loga na antenieFakty z zagranicy

od poniedziałku do piątku o godzinie 19:55 na antenie loga na antenie

Wizja ważniejsza od PKB. Czarnecki: Kaczyński to najważniejszy człowiek w Polsce

Wizja ważniejsza od PKB. Czarnecki: Kaczyński to najważniejszy człowiek w Polsce

– Drugie miejsce Jarosława Kaczyńskiego na liście 10 osób, które Europa powinna obserwować w 2017 roku bardzo mnie cieszy – powiedział w „Faktach z Zagranicy” wiceprzewodniczący europarlamentu i europoseł PiS Ryszard Czarnecki. – Andrzej Duda jest prezydentem RP, Jarosław Kaczyński jest najważniejszą osobą w Polsce – dodał z pełnym przekonaniem. Na antenie TVN24 BiS goście Piotra Kraśko komentowali ostatni wywiad Jarosława Kaczyńskiego dla agencji Reutersa. Prezes PiS powiedział w nim, że „jest gotów zaakceptować zmniejszenie tempa wzrostu gospodarczego, jeżeli taka będzie cena za wdrożenie jego wizji Polski”. – A co to właściwie za wizja? – pytał drugi...
Uciekał kilka dni, wpadł podczas rutynowej kontroli. „Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że jesteśmy w strefie Schengen”

Uciekał kilka dni, wpadł podczas rutynowej kontroli. „Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że jesteśmy w strefie Schengen”

– Trzy i pół doby to wcale nie jest czas bardzo długi czas – powiedział w „Faktach z Zagranicy”, Mariusz Sokołowski z katedry nauk o bezpieczeństwie UW. Odnosił się do faktu, że pojmanie Amisa Amri zajęło służbom cztery dni. Podejrzany o dokonanie zamachu w Berlinie – w którym zginęło 12 osób – został zastrzelony podczas rutynowej kontroli w Mediolanie. – To nie trwało długo – zgodził się drugi gość Piotra Kraśko, Krzysztof Liedl z Collegium Civitas. – Pościg nie był zbyt efektywny, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że jesteśmy w strefie Schengen – dodał.

Skąd się biorą terroryści? Kto i jak może ulec radykalizacji?

Anis Amri nie żyje, ale jemu podobnych może być o wiele więcej. Niemieckie służby zatrzymały dziś w Duisburgu dwóch braci z Kosowa, którzy planowali zamach w Oberstdorf. Ale pamiętajmy – groźni mogą być nie tylko ci, którzy przyjechali do Europy w ciągu ostatnich kilku miesięcy czy lat. Tak, jak to miało miejsce w stolicy Anglii – osoby odpowiedzialne za zamachy w londyńskim metrze w lipcu 2004 roku urodziły się w Wielkiej Brytanii. Mimo, że byli obywatelami tego kraju od urodzenia, nie przeszkodziło im go nienawidzić – dostatecznie mocno, by zginąć, zabijając innych. Bo bywa i tak, że zamachowcy nie mają żadnych formalnych związków z Państwem Islamskim, czy...
Prof. Lewicki: największą siłą Trumpa jest nieprzewidywalność

Prof. Lewicki: największą siłą Trumpa jest nieprzewidywalność

Jestem przekonany, że Trump, pomimo swoich negatywnych cech, szybko dorośnie do funkcji prezydenta – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Dodał, że w przypadku Donalda Trumpa „największą siłą jest nieprzewidywalność”, z którą – zdaniem amerykanisty – będzie musiał się liczyć nawet Władimir Putin. Odmienną opinię wyraził drugi gość programu, publicysta Marek Ostrowski – Donalda Trump jest niezrównoważony – stwierdził. – Jeśli przywódca wolnego świata mówi, że broń nuklearna to jest fajna rzecz, to także wrogowie tego świata odbiorą to zaproszenie (do jej pozyskania – przyp. red.) – tłumaczył Ostrowski.
Miller: kolejny akt terroru i Merkel jest politycznie skończona

