loga na antenieFakty z zagranicy

od poniedziałku do piątku o godzinie 19:55 na antenie loga na antenie

Ryszard Kalisz: celem zamachu w Ankarze mogło być pogorszenie stosunków turecko-rosyjskich

Ryszard Kalisz: celem zamachu w Ankarze mogło być pogorszenie stosunków turecko-rosyjskich

– Pytanie: czy zabójca rosyjskiego ambasadora w Turcji mścił się za Aleppo, czy stała za nim jakaś organizacja – powiedział w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były szef MSWiA Ryszard Kalisz. Jego zdaniem „celem zamachu mogło być pogorszenie stosunków turecko-rosyjskich”, a „niestabilność Turcji jest dla Europy bardzo niebezpieczna”. Drugi gość programu, były europoseł PO Paweł Zalewski, uspokajał, że to wydarzenie raczej nie spowoduje konfliktu między Moskwą a Ankarą.

Berlin: ciężarówka wjechała w tłum ludzi na jarmarku. Rozmowa z właścicielem pojazdu

Na zorganizowany w dzielnicy Berlina Charlottenburg świąteczny jarmark w poniedziałkowy wieczór przybyło wiele osób – na swoje nieszczęście. Jak relacjonował dziennik „Berliner Zeitung” duża ciężarówka, kierowana przez niezidentyfikowanego sprawcę, około godz. 20.15 wjechała nagle w tłum spacerujących po jednym z deptaków ludzi. Berlińska policja tuż po godz. 21 poinformowała, że zginęło co najmniej dziewięć osób, a ponad 50 zostało rannych. Siły bezpieczeństwa zakładają, że był to zamach. Osoba, która według świadków prowadziła ciężarówkę, została schwytana.
„Widzę sprzeczność pomiędzy tym, co mówi Giuliani, a tym, co mówi Trump”

„Widzę sprzeczność pomiędzy tym, co mówi Giuliani, a tym, co mówi Trump”

– On bardzo chciał być sekretarzem stanu. Wszyscy mówili, że będzie – powiedział o Rudym Giulianim w „Faktach z Zagranicy” prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista. – 99 proc. wskazywało, że to Giuliani zostanie sekretarzem – dodał. Stwierdził także , że „musi być w nim sporo goryczy, bo to już chyba ostatni moment, kiedy mógłby zaistnieć w wielkiej polityce międzynarodowej”. — Widzę sprzeczność pomiędzy tym, co mówi Giuliani, a tym, co mówi Trump – powiedział natomiast Marek Ostrowski, publicysta działu zagranicznego „Polityki”. Zdaniem dziennikarza „chodzi o to, że przez 18 miesięcy kampanii wyborczej Trump ani razu krytycznie nie odniósł się do Rosji, co...
„Nie ma kompromisu: jest prawo i bezprawie”

„Nie ma kompromisu: jest prawo i bezprawie”

– Jestem zmęczony po wielu miesiącach próbą rozmycia tej sprawy szukaniem kompromisu (w sprawie Trybunału Konstytucyjnego – przyp. red.) – mówił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS dziennikarz „Gazety Wyborczej” Maciej Stasiński. Jego zdaniem rząd PiS i opozycja „to nie są dwie równoprawne strony, które spierają się o to, by spotkać się w połowie drogi”. – Nie ma kompromisu: jest prawo i bezprawie – ocenił, wskazując na rząd, jako tę stronę, która dąży do bezprawia. Z kolei publicystka Janina Jankowska, stwierdziła, że „obie strony walczą na całkowite siebie zlikwidowanie”. Podkreśliła, że na problem należy umieć spojrzeć także z punktu widzenia PiS, że...
Aleksander Kwaśniewski: lepiej być internowanym przez generałów niż przez szeregowych

Aleksander Kwaśniewski: lepiej być internowanym przez generałów niż przez szeregowych

Były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski krytycznie odniósł się do pomysłu rządu PiS, by pośmiertnie pozbawić Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka stopni generalskich. Jego zdaniem „lepiej być internowanym przez generałów, niż przez szeregowych lub cywilów”. Kwaśniewski, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS, wyraził również niepokój wysunięciem przez Donalda Trumpa kandydatury Rexa Tillersona na szefa amerykańskiej dyplomacji.
Smolar: stosunek obecnie rządzących do Donalda Tuska jest przejawem tej choroby, która trawi UE

Smolar: stosunek obecnie rządzących do Donalda Tuska jest przejawem tej choroby, która trawi UE

Przyszłość Tuska dzieli polityków. Czy reelekcja lidera Rady Europy jest możliwa bez ewentualnego poparcia rządu ojczystego kraju? – Tak naprawdę oni nie zagłosują przeciwko Donaldowi Tuskowi – powiedział Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego. W świetle ostrych zwrotów akcji na politycznych scenach świata komentator TVN24 BiS zasiał w swojej wypowiedzi ziarno zwątpienia. – Racjonalność świata, zwłaszcza polityków, jest niezmierzona; tylko cena, jaką mogliby za to zapłacić, jest bardzo wysoka – dodał gość Katarzyny Kolendy-Zaleskiej.
Polityka podczas święta kina. Czy kultura ocali tożsamość Europy?

Polityka podczas święta kina. Czy kultura ocali tożsamość Europy?

Wyrazisty głos ws. politycznych ingerencji w kulturę i podstawy demokracji zabrali artyści na gali europejskich Oscarów we Wrocławiu. Zarówno prowadzący, jak i uhonorowana nagrodą publiczności za film „Body/Ciało” Małgorzata Szumowska, dali wyraz swojego sprzeciwu przeciwko szeroko pojętemu eurosceptyzmowi i upolitycznianiu kultury. – Kultura jest teraz bardzo polityczna, czy tego chcemy, czy nie – powiedziała w „Faktach z Zagranicy” Katarzyna Janowska, szefowa działu kultury grupy Onet. Na antenie TVN24 BiS dodała, że „oni wszyscy (artyści – przyp. red.) stają po jednej stronie”. – To jest solidarność – oceniła. Rozmówcy Katarzyny Kolendy-Zaleskiej...
Orban mówi o „renesansie” Europy Środkowej. Borowski: To zaklinanie rzeczywistości

Orban mówi o „renesansie” Europy Środkowej. Borowski: To zaklinanie rzeczywistości

Działania Viktora Orbana względem Polski są bardzo sprytne – stwierdził w programie „Fakty z Zagranicy” były eurodeputowany PiS Marek Migalski. Jego zdaniem premier Węgier „skierował światło krytyki europejskiej na Polskę”, by mieć większą swobodę działania. Senator Marek Borowski stwierdził z kolei, że mówienie przez Wiktora Orbana o renesansie Europy Środkowej to „zaklinanie rzeczywistości”.

Żegnają legendę. „Prawdziwy amerykański bohater”

Człowiek, który był, jest i będzie wielką legendą. Trudno nawet sobie wyobrazić jakim uwielbieniem był otoczony w Ameryce. Zaczęło się w kwietniu 1961. Stany były w szoku, kiedy okazało się, że to Rosjanin Jurij Gagarin był pierwszym człowiekiem, który poleciał w kosmos. Dla Ameryki było to wręcz upokarzające, że dała się wyprzedzić Sowietom w wielkim kosmicznym wyścigu. John Kennedy wysłanie Amerykanów w kosmos i na księżyc uznał za jedno z najważniejszych zadań całej swojej prezydentury. Tym, który poleciał jako pierwszy był płk. John Glenn – bohaterski pilot z II wojny światowej, wojny w Korei i pilot testowy samolotów ponaddźwiękowych.

