loga na antenieFakty z zagranicy

od poniedziałku do piątku o godzinie 19:55 na antenie loga na antenie

Tysiące miejsc pracy w Polsce dzięki Brexitowi? "To jest nieprawdopodobne"

Tysiące miejsc pracy w Polsce dzięki Brexitowi? "To jest nieprawdopodobne"

Ponieważ Polska nie jest w strefie euro, to nie jest atrakcyjna dla firm, które chciałyby przenieść działalność z Wielkiej Brytanii na kontynent - uważają Piotr Kuczyński z Domu Inwestycyjnego "Xelion" i Marek Tejchman z "Dziennika Gazety Prawnej", którzy byli gośćmi "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. Na nowe miejsca pracy w Polsce z powodu Brexitu liczy wicepremier Mateusz Morawiecki. - To jest nieprawdopodobne - skwitował Kuczyński. - Wielka Brytania marzy o tym, by to z Londynu stworzyć światowe centrum finansowe - dodał Tejchman.
Co kieruje Trumpem? "Koncepcja, by jądrem świata była anglosfera"

Co kieruje Trumpem? "Koncepcja, by jądrem świata była anglosfera"

- Nie ma sprzeczności między stawianiem na pierwszym miejscu Ameryki, a ochroną Morza Południowochińskiego przed chińskimi wpływami - uważa były marszałek Sejmu Ludwik Dorn. Zdaniem gościa "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS, Trump kieruje się "koncepcją, by jądrem świata była anglosfera" jej obszar to także Morze Południowochińskie, gdzie interesy mają USA, Wielka Brytania i Australia. Zdaniem Pawła Kowala, politologa i drugiego gościa programu, Trump nie zaniedba amerykańskich interesów, ale zakończy to, że "USA budują wspólnotę polityczną" na świecie.
Europejska prawica zapowiada "koniec starych porządków". "Udają, że mają receptę na globalizację"

Europejska prawica zapowiada "koniec starych porządków". "Udają, że mają receptę na globalizację"

- Kandydaci prawicy poczuli wiatr w żaglach - powiedział w "Faktach z Zagranicy" dr Tomasz Płudowski, amerykanista z Collegium Civitas, komentując zapowiedzi liderów europejskiej prawicy, którzy przekonują, że nastąpił "koniec starego porządku". Zdaniem Cezarego Michalskiego, publicysty Newsweeka, politycy "udają, że mają receptę na globalizację", co w społecznym odbiorze sprawdza się, ponieważ "twierdzą, że uporządkują chaos". - To jest okłamywanie ludzi - stwierdził Michalski. Goście programu rozmawiali m.in. o tym, w którą stronę pójdzie Europa oraz o scenariuszach dla Unii Europejskiej bez Wielkiej Brytanii.
"Mam nadzieję, że GUS oprze się inwazji PiS"

"Mam nadzieję, że GUS oprze się inwazji PiS"

- Niech on poda jakieś wiarygodne źródła. Mam nadzieję, że GUS oprze się inwazji PiS - powiedział w "Faktach z Zagranicy" były szef NBP prof. Leszek Balcerowicz o poniedziałkowych słowach wicepremiera Morawieckiego nt. rewizji "fikcyjnych przychodów", które miały mieć wpływ na podawany przez GUS poziom PKB. Według wicepremiera eksport był zawyżony nawet o 30 mld złotych, co zdaniem Balcerowicza jest podawaniem "nieprawdziwych statystyk".
"To przemówienie to zamknięcie kampanii wyborczej"

"To przemówienie to zamknięcie kampanii wyborczej"

Ciągle pozostaje ta kwestia niepewności, jak będzie wyglądać prezydentura Donalda Trumpa - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Roman Rewald z Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, komentując wystąpienie inauguracyjne prezydenta. Zgodził się z nim drugi gość programu, były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Marek Siwiec. - To przemówienie to zamknięcie kampanii wyborczej - uznał Siwiec i dodał, że z pierwszymi ocenami prezydenta Trumpa należy wstrzymać się do poniedziałku, kiedy mogą zapaść pierwsze konkretne decyzje 45. prezydenta USA.
Kamiński: Trump nie chce udowadniać, że jego przeciwnicy nie mieli racji

Kamiński: Trump nie chce udowadniać, że jego przeciwnicy nie mieli racji

Donald Trump ma dwa główne cele: zostać ponownie wybranym za cztery lata i zostać dobrze zapamiętanym w podręcznikach do historii - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były ambasador Polski w Kanadzie Marcin Bosacki. - Sądzę, że na razie myśli tylko o tym pierwszym celu - dodał. - On nie chce udowadniać, że jego przeciwnicy, którzy malowali go jako ekstremistę, nie mieli racji - ocenił z kolei drugi gość programu, Michał Kamiński z koła poselskiego Europejscy Demokraci, komentując wystąpienie inauguracyjne nowego prezydenta USA.

Przysięga, przemówienie i protesty na ulicach. USA mają nowego prezydenta

"Ja, Donald John Trump, uroczyście przysięgam..." - po tych słowach Ameryka ma nowego, 45. prezydenta. Wygłosił przysięgę, którą co cztery lata, zgodnie z konstytucją, wygłasza zwycięzca wyborów prezydenckich. Każdy nowy prezydent wypowiada dokładnie takie same słowa. Osiem lat temu Baracka Obamę słuchał i witał blisko dwumilionowy tłum. Teraz było inaczej - mniej ludzi, bardziej nerwowo i niepewnie. Donald Trump startuje z fatalnymi wynikami w sondażach. Popiera go zaledwie 40 procent Amerykanów.
Jaka będzie inauguracja i prezydentura Donalda Trumpa?

