loga na antenieFakty z zagranicy

od poniedziałku do piątku o godzinie 19:55 na antenie loga na antenie

Donald Trump nie wierzy ekspertom amerykańskiego wywiadu

Donald Trump nie wierzy ekspertom amerykańskiego wywiadu

Komu ufa Donald Trump? Odpowiedź wydaje się oczywista – tylko sobie. Nowy prezydent nie potrzebuje informacji od ekspertów, bo sam wie najlepiej, o co chodzi – i to w każdej sprawie. W bulwersującej Amerykę sprawie wpływu rosyjskich hakerów na wynik wyborów prezydenckich Trump też już wie, jak było. Nie czuje potrzeby zapoznania się z raportami amerykańskiego wywiadu, bo według niego hakerem może być każdy. Problem jednak w tym, że za chwilę Donald Trump stanie się jednym z najpotężniejszych ludzi na świecie. Człowiekiem, który bez wiedzy wywiadowczej może narazić Amerykę – i świat – na niezłe zawirowania.
Szarpali i molestowali kobietę. Atak i obojętnych przechodniów zarejestrował miejski monitoring

Szarpali i molestowali kobietę. Atak i obojętnych przechodniów zarejestrował miejski monitoring

O tym, co wydarzyło się w Bengaluru (3. największe miasto w Indiach – przyp. red.) mówi cały świat. W sylwestrową noc kilku mężczyzn na skuterze podjeżdża do samotnie idącej kobiety. Ich intencje są oczywiste, a zachowanie nie pozostawia wątpliwości – atakują i napastują seksualnie kobietę. Z usiłującą uciec napastnikom ofiarą chwilę walczą, a potem brutalnie odpychają i jadą dalej. Całe zajście – oraz niereagujących przechodniów – jest rejestrowane przez kamerę miejskiego monitoringu. Tej nocy podobnych zgłoszeń tylko w tej miejscowości było więcej. Sytuacja do złudzenia przypomina zajścia Kolonii, gdzie ofiary napastowania liczono w dziesiątkach. Kobiety w...
„Trump jest produktem polityki XXI w., czyli post-prawdy, świata fikcyjnego”

„Trump jest produktem polityki XXI w., czyli post-prawdy, świata fikcyjnego”

– Prezydenci bywali już teflonowi – powiedział na antenie TVN24 BiS Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego. „Teflonowym”, czyli takim, któremu ewentualne potknięcia wcale nie szkodzą, nazywała Ronalda Regana Patricia Schroeder. Nawiązywała do faktu, że do teflonu nic nie przylega. – Trump jest produktem polityki XXI w., czyli post-prawdy, świata fikcyjnego. Nie widzę sprawy, która może mu poważnie zaszkodzić – podkreślił na antenie TVN24 BiS amerykanista.
Postanowienia noworoczne na świecie. Na czele listy chęć pracy nad charakterem i figurą

Postanowienia noworoczne na świecie. Na czele listy chęć pracy nad charakterem i figurą

W przyszłym roku Brytyjczycy obok zasypywania podziałów będą mieli jeszcze jedną misję – redukcję. Statystyki mówią jasno – Wielka Brytania powoli dogania Stany Zjednoczone. Konkretnie – Brytyjczycy Amerykanów, tyjąc coraz bardziej. Nie chodzi tylko o dorosłych, a przede wszystkim o dzieci. Początek roku to dobry moment na podejmowanie decyzji o odchudzaniu i – tradycyjnie – to właśnie postanowienie redukcji masy ciała było na czele listy noworocznych postanowień. Ale czasy się zmieniają – ludzie także. Okazuje się, że tym roku przede wszystkim chcemy być lepsi, a dopiero potem – szczuplejsi.
Korea Północna zapowiada próby rakiety. Trump: to wam się nie uda

Korea Północna zapowiada próby rakiety. Trump: to wam się nie uda

Na kilkanaście dni przed zaprzysiężeniem nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych sytuacja zaczyna być niebezpieczna. Korea Północna pręży muskuły – Kim Dzong Un zapowiada przygotowania do próby wystrzelenia rakiety balistycznej, która miałaby dolecieć do Ameryki. Donald Trump ripostuje błyskawicznie: to wam się nie uda. Jak nowy prezydent zamierza powstrzymać Koreę Północną? Czy jakakolwiek akcja militarna wchodzi w grę? Czy ma jakiekolwiek realne scenariusze i czy w powietrzu wisi nuklearna wojna?
Były funkcjonariusz UOP: imigranci z Afryki Północnej są problemem

Były funkcjonariusz UOP: imigranci z Afryki Północnej są problemem

Profilowania rasowego po prostu nie należy robić – przekonywał w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas krytykując metody stosowane przez niemiecką policję zabezpieczającą sylwestra 2016 roku, kiedy to funkcjonariusze szczególną uwagę przywiązywali do imigrantów z Afryki Północnej. – Imigranci z Afryki Północnej są jednak relatywnie problemem w porównaniu do imigrantów z innych krajów – argumentował z kolei były funkcjonariusz UOP Piotr Niemczyk.
Ostrowski: Kaczyński przyczynia się do mentalnego wychodzenia Polski z UE

