"Ludzie z Klisz" zachwycili Chicago. Reporter "Faktów po Południu" z nagrodą

"Ludzie z Klisz" zachwycili Chicago. Reporter "Faktów po Południu" z nagrodą
"Ludzie z Klisz" zachwycili Chicago. Reporter "Faktów po Południu" z nagrodą
Mateusz Kudła | Fakty po południu
"Ludzie z Klisz" zachwycili Chicago. Reporter "Faktów po Południu" z nagrodąMateusz Kudła | Fakty po południu

Film dokumentalny pod tytułem "Ludzie z Klisz" zdobył nagrodę Gold Plaque na 53. Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Chicago. Wyprodukowany przez "Fakty po południu" TVN24 obraz w reżyserii Mateusza Kudły przedstawia historię odnalezienia 120 klisz fotograficznych na strychu jednego z domów w małej miejscowości na Dolnym Śląsku - Walimiu.

Ceremonia ogłoszenia zwycięzców odbyła się w Chicago 23 marca o 19:30. Film "Ludzie z Klisz" otrzymał nagrodę Gold Plaque w kategorii "Non-Fiction".

- Nagroda w Chicago jest dla nas miłą niespodzianką, bo film ukończyliśmy w połowie lutego i dopiero zaczęliśmy wysyłać go na konkursy - mówi Mateusz Kudła, reporter "Faktów po południu" TVN24 i reżyser filmu. - Jesteśmy bardzo dumni z tego, że o tej niewielkiej miejscowości w Górach Sowich gdzieś w południowo-zachodniej Polsce usłyszeli widzowie w Stanach - dodaje.

Zdjęcia do filmu wykonał Artur Głupczyk, operator "Faktów TVN" i TVN24.

Codzienne życie

Zdjęcia autorstwa nieżyjącego już organisty, Filipa Rozbickiego, przedstawiają codzienne życie mieszkańców położonej w Górach Sowich miejscowości.

- Są zdjęcia ludzi na spacerze, są wesela, są pogrzeby, są chrzciny - opowiada Łukasz Kazek, popularyzator historii regionu i bohater 25-minutowego filmu. - Chcieli żyć, budować, piec chleb, żyć z ludźmi, brać za mąż nowe kobiety, tworzyć wszystko od nowa, zapomnieć o wojnie. I to wszystko na tych zdjęciach jest - dodaje.

Łukasz postanowił zeskanować i opublikować klisze w internecie, bohaterowie około 800 czarno-białych, wykonanych po wojnie fotografii przypominają sobie okoliczności ich powstania. Kadrami zaczyna żyć całe miasteczko.

- Każdy liczył, że będzie na zdjęciu - opowiada bohater filmu. - Każdy zaczął szukać w głowie, czy Filip u mnie był? Czy Filip był w moim mieszkaniu? Filip naprawiał telewizory, a więc skoro był u mnie, może mi zrobił zdjęcie? Może mnie spotkał na spacerze, może jak spotkał mnie w polu? - relacjonuje.

Niezwykłą historię opisała prasa, a wspomnienia uwiecznionych przez Filipa Rozbickiego bohaterów fotografii trafiły na deski teatru. Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu wystawił musical pt. "Polska 120" w reż. Martyny Majewskiej.

Prestiżowa nagroda

Historia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego sięga 1964 roku. Wtedy to Michael Katuza wpadł na pomysł zorganizowania festiwalu filmowego, który byłby przeciwwagą dla hollywoodzkich ceremonii.

Pełna lista tegorocznych zwycięzców zostanie zaprezentowana w oficjalnym przewodniku prestiżowego 53. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago, w ramach którego przyznane zostały Chicago International Television Awards 2017.

Nagrody Gold i Silver Plaque są przyznawane twórcom filmów lub programów najwyższej jakości spośród produkcji zgłoszonych zarówno przez producentów z USA, jak i ze świata, uznanych przez jury za najlepsze w swojej kategorii.

Wśród twórców nagrodzonych dotychczas w konkursie telewizyjnym można wymienić nazwiska tak znane, jak m.in. Ridley Scott i Federico Fellini.

Źródło: Fakty Ekstra

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS