loga na antenieFakty z zagranicy

od poniedziałku do piątku o godzinie 19:55 na antenie loga na antenie

"Zamyka się drzwi, które zawsze powinny być otwarte"

"Zamyka się drzwi, które zawsze powinny być otwarte"

- Kończą się ustalenia, które są wynikiem negocjacji i trzeba je realizować - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Leszek Miller, komentując wszczęcie procedury KE wobec państw, które nie chcą wypełnić swoich zobowiązań wobec uchodźców. Były premier zaznaczył jednak, że realizując zobowiązania poprzedniego rządu PO-PSL rząd PiS powinien "odnieść się do obecnego stanu rzeczy". - Kościół zdeklarował się w tej sprawie. Jeżeli mówimy o liczbach, wystarczy 50 osób, żeby Polska nie była poddana żadnej presji - dodał były premier, przypominając, że tak było w przypadku Austrii, która dzięki takiemu działaniu "spadła z czarnej listy". Miller brak...
Migalski: niechęć do uchodźców podsycana jest świadomą, systematyczną, codzienną propagandą

Migalski: niechęć do uchodźców podsycana jest świadomą, systematyczną, codzienną propagandą

Sytuacja w Europie wywołuje u wszystkich lęki co przekłada się na irracjonalne zachowania - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS doktor Zbigniew Girzyński, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Skomentował w ten sposób informację o tym, że kierowca autokaru nie pozwolił na Dworcu Zachodnim wejść do pojazdu Togijczykowi. Jego zdaniem zachowanie kierowcy wynikało właśnie ze strachu, a nie było motywowane niechęcią do narodowości pasażera. Doktor Marek Migalski, politolog z Uniwersytetu Śląskiego, zauważył, że lęków Polaków nie podsycają wyłącznie zamachy w Europie. - Rok temu te nastroje (w stosunku do uchodźców - przyp. red.) były...
Kamiński o słowach Błaszczaka. "Cyniczne granie lękami"

Kamiński o słowach Błaszczaka. "Cyniczne granie lękami"

Nie podzielam argumentów ministra Błaszczaka. Jest to bardzo cyniczne granie lękami - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Michał Kamiński (Europejscy Demokraci) o wypowiedziach szefa MSWiA dotyczących przyjmowania imigrantów. - W latach dziewięćdziesiątych Polska przyjęła 100 tysięcy muzułmanów z Czeczenii. Nic się nie stało, myśmy nie widzieli tych ludzi na ulicach. Siedmiu tysięcy uchodźców też byśmy nie widzieli - dodał. Zdaniem Kamińskiego jeśli Unia Europejska obłoży Polskę sankcjami przez nieprzyjęcie uchodźców, największą cenę jaką zapłacimy będzie cena wizerunkowa.
Zagrożenie atakiem na imprezach masowych. "Każdy jest zasobem bezpieczeństwa"

Zagrożenie atakiem na imprezach masowych. "Każdy jest zasobem bezpieczeństwa"

- Nie możemy dać się zastraszyć, dać się zapędzić w kozi róg. Nie możemy dać się zarazić wirusem złej energii i strachu - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marcin Cejrowski, redaktor naczelny Plejada.pl, pytany o ataki terrorystyczne na imprezach masowych. Dodał, że dobrze się dzieje, że artyści w sprawie aktów terroryzmu mówią jednym głosem. Jako przykład podał koncert charytatywny "One Live Manchester". Krzysztof Liedel, ekspert z Centrum Badań nad terroryzmem Collegium Civitas, zwrócił z kolei uwagę, że "każdy z nas jest zasobem bezpieczeństwa". - Z zamachów terrorystycznych, które udaremniono po 11 wrześnie (data ataku na World Trade Center w Nowym...
Odradzano im koncerty w Europie. Aerosmith: nie damy się zastraszyć terrorystom

Odradzano im koncerty w Europie. Aerosmith: nie damy się zastraszyć terrorystom

Nie damy się zastraszyć terrorystom i wystąpimy - członkowie słynnego zespołu rockowego Aerosmith odliczają godziny do niedzielnego występu na festiwalu muzycznym w Wielkiej Brytanii. Biorąc pod uwagę niedawny atak terrorystyczny w Manchesterze, gdzie ofiarami byli uczestnicy koncertu Ariany Grande, to wcale nie było to oczywiste. Nawet sami muzycy przyznają, że byli poddawani presji, by podczas swojego tournée Europy unikać. Ale gitarzysta zespołu Joe Perry, że "nasi fani nie chcą takiego życia. I my też nie". Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.
Thun: przyspieszone wybory to  był drugi strzał w stopę

Thun: przyspieszone wybory to był drugi strzał w stopę

- May zyskała dużo głosów, ale bardzo dużo straciła w porównaniu z wyborami w 2015 roku - powiedziała w "Faktach z zagranicy" TVN24 BiS Róża Thun. Europosłanka PO oceniła, że premier Wielkiej Brytanii zagrała "trochę va bank" zarządzając przyspieszone wybory. - Myślała, że umocni swoją pozycje, tymczasem ją osłabiła. Od teraz musi dogadywać się z innymi partiami - dodała. Zdaniem Thun wybory były "drugim strzałem w stopę", pierwszym była decyzja o referendum w sprawie Brexitu.
Miał być hodowany jak normalny bizon, został domownikiem. "Jest dla nas jak dziecko"

