loga na antenieFakty z zagranicy

od poniedziałku do piątku o godzinie 19:55 na antenie loga na antenie

Polityka podczas święta kina. Czy kultura ocali tożsamość Europy?

Polityka podczas święta kina. Czy kultura ocali tożsamość Europy?

Wyrazisty głos ws. politycznych ingerencji w kulturę i podstawy demokracji zabrali artyści na gali europejskich Oscarów we Wrocławiu. Zarówno prowadzący, jak i uhonorowana nagrodą publiczności za film „Body/Ciało” Małgorzata Szumowska, dali wyraz swojego sprzeciwu przeciwko szeroko pojętemu eurosceptyzmowi i upolitycznianiu kultury. – Kultura jest teraz bardzo polityczna, czy tego chcemy, czy nie – powiedziała w „Faktach z Zagranicy” Katarzyna Janowska, szefowa działu kultury grupy Onet. Na antenie TVN24 BiS dodała, że „oni wszyscy (artyści – przyp. red.) stają po jednej stronie”. – To jest solidarność – oceniła. Rozmówcy Katarzyny Kolendy-Zaleskiej...
Orban mówi o „renesansie” Europy Środkowej. Borowski: To zaklinanie rzeczywistości

Orban mówi o „renesansie” Europy Środkowej. Borowski: To zaklinanie rzeczywistości

Działania Viktora Orbana względem Polski są bardzo sprytne – stwierdził w programie „Fakty z Zagranicy” były eurodeputowany PiS Marek Migalski. Jego zdaniem premier Węgier „skierował światło krytyki europejskiej na Polskę”, by mieć większą swobodę działania. Senator Marek Borowski stwierdził z kolei, że mówienie przez Wiktora Orbana o renesansie Europy Środkowej to „zaklinanie rzeczywistości”.

Żegnają legendę. „Prawdziwy amerykański bohater”

Człowiek, który był, jest i będzie wielką legendą. Trudno nawet sobie wyobrazić jakim uwielbieniem był otoczony w Ameryce. Zaczęło się w kwietniu 1961. Stany były w szoku, kiedy okazało się, że to Rosjanin Jurij Gagarin był pierwszym człowiekiem, który poleciał w kosmos. Dla Ameryki było to wręcz upokarzające, że dała się wyprzedzić Sowietom w wielkim kosmicznym wyścigu. John Kennedy wysłanie Amerykanów w kosmos i na księżyc uznał za jedno z najważniejszych zadań całej swojej prezydentury. Tym, który poleciał jako pierwszy był płk. John Glenn – bohaterski pilot z II wojny światowej, wojny w Korei i pilot testowy samolotów ponaddźwiękowych.

Cel: zdobyć medale. Masowy doping w rosyjskim sporcie

Największy w historii skandal dopingowy. Sprawa dotyczy Rosji, której lekkoatleci byli wykluczeni z ostatnich igrzysk w Rio. Okazało się jednak, że to dopiero wierzchołek góry lodowej. Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował, że raz jeszcze będą przebadane próbki wszystkich 254 rosyjskich sportowców, którzy wzięli udział w zimowych igrzyskach w Soczi. Stosowanie dopingu w Rosji osiągnęło masową skalę. Chodzi w sumie o tysiąc sportowców uprawiających 30 różnych dyscyplin. Ale nawet nie to jest najbardziej szokujące. Niebywałe jest to, że wszystko działo się nie tylko z przyzwoleniem państwa, ale państwo było w cały ten proceder zaangażowane.
Tomasz Siemoniak: dojście PiS do władzy poprawiło pozycję Orbana w Europie

Tomasz Siemoniak: dojście PiS do władzy poprawiło pozycję Orbana w Europie

– Orban jest w sytuacji wieloletniego najgorszego ucznia, gdy przychodzi jeszcze gorszy uczeń – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Jego zdaniem premier Węgier lepiej radzi sobie w Brukseli pod względem dyplomatycznym niż premier Beata Szydło. Oceniając z kolei politykę zagraniczną rządu PiS Tomasz Siemoniak wyraził opinię, że Polska powinna w kwestii bezpieczeństwa bardziej postawić na duże kraje Europy, takie jak Niemcy, Francję, Włochy i Hiszpanię, niż na kraje Europy Środkowo-Wschodniej.
Paweł Zalewski: ekipa Wiktora Orbana jest skorumpowana

