loga na antenieFakty z zagranicy

od poniedziałku do piątku o godzinie 19:55 na antenie loga na antenie

Przysięga, przemówienie i protesty na ulicach. USA mają nowego prezydenta

"Ja, Donald John Trump, uroczyście przysięgam..." - po tych słowach Ameryka ma nowego, 45. prezydenta. Wygłosił przysięgę, którą co cztery lata, zgodnie z konstytucją, wygłasza zwycięzca wyborów prezydenckich. Każdy nowy prezydent wypowiada dokładnie takie same słowa. Osiem lat temu Baracka Obamę słuchał i witał blisko dwumilionowy tłum. Teraz było inaczej - mniej ludzi, bardziej nerwowo i niepewnie. Donald Trump startuje z fatalnymi wynikami w sondażach. Popiera go zaledwie 40 procent Amerykanów.
Jaka będzie inauguracja i prezydentura Donalda Trumpa?

Jaka będzie inauguracja i prezydentura Donalda Trumpa?

- To będzie po prostu ważne wydarzenie. W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy wyraźną niechęć ze strony artystów i Hollywood. W związku z tym, część artystyczna inauguracji będzie na dużo niższym poziomie - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Mark Pfeifle, były zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji George'a W. Busha. Czy rekordowo kosztowna inauguracja rzeczywiście będzie "najwspanialszym show na kuli ziemskiej", jak zapowiedział Donald Trump? Zapytany o to Pfeifle stwierdził, że będzie to najważniejsza impreza - ale z "obniżonymi oczekiwaniami".
"Szanse odnalezienia zasypanych lawiną po kilkunastu godzinach są minimalne"

"Szanse odnalezienia zasypanych lawiną po kilkunastu godzinach są minimalne"

Jak w górach się ratować - na przykład w chwili zejścia lawiny, na trasie której się znajdujemy? - Zrzucamy z siebie plecaki, które działają jak kotwice (…) i staramy się pływać w tej lawinie - radziła widzom "Faktów z Zagranicy" alpinistka Miłka Raulin. Z Piotrem Kraśko rozmawiała o możliwych w górach zagrożeniach i sposobach, jak sobie radzić nawiązując do tragedii we Włoszech. W położony w miejscowości Farindola (Abruzja) hotel z gośćmi i pracownikami zeszła lawina, grzebiąc pod śniegiem i gruzami około 30 osób. - Szanse odnalezienia osób zasypanych lawiną po kilkunastu godzinach są minimalne – przyznała alpinistka. - Pierwsze 15 min jest kluczowe -...
Schetyna: to żenujące, że wszyscy oprócz polskiego rządu doceniają pracę Tuska

Schetyna: to żenujące, że wszyscy oprócz polskiego rządu doceniają pracę Tuska

- To żenujące i żałosne, że wszyscy doceniają 2,5 roku dobrej pracy Donalda Tuska; oprócz polskiego rządu - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO. Lider Platformy wraz z Piotrem Kraśko rozmawiał o tym, że po proteście w Sejmie "nie będzie już tak samo jak wcześniej", co dla Europy i Polski oznacza prezydencka zmiana warty w Stanach Zjednoczonych oraz o tym, czy Donalda Tuska czeka reelekcja w RE.

"Obama wydaje się ostatnim z plejady eleganckich prezydentów"

- Wiemy, że jest coś takiego jak nieformalny kult prezydentów - powiedział w "Faktach z Zagranicy" dr Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku z SGH. Należą do niego wszyscy żyjący prezydenci USA - czyli w tym momencie 5 osób. Zdaniem eksperta "wizerunek prezydenta USA to elitarny klub", ale USA czeka wizerunkowa zmiana warty. - Obama wydaje się ostatnim z plejady eleganckich prezydentów - stwierdził - To był chyba najfajniejszy prezydent, a na pewno najbardziej sprawny medialnie - dodał. - Byłem pełen podziwu, jak on potrafi uwodzić tłum - stwierdził z kolei prof. Longin Pastusiak. - Ma niebywałą zdolność bezpośredniego kontaktu i poczucie humoru - dodał....
Dwóch polskich wiceszefów PE. Czarnecki: głosowałem na Liberadzkiego

