Jerzy Buzek o przyszłości UE: albo solidarność, albo napięcia i być może wojna

29.04.2016 | Jerzy Buzek o przyszłości UE: albo solidarność, albo napięcia i być może wojna
29.04.2016 | Jerzy Buzek o przyszłości UE: albo solidarność, albo napięcia i być może wojna
TVN24 BiS
29.04.2016 | Jerzy Buzek o przyszłości UE: albo solidarność, albo napięcia i być może wojnaTVN24 BiS

- UE i Europa musi liczyć na własną solidarność lub liczyć się z rozpadem i być może wojną – stwierdził Jerzy Buzek, europoseł PO i były premier. Wyraził opinię, że Polska nie postępuje solidarnie wobec Europy Zachodniej, podczas gdy Zachód zachowuje się wobec Polski solidarnie. – Chodzi o uchodźców – sprecyzował.

Jerzy Buzek w „Faktach z Zagranicy” oceniał polską pozycję w brukselskich kuluarach i możliwe scenariusze przyszłości dla Unii Europejskiej, targanej obecnie licznymi kryzysami, w tym kryzysem imigracyjnym.

Zdaniem byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego solidarność krajów Europy Zachodniej wobec Polski jest większa niż obecna solidarności Polski wobec Zachodu. Jako przykład podał to, że wobec wojny na Ukrainie i w zakresie wspólnotowej polityki energetycznej zachodnie stolice „wyrażają daleko idącą solidarność” wobec stanowiska Warszawy. – Jest problem z brakiem solidarności z naszej strony, chodzi o uchodźców – ocenił europoseł.

Jerzy Buzek zgodził się z obawami wielu Polaków, że potomkowie uchodźców w drugim, trzecim pokoleniu mogą stanowić ryzyko dla bezpieczeństwa Polski, podobnie jak trzecie pokolenie imigrantów z państw muzułmańskich w Europie Zachodniej. Jednak i tak podkreślił potrzebę solidarności z Europą Zachodnią, która boryka się z problemem dużej liczby uchodźców. - Zawsze ostrzegam: UE i Europa musi liczyć na własną solidarność lub [liczyć się z – red.] rozpadem i być może wojną – stwierdził.

Polską rządzi Kaczyński? „Nie przesadzajmy”

Były premier rozmawiał też z Piotrem Kraśko na temat tego, jaki wpływ ma rząd PiS na sprawy europejskie i czy fakt, że prezes PiS nie jest premierem, zmniejsza te wpływy. – To jest niekorzystna sytuacja, ale ja bym z tym nie przesadzał – ocenił europoseł. – Nie przesadzajmy w tym kierunku, że obecna premier nie ma możliwości negocjacyjnych – uznał Jerzy Buzek.

Były przewodniczący europarlamentu podkreślił ważną rolę, jaką w kuluarowych rozmowach na najwyższych szczytach władzy odgrywają ambasadorowie. Podał tutaj przykład Marka Prawdy, który do lutego był przedstawicielem Polski, i który w Brukseli jest „gwiazdą” – jak go określił były premier. Przypomniał również, jak podczas 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Barack Obama, Władimir Putin i Andrzej Duda usiedli przy jednym stole.

- Putin i Duda, i Obama, przy jednym stole – to było niezwykłe, to załatwił nasz ambasador – mówił Jerzy Buzek. Polityk zaznaczył jednocześnie, że nieprawdą jest, że zazwyczaj wszystkie decyzje podejmuje się w tzw. kuluarach, a nie na formalnych spotkaniach. – Decyzje podejmuje się też w ostatniej chwili, to nie jest tak, że można wszystko ustalić wcześniej – podkreślił. – Jeśli ambasador ma taki duży wpływ na negocjacje, to tym bardziej premier, nawet jeśli jest zależny od szefa partii – stwierdził.

Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS