loga na antenieFakty z zagranicy

od poniedziałku do piątku o godzinie 19:55 na antenie loga na antenie

Andrzej Jonas: Polska mogłaby ścinać głowy hydry populizmu

Andrzej Jonas: Polska mogłaby ścinać głowy hydry populizmu

- Zastanawiam się, dlaczego tej hydrze populizmu (w Europie - przyp. red.) odrastają głowy? (...) Myślę, że walcem na te głowy była europejska lewica - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dziennikarz "Warsaw Voice" Andrzej Jonas. Jak zaznaczył - zagrożenie jest, bo nie ma wspomnianej przez niego lewicy. - Nie widać miecza, który byłby w stanie te głowy ścinać. Rodzajem takiego miecza w Europie mogłaby być Polska - skomentował, odnosząc się do wtorkowej wizyty kanclerz Niemiec. W jego opinii Polska mogłaby wziąć udział w "ścinaniu tych głów" - jeżeli Angeli Merkel powiedzie się wizyta w Warszawie. Mniej optymistyczny był drugi gość programu, działacz...
"Skutki dekretu Donalda Trumpa naruszają konstytucję, w tym wolność wyznania"

"Skutki dekretu Donalda Trumpa naruszają konstytucję, w tym wolność wyznania"

W sporze prawnym między sądem a Białym Domem łatwiej byłoby występować przeciwko administracji Donalda Trumpa - uważa adwokat Zbigniew Roman, który był gościem "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. - Skutki dekretu Donalda Trumpa naruszają konstytucję, w tym wolność wyznania - stwierdził Roman. Drugi gość programu, Roman Rewald z Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, tłumaczył, że w USA każdy sąd może badać konstytucyjność aktów normatywnych. - W USA nie ma trybunału konstytucyjnego w rozumieniu europejskim - dodał.
"Donald Tusk trafił na najgorszy okres Unii Europejskiej"

"Donald Tusk trafił na najgorszy okres Unii Europejskiej"

Nie ulega wątpliwości, że UE jest w kryzysie, w stanie totalnej dezorganizacji - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marian Piłka z Prawicy RP. Zdaniem polityka w takiej sytuacyj krytyczne słowa Donalda Tuska skierowane pod adresem prezydenta USA "nie służą jedności całego zachodu" - W tym wypadku Donald Tusk spełnia pewną negatywną funkcję - dodał. - Donald Tusk trafił na najgorszy okres Unii Europejskiej, na najgorszy okres po II wojnie światowej, i zdaje swój egzamin fenomenalnie - ocenił z kolei europoseł PO Adam Szejnfeld.
"Putin jest specjalistą od korzystania z okazji"

"Putin jest specjalistą od korzystania z okazji"

- To jest ulubiona metoda Putina - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Jerzy Maria Nowak, były dyplomata, odnosząc się do pogarszającej sytuacji na Ukrainie. Separatyści szturmują strategiczną Awdijiwkę, w mieście nie działa prąd, a w walkach zginęło w czwartek dwóch żołnierzy ukraińskich. - Strona ukraińska nie ma dobrego instrumentu, żeby przeciwstawić się tej metodzie. I to wpływa na sytuację regionalną i europejską - dodał mówiąc o aktywności separatystów. - To korzystanie z okazji, a Putin jest specjalistą od korzystania z okazji - ocenił z kolei Henryk Wujec, były opozycjonista.
"Tusk udowadnia, że chce być szefem RE następną kadencję"

"Tusk udowadnia, że chce być szefem RE następną kadencję"

List Donalda Tuska czytałem z mieszanymi uczuciami - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Leszek Miller, były premier. Szef Rady Europejskiej w swoim liście wymienił administrację Trumpa wśród zagrożeń dla UE - obok Rosji i terroryzmu. Zdaniem Millera stawianie w jednym szeregu tych wszystkich zagrożeń "może nie być dobrym pomysłem". - Nie można wrzucać tych kwestii do jednego worka, dlatego, że UE będzie musiała współpracować z Donaldem Trumpem - tłumaczył i dodał, że tym listem "Tusk udowadnia, że chce być szefem RE następną kadencję".
Kowal: nie widzę w liście Tuska planu politycznego

