Fakty w Południe

Rozrzucanie konfetti ze śmigłowca przepisów nie naruszyło. "Tego typu praktyka jest możliwa"

Rozrzucanie konfetti ze śmigłowca przepisów nie naruszyło. "Tego typu praktyka jest możliwa"

Za zlecenie policjantom wycinania konfetti dyscyplinarnie ukarano przełożonego, który taki rozkaz wydał. Za polecenie, aby owe konfetti rozrzucić ze śmigłowca Straży Granicznej podczas Święta Niepodległości w Augustowie nikogo nie ukarano. Kontrola wewnętrzna nie dopatrzyła się ani naruszenia przepisów, ani złamania dyscypliny. - Tego typu praktyka jest możliwa - mówi ppor. SG Agnieszka Golias, tłumacząc, dlaczego i na jakich zasadach.
Ułaskawiono kobietę, która zastrzeliła męża. Bił ją przez 47 lat

Ułaskawiono kobietę, która zastrzeliła męża. Bił ją przez 47 lat

Prezydent Francji ułaskawił 69-letnią kobietę, która zastrzeliła swojego męża, za co została w 2014 roku skazana na 10 lat więzienia. Mężczyzna znęcał się nad Jacqueline Sauvage przez 47 lat. Zdaniem sądu – kobieta nie okazała należytej skruchy za zabójstwo, dlatego jej apelacja została odrzucona. Pod petycją o jej uwolnienie podpisało się ponad 430 tysięcy Francuzów , a w walkę o przywrócenie jej wolności włączali się też parlamentarzyści – ze wszystkich opcji politycznych.
Opowie bajkę i zmierzy temperaturę. Studenci budują robota dla małych pacjentów

Opowie bajkę i zmierzy temperaturę. Studenci budują robota dla małych pacjentów

Nowy robot studentów ma wspomagać pracę lekarzy i pielęgniarek, ale także – a może przede wszystkim – ma być przyjacielem. Jest jeszcze w budowie. Ostatecznie będzie miał 140 cm wysokości. Wyglądem będzie przypominał dziecko w wieku szkolnym. Jego miejscem „pracy” mają być odziały dziecięce w szpitalach. Bobot uzyskał tytuł Technotalent Politechniki Białostockiej. Studenci otrzymali 10 tys. zł na rozwój projektu.
Były bite, choć nie miały cienia szans na obronę. Czemu kary dla koszmarnych rodziców są  niskie?

Były bite, choć nie miały cienia szans na obronę. Czemu kary dla koszmarnych rodziców są niskie?

4-miesięczna Oliwia, 2-miesięczny Igor, 3-miesięczny Fabian – to tylko kilka przypadków dzieci, które były bite przez swoich rodziców i z tego powodu trafiły do szpitali. Maltretowanie, bicie czy usiłowanie zabójstwa? Zabójstwo czy pobicie ze skutkiem śmiertelnym? Kara dla dorosłych, którzy dopuścili się przypadków maltretowania swoich dzieci, zależy od tego, jak na czyn oprawcy dziecka patrzy prokurator. Biorąc pod uwagę, że dziecko często walczy o życie – a niekiedy je traci – kary bywają rażąco niskie. Dlaczego?
tvnpix