Aktualności

Studenci z Wrocławia wiedzą, jak wysłać człowieka na Marsa

Studenci z Wrocławia wiedzą, jak wysłać człowieka na Marsa

Studenci z Wrocławia wiedzą, jak wysłać człowieka na Marsa

Foto: Space is more | Video: Fakty TVN / Inspiration Mars / NASA
Grupa wrocławskich studentów zaplanowała ze szczegółami misję wokół Marsa dla dwóch osób i dzięki temu dostała się do finału konkursu organizowanego m.in. przez NASA. Studenci otrzymali zaproszenie do USA na finał turnieju, ale nie mają pieniędzy na wyjazd. Więcej szczegółów w materiale Dariusza Kmiecika w Faktach o 19:00.

Źródło: Fakty Online

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Burza po słowach dyrektora FBI o Holokauście. „Trudno sobie wyobrazić większą zniewagę dla narodu polskiego”

  Burza po słowach dyrektora FBI o Holokauście. „Trudno sobie wyobrazić większą zniewagę dla narodu polskiego”

  „Ambasador USA w Polsce Stephen Mull zostanie wezwany do MSZ w związku z wypowiedzią dyrektora FBI Jamesa Comeya” – poinformował w niedzielę na twitterze rzecznik resortu Marcin Wojciechowski. „Otrzyma notę z protestem i wezwanie do przeprosin” – podkreślił. To efekt skandalicznych słów szefa Biura, który powiedział, że „za Holokaust odpowiadają wspólnicy nazistów z Polski i Węgier”. „Ponad 30 milionów Polaków zostało obrażonych tymi słowami” – uważa Tomasz Nałęcz doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. Przyznał, że to „trudno sobie wyobrazić większą zniewagę dla narodu polskiego”. Politycy każdej opcji politycznej bardzo krytycznie wypowiadają się na temat słów Comeya. Więcej na ten temat w Faktach o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Cierpi na nieuleczalną chorobę. Chce poddać się przeszczepowi… głowy

  Cierpi na nieuleczalną chorobę. Chce poddać się przeszczepowi… głowy

  Walerij Spiridonow od urodzenia cierpi na rdzeniowy zanik mięśni. Większość pacjentów ta choroba zabija przed 30 rokiem życia, a Walerij ma dokładnie 30 lat. Rosjanin doszedł do wniosku, że jedynym sposobem, aby mógł żyć dalej, jest wykonanie… przeszczepu całej głowy. Nad takim właśnie projektem od wielu lat pracuje z kolei dr Sergio Canavero, który czekał na odpowiedniego ochotnika. Włoski lekarz twierdzi, że przypadek Spiridonowa – z którym niemal codziennie rozmawia przez internet – jest idealny do wykonania pionierskiej operacji. Czy dojdzie do historycznego przeszczepu? Więcej o tym w materiale Cezarego Grochota w Faktach o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Warszawa: związkowcy w gwiaździstym proteście. „Nie chcemy być śmieciowym pokoleniem”

  Warszawa: związkowcy w gwiaździstym proteście. „Nie chcemy być śmieciowym pokoleniem”

  Z kilku miejsc w Warszawie, m.in. siedziby Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w sobotę przeszły manifestacje OPZZ. Protestujący domagali się m.in. walki z tzw. umowami śmieciowymi, wyższych płac w budżetówce i minimalnej płacy godzinowej. Protestujący żądali też zapewnienia możliwości przechodzenia na emeryturę po 35 latach pracy dla kobiet i 40 latach pracy dla mężczyzn oraz obniżenia podatków dla najmniej zarabiających. W marszu gwiaździstym – który szedł czterema różnymi trasami przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów – uczestniczyli przedstawiciele różnych branż m.in. transportu, górnictwa, przemysłu chemicznego, energetyki, budownictwa, przemysłu spożywczego i rolnictwa, ochrony zdrowia, a także strażacy i nauczyciele. Więcej w materiale Pawła Płuski w Faktach o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Gdańsk: zarzuty i areszt dla ojca-zabójcy pięcioletniej córki

