Fakty ekstra

Oscarowi twórcy na zdjęciach w Polsce. Spielberg we Wrocławiu

Oscarowi twórcy na zdjęciach w Polsce. Spielberg we Wrocławiu

W stolicy Dolnego Śląska Steven Spielberg będzie realizował część zdjęć do swojego najnowszego filmu, zatytułowanego roboczo „St. James Place”. Podwórka wrocławskiego Nadodrza zamienią się w plan filmowy w drugiej połowie listopada, ale już dzisiaj mieszkańcy miasta muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami. Zamknięto część ulic. Nowy film Spielberga opowiadać będzie o pierwszej w historii wymianie szpiegów między Stanami Zjednoczonymi a ZSRR. W roli głównej wystąpi Tom Hanks. O Hollywood we Wrocławiu – Patryk Rabiega.
Pacjentka odzyskała świadomość na stole operacyjnym. Nie mogła się ruszyć, czuła wszystko

Pacjentka odzyskała świadomość na stole operacyjnym. Nie mogła się ruszyć, czuła wszystko

W karcie informacyjnej leczenia szpitalnego przypadek pani Beaty Szulz opisano jako powikłania polegające na „niezamierzonym powrocie świadomości w trakcie znieczulenia ogólnego”. Oznacza to, że w czasie operacji przestały działać leki wyłączające czucie i świadomość. Ciągle działały jednak środki zwiotczające, więc pacjentka nie mogła się ruszyć czy otworzyć oczu, by dać znać, że jest przytomna i doświadcza niewyobrażalnego bólu. Stres, jaki przeżyła, specjaliści porównują z tym, którego doznaje na przykład ofiara gwałtu. O szczegółach pani Beata opowiedziała Marzannie Zielińskiej.
Moskwa: Rocznica wygnania Polaków z Kremla zawłaszczona przez nacjonalistów

Moskwa: Rocznica wygnania Polaków z Kremla zawłaszczona przez nacjonalistów

Kilkadziesiąt tysięcy osób we wtorek przemaszerowało przez centrum Moskwy, aby uczcić przypadające 4 listopada święto państwowe Rosji – Dzień Jedności Narodowej, i zamanifestować poparcie dla polityki prezydenta Władimira Putina. Dzień obchodzony jest, by uczcić wygnanie Polaków z Kremla w 1612 roku. Samo święto zostało wymyślone w 2004 r., jako przeciwwaga dla komunistycznej rocznicy rewolucji październikowej 7 listopada. Zostało ono przejęte przez najbardziej radykalnych nacjonalistów, którzy jednak o Polakach nie mówią źle. Co ciekawe, w tym roku był nie tylko nacjonalistyczny rosyjski marsz. Władze zorganizowały też marsz „jedności Rosjan wobec knowań...
Europejska sonda wyląduje na komecie

Europejska sonda wyląduje na komecie

Europejska Agencja Kosmiczna chwali się misją sondy Rosetta krótkim filmem Tomasza Bagińskiego „Ambition” i przedstawia ją jako wydarzenie, o którym pamiętać będą nasi potomkowie nawet za tysiące lat. Niewiele osób jednak o misji słyszało, a może ona rozwiać sporo wątpliwości dotyczących choćby początków życia na naszej planecie. Patryk Rabiega w swoim materiale przybliża szczegóły tego kolejnego wielkiego kroku w podboju przez nas kosmosu.
Porwany i torturowany mężczyzna z Tarnowskich Gór opowiada o piekle, które zgotowali mu oprawcy

Porwany i torturowany mężczyzna z Tarnowskich Gór opowiada o piekle, które zgotowali mu oprawcy

– Zaczęli mnie okładać. Szukali mojego znajomego, którego miałem pomóc im ściągnąć w to miejsce – opowiada o motywach porywaczy 22-latek, który przez kilka godzin był przetrzymywany i bity w piwnicy nieczynnej restauracji w Tarnowskich Górach. Napastnicy mieli mu nawet grozić odcięciem palców. – Za każde „nie wiem” dostawałem kolejny raz i kolejny – relacjonuje. O tym, jak udało mu się uciec i kim byli jego oprawcy opowiedział przed kamerą TVN24. Nie chce jednak ujawniać twarzy w obawie przed porywaczami.
Jaki jest nowy wizerunek premier Ewy Kopacz?

Jaki jest nowy wizerunek premier Ewy Kopacz?