Dwóch polskich wiceszefów PE. Czarnecki: głosowałem na Liberadzkiego

- 6. wynik i chyba pierwsza sytuacja w historii udziału Polaka w UE – powiedział w "Faktach z Zagranicy" Ryszard Czarnecki, wybrany dziś na drugą kadencję jako wiceszef PE. Eurodeputowany stwierdził, że takiego sukcesu nie odniósł nawet Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Drugi - pod względem liczby oddanych głosów - był wynik Bogusława Liberadzkiego, również Polaka, który został wiceprzewodniczącym PE. Wcześniej dwukrotnie był on kwestorem europarlamentu. Gość Piotra Kraśko z Strasburga pogratulował polskiemu koledze i dodał: "głosowałem na niego". - Bardzo się cieszę, że będę miał polskiego towarzysza - podkreślił Czarnecki.
Zandberg: nierówności rozsadzają społeczeństwa

Zandberg: nierówności rozsadzają społeczeństwa

Kapitał uciekł spod kontroli państw, spod kontroli społeczeństw - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Adrian Zandberg z Partii Razem. Jego zdaniem "nierówności rozsadzają społeczeństwa". Z tym, że nierówności ekonomiczne są złe, zgodził się drugi gość programu, Piotr Kuczyński z Domu Inwestycyjnego "Xelion". Zdaniem Kuczyńskiego nierówności rosną od kilku dekad, wraz z liczbą instrumentów finansowych, które pozwalają superbogaczom mnożyć majątek.
Rokita: Obama jest politykiem, który najbardziej osłabił USA od II WŚ

Rokita: Obama jest politykiem, który najbardziej osłabił USA od II WŚ

- Nie ma drugiego takiego polityka, który by tak zdeprecjonował pozycję USA - mówił o Baracku Obamie w "Faktach z Zagranicy" komentator TVN24 BiS Jan Rokita. Jego zdaniem odchodzący prezydent USA "myśli o polityce w kategoriach postmodernistycznych" i to, co w opinii Rokity jest porażką, w opinii Obamy - sukcesem. Były polityk podał tu przykład układu z Iranem i tzw. resetu z Rosją. - Brack Obama jest politykiem, który najbardziej osłabił USA od II Wojny Światowej - stwierdził Rokita.

Misja żołnierzy NATO. „Mają rewelacyjne nastawienie do Polski”

– Żołnierze amerykańscy są specyficzni przez to, że mają cały czas swoje procedury. Ich funkcjonowanie w jednostce na trasie było poddane rygorom, które towarzyszą armii amerykańskiej – powiedział w „Faktach z Zagranicy” Dariusz Prosiecki, reporter „Faktów” TVN, który od początku relacjonuje przyjazd wojsk NATO do Polski. Reporter dodał jednak, że żołnierze NATO „mają rewelacyjne nastawienie do Polski”.
Olechowski: Tusk nie skończy kadencji. Ma poparcie dużych mocarstw

Olechowski: Tusk nie skończy kadencji. Ma poparcie dużych mocarstw

– Nie sądzę by Tusk skończył tę kadencję. On ma poparcie także dużych mocarstw – powiedział w „Faktach z Zagranicy” Andrzej Olechowski, były szef MSZ i były minister finansów. – Na dzisiaj dawałbym więcej niż 50 proc. na to, że zostanie – dodał i stwierdził, że „powrót Tuska do Polski byłby rodzajem porażki”. Olechowski mówił także o integracji UE, o „szkodach”, jakie Viktor Orban wyrządza na Węgrzech i w regionie oraz o tym, czy Putin i Trump zawrą swego rodzaju pakt.
Były ambasador RP w USA: Polska może stać się elementem przetargowym

Były ambasador RP w USA: Polska może stać się elementem przetargowym

– Być może polityka zagraniczna za Donalda Trumpa będzie trochę inna niż zapowiadano – powiedział w „Faktach z Zagranicy” Ryszard Schnepf, były ambasador RP w USA. Gość Michała Sznajdera w programie „Fakty z Zagranicy” rozmawiał o tym, jak będzie wyglądać polityka zagraniczna USA oraz o konsekwencjach omawianych scenariuszy – które dosięgnąć mogą również Polski. Dyskutowali również, czy kompromitujący prezydenta-elekta raport mocno nadszarpnie zaufanie, jakim darzą go Amerykanów.
Breivik narzeka na warunki odsiadki. „Więzienie ma być karą, a nie sanatorium”