Paweł Zalewski: ekipa Wiktora Orbana jest skorumpowana

– Węgry są krajem otwartym na schematy korupcyjne, które płyną z Rosji – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Paweł Zalewski, były europoseł PO. W jego ocenie „ekipa Orbana jest skorumpowana”, a „punktem porozumienia” między Budapesztem a Moskwą „są zyski”. Drugi gość programu, Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych PAN, stwierdził, że „ZSRR rozpadł się jako byt prawny, ale nie rozpadła się Federacja Rosyjska”, która stanowiła „jądro ZSRR”.

Zaatakował z karabinem, bo przeczytał fałszywą informację. Do czego może doprowadzić dezinformacja?

Dezinformacja – to słowo, które pojawia się ostatnio na ustach wszystkich najważniejszych polityków na świecie. Kanclerz Niemiec, Angela Merkel, stwierdziła nawet, że obawia się, że fałszywe informacje mogą wpłynąć na wynik przyszłorocznych wyborów parlamentarnych. Nic w tym dziwnego, bo siłę deziformacji pokazała niedawna kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych. Jedna z fałszywych informacji, która głosiła, że w pizzerii w Waszyngtonie działa siatka pedofili powiązana z Hillary Clinton, doprowadziła nawet do użycia broni.
„Wehikuł dezinformacji jest potężny”

„Wehikuł dezinformacji jest potężny”

Nie zawsze jest tak, że są dwie równoprawne strony sporu, dlatego rolą dziennikarza jest dochodzenie do prawdy – mówił w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS dziennikarz „Gazety Wyborczej” Maciej Stasiński. – Prawda nie leży po środku, tylko po drugiej stronie fałszu – tłumaczył i wyraził opinię, że w dzisiejszych czasach „wehikuł dezinformacji jest potężny”. – To myśmy stworzyli tego potwora, stworzyły go firmy technologiczne, portale społecznościowe – skomentował drugi gość Piotra Kraśko, Michał Kobosko, szef warszawskiego biura Atlantic Council.
Były ambasador Polski: jak nie będzie Putina, to przyjdzie kolejny

Były ambasador Polski: jak nie będzie Putina, to przyjdzie kolejny

– Zbytnio „putinizujemy” całą sprawę rosyjską – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Stanisław Ciosek, były ambasador Polski w Moskwie. Komentując obecną sytuację polityczną w Rosji dyplomata podkreślił, że polityka tego kraju bardziej, niż od osobowości Władimira Putina, zależy od aktualnych potrzeb Rosji. – Jak się zamieni Putina, to przyjdzie inny (prezydent - przyp. red.) i będzie to samo – stwierdził.
Ostrowski: politycy europejscy powinni być wdzięczni Merkel, że przyjęła uchodźców

Ostrowski: politycy europejscy powinni być wdzięczni Merkel, że przyjęła uchodźców

– Angela Merkel ponosi koszty polityczne za „chrześcijańską i heroiczną decyzję” o przyjęciu uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Bartosz Wieliński z „Gazety Wyborczej” . – Politycy europejscy powinni być jej wdzięczni, że to zrobiła – podkreślił drugi gość programu, Marek Ostrowski z „Polityki”. Przypomniał, że gdyby Niemcy nie przyjęły dużej części uchodźców, to zostaliby oni w pierwszych krajach UE, do których trafili – m.in. w Grecji i na Węgrzech.
Rosja się demokratyzuje? „Historia daje podstawy do optymizmu”

Rosja się demokratyzuje? „Historia daje podstawy do optymizmu”

– Putin będzie dążył do udobruchania społeczeństwa przed wyborami – powiedział w „Faktach z Zagranicy” Michaił Chodorkowski, jeden z najbardziej rozpoznawalnych rosyjskich opozycjonistów. Uznawany za najbogatszego obywatela Rosji i współzałożyciela przedsiębiorstwa naftowego „Jukos” wielokrotnie krytykował politykę ówczesnego prezydenta Rosji, Władimira Putina. Wielu spekuluje, że to właśnie z powodu krytyki Chodorkowski 25 października 2003 został oskarżony o nieprawidłowości przy prywatyzacji przedsiębiorstw i aresztowany. Przedsiębiorca i opozycjonista, a także założyciel Fundacji Open Russia, rozmawiał z Jackiem Stawiskim z TVN24 BiS o tym, jak trzy lata...
Guy Verhofstadt: wykonywanie obowiązków nie oznacza, że można wprowadzić dyktaturę większości