– Zmianę wizerunku Ewy Kopacz widać gołym okiem, ale są jeszcze elementy do poprawy – ocenia w rozmowie z Faktami stylistka Dorota Williams. O to, jak po kilku tygodniach od objęcia urzędu prezentuje się nowa premier, zapytaliśmy polityków, ekspertów od wizerunku i protokołu dyplomatycznego, ale także samych wyborców. Opinie są bardzo podzielone. Opozycja zarzuca Ewie Kopacz m.in. skupianie się na pozytywnym przekazie, który absolutnie nie pasuje do rzeczywistości. Politycy i sympatycy PO doceniają w niej cierpliwość i naturalność, które ich zdaniem wynikają z faktu, że przez wiele lat była lekarzem. Szczegóły w materiale Agnieszki Borowskiej.
Odwiedziliśmy najnowocześniejsze polskie muzeum

Odwiedziliśmy najnowocześniejsze polskie muzeum

Jak Żydzi pojawili się w Polsce? W jaki sposób nasz kraj stał się centrum żydowskiej diaspory i domem największej społeczności żydowskiej na świecie? Jak wyglądało życie Żydów w polskich miastach? Jak wyglądały ich śluby i wesela? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi znajdą odwiedzający otwarte niedawno warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich. Wyjątkową ekspozycję, która zajmuje powierzchnię ok. 4,2 tys. mkw i prezentuje ponad 1000 lat historii polskich Żydów, zwiedziła reporterka Faktów Magda Łucyan. Już teraz zobaczcie, czego dowiedziała się od Joanny Fikus – koordynatorki wystawy stałej Muzeum. A więcej już dzisiaj w materiale Magdy w Faktach...
Znani i lubiani kwestowali na cmentarzach w całym kraju

Znani i lubiani kwestowali na cmentarzach w całym kraju

250 przedstawicieli świata kultury, życia społecznego i politycznego uczestniczyło w sobotę w 40. jubileuszowej kweście na renowację zabytków stołecznych Starych Powązek. W czasie dwudniowej kwesty zbierane są fundusze na odnowienie Al. Zasłużonych. Pieniądze zbierane są również m.in. na najbardziej znanej nekropolii w Krakowie – Cmentarzu Rakowickim. Wśród kwestujących, jak co roku od ponad 30 lat, są artyści: Anna Dymna i Aleksander Kobyliński. Zebrane fundusze przeznaczane są na odnowę zabytkowych nagrobków.
Buchałów: mieszkaniec sam wystawił „radar”. Chce walczyć z piratami drogowymi

Buchałów: mieszkaniec sam wystawił „radar”. Chce walczyć z piratami drogowymi

Ten „fotoradar” może nie wygląda jak oryginalny, może nie robi zdjęć, na podstawie których można wlepić mandat łamiącym przepisy, ale zadanie wyznaczone przez swojego stwórcę spełnia. Piotr Braun postawił atrapę, by była postrachem piratów. „Mnie mało co by samochód nie przejechał. Wyciągnąłem ze strychu fotomontaż i hamują” – opowiada pomysłowy i zaradny mieszkaniec Buchałowa. Materiał Tomasza Ostacha.
Kolejny podpalacz w Gdańsku?

Kolejny podpalacz w Gdańsku?

W nocy na jednym z gdańskich osiedli spłonęło aż pięć samochodów, a dwa zostały nadpalone. Policja nie ma wątpliwości – to celowe działanie podpalacza. Jeden z samochodów spłonął tuż przed domowym garażem. Ogień uszkodził bramę wjazdową i część dachu, ale na szczęście nie rozprzestrzenił się na dalszą część budynku. Policja szuka sprawcy podpaleń i podejrzewa, że mógł mieć wspólników. Szczegóły w materiale Patryka Rabiegi.
Siatkarscy mistrzowie świata uhonorowani przez prezydenta

Siatkarscy mistrzowie świata uhonorowani przez prezydenta

– Dziękuję w imieniu całej Polski za emocje, chwile wzruszenia i dumy – mówił w poniedziałek Bronisław Komorowski, wręczając polskim siatkarzom odznaczenia państwowe. Prezydent odznaczył mistrzów świata „za wybitne osiągnięcia sportowe oraz promowanie Polski na świecie” Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski i Złotymi Krzyżami Zasługi. Uhonorowani zostali też trenerzy Stephane Antiga i Philippe Blain oraz członkowie sztabu szkoleniowo-medycznego.
Łódzka policja rozprawia się z „piratowaniem” na drogach

Łódzka policja rozprawia się z „piratowaniem” na drogach

Agresja rodzi agresję, to się tyczy także prowadzących pojazdy – stwierdziła policja w Łodzi i ruszyła z nową akcją, dzięki której utemperowani mają zostać co bardziej krewcy, niecierpliwi i cwaniaccy kierowcy. Pomysł jest prosty – ukryty policyjny van z kamerami obserwuje wybrane skrzyżowanie i nagrywa wybryki kierujących. Daje sygnał funkcjonariuszom rozmieszczonym kilkaset metrów dalej, a ci zatrzymują i karzą kierowców. Szczegóły w materiale Przemysława Kalety, naszego łódzkiego reportera.
tvnpix