loga na antenieFakty po południu

codziennie o godzinie 16:00 na antenie loga na antenie

Po śmierci 25-latka, który utonął w Krakowie. Jak udzielać pomocy nad wodą?

Po śmierci 25-latka, który utonął w Krakowie. Jak udzielać pomocy nad wodą?

Ludzie chodzili, przepływali koło niego, ale nikt nie zareagował. 25-latek utonął na krakowskich Bagrach. Jak tylko plażę opuścili policjanci i prokurator, do wody znów zaczęli wchodzić pierwsi plażowicze. Kąpiel tam nie jest zakazana, ale w razie kłopotów nie ma co liczyć na ratowników, bo to miejsce nie jest strzeżone. Warto zatem wiedzieć, jak reagować w podobnych sytuacjach i na co zwracać uwagę.
Kraków: badacze odkryli zapomniane katakumby pod… „oknem papieskim”

Kraków: badacze odkryli zapomniane katakumby pod… „oknem papieskim”

Zaskakujące odkrycie w centrum Krakowa. Badacze ze Stowarzyszenia Eksploracyjnego Na Rzecz Ratowania Zabytków „Sakwa” przewiercili się do nieznanych wcześniej krypt pod kościołem oo. Franciszkanów w Krakowie. Wszystko wskazuje na to, że sieć podziemnych grobowców może mieć drugą, jeszcze niższą kondygnację. Na nagraniach z endoskopu widać około dwudziestu, dobrze zachowanych trumien. Część z nich może należeć do Arcybractwa Męki Pańskiej, zwanego również Arcybractwem Dobrej Śmierci, czyli świeckiego zrzeszenia religijnego, które działa przy kościele oo. Franciszkanów. Przy serii odkryć był reporter Faktów – Mateusz Kudła.
Robert Biedroń kontra Andrzej Duda. Mocna riposta prezydenta Słupska

Robert Biedroń kontra Andrzej Duda. Mocna riposta prezydenta Słupska

– Jeżeli Andrzej Duda ma taki stereotyp geja, to proszę sobie wyobrazić, co on myśli o Żydach, Romach, Niemcach czy Rosjanach – powiedział Robert Biedroń w TVN24, punktując prasowy wywiad Andrzeja Dudy. Prezydent elekt w rozmowie z „Rzeczpospolitą” zapowiedział, że usiądzie z gejami przy jednym stole i zapewnił, że nie ma nic przeciwko pracy homoseksualistów w jego kancelarii. Jest jednak jedno „ale” – szczegóły w materiale Mateusza Kudły.
Sejm Dzieci i Młodzieży. Wyjątkowa sesja z okazji Dnia Dziecka

Sejm Dzieci i Młodzieży. Wyjątkowa sesja z okazji Dnia Dziecka

„Polityka może być dobra, może być rozmową o przyszłości. To nie tylko kłótnie” - mówiła w poniedziałek w czasie obrad Sejmu Dzieci premier Ewa Kopacz. Wyraziła nadzieję, że ich obecność w Sejmie będzie "szczepionką", dzięki której w dorosłym życiu będą uczestniczyć w polityce. Premier wzięła udział w XXI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, zorganizowanej z okazji przypadającego w poniedziałek Dnia Dziecka. Na sali nie brakowało gorącej atmosfery: z mównicy padały zarzuty w stronę rządu, a w ławach słychać było buczenie.
Lubin: policjanci radzili jak unikać gwałtów. „Baba pijana to cnota sprzedana”

Lubin: policjanci radzili jak unikać gwałtów. „Baba pijana to cnota sprzedana”

Policjanci z Lubina radzą, jak uniknąć gwałtu. Robią to jednak w sposób, który wywołuje co najmniej konsternację. Na stronie internetowej komendy można było przeczytać, że krótkie spódnice i wydekoltowane bluzki należy zostawić raczej na spotkania w gronie zaufanych znajomych. Nie należy pić alkoholu, albo spożywać go do momentu, kiedy kobieta „wszystko wokół widzi i postrzega wyraźnie”. Swój „policyjny poradnik dla kobiet” okrasili również cytatem” istnieje takie chamskie przysłowie baba pijana to cnota sprzedana” – piszą funkcjonariusze w specjalnym poradniku. Śmiałych cytatów znajdowało się tam więcej, jednak po zainteresowaniu mediów – szybko zniknęły z...
„Wiedźmin 3: Dziki Gon” polskim hitem eksportowym

„Wiedźmin 3: Dziki Gon” polskim hitem eksportowym

Szaleństwo w sklepach i przed komputerami – „Wiedźmin” znów przyciąga jak magnez. Na chwilę nawet Geralt z Rivii skupił na sobie uwagę premier Ewy Kopacz i prezydenta Bronisława Komorowskiego. Trzecia część trylogii gry komputerowej – „Wiedźmin 3: Dziki Gon” – miała swoją oficjalną premierę i – co widać po tłumach w tysiącach sklepów – fani zdecydowanie na nią czekali. Na świecie „Wiedźmin” to polski znak firmowy i nie ma lepszej fabularnej gry, więc nic dziwnego, że trzeciej części sprzedało się już 1,5 miliona sztuk.
80 lat temu zakończył się pogrzeb Piłsudskiego, ale marszałek dotąd nie został pochowany

80 lat temu zakończył się pogrzeb Piłsudskiego, ale marszałek dotąd nie został pochowany

– Na Wawelu stoi niepochowana trumna człowieka, którego cała Polska, no może prawie cała, darzy atencją i uznaniem – mówi o zmarłym 12 maja 1935 roku Józefie Piłsudskim publicysta Leszek Mazan. Uroczystości pogrzebowe marszałka trwały sześć dni i zakończyły się 18 maja na Wawelu. Doczesne szczątki Piłsudskiego złożono najpierw w krypcie św. Leonarda, a potem przeniesiono do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie miały spocząć w sarkofagu. Przez tak zwany konflikt wawelski nigdy jednak do tego nie doszło i marszałek dotąd spoczywa tylko w dwóch trumnach: wewnętrznej i zewnętrznej. Szczegóły wyjaśnia w swoim materiale Anna Kokoszka.
tvnpix