Breivik narzeka na warunki odsiadki. „Więzienie ma być karą, a nie sanatorium”

– Kara ma być sprawiedliwym zadośćuczynieniem za zło, które zostało uczynione. Dawanie jakichkolwiek przywilejów jest naśmiewaniem się z ofiar i ich rodzin – powiedział w „Faktach z Zagranicy” Marian Piłka z Prawicy RP. Goście Michała Sznajdera rozmawiali o tym, czym właściwie jest „nieludzkie traktowanie” oraz jak norweska i światowa opinia publiczna komentuje kolejny proces Andersa Breivika przeciwko Norwegii. – Nie ma czegoś takiego, jak bezwzględne normy zachodu. Jeżeli rodziny osób zamordowanych nie żądają dodatkowych sankcji dla Breivika, tzn., że to jest zgodne ze stanem społeczeństwa norweskiego. Dla nas może być to dziwne – zauważył na antenie TVN24...
Kowal: potrzebujemy prezydenta USA, który obniży napięcie z Rosją

Kowal: potrzebujemy prezydenta USA, który obniży napięcie z Rosją

– Donald Trump korzysta z przywileju, że jest świeży i jeszcze będzie trochę korzystał – tak politolog Paweł Kowal, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS, tłumaczył, dlaczego kolejne afery nie szkodzą wizerunkowi prezydenta elekta. W tym oskarżenia o współpracę z Kremlem. – Potrzebujemy prezydenta, który obniży napięcie (z Rosją – przyp. red.) – dodał Kowal. Zastrzegł przy tym, że jednak w „temperamencie” Trumpa tkwi niebezpieczeństwo, że mógłby ostro zareagować w momencie, gdyby poczuł się oszukany przez Rosjan. Zdaniem drugiego gościa, byłego ministra obrony Bogdana Klicha, temat rzekomych powiązań Trumpa z Rosją nie ucichnie.
Szklarski: za rok niewiele zostanie z dziedzictwa Obamy

Szklarski: za rok niewiele zostanie z dziedzictwa Obamy

Obama będzie zapamiętany jak Carter, który mówił: nie wszystko możemy, mamy takie, a takie priorytety – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS amerykanista prof. Bohdan Szklarski. Oceniając dziedzictwo 44. prezydenta USA, Szklarski stwierdził, że „za rok niewiele zostanie z (dokonań – przyp. red.) Obamy”, ale „za chęci dostaje piątkę”. Drugi gość programu, Marek Ostrowski bronił ustępującego prezydenta jeżeli chodzi o politykę zagraniczną.
Grzegorz Schetyna ustąpi miejsca Tuskowi? Dorn: nikt sam nie idzie na śmietnik historii

Grzegorz Schetyna ustąpi miejsca Tuskowi? Dorn: nikt sam nie idzie na śmietnik historii

– Jeśli Donald Tusk wróci do polskiej polityki, to będzie próbował znaleźć sobie w niej miejsce, ale nie na siłę – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były marszałek Sejmu Ludwik Dorn. Jego zdaniem Grzegorz Schetyna nie ustąpi Tuskowi funkcji przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. – Nikt sam nie idzie śmietnik historii – tłumaczył i dodał, że w polityce „wiadomo, że trzeba kopać i być kopanym”.
Anders Breivik ma prawo skarżyć się na warunki w celi? „Nie mieści mi się to w głowie”

Anders Breivik ma prawo skarżyć się na warunki w celi? „Nie mieści mi się to w głowie”

– Więzień ma prawo do skargi – podkreślił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS kryminolog Paweł Moczydłowski. Zaznaczył, że oceniając Norwegów pod kątem tego, jak traktują więźniów, należy wziąć po uwagę różnice kulturowe. – Społeczeństwa polskie i norweskie są różne. Nie poprawiajmy Norwegów, poradzą sobie – mówił. Swojego oburzenia na pobłażliwe traktowanie Breivika nie krył natomiast drugi gość programu, mecenas Piotr Kruszyński. – Nie mieści mi się to w głowie – podkreślił. – Wszystko ma swoje granice, te granice zdrowego rozsądku zostały przekroczone przez Norwegów – stwierdził.
tvnpix