Miller: kolejny akt terroru i Merkel jest politycznie skończona

Zamach w Berlinie to szok dla Niemców – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były premier Leszek Miller. – Jeszcze jedna czy dwie takie tragedie i Merkel jest politycznie skończona – dodał. Zdaniem byłego premiera kanclerz Niemiec Angela Merkel „zaprosiła” uchodźców do Niemiec „na zasadzie: przyjeżdżajcie do nas” i dlatego może być obarczona winą za zamachy terrorystyczne popełnianie w Niemczech przez cudzoziemców.
Politolog: rząd nie dostrzega możliwych reperkusji finansowo-gospodarczych ze strony Brukseli

Politolog: rząd nie dostrzega możliwych reperkusji finansowo-gospodarczych ze strony Brukseli

Obecnie stosowana przez Komisję Europejską wobec Polski procedura ochrony praworządności to „procedura średniego szczebla” – jak określił ją adwokat Zbigniew Roman, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS. – Jest tak rozpisana, że co do zasady funkcjonuje wyłącznie na dialogu – tłumaczył prawnik, dodając, że nie należy jej mylić z procedurą opisaną w art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, którą można pozbawić państwo członkowskie głosu w Radzie UE.
„Prawdziwą hańbą jest cała seria decyzji PiS i prezydenta Dudy”

„Prawdziwą hańbą jest cała seria decyzji PiS i prezydenta Dudy”

– Nigdy do tej pory nie uchwalono w taki sposób budżetu – mówi o piątkowym głosowaniu w Sejmie prof. Leszek Balcerowicz, były wicepremier i minister finansów. – Budżet jest bardzo ważny dla całego społeczeństwa i powinien być dyskutowany w taki sposób, że ludzie mogą usłyszeć i muszą mieć pewność, że przegłosowano go w sposób nienasuwający żadnych podejrzeń – dodał gość programu „Fakty z zagranicy” w TVN24 BiS.

Niemiecka prasa okrzyknęła polskiego kierowcę ciężarówki bohaterem

Dla milionów ludzi w Niemczech polski kierowca ciężarówki stał się też bohaterem w chwili, gdy policja ujawniła, co działo się w kabinie pojazdu. Pan Łukasz był pierwszą ofiarą zamachowca, z którym, prawdopodobnie do samego końca walczył – usiłował wyrwać mu z rąk kierownicę, ratując tym samym ludzi, którzy mieli zginąć pod kołami. Właśnie wtedy został zastrzelony. Najbardziej poszukiwany teraz w Europie człowiek to Anis Amri – 24-letni Tunezyjczyk, którego służby podejrzewają o sprawstwo zamachu. Prokuratura ostrzega, że może być uzbrojony i bardzo niebezpieczny. Przebywając w Niemczech, posługiwał się dokumentami wystawionymi na sześć różnych nazwisk.
Migalski: fala populizmu będzie wzrastać, jeśli europejscy przywódcy nie nauczą się rozmawiać z wyborcami

Migalski: fala populizmu będzie wzrastać, jeśli europejscy przywódcy nie nauczą się rozmawiać z wyborcami

– Przywódcy muszą się nauczyć rozmawiać ze swoimi wyborcami, bo inaczej wyborcy będą rozmawiać tylko ze sobą – powiedział w „Faktach z zagranicy” Marek Migalskim komentując niemiecką sytuację polityczną po zamachu w Berlinie. – Bo inaczej fala populizmu będzie wzrastać – dodał politolog i były eurodeputowany. Nie zgodził się z nim Andrzej Celiński, który stwierdził, że „Niemcy wydają się ostatnim bastionem tego modelu demokracji, który jest przyjazny ludziom”. Dodał, że jego zdaniem „silniejszy będzie w Niemczech impuls ochrony tych zasad” przed populizmem.
Ryszard Kalisz: celem zamachu w Ankarze mogło być pogorszenie stosunków turecko-rosyjskich

Ryszard Kalisz: celem zamachu w Ankarze mogło być pogorszenie stosunków turecko-rosyjskich

– Pytanie: czy zabójca rosyjskiego ambasadora w Turcji mścił się za Aleppo, czy stała za nim jakaś organizacja – powiedział w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były szef MSWiA Ryszard Kalisz. Jego zdaniem „celem zamachu mogło być pogorszenie stosunków turecko-rosyjskich”, a „niestabilność Turcji jest dla Europy bardzo niebezpieczna”. Drugi gość programu, były europoseł PO Paweł Zalewski, uspokajał, że to wydarzenie raczej nie spowoduje konfliktu między Moskwą a Ankarą.