Kowal: nie widzę w liście Tuska planu politycznego

Szef Rady Europejskiej nie ma kompetencji do politycznego kierowania Unią Europejską - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS politolog Paweł Kowal, komentując list Donalda Tuska do szefów państw i rządów UE. - List, w którym ja nie widzę planu politycznego - dodał Kowal. Drugi gość programu, były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz, zauważył, że Donald Tusk zmienił zdanie w sprawie integracji. W ocenie Protasiewicza jeszcze rok temu Tusk był przeciwny większemu zacieśnianiu współpracy, teraz ma zgoła odmiennie stanowisko. - Nieunikniona jest Europa dwóch prędkości, my będziemy w tej drugiej - stwierdził Protasiewicz.
"Fillon ma malejące szanse na prezydenturę"

"Fillon ma malejące szanse na prezydenturę"

- Szansę na prezydenturę ma Emmanuel Macron - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były ambasador Polski we Franci Andrzej Byrt. Jego zdaniem kandydat prawicy Francois Fillon powinien przeczekać aferę ze swoim udziałem, która mu zaszkodziła w najnowszych sondażach. - Francois Fillon ma malejące szanse na prezydenturę - ocenił z kolei drugi gość programu, dziennikarz francuskiego radia RFI Piotr Moszyński. - Atutem Emmanuela Macrona jest to, że nie będzie prezydentem partyjnym - dodał.
"Demokraci nie mają przywódcy, naturalnym przywódcą jest Barack Obama"

"Demokraci nie mają przywódcy, naturalnym przywódcą jest Barack Obama"

- Barack Obama trochę mnie zaskoczył - przyznał w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS amerykanista prof. Longin Pastusiak, komentując krytykę ze strony byłego prezydenta pod adresem Donalda Trumpa, który wydał dekret zawieszający przyjmowanie uchodźców przez USA. Jednocześnie zauważył, że wśród demokratów to właśnie Obama wciąż jest liderem. - Demokraci nie mają przywódcy, naturalnym przywódcą jest Barack Obama - stwierdził. - Myślę, że prezydent Trump nie będzie chciał kontaktu z byłymi prezydentami - ocenił z kolei drugi gość programu, ekspert ds. wizerunku dr Mirosław Oczkoś.

Ruszył proces "człowieka pająka", który ukradł warte 100 mln obrazy. "Były fatalnie zabezpieczone"

Vjeran Tomić, który w niezwykle wyrafinowany sposób wykradał z muzeów dzieła Picassa, Mattise'a oraz Braquea, został w końcu złapany. 49-letniemu złodziejowi, przez francuskie służby określanego mianem "człowieka pająka", grozi dwadzieścia lat więzienia. Tomić jest oskarżony o kradzież pięciu obrazów z Muzeum Sztuki Nowoczesnej - Picassa, Matisse'a, Braque'a, Legera i Modiglianiego. Zrabowane dzieła są warte w sumie około 100 mln euro (ok. 500 mln zł - przyp. red.). "Człowiek pająk", który nigdy nie wydał swoich zleceniodawców, do środka galerii dostawał się wycinając niewielkie otwory w szybach.
Trump zawiesił przyjmowanie uchodźców. "Świat musi to zaakceptować"

Trump zawiesił przyjmowanie uchodźców. "Świat musi to zaakceptować"

- Obowiązkiem prezydenta USA jest zapewnienie bezpieczeństwa - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Bronił on decyzji Donalda Trumpa, który zawiesił przyjmowanie przez USA uchodźców z krajów muzułmańskich. - Świat musi to zaakceptować, bo to prezydent USA. To jest prawo amerykańskie - dodał Lewicki. - To jest woda na młyn terrorystów. To wspiera ich organizację - oponował drugi gość programu, dziennikarz Marek Ostrowski.
2,5 minuty do godziny zero. "Świat zawsze jest kruchy"