  Gdańsk: zarzuty i areszt dla ojca-zabójcy pięcioletniej córki

  Sąd w Gdańsku aresztował na trzy miesiące 31-latka, który jest podejrzany o skatowanie na śmierć swojej pięcioletniej córki. Mężczyzna przyznał się do zamordowania dziecka. „Mariusz L. złożył obszerne wyjaśnienia. Powiedział, że tak naprawdę nie wie, dlaczego to zrobił. Z tego, co mówi można wysnuć, że winą za to co zrobił obarcza wcześniejsze spożywanie środków odurzających, z którymi miał problemy od jakiegoś czasu” – poinformowała w sobotę prokurator Ewa Burdzińska. Mariuszowi L. przedstawiono zarzut zabójstwa. Prokurator dodała także, że śledczy mogą jeszcze zmienić zarzut dla Mariusza L. na zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. Mężczyźnie grozi nawet kara dożywotniego więzienia.

  czytaj więcej »
 • Ostatni na świecie nosorożec pod ścisłą ochroną 24h na dobę

  Ostatni na świecie nosorożec pod ścisłą ochroną 24h na dobę

  Przez całą dobę uzbrojeni strażnicy nie spuszczają oka z… nosorożca. Sudan to wyjątkowy osobnik – to ostatni na świecie samiec białego nosorożca północnego. Żyje w rezerwacie przyrody Ol Pejeta w Kenii i pilnuje go 40-osobowy oddział, który ma zapewnić zwierzęciu bezpieczeństwo przed kłusownikami. Władze rezerwatu za wszelką cenę starają się nie dopuścić do wyginięcia tego gatunku nosorożca i sprawić, żeby Sudan chciał przychylniej spojrzeć na cztery inne samice. Więcej na ten temat w materiale Marzanny Zielińskiej w Faktach o 19:00

  czytaj więcej »
 • Część działaczy SLD nie chce już popierać Magdaleny Ogórek w wyborach prezydenckich

  Część działaczy SLD nie chce już popierać Magdaleny Ogórek w wyborach prezydenckich

  Magdalena Ogórek od swojej nominacji na kandydatkę w wyborach prezydenckich wywołuje spore kontrowersje. Teraz jednak konsternację spowodowała nawet w szeregach Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W dużej mierze za sprawą wypowiedzi w Radiu Gdańsk. Podczas wywiadu kandydatka SLD nie chciała odpowiedzieć na – naturalne wydawałoby się pytanie – czy w wyborach parlamentarnych głosowała na lewicę. „Ja przede wszystkim jestem kandydatką na urząd prezydenta, kandydatką niezależną”. To zdziwiło i oburzyło część członków SLD. Sekretarz Generalny Sojuszu, Krzysztof Gawkowski skomentował wywiad na Twitterze: „Chłopaki nie płaczą, nawet gdy dziewczyny obcym językiem kraczą”. Katarzyna Piekarska stwierdziła na Facebooku: „Chyba jednak czegoś nie rozumiem…”. Joanna Senyszyn wysłała do przewodniczącego partii list, w którym sprzeciwia się przyznaniu kandydatce kolejnych pieniędzy na kampanię. Leszek Miller nie widzi problemu w wypowiedziach Magdaleny Ogórek. Jego zdaniem najlepszym dowodem na to, że kandydatka lewicy głosuje na lewicę jest fakt, że cztery lata temu kandydowała do Sejmu z listy SLD. Więcej w materiale Krzysztofa Skórzyńskiego w Faktach o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Gdańsk: brutalne morderstwo pięciolatki. Ojciec-zabójca wypisał się z detoksu w szpitalu

  Gdańsk: brutalne morderstwo pięciolatki. Ojciec-zabójca wypisał się z detoksu w szpitalu

  Śledczy badają okoliczności morderstwa 5-letniej dziewczynki, której ciało znalazł w czwartek spacerowicz w parku w Gdańsku-Brzeźnie. Do zabójstwa przyznał się ojciec dziecka. „Ojciec pięciolatki na własne żądanie wypisał się w czwartek z oddziału detoksykacyjnego ze szpitala. Mężczyzna miał problemy z zażywaniem środków odurzających” – poinformowała w piątek prokurator Ewa Brudzińska. Zastępca Prokuratora Rejonowego w Gdańsku-Oliwie powiedziała także, że morderstwo było bardzo brutalne, a fakt, że popełnił go ojciec na własnym dziecku, uzasadnia potrzebę poddania zatrzymanego badaniom psychiatrycznym.

