loga na antenieFakty z zagranicy

od poniedziałku do piątku o godzinie 19:55 na antenie loga na antenie

"Timmermans sprawę polską traktuje w kategoriach prestiżu i honoru osobistego"

"Timmermans sprawę polską traktuje w kategoriach prestiżu i honoru osobistego"

Jakimś wyjściem, które umożliwiłoby rozpoczęcie poważnego dialogu (między Polską a KE w sprawie Trybunału Konstytucyjnego - przyp. red.) byłoby przekazanie tej sprawy ze strony Komisji Europejskiej innemu komisarzowi - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Leszek Miller, komentując spór polskiego rządu i KE o zamiany w Trybunale. Zdaniem Millera wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans "sprawę polską traktuje w kategoriach prestiżu i honoru osobistego", a także ma problem wizerunkowy związany z faktem, że pochodzi z Holandii, gdzie sądy nie mogą badać konstytucyjności aktów parlamentu. W ocenie byłego premiera Beata Szydło powinna...
"To był monolog, który odzwierciedla chaos w głowie prezydenta Trumpa"

"To był monolog, który odzwierciedla chaos w głowie prezydenta Trumpa"

Zaskoczyło mnie to, że Donald Trump wpadł do Gabinetu Owalnego rano i mówi: robimy konferencję prasową. Tak się nie robi - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Longin Pastusiak, amerykanista z Akademii Vistula, komentując pierwszą konferencję prasową zorganizowaną przez Donalda Trumpa, na której prezydent USA pokłócił się z dziennikarzami. - To było w technice narracji strumienia świadomości jak u Virginii Woolf czy "Ulissesa" Jamesa Joyce'a - stwierdził natomiast Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego. - To był monolog, który odzwierciedla chaos w głowie prezydenta Trumpa - dodał.
"Ze smutkiem przyglądam się tej debacie"

"Ze smutkiem przyglądam się tej debacie"

Podtrzymuję krytyczną opinię o działaniach polskiego rządu ws. Trybunału Konstytucyjnego, ale mam też rezerwę w sprawie działań komisarza Timmermansa - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Kazimierz Michał Ujazdowski, europoseł i były członek PiS, komentując kłótnię do jakiej doszło między wiceszefem KE i szefem polskiej dyplomacji na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. - Komisja uzurpuje sobie prawa Rady Unii Europejskiej w tej sprawie, ale odpowiedzialność (za pogorszenie relacji - przyp. red.) jest po stronie kierownictwa PiS-u - dodał. Ujazdowski podkreślił, że "ze smutkiem przygląda się tej debacie, bo Polska ma pełen tytuł historyczny do tego by...
Lądowa operacja przeciwko IS? "Arabowie nie są gotowi przyjąć Amerykanów"

Lądowa operacja przeciwko IS? "Arabowie nie są gotowi przyjąć Amerykanów"

Amerykanie przespali sytuację, w której można było powstrzymać rozwój tzw. Państwa Islamskiego w Syrii - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" ppłk Krzysztof Przepiórka, były dowódca GROM, komentując informacje CNN o możliwej interwencji lądowej w Syrii i Iraku w celu zlikwidowania tzw. Państwa Islamskiego - Ciężko wrócić do momentu, kiedy ta interwencja mogłaby mieć więcej sensu - dodał Katarzyna Sidło, arabistka i ekonomistka ds. politycznych Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.
Ambasador Wielkiej Brytanii w TVN24 BiS: nieuczciwe byłoby kazać wyjechać Polakom

Ambasador Wielkiej Brytanii w TVN24 BiS: nieuczciwe byłoby kazać wyjechać Polakom

- Brexit jest pewny - stwierdził w "Faktach z zagranicy" Jonathan Knott, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce. - Moja premier już mówiła, że mamy zamiar uruchomić art. 50 - dodał. Brytyjski dyplomata podkreślił przy tym, że Brexit nie zagraża Polakom mieszkającym na Wyspach a rząd Theresy May robi wiele, żeby stosunki polsko-brytyjskie były jak najlepsze. Temu ma służyć też Forum Belwederskie, które zostanie zorganizowane na początku marca w Warszawie.
Wspólny budżet strefy euro? Rostowski: Polska by na tym bardzo dużo straciła

