loga na antenieFakty z zagranicy

od poniedziałku do piątku o godzinie 19:55 na antenie loga na antenie

"Donald Trump nie ma tu wiele do stracenia, a może zyskać"

"Donald Trump nie ma tu wiele do stracenia, a może zyskać"

- Myślę, że amerykański prezydent nie ma tu wiele do stracenia, a może zyskać - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dziennikarz tej stacji Michał Sznajder. Skomentował w ten sposób ostrą krytykę Donalda Trumpa pod adresem sportowców, którzy klękają zamiast stać podczas odtwarzania amerykańskiego hymnu przed meczami. Jak tłumaczył, dla nich "to była forma protestu przeciwko przemocy policji wobec czarnoskórych". Jak jednak zaznaczył, Amerykanie są w tej kwestii podzieleni, wielu uważa, że taka forma protestu jest zbyt daleko posunięta, a Donald Trump nie jest jej jedynym krytykiem.
Smolar: paradoksalnie, wynik AfD to dowód pewnej normalizacji Niemiec

Smolar: paradoksalnie, wynik AfD to dowód pewnej normalizacji Niemiec

- Politycy SPD zapłacili ogromną cenę: najgorsze wyniki wyborcze od czasu powstania partii - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar, komentując wyniki wyborów w Niemczech. Jego zdaniem, zdecydowana deklaracja lidera SPD Martina Schulza, że jego partia przejdzie do opozycji po latach rządzenia z CDU, wynika z kiepskich wyników wyborczych. - Oni wiedzą, że pędzą ku katastrofie - tłumaczył. Prezes Fundacji Batorego odniósł się także do wyniku partii AfD, która zajęła w wyborach trzecie miejsce. - Określanie jej jako faszystowska to gruba przesada. Paradoksalnie można powiedzieć, że jest to dowód pewnej normalizacji...
Czy Niemcami będzie rządzić "jamajska koalicja"? Angela Merkel rozpoczyna negocjacje

Czy Niemcami będzie rządzić "jamajska koalicja"? Angela Merkel rozpoczyna negocjacje

Mimo, że Angela Merkel triumfuje po raz czwarty, to nie ma szans na samodzielne rządzenie. Potrzebuje koalicjantów i to najprawdopodobniej aż dwóch. Zarówno FDP, jak i z partia Zielonych zapowiadają, że będą walczyć o swoje postulaty i dopóki nie będą one spełnione, to koalicji nie będzie. Angela Merkel nie wyklucza też powrotu do wielkiej koalicji z SPD, ale taką opcję socjaldemokraci odrzucili już w niedzielę. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.
Spór Donalda Trumpa ze sportowcami. "To poszło za daleko, przywódca naszego kraju chce nas dzielić"

Spór Donalda Trumpa ze sportowcami. "To poszło za daleko, przywódca naszego kraju chce nas dzielić"

Prezydent Donald Trump w przeszłości wypowiadał wojny dziennikarzom, Miss Universe, gwiazdom Hollywood, Arnoldowi Schwarzeneggerowi i wielu innym. Ale od kilku dni trwa nowy spór, tym razem z amerykańskimi sportowcami. Klękają oni podczas odgrywania hymnu USA, w proteście przeciwko brutalności policji. W tę akcję włączył się także muzyk Stevie Wonder. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.
Postawili pomnik twórcy Kałasznikowa. Znalazł się na nim projekt niemieckiego karabinu

Postawili pomnik twórcy Kałasznikowa. Znalazł się na nim projekt niemieckiego karabinu

Kałasznikow to broń, którą zna cały świat. Nadal ponad 100 milionów karabinów jest w użytku i jest to broń najchętniej kupowana. Dlaczego? Ze względu na genialną i prostą konstrukcję, która teraz doczekała się pomnika. Konkretnie chodzi o pomnik twórcy tej broni, Michaiła Kałasznikowa. Problem w tym, że obok jego postaci znalazł się tez schemat broni, ale nie popularnego "kałacha", a niemieckiego karabinu Sturmgewehr 44. Do złudzenia, przynajmniej z zewnątrz, przypominającego ten rosyjski. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.
"Macron jest największym przegranym niemieckich wyborów"

"Macron jest największym przegranym niemieckich wyborów"

- Merkel jest znana z postawy koncyliacyjnej, z szukania kompromisu i z unikania takich spektakularnych zachowań pod publiczkę - ocenił w specjalnym wydaniu "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS były prezydent Bronisław Komorowski. Jego zdaniem wygrana Angeli Merkel to dobra wiadomość dla Polski. Zdaniem Jana Rokity wygrana Merkel była czymś oczywistym, a bardzo ważnym elementem powyborczego układu jest fakt, że do rządu mogą wejść liberałowie z FDP. To może sprawić, że "dzisiaj Macron jest największym przegranym niemieckich wyborów".
"Polski rząd ma otwarty szereg frontów z Unią, Orban tylko jeden"

"Polski rząd ma otwarty szereg frontów z Unią, Orban tylko jeden"

- Nie do końca w ten sojusz wierzę - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marcin Święcicki z PO, komentując wizytę premiera Węgier w Polsce i zapewnienia o sojuszu Budapesztu z Warszawą. - Polski rząd ma otwarty szereg frontów z UE, a Orban tylko jeden - stwierdził i dodał "rząd polski nie może tak bardzo liczyć na Orbana". - To jest polityka bardzo elastyczna, bardzo pragmatyczna - ocenił z kolei Piotr Strzembosz z Prawicy RP, zaznaczając, że politykę obu państw łączy wiele elementów.
"Potworna eskalacja" konfliktu w relacjach USA-Korea Północna. Do czego doprowadzi wojna na słowa?

"Potworna eskalacja" konfliktu w relacjach USA-Korea Północna. Do czego doprowadzi wojna na słowa?

Kim Dzong Un grozi Ameryce. Koreański dyktator na piśmie odniósł się do przemówienia Donalda Trumpa w ONZ. Prezydent Stanów Zjednoczonych podczas wystąpienia w ONZ nazwał Kima "człowiekiem rakietą, który prowadzi misję samobójczą". Dyktator przemówienie Trumpa nazwał publicznym znieważeniem narodu północnokoreańskiego. Teraz Pjongjang nie wyklucza przeprowadzenia próby jądrowej na Pacyfiku. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.
Ciosek: trzeba kupować gaz najtańszy

Ciosek: trzeba kupować gaz najtańszy

- Trzeba Rosję najzwyczajniej w świecie cywilizować. Zrobić wszystko by gaz z Rosji był bezpieczny i tani - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były ambasador RP w Rosji Stanisław Ciosek, komentując zapowiedzi uniezależnienia się Polski od rosyjskiego gazu. Zdaniem ambasadora Rosja się nie zmodernizowała, więc "popadła w agresję". - Problem jest nierozwiązany wschodniej części naszego kontynentu - ocenił i dodał, że "problem gazu jest tego pochodną", a "sankcje niewiele pomagają". Zdaniem ambasadora "nasza polityka jest krótkowzroczna", a trzeba "mieć pełne możliwości" i "kupować gaz najtańszy", by mieć rezerwy.
"Spełnia się czarny sen naukowców"

"Spełnia się czarny sen naukowców"

- Podnoszenie się temperatur oceanów wpływa na większe parowanie. Intensywność huraganów będzie coraz większa - tłumaczyła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS fizyk atmosfery Dr Joanna Remiszewska-Michalak, komentując tegoroczny sezon huraganowy na Atlantyku. W tym roku huragany były bardzo silne i liczne. Fizyk wyjaśniła, że odpowiadają za to zmiany klimatyczne. - Spełnia się czarny sen naukowców - oceniła. Dr Joanna Remiszewska-Michalak dodała, że na krótką metę zmian klimatycznych nie da się zatrzymać, więc do coraz silniejszych huraganów mieszkańcy Zatoki Meksykańskiej będą musieli się przyzwyczaić.
Staniszkis o reparacjach: otrzymaliśmy duży majątek

Staniszkis o reparacjach: otrzymaliśmy duży majątek

- Były odszkodowania dla indywidualnych osób, które były w obozach koncentracyjnych - powiedziała w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS socjolog prof. Jadwiga Staniszkis, zapytana, czy warto dochodzić reparacji wojennych od Niemiec. Zwróciła uwagę na to, że Polska uzyskała od Niemiec terytoria. - Myślę, żeśmy otrzymali coś, co było ważne dla Niemców, otrzymaliśmy duży majątek - oceniła, mówiąc o Ziemiach Odzyskanych. - Nie wiem, czy przy tych wszystkich niezręcznościach naszej polityki zagranicznej warto się za ten trudny problem w tej chwili brać - dodała.
tvnpix