Cel: zdobyć medale. Masowy doping w rosyjskim sporcie

Największy w historii skandal dopingowy. Sprawa dotyczy Rosji, której lekkoatleci byli wykluczeni z ostatnich igrzysk w Rio. Okazało się jednak, że to dopiero wierzchołek góry lodowej. Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował, że raz jeszcze będą przebadane próbki wszystkich 254 rosyjskich sportowców, którzy wzięli udział w zimowych igrzyskach w Soczi. Stosowanie dopingu w Rosji osiągnęło masową skalę. Chodzi w sumie o tysiąc sportowców uprawiających 30 różnych dyscyplin. Ale nawet nie to jest najbardziej szokujące. Niebywałe jest to, że wszystko działo się nie tylko z przyzwoleniem państwa, ale państwo było w cały ten proceder zaangażowane.
Tomasz Siemoniak: dojście PiS do władzy poprawiło pozycję Orbana w Europie

Tomasz Siemoniak: dojście PiS do władzy poprawiło pozycję Orbana w Europie

– Orban jest w sytuacji wieloletniego najgorszego ucznia, gdy przychodzi jeszcze gorszy uczeń – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Jego zdaniem premier Węgier lepiej radzi sobie w Brukseli pod względem dyplomatycznym niż premier Beata Szydło. Oceniając z kolei politykę zagraniczną rządu PiS Tomasz Siemoniak wyraził opinię, że Polska powinna w kwestii bezpieczeństwa bardziej postawić na duże kraje Europy, takie jak Niemcy, Francję, Włochy i Hiszpanię, niż na kraje Europy Środkowo-Wschodniej.
Paweł Zalewski: ekipa Wiktora Orbana jest skorumpowana

Paweł Zalewski: ekipa Wiktora Orbana jest skorumpowana

– Węgry są krajem otwartym na schematy korupcyjne, które płyną z Rosji – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Paweł Zalewski, były europoseł PO. W jego ocenie „ekipa Orbana jest skorumpowana”, a „punktem porozumienia” między Budapesztem a Moskwą „są zyski”. Drugi gość programu, Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych PAN, stwierdził, że „ZSRR rozpadł się jako byt prawny, ale nie rozpadła się Federacja Rosyjska”, która stanowiła „jądro ZSRR”.

Zaatakował z karabinem, bo przeczytał fałszywą informację. Do czego może doprowadzić dezinformacja?

Dezinformacja – to słowo, które pojawia się ostatnio na ustach wszystkich najważniejszych polityków na świecie. Kanclerz Niemiec, Angela Merkel, stwierdziła nawet, że obawia się, że fałszywe informacje mogą wpłynąć na wynik przyszłorocznych wyborów parlamentarnych. Nic w tym dziwnego, bo siłę deziformacji pokazała niedawna kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych. Jedna z fałszywych informacji, która głosiła, że w pizzerii w Waszyngtonie działa siatka pedofili powiązana z Hillary Clinton, doprowadziła nawet do użycia broni.
„Wehikuł dezinformacji jest potężny”

„Wehikuł dezinformacji jest potężny”

Nie zawsze jest tak, że są dwie równoprawne strony sporu, dlatego rolą dziennikarza jest dochodzenie do prawdy – mówił w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS dziennikarz „Gazety Wyborczej” Maciej Stasiński. – Prawda nie leży po środku, tylko po drugiej stronie fałszu – tłumaczył i wyraził opinię, że w dzisiejszych czasach „wehikuł dezinformacji jest potężny”. – To myśmy stworzyli tego potwora, stworzyły go firmy technologiczne, portale społecznościowe – skomentował drugi gość Piotra Kraśko, Michał Kobosko, szef warszawskiego biura Atlantic Council.
Były ambasador Polski: jak nie będzie Putina, to przyjdzie kolejny

Były ambasador Polski: jak nie będzie Putina, to przyjdzie kolejny

– Zbytnio „putinizujemy” całą sprawę rosyjską – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Stanisław Ciosek, były ambasador Polski w Moskwie. Komentując obecną sytuację polityczną w Rosji dyplomata podkreślił, że polityka tego kraju bardziej, niż od osobowości Władimira Putina, zależy od aktualnych potrzeb Rosji. – Jak się zamieni Putina, to przyjdzie inny (prezydent - przyp. red.) i będzie to samo – stwierdził.
tvnpix