Miał być hodowany jak normalny bizon, został domownikiem. "Jest dla nas jak dziecko"

Zazwyczaj pupilem domu jest pies lub kot, a czasem świnka morska. Lista najbardziej popularnych zwierząt domowych jest w sumie znana i raczej nie ma na niej bizona. Tym bardziej imponujący jest fakt, że z pewną rodziną w amerykańskim Teksasie żyje ważący ponad tonę bizon, który dla państwa Bridges jest właśnie jak jak taki pupil. Z tą różnicą, że jest trochę większy. Podobno jest to zwierzę z całkiem dobrymi manierami. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.
Protestują, bo nie chcą do nowych mieszkań. Przesiedlenia mogą dotknąć milionów

Protestują, bo nie chcą do nowych mieszkań. Przesiedlenia mogą dotknąć milionów

Demonstranci zatrzymani w Moskwie. Zwykle takie słowa oznaczają, że w rosyjskiej stolicy doszło do kolejnego protestu przeciwko Władimirowi Putinowi. Tym razem jednak aktywiści wyrażali swój protest przeciwko kontrowersyjnej ustawie dotyczącej przesiedleń, która może dotknąć milionów ludzi. Chodzi o przesiedlenia ze starych, sowieckich budynków do nowszych bloków. Brzmi dobrze, ale niepewność dotycząca tego, jak to wszystko miałoby wyglądać, sprawia, że coraz więcej osób publicznie mówi "nie". Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.
Prezydenci, doradca, prokurator, były szef FBI, zięć Trumpa i ambasador. Główne postacie kryzysu w USA

Prezydenci, doradca, prokurator, były szef FBI, zięć Trumpa i ambasador. Główne postacie kryzysu w USA

Prezydenci Trump, Putin, były szef FBI Comey, były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Flynn, prokurator generalny Sessions, zięć przywódcy USA Kushner i ambasador Kislak. Ludzie, o których za sprawą czwartkowego przesłuchania w Senacie mówi teraz cała Ameryka i spora część świata. Kto z kim się spotkał, co chciał załatwić, kto co chce zataić i kto kiedy kłamał? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.
"Prezydent USA nie może wydać polecenia zaprzestania śledztwa"

"Prezydent USA nie może wydać polecenia zaprzestania śledztwa"

- Byłoby to nielegalne - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS politolog dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, mówiąc o wydawaniu poleceń szefowi FBI przez prezydenta USA. - Prezydent nie może wydać polecenia zaprzestania śledztwa, a szef FBI nie może przyjąć takiego polecenia - mówił. Drugi gość programu, Marek Ostrowski z "Polityki", stwierdził, że śledztwo FBI w sprawie kontaktów ludzi z otoczenia Donalda Trumpa z Rosjanami "ujawnia różnicę między Polską a USA". - W Polsce nigdy nie było sytuacji, w której prezydentowi groziło zdjęcie z urzędu - skomentował Ostrowski.
Wątek rosyjski w wyborach prezydenckich w USA. James Comey przesłuchiwany przez Senat

Wątek rosyjski w wyborach prezydenckich w USA. James Comey przesłuchiwany przez Senat

Teoretycznie kluczowym wątkiem rozmowy senatorów z Jamesem Comey'em powinna być sprawa zdymisjonowanego generała Michaela Flynna. Ale przewodniczący komisji od razu zapowiedział, że w żaden sposób nie będzie ograniczał tematów pytań. Gdyby przesłuchanie Comey'a miało tylko przesądzić o dalszych losach byłego doradcy ds. bezpieczeństwa, to cały świat nie patrzyłby na to z taką uwagą. Kluczowe pytanie brzmi: jaki związek z rosyjską ingerencją w bieg amerykańskiej kampanii wyborczej mógł mieć Donald Trump. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.
Lewicki: nic nie wskazuje na to, że Trump złamał prawo

Lewicki: nic nie wskazuje na to, że Trump złamał prawo

Ja nie bronię postępowania Trumpa, ale nie widzę u niego łamania prawa - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki, komentując zwolnienie przez prezydenta USA dyrektora FBI Jamesa Comeya. - Trump może wydawać polecenia szefowi FBI - mówił. - Nic z tego, co do tej pory wiemy, absolutnie nie wskazuje na to, żeby Trump w jakikolwiek sposób złamał prawo - dodał. Zdaniem korespondentki TOK FM w Stanach Zjednoczonych Doroty Warakomskiej, która była drugim gościem programu, czwartkowe przesłuchanie Comeya w Kongresie będzie niczym "polityczny Super Bowl". - Wydaje się, że Donald Trump jest coraz bardziej zaniepokojony tym...
Współpraca Nowoczesnej i PO? Petru: muszą przeprosić za aferę reprywatyzacyjną