  czytaj więcej »
 • Nastolatka, która pomogła epileptykowi w autobusie, nagrodzona przez Uniwersytet Medyczny

  Nastolatka, która pomogła epileptykowi w autobusie, nagrodzona przez Uniwersytet Medyczny

  Weronika jako jedyna nie straciła zimnej krwi i ruszyła na pomoc mężczyźnie, który w ubiegłym tygodniu dostał ataku padaczki w miejskim autobusie w Lubinie. Dziewczyna ma dopiero 14 lat, ale profesjonalnie zaopiekowała się chorym do czasu przyjazdu karetki i być może uratowała mu życie. Nastolatka przyznała, że w przyszłości chce zostać lekarzem, a swoją postawą udowodniła, że ma na niego zadatki. W ramach podziękowania za swoją bohaterską postawę Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zaprosił Weronikę na wykład z anatomii. „Dla mnie to była naprawdę największa nagroda, jaką mogłam dostać” – mówi Weronika Szuszkiewicz. Więcej w materiale Jarosława Kostkowskiego w Faktach o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Piotr Duda: jak spotkam Korwin-Mikkego, to dostanie w pysk

  Piotr Duda: jak spotkam Korwin-Mikkego, to dostanie w pysk

  Do kampanii wyborczej zdecydowanie włączył się Piotr Duda, szef NSZZ „Solidarność”. Nie chodzi jednak o udział w wiecu któregoś z kandydatów, ale o spór na temat górników i związkowców. Wszystko zaczęło się od wypowiedzi Janusza Korwin-Mikkego, który powiedział, że nie można pozwalać, aby jakaś grupa społeczna – jak np. górnicy – swoimi protestami szantażowała całą Polskę. Korwin-Mikke przyznał, że bez wahania „kazałby strzelać do takich rabusiów”, którzy kilofami próbują wymusić na rządzących otrzymanie dodatkowych pieniędzy. Lider „Solidarności” Piotr Duda ostro zareagował na te słowa. „Do tej pory myślałem, że to zwykły kretyn, ale teraz widzę, że to pospolity bandyta. Jak go spotkam, dostanie w pysk z pozdrowieniami od górników” – napisał na Twitterze Duda. Więcej na temat sporu w materiale Macieja Knapika w Faktach o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Porywacz 10-letniej Mai był skazany za podobny czyn Wielkiej Brytanii, ale wyszedł z więzienia ze względu na problemy psychiczne

  Porywacz 10-letniej Mai był skazany za podobny czyn Wielkiej Brytanii, ale wyszedł z więzienia ze względu na problemy psychiczne

  Adrian M., którego policja zatrzymała w sprawie porwania 10-letniej dziewczynki, był już notowany za identyczny czyn w Wielkiej Brytanii – mężczyzna w 2013 roku porwał 9-letnią dziewczynkę. Fakty TVN dotarły do szczegółów sprawy sprzed lat. „W 2014 roku Adrian M. został skazany przez sąd w Leeds na 18 miesięcy więzienia. Zabrano mu także prawo jazdy na dwa lata. Jednak – jak mówiła prokurator – w trakcie procesu wyszły na jaw problemy psychiczne mężczyzny” – relacjonuje Maciej Woroch. Brytyjski reporter Faktów dodaje, że Adrian M. został zwolniony i miał być poddany badaniu. „Nie wiadomo jednak, jak to się stało, że Adrian M. znów znalazł się w Polsce i dokonał kolejnego porwania” – mówi Maciej Woroch. Więcej szczegółów w Faktach o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Dr Jarosz: „Moim prawem jest dobro chorego. Jeśli marihuana komuś pomaga, to mówię: niech pan spróbuje”

  Dr Jarosz: „Moim prawem jest dobro chorego. Jeśli marihuana komuś pomaga, to mówię: niech pan spróbuje”