Ostrowski: Kaczyński przyczynia się do mentalnego wychodzenia Polski z UE

– Dbanie o wizerunek kraju to jedno z naczelny zadań ekipy rządzącej, a Polska nie miała tak złej prasy od czasu Jaruzelskiego – mówił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Marek Ostrowski z „Polityki”. – Tracimy zdolność do bycia podmiotem w Europie – stwierdził z kolei Marek Migalski komentując publikację serwisu Politico.eu, w której Jarosław Kaczyński został umieszczony jako jedna z 12 osób, które „(prawdopodobnie) zrujnują 2017 rok” – Myślę, że Jarosław Kaczyński mocno by się zdziwił, widząc się w gronie rosyjskich hakerów – dodał politolog.
Koziej: USA i Rosja toczą hybrydową zimną wojnę

Koziej: USA i Rosja toczą hybrydową zimną wojnę

Starcia w cyberprzestrzeni to główna cecha definiująca hybrydową zimną wojnę, w której obecnie pogrążone są USA i Rosja – mówił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej. Stany Zjednoczone ujawniające, jakimi metodami rosyjskie służby specjalne zhakowały Partię Demokratyczną, to – jak mówił Koziej – pierwszy przypadek, w którym jedno państwo ujawniło, jak wiele wie o metodach użytych przez inne w ataku hakerskim. – Żyjemy w okresie nowej, hybrydowej zimnej wojny – stwierdził emerytowany wojskowy.
Kowal: partie populistyczne to międzynarodówka Putina

Kowal: partie populistyczne to międzynarodówka Putina

Jednoczesne wystąpienie zmian politycznych po 1989 i rozwoju mediów społecznościowych doprowadziło do sytuacji, gdzie tradycyjne partie polityczne i eksperci są niepotrzebni – przekonywał w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS politolog Paweł Kowal tłumacząc wzrost popularności partii i ruchów populistycznych. Jak dodał, stanowią one obecnie „międzynarodówkę Putina” . Zdaniem Andrzeja Celińskiego z Partii Demokratycznej rozwój populizmu w polityce to „jest sytuacja nadzwyczajnie niebezpieczna dla świata, dla Polski”. – Wydaje mi się, że polskie przywództwo nie ma elementarnej wiedzy, by radzić sobie z tym nowym światem – ocenił.
„Leonard Cohen i David Bowie zaplanowali swoje pożegnanie ze światem”

„Leonard Cohen i David Bowie zaplanowali swoje pożegnanie ze światem”

– Szczególnie zapamiętałem śmierć Cohena i Bowiego, bo zaplanowali swoje pożegnanie ze światem – wyznał w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS szef muzyczny Programu III Polskiego Radia Piotr Metz. – Oni pozwolili mi się uśmiechnąć – dodał w rozmowie poświęconej artystom, którzy odeszli w 2016 roku. Z kolei Anna Wendzikowska z „Dzień Dobry TVN” stwierdziła, że trudno pogodzić się ze śmiercią swoich idoli – m.in. dlatego, że jesteśmy z nimi mocno związani na poziomie emocjonalnym. – Nie jesteśmy na to przygotowani jako widzowie, fani, słuchacze – mówiła.
Elżbieta Jakubiak: mieliśmy obowiązek prowadzenia śledztwa prokuratorskiego ws. śmierci prezydenta

Elżbieta Jakubiak: mieliśmy obowiązek prowadzenia śledztwa prokuratorskiego ws. śmierci prezydenta

– Sześć lat temu Polska miała obowiązek podjęcia prokuratorskiego śledztwa w sprawie śmierci prezydenta, niezależnie od dochodzenia w sprawie przyczyn katastrofy – przekonywała w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS była szefowa gabinetu prezydenta RP Elżbieta Jakubiak. – Nie wiemy, jak prezydent zginął tego dnia (tj. 10 kwietnia 2001 roku - przyp. red.) – podkreśliła. – Mieliśmy obowiązek prowadzenia śledztwa prokuratorskiego w sprawie śmierci prezydenta – podkreśliła, dodając, że raport MAK jest niewiarygodny. Drugi gość programu, poseł Andrzej Halicki z PO, przypomniał, że ówczesny rząd PO-PSL zgłosił „160 uwag” do tego raportu.
Spięcia na linii Obama-Trump. „Myślałem, że to będzie płynne przekazanie władzy”

Spięcia na linii Obama-Trump. „Myślałem, że to będzie płynne przekazanie władzy”