Berlin: ciężarówka wjechała w tłum ludzi na jarmarku. Rozmowa z właścicielem pojazdu

Na zorganizowany w dzielnicy Berlina Charlottenburg świąteczny jarmark w poniedziałkowy wieczór przybyło wiele osób – na swoje nieszczęście. Jak relacjonował dziennik „Berliner Zeitung” duża ciężarówka, kierowana przez niezidentyfikowanego sprawcę, około godz. 20.15 wjechała nagle w tłum spacerujących po jednym z deptaków ludzi. Berlińska policja tuż po godz. 21 poinformowała, że zginęło co najmniej dziewięć osób, a ponad 50 zostało rannych. Siły bezpieczeństwa zakładają, że był to zamach. Osoba, która według świadków prowadziła ciężarówkę, została schwytana.
„Widzę sprzeczność pomiędzy tym, co mówi Giuliani, a tym, co mówi Trump”

„Widzę sprzeczność pomiędzy tym, co mówi Giuliani, a tym, co mówi Trump”

– On bardzo chciał być sekretarzem stanu. Wszyscy mówili, że będzie – powiedział o Rudym Giulianim w „Faktach z Zagranicy” prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista. – 99 proc. wskazywało, że to Giuliani zostanie sekretarzem – dodał. Stwierdził także , że „musi być w nim sporo goryczy, bo to już chyba ostatni moment, kiedy mógłby zaistnieć w wielkiej polityce międzynarodowej”. — Widzę sprzeczność pomiędzy tym, co mówi Giuliani, a tym, co mówi Trump – powiedział natomiast Marek Ostrowski, publicysta działu zagranicznego „Polityki”. Zdaniem dziennikarza „chodzi o to, że przez 18 miesięcy kampanii wyborczej Trump ani razu krytycznie nie odniósł się do Rosji, co...
„Nie ma kompromisu: jest prawo i bezprawie”

„Nie ma kompromisu: jest prawo i bezprawie”

– Jestem zmęczony po wielu miesiącach próbą rozmycia tej sprawy szukaniem kompromisu (w sprawie Trybunału Konstytucyjnego – przyp. red.) – mówił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS dziennikarz „Gazety Wyborczej” Maciej Stasiński. Jego zdaniem rząd PiS i opozycja „to nie są dwie równoprawne strony, które spierają się o to, by spotkać się w połowie drogi”. – Nie ma kompromisu: jest prawo i bezprawie – ocenił, wskazując na rząd, jako tę stronę, która dąży do bezprawia. Z kolei publicystka Janina Jankowska, stwierdziła, że „obie strony walczą na całkowite siebie zlikwidowanie”. Podkreśliła, że na problem należy umieć spojrzeć także z punktu widzenia PiS, że...
Aleksander Kwaśniewski: lepiej być internowanym przez generałów niż przez szeregowych

Aleksander Kwaśniewski: lepiej być internowanym przez generałów niż przez szeregowych

Były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski krytycznie odniósł się do pomysłu rządu PiS, by pośmiertnie pozbawić Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka stopni generalskich. Jego zdaniem „lepiej być internowanym przez generałów, niż przez szeregowych lub cywilów”. Kwaśniewski, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS, wyraził również niepokój wysunięciem przez Donalda Trumpa kandydatury Rexa Tillersona na szefa amerykańskiej dyplomacji.
Smolar: stosunek obecnie rządzących do Donalda Tuska jest przejawem tej choroby, która trawi UE

Smolar: stosunek obecnie rządzących do Donalda Tuska jest przejawem tej choroby, która trawi UE

Przyszłość Tuska dzieli polityków. Czy reelekcja lidera Rady Europy jest możliwa bez ewentualnego poparcia rządu ojczystego kraju? – Tak naprawdę oni nie zagłosują przeciwko Donaldowi Tuskowi – powiedział Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego. W świetle ostrych zwrotów akcji na politycznych scenach świata komentator TVN24 BiS zasiał w swojej wypowiedzi ziarno zwątpienia. – Racjonalność świata, zwłaszcza polityków, jest niezmierzona; tylko cena, jaką mogliby za to zapłacić, jest bardzo wysoka – dodał gość Katarzyny Kolendy-Zaleskiej.
tvnpix