Wspólny budżet strefy euro? Rostowski: Polska by na tym bardzo dużo straciła

Co w sytuacji, gdyby państwa strefy euro miały wspólny budżet? W perspektywie finansowej, która zaczyna się w 2020 roku, "Polska by na tym bardzo dużo straciła", stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były minister finansów Jacek Rostowski. Gość Piotra Krasko komentował również perspektywę wejścia w życie umowy o wolnym handlu między Kanadą a UE. - Jestem zwolennikiem CETA - oświadczył i wyraził opinię, że Polska dużo zyskała na podobnych umowach od 1989 roku.
Szewach Weiss: nienawiść między Żydami a Palestyńczykami wzrosła od 1993 roku

Szewach Weiss: nienawiść między Żydami a Palestyńczykami wzrosła od 1993 roku

Aby na Bliskim Wschodzie zapanował pokój, potrzebna jest "atmosfera wiary między stronami" - stwierdził Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i kawaler Orderu Orła Białego, który był gościem "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. - Ostatni raz się tak zdarzyło w 1993 roku - dodał. Zdaniem Weissa, rząd Izraela najbliżej pokoju z Palestyńczykami był podczas zawierania Porozumień z Oslo, w 1993 roku. W ocenie byłego ambasadora, proces pokojowy nie odniósł sukcesu - m.in. z powodu śmierci Jasira Arafata w 2004 roku i podejścia, prezentowanego przez niektóre partie polityczne w Izraelu. - Tymczasem była intifada (palestyńska - przyp. red.), nienawiść jest...
"Teoria o współpracy Trumpa z Rosją nigdy nie była prawdą"

"Teoria o współpracy Trumpa z Rosją nigdy nie była prawdą"

- Gęba filoputinowska Donalda Trumpa została zbudowana w wyniku ostrego sporu ideologicznego między Trumpem, a jego przeciwnikami - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS komentator programu i były polityk Jan Maria Rokita. Jego zdaniem nie jest prawdą, że Donald Trump prowadzi prorosyjską politykę - prawdą jest natomiast, ze Trump zamierza przywrócić "amerykańską potęgę wojskową". - Teoria o współpracy Trumpa z Rosją nigdy nie była prawdą - stwierdził Rokita.
Zbigniew Lewicki: odejście Flynna nie jest dobre dla Polski

Zbigniew Lewicki: odejście Flynna nie jest dobre dla Polski

- Jakiś czas temu odbyła się rozmowa Flynna z wysłannikiem prezydenta. To była pierwsza, o ile nie jedyna, taka rozmowa Flynna z przedstawicielem innego państwa na tym poziomie. To było dla Polski wyjątkowe wydarzenie, że udało się do tego doprowadzić. Teraz tej drogi nie ma. To jest dla nas niedobra wiadomość - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Dlatego jego zdaniem "odejście Flynna nie jest dobre dla Polski".
Migalski: w Polsce rozpoczęła się ofensywa antyukraińska

Migalski: w Polsce rozpoczęła się ofensywa antyukraińska

Ukraińcy oczekują od Polaków wsparcia po wyborach prezydenckich w USA - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były minister transportu i obecny prezes Ukrawtodoru Sławomir Nowak. - Ukraińcy obawiają się, że po raz kolejny w historii staną się ofiarami porozumienia ponad ich głowami - tłumaczył polityk. Drugi gość programu, były eurodeputowany Marek Migalski, stwierdził jednak, że Ukraińcy nie mają co obecnie na takie wsparcie liczyć. - W Polsce rozpoczęła się ofensywa anty-ukraińska, eksponująca wątki historyczne przeciw kooperacji - stwierdził Migalski.
"Największym sojusznikiem polskich interesów w UE jest Komisja Europejska"

"Największym sojusznikiem polskich interesów w UE jest Komisja Europejska"