Między odchodzącym Obamą, a szykującym się do przejęcia władzy Trumpem relacje nie są najlepsze. Trump krytycznie wyrażał się o działaniach odchodzącego prezydenta, który stwierdził, że gdyby mógł ponownie kandydować, wygrałby z Trumpem. Ale nie tylko to oburza prezydenta elekta USA – oburzył się na administrację Obamy także za umożliwienie uchwalenia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ krytycznej wobec Izraela rezolucji w sprawie osadnictwa żydowskiego na terenach palestyńskich. Trump uznał, że ustępująca administracja potraktowała Izrael „z totalną pogardą” i obiecał, odnosząc się do zabiegów o pokojowe rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego, że jego...
Eksperci: rosyjski tupolew mógł być przeciążony

Eksperci: rosyjski tupolew mógł być przeciążony

– Piętą achillesową tego samolotu (TU 154 – przyp. red.) jest wyważenie – powiedział w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS emerytowany pilot kpt Marian Nowotnik komentując katastrofę, w której zginęli m.in. muzycy z Chóru Aleksandrowa. – Samolot, który nie ma nośności, nie może być sterowany – dodał kapitan. Zgodził się z nim drugi gość, ekspert lotniczy Grzegorz Brychczyński. Jego zdaniem mogła być przekroczona masa startowa samolotu.
„Islam to religia podboju” kontra „są prądy w islamie, które są pokojowe”

„Islam to religia podboju” kontra „są prądy w islamie, które są pokojowe”

– Dzisiaj Europa nie wierzy w swoje wartości i dlatego jest przedmiotem pogardy w oczach muzułmanów – mówił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Marian Piłka z Prawicy RP. Przekonywał, że „islam to religia podboju”. Róża Thun (PO), posłanka do Parlamentu Europejskiego, powiedziała z kolei, że „społeczeństwa wielokulturowe są o wiele ciekawsze niż monokulturowe”. – Naszym zadaniem jest wzmacniać te prądy w islamie, które są pokojowe – przekonywała.
Pieńkowska: Obama wygrałby z Trumpem

Pieńkowska: Obama wygrałby z Trumpem

Barack Obama wygrałby w cuglach z Donaldem Trumpem – powiedziała w „Faktach z Zagranicy” Jolanta Pieńkowska komentując słowa ustępującego prezydenta USA. Jej zdaniem Obama wraz ze swoją małżonką stworzyliby „nieprawdopodobny tandem”. – To pokazują sondaże. Odchodzący po ośmiu latach, można by powiedzieć „zużyty”, prezydent ma 60 proc. poparcia. Trump 40 procent poparcia w amerykańskim społeczeństwie – dodała Pieńkowska, która z Nowego Jorku relacjonowała amerykańską kampanię prezydencką.
Staniszkis: Trump chce sprowokować Chiny, by wprowadzić sankcje

Staniszkis: Trump chce sprowokować Chiny, by wprowadzić sankcje

Myślę, że Trump chce sprowokować Chiny do bardziej drastycznych ruchów, by wprowadzić sankcje – powiedziała w programie „Fakty z Zagranicy” socjolog prof. Jadwiga Staniszkis. Wypowiedzi Donalda Trumpa na temat relacji z Chinami i Tajwanem są jej zdaniem polityczną grą, której skutków nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Staniszkis komentowała także sytuację na starym kontynencie i w Polsce. Jej zdaniem „Europa jest osłabiona”, a sposób prowadzenia polityki w Polsce to „spektakl, który jest w pewnym sensie żałosny”.
Marcinkiewicz: Trump będzie prowadził wojnę gospodarczą z Chinami

Marcinkiewicz: Trump będzie prowadził wojnę gospodarczą z Chinami

– Wojna gospodarcza z Chinami i z Azją; to będzie główny element polityki zagranicznej Trumpa (…) będzie też kolejny reset z Rosjanami, bo on (Trump – przyp. red.) nie może walczyć na kilku frontach – powiedział w „Faktach z Zagranicy” były premier Kazimierz Marcinkiewicz. – My w Europie Środkowej odczujemy obecność Ameryki w regionie – dodał. W programie goście Piotra Kraśko komentowali nie tylko możliwą politykę zagraniczną Donalda Trumpa, ale i fakt, że Komisja Europejska chce wprowadzić w życie kolejne procedury wobec Polski.
Podsumowanie roku w USA. „Nastąpił koniec superpoprawności politycznej”

Podsumowanie roku w USA. „Nastąpił koniec superpoprawności politycznej”

– To, co się wydarzyło w USA - wybór Donalda Trumpa będzie miało ogromny wpływ na życie nie tylko Amerykanów, ale także na życie nas wszystkich – powiedział na antenie TVN24 BiS Piotr Kraśko. W specjalnym świątecznym wydaniu „Faktów z Zagranicy” Piotr Kraśko i Jolanta Pieńkowska przypominali wydarzenia w USA z 2016 roku. Dziennikarze komentowali m.in. kampanię wyborczą, wybory, ich wynik i jego wpływ na arenę międzynarodową oraz wewnętrzne nastroje społeczne.
tvnpix