loga na antenieFakty z zagranicy

od poniedziałku do piątku o godzinie 19:55 na antenie loga na antenie

Dobre relacje Polski z Macronem? Marcinkiewicz: wątpię

Dobre relacje Polski z Macronem? Marcinkiewicz: wątpię

Zwycięstwo Emmanuela Macrona w wyborach prezydenckich we Francji jest ważne dla Europy i dla Polski - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Zastrzegł jednak, że relacje polsko-francuskie jego zdaniem nie są dobre i raczej się nie poprawią - z winy PiS. - Trójkąt Weimarski kompletnie nie działa - ocenił były premier. - Wątpię, żeby udało się z nowym prezydentem odbudować dobre relacje - dodał.

To zdjęcie stało się symbolem gigantycznego problemu USA. Opioidy zbierają śmiertelne żniwo

W ubiegłym roku 33 tysiące osób umarło w USA powodu przedawkowania opioidów. Najbardziej znanym nielegalnym opioidem jest heroina, ale te substancje znajdują się w bardzo wielu środkach przeciwbólowych, które Amerykanie przyjmują na masową skalę. Amerykańskie władze mówią o epidemii, bo liczba osób uzależnionych od opioidów przekroczyła 2 miliony. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. Raport na ten temat w weekendowym Magazynie TVN24.
"Polska stała się takim Czarnym Piotrusiem"

"Polska stała się takim Czarnym Piotrusiem"

Za sprawą władz, które odchodzą od kryteriów kopenhaski, Polska stała się dla Unii Europejskiej takim Czarnym Piotrusiem. Polska przestaje być postrzegana jako państwo prawa - ocenił w "Faktach z Zagranicy" Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej". Jego zdaniem krytyczne słowa pod adresem Polski, które padają z ust przedstawicieli unijnych instytucji, a także z usta Emmanuela Macrona są sygnałem mówiącym "Unio, ogarnijmy się. Odetnijmy coś, co nie jest do końca takie same jak my". Zdaniem doktora Łukasza Pawłowskiego z "Kultury Liberalnej" w rozgrywkach z Unią Europejską Węgry zachowują się dużo rozsądniej niż polski rząd.
Michalski: Kaczyński dostarcza pretekstów do wypchnięcia Polski z UE

Michalski: Kaczyński dostarcza pretekstów do wypchnięcia Polski z UE

- Każdy pretekst do wypchnięcia nowych krajów UE ze wspólnego rynku jest dobry i Kaczyński ich dostarcza - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dziennikarz Cezary Michalski z "Newsweeka". Zdaniem Michalskiego politycy z Europy Zachodniej szukają takich pretekstów od czasów kryzysu finansowego, ponieważ nowe kraje UE mają bardziej konkurencyjnych pracowników niż kraje "starej UE". - To mi się u Macrona nie podoba - dodał. Zastrzegł jednak, że kandydat na prezydenta Francji "ma słuszność, że rząd Polski złamał zasady demokracji".
"Macron uznał, że to jest moment, w którym należy przestać się cackać"

"Macron uznał, że to jest moment, w którym należy przestać się cackać"

- Działania PiS tworzą obraz Polski, ohydny obraz, ale prawdziwy - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS" były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Marek Siwiec. - Emmanuel Macron uznał, że to jest moment, w którym należy przestać się cackać z tym całym dnem - stwierdził Siwiec, komentując krytyczne wypowiedzi kandydata na prezydenta Francji pod adresem Polski. - To świadczy o tym, do jakiego upadku wizerunku (Polski - przyp. red.) doprowadził nasz rząd - dodał drugi gość programu, były polityk PiS i PO, Michał Kamiński.
Sprzeciw rządu wobec reelekcji Tuska. Czarnecki: opłacił się Polsce

Sprzeciw rządu wobec reelekcji Tuska. Czarnecki: opłacił się Polsce

- Niemcy zrozumieli, że z tą Polską trzeba się dogadać - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS europarlamentarzysta PiS Ryszard Czarnecki. Jego zdaniem to pozytywny skutek sprzeciwu polskiego rządu wobec reelekcji Donalda Tuska na urząd przewodniczącego Rady Europejskiej - sprzeciw, który został zignorowany w głosowaniu przez wszystkie pozostałe kraje UE. - Polski rząd pokazał, że nie można go obchodzić (szerokim łukiem - przyp. red.) - stwierdził wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Olechowski: gratulacje należą się Schetynie, ale szampana bym nie wysyłał