2,5 minuty do godziny zero. "Świat zawsze jest kruchy"

Coraz bardziej przyzwyczajmy się do takiej opowieści, że wojna jest bohaterska, podczas gdy wojna jest okrutna i barbarzyńska dla wszystkich - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS działacz opozycji w PRL-u Andrzej Celiński nawiązując do zaktualizowania Zegara Zagłady, którego wskazówki zbliżyły się do godziny zero. Jego zdaniem kruchość świata wynika ze zmniejszenia świadomości jaką wartością jest pokój. Źródeł zagrożeń dla pokoju drugi gość programu, były poseł PiS Zbigniew Girzyński, upatrywał w imigracji na kontent europejski. - Na skutek imigracji struktura tych społeczeństw (Europy Zachodniej - przyp. red.) się zmieniła i te w miarę uspokojone głowy...
Rosati: partie antyeuropejskie zyskują na sile, to skutek m.in. kryzysu migracyjnego

Rosati: partie antyeuropejskie zyskują na sile, to skutek m.in. kryzysu migracyjnego

- Mamy do czynienia z kumulacją zjawisk kryzysowych w UE - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Dariusz Rosati, eurodeputowany PO i były minister spraw zagranicznych. Zdaniem gościa Piotra Kraśko w Europie zyskują populiści i nieprawdą jest, że zawiodły unijne instytucje. - Partie antyeuropejskie zyskują na sile, to skutek m.in. kryzysu migracyjnego - stwierdził Rosati i dodał, że "politycy nie mogą zawsze wskazywać palcem na Brukselę w obliczu kryzysów". Zdaniem Dariusza Rosati "zwolennicy suwerenności w naiwny sposób myślą, że strumień pieniędzy [ - z UE - przyp. red.] będzie nieprzerwanie płynął - to jest kompletna fikcja". Na antenie TVN24 BiS...
USA: ostra dyskusja o skuteczności tortur po słowach Trumpa

USA: ostra dyskusja o skuteczności tortur po słowach Trumpa

- Mnie przeraża ekshibicjonizm Trumpa; popełnił głupotę. Nawet jeśli to prawda, to nie powinien tego mówić - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" ppł. Krzysztof Przepiórka, były żołnierz GROM. Komentował słowa prezydenta Donalda Trumpa, który powiedział, że Ameryka nie radzi sobie z problemem terroryzmu. W wywiadzie dla stacji ABC kontrowersyjny miliarder i 45. prezydent USA oświadczył, że chętnie przywróciłby tortury, w tym m.in. podtapianie przesłuchiwanego, jako metody pozyskiwania informacji. - Wartość danych wywiadowczych osiągniętych torturami jest minimalna - stwierdził natomiast Piotr Ikonowicz, Ruch Sprawiedliwości Społecznej. Goście Piotra Kraśko...
"Budowa tego muru nie zapobiegnie szmuglowi narkotyków"

"Budowa tego muru nie zapobiegnie szmuglowi narkotyków"

- Imigracja z Meksyku to jest taka rzecz, z którą każdy prezydent obiecywał dać sobie radę, ale nie dawał - mówiła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Małgorzata Zawadka, wieloletnia korespondentka mediów w USA. Komentując planowaną przez Donalda Trumpa budowę muru na granicy z Meksykiem, podkreśliła, że "na tej granicy jest wojna" związana z przemytem narkotyków. - Budowa tego muru nie zapobiegnie szmuglowi narkotyków. Szmugiel znajduje sobie od kilkudziesięciu lat nowe drogi - skomentował drugi gość programu, Maciej Stasiński z "Gazety Wyborczej".
tvnpix