loga na antenieFakty z zagranicy

od poniedziałku do piątku o godzinie 19:55 na antenie loga na antenie

Kamiński: strategią PiS-u jest doprowadzenie do Polexitu

Kamiński: strategią PiS-u jest doprowadzenie do Polexitu

Klimat wokół polskiego rządu jest coraz gorszy i zapłacimy za to cenę - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" Janusz Zemke, eurodeputowany SLD i były wiceszef ministerstwa obrony narodowej mówiąc o reakcji Komisji Europejskiej na planowane przez rząd zmiany w sądownictwie. - Problem polega na tym, że zapłaci za to nie polski rząd, a zapłacimy my, obywatele - dodał. - Mam takie podejrzenie, że to jest też starannie przemyślana strategia - stwierdził z kolei Michał Kamiński z Europejskich Demokratów. - Ja się obawiam, że oni (politycy PiS - przyp. red.) chcą doprowadzić do takiego kryzysu w stosunkach między Polską a Unią Europejską, by powiedzieć: no słuchajcie,...
"Jest tu więcej hałasu niż rzeczywistej zmiany"

"Jest tu więcej hałasu niż rzeczywistej zmiany"

- Ta reforma utrzymuje korporacyjność wyboru sędziów. Jest tu więcej hałasu niż rzeczywistej zmiany - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marian Piłka z Prawicy Rzeczpospolitej, oceniając reformę PiS w funkcjonowaniu Krajowej Rady Sądownictwa. - Moim zdaniem KRS odegrała negatywną rolę w kwestii oczyszczenia środowiska sędziowskiego - uważa polityk. - Wszystko będzie się decydować w kierownictwie Ministerstwa Sprawiedliwości - ocenił z kolei drugi gość programu, prof. Tadeusz Iwiński z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. - W oczywisty sposób łamie się konstytucję - podkreślił.
Marcinkiewicz: mam nadzieję, że wybory wygra inna partia, cywilizowana

Marcinkiewicz: mam nadzieję, że wybory wygra inna partia, cywilizowana

- Na Nowogrodzkiej mogą zapadać wyroki wobec różnych osób, różnych spraw - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Kazimierz Marcinkiewicz, oceniając reformy PiS w sądownictwie. Jego zdaniem po rządach PiS "instytucje prawa będziemy musieli budować od nowa". - Mam nadzieję, że wybory wygra inna partia, cywilizowana - dodał. - Demokracja skończyła się półtora roku temu - uważa były szef rządu. W jego opinii, wielu Polakom potrzebna jest silna władza.
"Polska definitywnie opuszcza wspólnotę europejskich wartości". Europa o zmianach w polskim sądownictwie

"Polska definitywnie opuszcza wspólnotę europejskich wartości". Europa o zmianach w polskim sądownictwie

Zmiany w sądach powszechnych i Krajowej Radzie Sądownictwa przeszły przez Sejm i już w piątek 14 lipca trafią do Senatu. „Dobra Zmiana” w sądownictwie przyspiesza, a opozycja i wielu prawników mówi o zamachu stanu. Nie brakuje też krytyki z zagranicy - Wczoraj przekroczono czerwoną linię. Głosując za tą ustawą, PiS położył kres rządom prawa i wartościom demokratycznym - uważa Manfred Weber, przewodniczący frakcji EPP w Parlamencie Europejskim. Materiał z „Faktów z zagranicy” TVN24 BiS.
"Tajemnicą poliszynela jest to, że tzw. Państwo Islamskie czerpało korzyści ze szmuglowania ludzi"

"Tajemnicą poliszynela jest to, że tzw. Państwo Islamskie czerpało korzyści ze szmuglowania ludzi"

- Tajemnicą poliszynela jest to, że tzw. Państwo Islamskie czerpało korzyści ze szmuglowania ludzi z Libii - mówiła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dr Monika Bartoszewicz z Uczelni Vistula. - Potrzeba woli politycznej, by odciąć głowy tej hydrze - stwierdziła, mówiąc o przemycie ludzi przez Morze Śródziemne. Drugi gość programu, Rafał Kostrzyński, rzecznik Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) w Polsce, zwrócił uwagę na jeszcze ciemniejszą stronę przemytu ludzi. - Ludzie siłą są wpychani do łodzi pod ogniem karabinów maszynowych. Oczywiście musieli za to zapłacić - mówił w programie. Dodał, że reklamy przemytników o...
Była ambasador w Moskwie: Rosjanie potrzebują silnego człowieka u władzy

Była ambasador w Moskwie: Rosjanie potrzebują silnego człowieka u władzy

- Rosjanie bardzo boją się braku władzy, nawet jeśli ta władza jest zła i okrutna - stwierdziła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador w Moskwie, obecnie dyrektor zespołu Otwarta Europa w Fundacji im. Stefana Batorego. Tłumacząc popularność Władimira Putina, przywołała fakt, że w pamięci Rosjan lata 90., kiedy rządził Borys Jelcyn, były traumatyczne. - Przyszedł Putin i rozwiązał problemy, zapewnił dobrobyt - mówiła. - Rosjanie potrzebują silnego człowieka u władzy- dodała. Jej zdaniem mieszkańcy Rosji mogą mieć pretensje do rządu czy gubernatorów, natomiast "nad nimi jest człowiek, którego się nie ocenia".
Róża Thun: Polska musi być aktywnym członkiem UE, by liczyć na fundusze