  Olej z marihuany – choć można go dostać tylko na czarnym rynku i nie ma polskich badań potwierdzających jego medyczne działanie, lekarze nie wahają się, by go polecić. Dr Jerzy Jarosz z Fundacji Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w Warszawie przyznaje: „jak ktoś mi powiedział, że olej jest do kupienia w Katowicach, to powiedziałem (pacjentowi): niech pan spróbuje”. Lekarz ma świadomość, że to nielegalne, ale dodaje: „Moim prawem jest dobro chorego”. Sprawa medycznej marihuany jest w Polsce wciąż nieuregulowana prawnie. Więcej w materiale Marka Nowickiego w Faktach TVN.

  czytaj więcej »
 • Krzysztof Skiba mówi seniorom, jak nie dać się oszukać „na wnuczka”

  Krzysztof Skiba mówi seniorom, jak nie dać się oszukać „na wnuczka”

  – Można bardzo łatwo dać zrobić się na szaro – mówi Albina Skiba, matka lidera zespołu Big Cyc, od której trzykrotnie usiłowano wyłudzić pieniądze. Stosując metodę „na wnuczka” lub „na policjanta” przestępcy okradli w 2014 roku prawie dwa tysiące osób, a suma strat przekroczyła 17,5 mln złotych. Najczęściej ofiarami były osoby starsze. – Pokolenie mojej mamy, pokolenie naszych babć, dziadków, to jest chyba ostatnie pokolenie, które wierzy jeszcze, że świat jest piękny, a ludzie są dobrzy – mówi Krzysztof Skiba, tłumacząc, dlaczego postanowił wspólnie z policją zorganizować spotkanie dla seniorów. Szczegóły w Faktach TVN o 19:00 w materiale Magdy Łucyan.

  czytaj więcej »
 • Gronkiewicz-Waltz: Pomnik światła to pomysł jak z wieców NSDAP

  Gronkiewicz-Waltz: Pomnik światła to pomysł jak z wieców NSDAP

  – Tak wyglądał w 1937 roku pomnik światła w Norymberdze, kiedy był zjazd NSDAP – mówiła we wtorek w Faktach po Faktach w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Ja bym nie chciała, żeby tak samo wyglądał pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej – dodała prezydent Warszawy, prezentując dla porównania historyczne zdjęcia. – Pytanie, czy to głupota, czy kolejna próba wywołania awantury – zastanawiał się Joachim Brudziński z Prawa i Sprawiedliwości, krytykując słowa prezydent Gronkiewicz-Waltz. Więcej politycznych komentarzy w Faktach TVN o 19:00 w materiale Jakuba Sobieniowskiego.

  czytaj więcej »
 • Działaczowi Wolnych Konopi grozi 15 lat więzienia za posiadanie oleju z marihuany

  Działaczowi Wolnych Konopi grozi 15 lat więzienia za posiadanie oleju z marihuany

  Jakub Gajewski, aktywista walczący o legalne stosowanie marihuany w celach medycznych, został zatrzymany przez policję za posiadanie prawie kilograma oleju z konopi indyjskich. Postawiono mu już zarzuty – grozi mu od 3 do 15 lat więzienia. Gajewski skarży się, że został potraktowany jak „zbrodniarz” i tłumaczy, że posiadana przez niego substancja miała pomóc jego rodzicom. Oboje chorują na nowotwór. Zawarta w konopiach substancja THC, według najnowszych badań, może powodować zatrzymanie raka, a także pomaga w przypadku padaczki, choroby Leśniowskiego-Crohna, stwardnienia rozsianego i innych chorób. W Polsce marihuana i jej przetwory są zakazane. Więcej w materiale Marka Nowickiego w Faktach o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Przedszkola samorządowe tylko dla zaszczepionych dzieci? Pomysł radnego z Krakowa

  Przedszkola samorządowe tylko dla zaszczepionych dzieci? Pomysł radnego z Krakowa

  – Mam nadzieję, że tego typu nakaz uda się wprowadzić nie tylko w Krakowie, ale również w innych miastach – mówi krakowski radny Łukasz Wantuch. Zaproponował on, żeby wprowadzić obowiązek szczepienia wszystkich dzieci, które uczęszczają do samorządowych żłobków i przedszkoli. Pomysł ten przypadł do gustu prezydentowi Krakowa, wojewodzie i Sanepidowi. Tylko czy jest on zgodny z prawem? Więcej na ten temat w Faktach o 19:00 w materiale Renaty Kijowskiej.

  czytaj więcej »
tvnpix