Retoryka Witolda Waszczykowskiego nie ma nic wspólnego z rzeczywistością - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS poseł PO Sławomir Nitras. Skomentował w ten sposób czwartkowe wystąpienie szefa MSZ w Sejmie, w którym Waszczykowski podkreślił "troskę o przyszłość zjednoczonej Europy" oraz dobre relacje z Niemcami. - Największym sojusznikiem polskich interesów w UE jest Komisja Europejska - ocenił Nitras. Poprawieniu się relacji polsko-niemieckich nie dziwił się drugI gość programu, politolog Paweł Kowal. - I CDU, i Niemcy potrzebują relacji z Polską - stwierdził.
Niemcy z bronią atomową? "Powstałoby ryzyko, że inne państwa też by chciały"

Niemcy z bronią atomową? "Powstałoby ryzyko, że inne państwa też by chciały"

To, że prezydent USA zachowuje się nieracjonalnie, nie znaczy, że my mamy być nieracjonalni - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były szef MSWiA Ryszard Kalisz, komentując pomysł, by Polska, Niemcy lub inne nieatomowe państwo europejskie zaopatrzyło się w broń nuklearną. Z tym, że stanowiłoby to ryzyko dla bezpieczeństwa światowego, zgodził się drugi gość programu, były ambasador Polski przy NATO Jerzy Maria Nowak. - Powstałoby ryzyko, że inne państwa też by chciały broni atomowej - ocenił Nowak, wymieniając m.in. Arabię Saudyjską, Chile, Kanadę i Indonezję.
Andrzej Jonas: Polska mogłaby ścinać głowy hydry populizmu

Andrzej Jonas: Polska mogłaby ścinać głowy hydry populizmu

- Zastanawiam się, dlaczego tej hydrze populizmu (w Europie - przyp. red.) odrastają głowy? (...) Myślę, że walcem na te głowy była europejska lewica - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dziennikarz "Warsaw Voice" Andrzej Jonas. Jak zaznaczył - zagrożenie jest, bo nie ma wspomnianej przez niego lewicy. - Nie widać miecza, który byłby w stanie te głowy ścinać. Rodzajem takiego miecza w Europie mogłaby być Polska - skomentował, odnosząc się do wtorkowej wizyty kanclerz Niemiec. W jego opinii Polska mogłaby wziąć udział w "ścinaniu tych głów" - jeżeli Angeli Merkel powiedzie się wizyta w Warszawie. Mniej optymistyczny był drugi gość programu, działacz...
"Skutki dekretu Donalda Trumpa naruszają konstytucję, w tym wolność wyznania"

"Skutki dekretu Donalda Trumpa naruszają konstytucję, w tym wolność wyznania"

W sporze prawnym między sądem a Białym Domem łatwiej byłoby występować przeciwko administracji Donalda Trumpa - uważa adwokat Zbigniew Roman, który był gościem "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. - Skutki dekretu Donalda Trumpa naruszają konstytucję, w tym wolność wyznania - stwierdził Roman. Drugi gość programu, Roman Rewald z Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, tłumaczył, że w USA każdy sąd może badać konstytucyjność aktów normatywnych. - W USA nie ma trybunału konstytucyjnego w rozumieniu europejskim - dodał.
"Putin jest specjalistą od korzystania z okazji"

"Putin jest specjalistą od korzystania z okazji"

- To jest ulubiona metoda Putina - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Jerzy Maria Nowak, były dyplomata, odnosząc się do pogarszającej sytuacji na Ukrainie. Separatyści szturmują strategiczną Awdijiwkę, w mieście nie działa prąd, a w walkach zginęło w czwartek dwóch żołnierzy ukraińskich. - Strona ukraińska nie ma dobrego instrumentu, żeby przeciwstawić się tej metodzie. I to wpływa na sytuację regionalną i europejską - dodał mówiąc o aktywności separatystów. - To korzystanie z okazji, a Putin jest specjalistą od korzystania z okazji - ocenił z kolei Henryk Wujec, były opozycjonista.
tvnpix