Jaka będzie inauguracja i prezydentura Donalda Trumpa?

- To będzie po prostu ważne wydarzenie. W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy wyraźną niechęć ze strony artystów i Hollywood. W związku z tym, część artystyczna inauguracji będzie na dużo niższym poziomie - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Mark Pfeifle, były zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji George'a W. Busha. Czy rekordowo kosztowna inauguracja rzeczywiście będzie "najwspanialszym show na kuli ziemskiej", jak zapowiedział Donald Trump? Zapytany o to Pfeifle stwierdził, że będzie to najważniejsza impreza - ale z "obniżonymi oczekiwaniami".
"Szanse odnalezienia zasypanych lawiną po kilkunastu godzinach są minimalne"

"Szanse odnalezienia zasypanych lawiną po kilkunastu godzinach są minimalne"

Jak w górach się ratować - na przykład w chwili zejścia lawiny, na trasie której się znajdujemy? - Zrzucamy z siebie plecaki, które działają jak kotwice (…) i staramy się pływać w tej lawinie - radziła widzom "Faktów z Zagranicy" alpinistka Miłka Raulin. Z Piotrem Kraśko rozmawiała o możliwych w górach zagrożeniach i sposobach, jak sobie radzić nawiązując do tragedii we Włoszech. W położony w miejscowości Farindola (Abruzja) hotel z gośćmi i pracownikami zeszła lawina, grzebiąc pod śniegiem i gruzami około 30 osób. - Szanse odnalezienia osób zasypanych lawiną po kilkunastu godzinach są minimalne – przyznała alpinistka. - Pierwsze 15 min jest kluczowe -...
Schetyna: to żenujące, że wszyscy oprócz polskiego rządu doceniają pracę Tuska

Schetyna: to żenujące, że wszyscy oprócz polskiego rządu doceniają pracę Tuska

- To żenujące i żałosne, że wszyscy doceniają 2,5 roku dobrej pracy Donalda Tuska; oprócz polskiego rządu - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO. Lider Platformy wraz z Piotrem Kraśko rozmawiał o tym, że po proteście w Sejmie "nie będzie już tak samo jak wcześniej", co dla Europy i Polski oznacza prezydencka zmiana warty w Stanach Zjednoczonych oraz o tym, czy Donalda Tuska czeka reelekcja w RE.

"Obama wydaje się ostatnim z plejady eleganckich prezydentów"

- Wiemy, że jest coś takiego jak nieformalny kult prezydentów - powiedział w "Faktach z Zagranicy" dr Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku z SGH. Należą do niego wszyscy żyjący prezydenci USA - czyli w tym momencie 5 osób. Zdaniem eksperta "wizerunek prezydenta USA to elitarny klub", ale USA czeka wizerunkowa zmiana warty. - Obama wydaje się ostatnim z plejady eleganckich prezydentów - stwierdził - To był chyba najfajniejszy prezydent, a na pewno najbardziej sprawny medialnie - dodał. - Byłem pełen podziwu, jak on potrafi uwodzić tłum - stwierdził z kolei prof. Longin Pastusiak. - Ma niebywałą zdolność bezpośredniego kontaktu i poczucie humoru - dodał....
Dwóch polskich wiceszefów PE. Czarnecki: głosowałem na Liberadzkiego

Dwóch polskich wiceszefów PE. Czarnecki: głosowałem na Liberadzkiego

- 6. wynik i chyba pierwsza sytuacja w historii udziału Polaka w UE – powiedział w "Faktach z Zagranicy" Ryszard Czarnecki, wybrany dziś na drugą kadencję jako wiceszef PE. Eurodeputowany stwierdził, że takiego sukcesu nie odniósł nawet Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Drugi - pod względem liczby oddanych głosów - był wynik Bogusława Liberadzkiego, również Polaka, który został wiceprzewodniczącym PE. Wcześniej dwukrotnie był on kwestorem europarlamentu. Gość Piotra Kraśko z Strasburga pogratulował polskiemu koledze i dodał: "głosowałem na niego". - Bardzo się cieszę, że będę miał polskiego towarzysza - podkreślił Czarnecki.
Zandberg: nierówności rozsadzają społeczeństwa

Zandberg: nierówności rozsadzają społeczeństwa

Kapitał uciekł spod kontroli państw, spod kontroli społeczeństw - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Adrian Zandberg z Partii Razem. Jego zdaniem "nierówności rozsadzają społeczeństwa". Z tym, że nierówności ekonomiczne są złe, zgodził się drugi gość programu, Piotr Kuczyński z Domu Inwestycyjnego "Xelion". Zdaniem Kuczyńskiego nierówności rosną od kilku dekad, wraz z liczbą instrumentów finansowych, które pozwalają superbogaczom mnożyć majątek.
Rokita: Obama jest politykiem, który najbardziej osłabił USA od II WŚ

Rokita: Obama jest politykiem, który najbardziej osłabił USA od II WŚ

- Nie ma drugiego takiego polityka, który by tak zdeprecjonował pozycję USA - mówił o Baracku Obamie w "Faktach z Zagranicy" komentator TVN24 BiS Jan Rokita. Jego zdaniem odchodzący prezydent USA "myśli o polityce w kategoriach postmodernistycznych" i to, co w opinii Rokity jest porażką, w opinii Obamy - sukcesem. Były polityk podał tu przykład układu z Iranem i tzw. resetu z Rosją. - Brack Obama jest politykiem, który najbardziej osłabił USA od II Wojny Światowej - stwierdził Rokita.
tvnpix