Olechowski: gratulacje należą się Schetynie, ale szampana bym nie wysyłał

Prezesowi Kaczyńskiemu bym powiedział, że jest powód do zmartwienia, bo to prawie 10 punktów procentowych mniej niż w wyborach. To by wskazywało, że ludzie są rozczarowani - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były szef MSZ Andrzej Olechowski komentując najnowsze wyniki sondaży, w których na prowadzenie wychodzi PO. - I też nie ma co się dziwić. Ludzie odkryli, że (politycy PiS - przyp. red.) to nie są anioły - dodał. Zdaniem Olechowskiego gratulacje należą się Grzegorzowi Schetynie, który potrafił wyprowadzić PO z kryzysu, "ale szampana bym nie wysyłał"- Szampana bym wysłał panu Kaczyńskiemu, bo tylu byków, ile on strzelił - a mnie zależy, żeby on...
Decydująca rozgrywka. Francja dwóch wizji

Decydująca rozgrywka. Francja dwóch wizji

- Wszyscy boją się, że jak będzie tak dobrze, to część wyborców zostanie w domu. Ale we Francji chyba tak nie będzie. To społeczeństwo, które na wybory zwykle chodzi - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Piotr Gadzinowski, redaktor naczelny dziennika "Trybuna". - Mamy w Europie dwa podziały. Na stary: lewica, prawica, który coraz bardziej słabnie i nowy podział: elity i lud - zauważył z z kolei Cezary Michalski, publicysta "Newsweeka". - Pytanie, która logika wygra we Francji, to pytanie o wynik wyborów. Jeżeli ciągle będzie trzymała ta stara logika, że na quasi faszystkę się nie głosuje, to ona wystarczy Macronowi - dodał.
"Rodzi się we Francji podział jak w Ameryce - na miasta i na prowincję"

"Rodzi się we Francji podział jak w Ameryce - na miasta i na prowincję"

- Świat cywilizacji zachodniej dzieli się na zwolenników otwartego świata i jego przeciwników - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dziennikarz "Gazety Wyborczej" Bartosz Wieliński, komentując wybory prezydenckie we Francji. Drugi gość programu, Marek Ostrowski z "Polityki", ocenił, że to podział między lepiej wykształconymi mieszkańcami miast a gorzej wykształconymi mieszkańcami prowincji. - Rodzi się we Francji podział jak w Ameryce: na miasta i na prowincję - stwierdził Ostrowski.
Chaos we Francji. "Te wybory są plebiscytem na temat muzułmanów"

Chaos we Francji. "Te wybory są plebiscytem na temat muzułmanów"

- W pewnym sensie te wybory we Francji są plebiscytem na temat muzułmanów w ogóle, ich miejsca w społeczeństwie, tego jak ostatecznie ułożą się te stosunki i w takim newralgicznym momencie się odbywają - powiedziała w "Faktach z Zagranicy" dr Patrycja Sansnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, komentując programy wyborcze kandydatów na fotel prezydenta Francji. We wszystkich tych programach są zapisy dotyczące walki z terroryzmem. Zaznaczając, że "historia Francji leje się krwią" te wybory zarazem "są i nie są wyjątkowe". - Ważne jest to, jak kandydaci mówią o muzułmanach - dodała Sansal. Według przedstawiciela związku muzułmanów RP "należy...
Siwiec: druga tura w wydaniu Le Pen i Melenchon to czarny sen. Halicki: scenariusz holenderski jest do powtórzenia

Siwiec: druga tura w wydaniu Le Pen i Melenchon to czarny sen. Halicki: scenariusz holenderski jest do powtórzenia

- Nacjonalizmy i inne populizmy rozbijają współpracę w Europie. I to chyba największe zagrożenie - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Andrzej Halicki, poseł PO. - Skrajności, które w pierwszym etapie tej kampanii wydawały się dominować coraz bardziej chyba ulegają temu racjonalnemu wyborowi - ocenił. Zdaniem Andrzeja Halickiego "scenariusz holenderski jest do powtórzenia". - Jakbyśmy napisali scenariusz negatywny to druga tura w wydaniu Marine Le Pen i Melenchon to jest czarny sen. Dlatego, że mamy dwóch kandydatów, którzy chcą wyprowadzić Francję z UE, z NATO, ze strefy euro, z tego wszystkiego, co jest konstytuantą prosperity. W moim przekonaniu tego, co...
Orłowski: rozporządzenie Trumpa ws. wiz nie zmienia prawa

Orłowski: rozporządzenie Trumpa ws. wiz nie zmienia prawa

Nie jest to nowe prawo - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS profesor Witold Orłowski komentując ogłoszone przez prezydenta USA zaostrzenie wymogów dla wiz pracowniczych. Zdaniem Orłowskiego działania Trumpa wymierzone w imigrantów nie sprawią, że w USA pojawią się nowe miejsca pracy. Z kolei Andrzej Sadowski, prezes Centrum im. Adama Smitha, stwierdził, że podanie informacji o zaostrzeniu wymogów wizowych było motywowane brakiem realnych dokonań Trumpa w dziedzinie ekonomii, dlatego "trzeba było wypuścić informację, która nie ma żadnego znaczenia".
tvnpix