Jerzy Buzek o przyszłości UE: albo solidarność, albo napięcia i być może wojna

29.04.2016 | Jerzy Buzek o przyszłości UE: albo solidarność, albo napięcia i być może wojna
29.04.2016 | Jerzy Buzek o przyszłości UE: albo solidarność, albo napięcia i być może wojna
TVN24 BiS
29.04.2016 | Jerzy Buzek o przyszłości UE: albo solidarność, albo napięcia i być może wojnaTVN24 BiS

- UE i Europa musi liczyć na własną solidarność lub liczyć się z rozpadem i być może wojną – stwierdził Jerzy Buzek, europoseł PO i były premier. Wyraził opinię, że Polska nie postępuje solidarnie wobec Europy Zachodniej, podczas gdy Zachód zachowuje się wobec Polski solidarnie. – Chodzi o uchodźców – sprecyzował.

Jerzy Buzek w „Faktach z Zagranicy” oceniał polską pozycję w brukselskich kuluarach i możliwe scenariusze przyszłości dla Unii Europejskiej, targanej obecnie licznymi kryzysami, w tym kryzysem imigracyjnym.

Zdaniem byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego solidarność krajów Europy Zachodniej wobec Polski jest większa niż obecna solidarności Polski wobec Zachodu. Jako przykład podał to, że wobec wojny na Ukrainie i w zakresie wspólnotowej polityki energetycznej zachodnie stolice „wyrażają daleko idącą solidarność” wobec stanowiska Warszawy. – Jest problem z brakiem solidarności z naszej strony, chodzi o uchodźców – ocenił europoseł.

Jerzy Buzek zgodził się z obawami wielu Polaków, że potomkowie uchodźców w drugim, trzecim pokoleniu mogą stanowić ryzyko dla bezpieczeństwa Polski, podobnie jak trzecie pokolenie imigrantów z państw muzułmańskich w Europie Zachodniej. Jednak i tak podkreślił potrzebę solidarności z Europą Zachodnią, która boryka się z problemem dużej liczby uchodźców. - Zawsze ostrzegam: UE i Europa musi liczyć na własną solidarność lub [liczyć się z – red.] rozpadem i być może wojną – stwierdził.

Polską rządzi Kaczyński? „Nie przesadzajmy”

Były premier rozmawiał też z Piotrem Kraśko na temat tego, jaki wpływ ma rząd PiS na sprawy europejskie i czy fakt, że prezes PiS nie jest premierem, zmniejsza te wpływy. – To jest niekorzystna sytuacja, ale ja bym z tym nie przesadzał – ocenił europoseł. – Nie przesadzajmy w tym kierunku, że obecna premier nie ma możliwości negocjacyjnych – uznał Jerzy Buzek.

Były przewodniczący europarlamentu podkreślił ważną rolę, jaką w kuluarowych rozmowach na najwyższych szczytach władzy odgrywają ambasadorowie. Podał tutaj przykład Marka Prawdy, który do lutego był przedstawicielem Polski, i który w Brukseli jest „gwiazdą” – jak go określił były premier. Przypomniał również, jak podczas 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Barack Obama, Władimir Putin i Andrzej Duda usiedli przy jednym stole.

- Putin i Duda, i Obama, przy jednym stole – to było niezwykłe, to załatwił nasz ambasador – mówił Jerzy Buzek. Polityk zaznaczył jednocześnie, że nieprawdą jest, że zazwyczaj wszystkie decyzje podejmuje się w tzw. kuluarach, a nie na formalnych spotkaniach. – Decyzje podejmuje się też w ostatniej chwili, to nie jest tak, że można wszystko ustalić wcześniej – podkreślił. – Jeśli ambasador ma taki duży wpływ na negocjacje, to tym bardziej premier, nawet jeśli jest zależny od szefa partii – stwierdził.

Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS