loga na antenieFakty po południu

codziennie o godzinie 16:00 na antenie loga na antenie

Wiceszef MSWiA mówi, że mruganie to nic złego. "Chce pokazać, że jest ludzkim paniskiem"

Wiceszef MSWiA mówi, że mruganie to nic złego. "Chce pokazać, że jest ludzkim paniskiem"

Polityczna niezręczność czy świadomy dwugłos? Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji dość zaskakująco stwierdza, że mruganie światłami to nic złego. Mówi o tym na konferencji, dotyczącej bezpieczeństwa na drogach w czasie świąt. W opinii Jarosława Zielińskiego takie wzajemne ostrzeganie się o policyjnych patrolach poziom bezpieczeństwa podnosi. Policja w konsternacji po słowach przełożonego. Bo - zgodnie z kodeksem - takie mruganie to wykroczenie za które grozi mandat i punkty karne.
Ministerstwo zachwala, sędziowie przestrzegają. Jakie będą skutki reformy Ziobry?

Ministerstwo zachwala, sędziowie przestrzegają. Jakie będą skutki reformy Ziobry?

Jak będą działały sądy po zmianach proponowanych przez PiS? Środowisko sędziowskie alarmuje, że sędziowie - zależni od ministra sprawiedliwości - nie będą zawsze postępowali zgodnie ze swoim sumieniem. Najnowszy projekt posłów PiS zakłada, że to minister sprawiedliwości będzie mianował prezesów wszystkich sądów powszechnych i w ciągu pół roku będzie mógł odwołać tych dotychczasowych.
Trybunał Konstytucyjny "jest atrapą". "Działa normalnie"

Trybunał Konstytucyjny "jest atrapą". "Działa normalnie"

W politycznym sporze o Trybunał Konstytucyjny głos zabierają także sami sędziowie - podzieleni odnośnie oceny pracy wspomnianego nie mniej, niż politycy. Problemu nie widzi Prawo i Sprawiedliwość przekonując, tak jak i Kancelaria Prezydenta zresztą, że Trybunał działa. Co więcej - teraz działa nawet sprawniej, niż za czasów prezesa Rzeplińskiego. Co interesujące - alarmujący list do prezes Przyłębskiej podpisał także sędzia Piotr Pszczółkowski, wybrany przez PiS.
Śląsk zaostrzył przepisy. "Nie" dla paliw niskiej jakości i starych pieców

Śląsk zaostrzył przepisy. "Nie" dla paliw niskiej jakości i starych pieców

Nie będzie palenia mokrym drewnem ani powęglowymi odpadami - Śląsk chce być bardziej ekologiczny i walczy o czyste powietrze. Radni województwa przyjęli uchwałę anty-smogową. Zgodnie z nowymi przepisami w całym województwie nie będzie można już paliwami niskiej jakości palić, a wszystkie stare piece mają być wymienione. To kolejne po Małopolsce województwo, które zdecydowało się zaostrzyć przepisy.
Zmiana decyzji po interwencji "Faktów" TVN. Pieniądze na pomoc dzieciom jednak się znajdą?

Zmiana decyzji po interwencji "Faktów" TVN. Pieniądze na pomoc dzieciom jednak się znajdą?

Dwie placówki z Opolszczyzny miały pozostać w tym roku bez dotacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON - przyp. red.). Czyli bez szans na lepszą przyszłość dla wielu podopiecznych, w tym dzieci z porażeniem mózgowym i zespołem Downa. Po tym, jak tematem zajęła się reporterka "Faktów" TVN pojawiło się jednak światełko w tunelu - szansa na zmianę urzędniczych decyzji. Marszałek województwa opolskiego już obiecał wsparcie dla Fundacji Dom, a rzecznik PFRON-u zapewnił, że ośrodek dla głuchych otrzyma dotacje.
Plama niezgody na wojewódzkiej drodze

Plama niezgody na wojewódzkiej drodze

Plama oleju swoistą "kością niezgody" - między zarządcą drogi a strażakami. Obie strony przerzucają się odpowiedzialnością i żadna z nich nie chce usunąć rozlanego oleju na drodze wojewódzkiej nr 367 w okolicach Kamiennej Góry. Spór trwa - kierowcy muszą więc uzbroić się w cierpliwość. Od trzech dni jeden pas ruchu jest nieprzejezdny. Zarządca drogi ogrodził plamę barierkami, postawił znak ograniczenia prędkości do 30 kilometrów na godzinę i nic więcej zrobić nie zamierza. A kierowcy pytają: kto tu daje plamę? Ale na to pytanie odpowiedzieć chyba będzie musiał prokurator.

Komornik w dawnej kwaterze Adolfa Hitlera. Zajął Wilczy Szaniec

Po batalii sądowej nadzór nad zabytkiem przejmują Lasy Państwowe. Mają podnieść walory edukacyjne dawnej kwatery Adolfa Hitlera - Wilczego Szańca. Komornik wszedł na teren, gdyż dotychczasowy prywatny dzierżawca nie płacił czynszu i w związku z tym urzędnik rozpoczął czynności zmierzające do odzyskania od dzierżawcy majątku Skarbu Państwa w kwaterze Wilczy Szaniec w Gierłoży. Co to w tej chwili oznacza dla turystów?
tvnpix