Współpraca Nowoczesnej i PO? Petru: muszą przeprosić za aferę reprywatyzacyjną

- Trudno być po stronie Platformy, która nie wyjaśnia afery reprywatyzacyjnej - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Dodał, że nie wyklucza współpracy PO, ale apeluje, by Platforma "przyznała się do błędu". - Zawsze szef ponosi odpowiedzialność. Być może (Hanna Gronkiewicz-Waltz przyp. red.) nie wiedziała o aferze, ale to też jest jej wina - dodał Petru.
Bill Cosby przed sądem. "Wykorzystywane kobiety mają za sobą dramatyczne przeżycia"

Bill Cosby przed sądem. "Wykorzystywane kobiety mają za sobą dramatyczne przeżycia"

W XXI wieku może komuś trudno uwierzyć jak wielką gwiazdą w ubiegłym stuleciu był Bill Cosby. W USA jest nią do dziś. Przez lata setki milionów widzów zasiadały przed telewizorami by zobaczyć, jak Bill Cosby, jako dr. Huxtable, wiecznie uśmiechnięta głowa swojej rodziny, rozwiązuje najbardziej skomplikowane problemy i zawsze odnosi się do wszystkich z szacunkiem. Cały serial opierał się właściwie na jednej postaci, tej granej właśnie przez Cosby'ego. W Ameryce stał się człowiekiem instytucją, wielkim autorytetem, wszyscy byli ciekawi co ma do powiedzenia na każdy niemal temat, różne uczelnie przyznały mu w sumie 57 doktoratów honoris causa. Nagle wybuchł...
Bezprecedensowa decyzja imamów. Nie odmówią modlitwy za zamachowców

Bezprecedensowa decyzja imamów. Nie odmówią modlitwy za zamachowców

Ponad 140 imamów i liderów społeczności muzułmańskich zapowiedziało, że nie odmówi modlitw pogrzebowych za zamachowców odpowiedzialnych za atak terrorystyczny w Londynie. - Ich czyny stoją w sprzeczności z nauczaniem islamu i nie zasługują na godny pogrzeb - to fragment oficjalnego oświadczenia wydanego przez Muzułmańską Radę Wielkiej Brytanii, która określiła tę decyzję jako bezprecedensową. W podobnym tonie wypowiada się większość muzułmanów żyjących w Wielkiej Brytanii. Przekonują, że terroryści wypaczają nauki Koranu, a świat islamu ma ważną rolę do odegrania w walce z ekstremizmem. Pytanie tylko, czy do tej pory społeczność muzułmańska robiła wszystko co...
"Trump ma jakiś wielki sentyment do Rosji"

"Trump ma jakiś wielki sentyment do Rosji"

- Kraj, który był ostoją pewnej przewidywalności, wartości, procedur tutaj szanowanych staje się częścią problemu, a nie częścią rozwiązania problemu - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS przebywający obecnie w Stanach Zjednoczonych były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, komentując politykę prowadzoną przez Donalda Trumpa. Mówił również o sentymencie prezydenta USA do Rosji. Kwaśniewski komentował ponadto wystąpienie wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike'a Pence'a. - Pence stara się te niedostatki czy błędy swojego szefa naprawiać - odniósł się do wypowiedzi o NATO i faktu, że użył on słów, niewypowiedzianych na szczycie NATO przez Trumpa,...
"Zachód jest poboczną ofiarą zjawisk, które zachodzą w świecie muzułmańskim"

"Zachód jest poboczną ofiarą zjawisk, które zachodzą w świecie muzułmańskim"

- Faktem jest to, że w oporze wobec Sowietów świat demokratyczny, a zwłaszcza Stany Zjednoczone, ożywiły i wspomogły ruch islamski, który potem się zradykalizował. I to się zaczęło rzeczywiście od Afganistanu, ale to było funkcją tamtej rzeczywistości - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były polityk Jan Rokita, komentując znaczenie międzynarodowe politycznej siły. Zdaniem komentatora TVN24 BiS nie ma polityki bez układu sił. - Jesteśmy dzisiaj obserwatorami potężnej, rosnącej wojny domowej wewnątrz świata islamskiego - ocenił Rokita i dodał, że "nasz problem z terrorystami jest pewnym odpryskiem z tego zjawiska". Według Rokity Zachód jest "poboczną...

Marszałek Karczewski mówił o "świetnym rozwiązaniu". Jak Australijczycy kontrolują imigrację

Australia dotąd otwarta dla całego świata, teraz zaostrza prawo wizowe. Trudniej będzie uzyskać wizę, bo statystki informują, że co czwarty mieszkaniec Australii to imigrant. - Australijczycy muszą mieć pierwszeństwo w dostępie do pracy - mówił premier Australii. Organizacje humanitarne alarmują również, że praktyki wysyłania uchodźców szukających azylu w Australii są wysyłani do obozów, w których panują nieludzkie warunki.
tvnpix