Guy Verhofstadt: wykonywanie obowiązków nie oznacza, że można wprowadzić dyktaturę większości

– Większość Polaków opowiada się za państwem prawa, demokracją i podążaniem w stronę proeuropejskości – powiedział lider Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS. – To, co chcę zrobić, to ciągle wywierać presję na Komisję Europejską, by przedstawiła sprawę praworządności w Polsce Radzie Europejskiej. Bo to problem, bądźmy szczerzy – przekonywał.
Ludwik Dorn: w przeciwieństwie do Lecha Wałęsy, Donald Tusk mógłby być traktowany poważnie

Ludwik Dorn: w przeciwieństwie do Lecha Wałęsy, Donald Tusk mógłby być traktowany poważnie

– Przywódcy Nowoczesnej i PO nie są postrzegani jako figura tego kalibru, co Tusk – ocenił w „Faktach z Zagranicy” były marszałek Sejmu Ludwik Dorn. Jego zdaniem większe szanse na zjednoczenie opozycji miałby obecny przewodniczący Rady Europejskiej. – Niewątpliwie jest tak, że Donald Tusk będzie postacią niesłychanie znaczącą i traktowaną poważnie, w przeciwieństwie do Lecha Wałęsy – uznał.
"Powroty są. Jarosław Kaczyński niestety wrócił". Marcinkiewicz o przyszłości Donalda Tuska

"Powroty są. Jarosław Kaczyński niestety wrócił". Marcinkiewicz o przyszłości Donalda Tuska

Tęsknota za „szerszym wzrokiem” Donalda Tuska być może nastąpi – mówił w „Faktach z zagranicy” w TVN24 BiS Kazimierz Marcinkiewicz. – Powroty są. Jarosław Kaczyński niestety wrócił – dodał były premier. Gość „Faktów z Zagranicy” rozmawiał z Piotrem Kraśko m.in. o relacjach Polski z Unią Europejską, o przyszłości politycznej Donalda Tuska oraz wznowieniu umorzonego już śledztwa ws. willi Kwaśniewskich.

„Charlie Hebdo” debiutuje w Niemczech kpinami z Angeli Merkel

Kosztuje ponad 4 euro – czyli prawie 20 złotych – i od dziś będzie dostępny w kioskach w każdy czwartek. Mowa o niemieckiej wersji najsłynniejszego pisma satyrycznego Europy – „Charlie Hebdo”. Gazeta dziś zadebiutowała i od razu stała się sensacją. Trudno się dziwić, bo w pierwszym numerze niemieckiego tygodnika jest rysunek przedstawiający Angele Merkel w warsztacie samochodowym. Leży na podnośniku, a mechanik mówi do niej: „To zmienimy rurę wydechową i jeszcze cztery lata pani pociągnie”
Rafał Masny: kampanie przeciwko hejtowi w internecie kierują się do złej strony

Rafał Masny: kampanie przeciwko hejtowi w internecie kierują się do złej strony

Jak walczyć z hejtem w sieci? Czy istnieje jakakolwiek skuteczna taktyka? – Nie wystarczy mówić, że nie należy tego robić. (…) Potrzebna jest kampania dla tych wszystkich ludzi, którzy mogliby się stać ofiarami bullying’u (pol. znęcania się) – uważa redaktor naczelny portalu plejada.pl Marcin Cejrowski, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS. Jego zdaniem obecne kampanie społeczne, które kierują przekaz do wszystkich internautów, są nieskuteczne. Efektywniejsze byłby przekaz skierowany do potencjalnych ofiar cyberbullyingu, bo mógłby pomóc im się bronić lub szukać ochrony albo wsparcia. – (Obecne kampanie – przyp. red.) kierują się do złej strony –...
tvnpix