pozarządowych, aby to oni porozmawiali o swojej perspektywie naszych stosunków do roku 2025 - dodał.

- Damy radę połączyć, na poziomie międzyludzkim, samych obywateli naszych krajów - mówił ambasador Knott. Jak podkreślał dyplomata, takie inicjatywy są szczególnie ważne jeżeli chodzi o współpracę gospodarczą między Polską a Wielką Brytanią. - Wielka Brytania jest drugim największym rynkiem eksportu dla Polski i naprawdę musimy to zachować - stwierdził.

Źródło: Fakty z zagranicy

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS