Fakty w Południe

Były bite, choć nie miały cienia szans na obronę. Czemu kary dla koszmarnych rodziców są  niskie?

Były bite, choć nie miały cienia szans na obronę. Czemu kary dla koszmarnych rodziców są niskie?

4-miesięczna Oliwia, 2-miesięczny Igor, 3-miesięczny Fabian – to tylko kilka przypadków dzieci, które były bite przez swoich rodziców i z tego powodu trafiły do szpitali. Maltretowanie, bicie czy usiłowanie zabójstwa? Zabójstwo czy pobicie ze skutkiem śmiertelnym? Kara dla dorosłych, którzy dopuścili się przypadków maltretowania swoich dzieci, zależy od tego, jak na czyn oprawcy dziecka patrzy prokurator. Biorąc pod uwagę, że dziecko często walczy o życie – a niekiedy je traci – kary bywają rażąco niskie. Dlaczego?
Uczniowie piszą listy do premier. Chcą, żeby sprowadziła lek dla ich chorego kolegi z klasy

Uczniowie piszą listy do premier. Chcą, żeby sprowadziła lek dla ich chorego kolegi z klasy

15-letni Antek cierpi na schorzenie znane jako SMA. Osobom takim jak on zanikają mięśnie odpowiedzialne nie tylko za ruch, ale także za przełykanie śliny i oddychanie. Ratunkiem dla nich ma być nowatorski lek, który w 2017 roku będzie dostępny w Europie. Ale nie w Polsce. Koledzy i koleżanki z klasy z gimnazjum numer 2 w Koninie chcą, by ich kolega Antek był z nimi, uczestniczył w lekcjach i bawił się jak każde dziecko. Dlatego gimnazjaliści piszą listy do premier Beaty Szydło, by sprowadziła do Polski lek na rdzeniowy zanik mięśni. Uczniowie chcą zasypać kancelarię premiera stosem listów.
Wrocławski Uniwersytet „snapuje” ze studentami

Wrocławski Uniwersytet „snapuje” ze studentami

Media społecznościowe są obecne w codziennym życiu wielu Polaków i nie powinno dziwić, że także uczelnie korzystają z nich nader chętnie. Przykładem może być Uniwersytet Wrocławski – studenci informacji szukają już nie tylko w dziekanacie, ale przede wszystkim na uczelnianym snapchacie. Prowadzi go „Pani Snapchat”, czyli Agata Sałamaj, która pojawia się wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ciekawego, odpowiada na najbardziej dociekliwe pytania i pokazuje życie uczelni „od kuchni”.
Czarny Protest i spór o aborcję to tematy, które mają przykryć kwestię umowy CETA?

Czarny Protest i spór o aborcję to tematy, które mają przykryć kwestię umowy CETA?

Sprawa aborcji, czarne marsze – wszystko to zdaniem Pawła Kukiza miało przykryć zupełnie inny temat: CETA. Ta umowa handlowa między Unią Europejską a Kanadą wywołuje duże emocje, ponieważ – według niektórych – miałaby ona m.in. doprowadzić do niekontrolowanego zalania polskiego rynku produktami GMO. Niektórzy zapowiadają organizację kolejnych protestów i przywołują sprzeciwy wobec ACTA. Co dla Polski oznacza umowa CETA, skoro trzeba było ją negocjować w tajemnicy, a teraz przykrywać innymi tematami? Takie pytania zadają także politycy. Ostatecznie decyzja w sprawie CETA ma zapaść pod koniec października na specjalnym szczycie.
Na co dzień poruszają się na wózkach. Dzięki pomocy innych ludzi, zdobyli tatrzański szczyt

Na co dzień poruszają się na wózkach. Dzięki pomocy innych ludzi, zdobyli tatrzański szczyt

Grupa działająca przy Katolickim Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół KLIKA to prawdziwi bohaterowie. Chociaż wcale tak o sobie nie myślą, to nie da się inaczej określić tego, czego niedawno dokonali. Wolontariusze na własnych plecach wnieśli trójkę niepełnosprawnych osób na szczyt w Tatrach Wysokich. Cel był ambitny, ponieważ Krywań wznosi się na wysokość 2 495 m n.p.m. Przyświecała im jednak motywacja, że idą w góry, by pomóc spełniać marzenia innych. Andrzej, Magda i Ania – trzech wózkowiczów, troje wspaniałych ludzi , którzy postanowili udowodnić, że dla niepełnosprawnych nie ma rzeczy niemożliwych. Z pomocą pomysłodawców wyjątkowej...
Poznań będzie finansować zabiegi in vitro. „Możemy pokazać, jak ważna w Poznaniu jest wolność”

Poznań będzie finansować zabiegi in vitro. „Możemy pokazać, jak ważna w Poznaniu jest wolność”

W czasie, gdy w Sejmie trwają prace nad projektem, który ma ograniczyć dostęp do in vitro, kolejne miasto ogłasza, że chce pomagać parom i finansować zabiegi in vitro. Taką decyzję podjęto w Poznaniu, a miasto idzie tym samym w ślady m.in. Łodzi i Częstochowy. Dlaczego władze Poznania się na to zdecydowały? Argument jest prosty: skoro z takiej pomocy rezygnuje rząd, musi jej udzielić miasto i zamierza wydać 150 tysięcy złotych.
tvnpix