Róża Thun: Polska musi być aktywnym członkiem UE, by liczyć na fundusze

- Żeby fundusze szły na politykę kohezyjną, to musimy być aktywnym członkiem UE, który spełnia wszystkie standardy europejskie - oceniła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS eurodeputowana Róża Thun (PO). - Na razie to tę Unię osłabiamy, zresztą samych siebie także - dodała. - Często się mówi, że UE odeszła od idei ojców-założycieli - przypominała Thun. - Wspólny rynek, wymiana dóbr i kultury, walka o prawa człowieka - to wszystko jest wypełnianie tych idei treścią - mówiła eurodeputowana.
Tajemnicze okoliczności odwołania nowego spektaklu w Teatrze Bolszoj

Tajemnicze okoliczności odwołania nowego spektaklu w Teatrze Bolszoj

Premiera w moskiewskim teatrze Bolszoj to zawsze jest duże wydarzenie. Tym razem głośno jest o odwołaniu sztuki o genialnym rosyjskim tancerzu Rudolfie Nuriejewie. Teatr Bolszoj tłumaczy, że spektakl nie był gotowy. Reżyser Kiriłł Sierebriennikow to znany krytyk Kremla, a media spekulują, że decyzja zapadła w ministerstwie kultury, w którym nie spodobał się homoseksualny wątek w przedstawieniu. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.
Leszek Miller: nasza pozycja zależy od tego, jakie zajmujemy miejsce w Unii Europejskiej

Leszek Miller: nasza pozycja zależy od tego, jakie zajmujemy miejsce w Unii Europejskiej

- Polska pozycja zależy od tego, jakie zajmujemy miejsce w Unii Europejskiej. Sami nie znaczymy zbyt wiele - powiedział Leszek Miller, były premier, w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS. - Dlatego też nie powinniśmy dać się wmanewrować w żadne oczekiwania typu "czy będziemy bardziej proamerykańscy czy proeuropejscy". Rower, żeby jechać, musi mieć dwa koła i pytanie, które jest ważniejsze, jest bez sensu - uważa Miller. Odniósł się także do projektu Trójmorza. - Jeśli jest to pomysł, aby zintegrować najbiedniejsze kraje UE w kierunku przedsięwzięć inwestycyjnych, to ma to sens - mówił. Jak dodał, nie można jednak stwarzać wrażenia, jest to konkurencyjny projekt w...
Dorn: Trump przedstawił swoją koncepcję świata Zachodu

Dorn: Trump przedstawił swoją koncepcję świata Zachodu

To było wystąpienie przemyślane i bardzo spójne - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były marszałek Sejmu Ludwik Dorn, komentując wystąpienie prezydenta USA w Warszawie. - Donald Trump przedstawił koncepcję świata Zachodu wspartej na wartościach zakorzenionych w religii, a nie opartej o wolny handel i demokrację liberalną - dodał. Jego zdaniem obecna amerykańska administracja podziela koncepcję Samuela Huntingtona mówiącą o zderzeniu cywilizacji, gdzie "świat Zachodu ma wroga: radykalny islamizm".
"Trump może być koszmarem sennym Putina"

"Trump może być koszmarem sennym Putina"

- To chyba najpiękniejsze przemówienie prezydenta Stanów Zjednoczonych wygłoszone na polskiej ziemi - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Adam Bielan. - Było wiele innych ważnych wystąpień amerykańskich prezydentów, natomiast nikt tak pięknie nie opowiadał nie tylko o polskiej historii, ale i o polskiej roli w świecie Zachodu - dodał. Zdaniem wicemarszałka Senatu "to było to najbardziej antyrosyjskiej przemówienie ze wszystkich dotychczasowych przemówień Donalda Trumpa", co zadaje kłam wszystkim sugestiom wygłaszanym po wygranej nowego prezydenta USA, że może prowadzić on prorosyjską politykę. - Trump może być koszmarem sennym Putina - ocenił Bielan.
"Stosunki transatlantyckie znalazły się w wielkim kryzysie"

"Stosunki transatlantyckie znalazły się w wielkim kryzysie"

Stosunki transatlantyckie pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi znalazły się w wielkim kryzysie - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" były eurodeputowany Paweł Zalewski (PO). Jego zdaniem w trakcie wizyty Donalda Trumpa w Polsce "prezydent Duda powinien podkreślić jak bardzo dla Polski ważne jest to, żeby ten kryzys w relacjach amerykańsko-niemieckich został przezwyciężony". Doktor Zbigniew Girzyński stwierdził natomiast, że Polsce najbardziej powinno zależeć na wskazaniu poważnej roli Europy Środkowo-Wschodniej jako całości.
tvnpix