Aktualności

Studenci z Wrocławia wiedzą, jak wysłać człowieka na Marsa

Studenci z Wrocławia wiedzą, jak wysłać człowieka na Marsa

Studenci z Wrocławia wiedzą, jak wysłać człowieka na Marsa

Foto: Space is more | Video: Fakty TVN / Inspiration Mars / NASA
Grupa wrocławskich studentów zaplanowała ze szczegółami misję wokół Marsa dla dwóch osób i dzięki temu dostała się do finału konkursu organizowanego m.in. przez NASA. Studenci otrzymali zaproszenie do USA na finał turnieju, ale nie mają pieniędzy na wyjazd. Więcej szczegółów w materiale Dariusza Kmiecika w Faktach o 19:00.

Źródło: Fakty Online

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Dzieci, które straciły matkę w pożarze na Podkarpaciu, potrzebują pomocy

  Dzieci, które straciły matkę w pożarze na Podkarpaciu, potrzebują pomocy

  Czworo dzieci z Daliowej na Podkarpaciu, których matka zginęła w sobotę w pożarze domu, to dwie dziewczynki i dwóch chłopców w wieku od dwóch do dziewięciu lat. Matka wyprowadziła całą czwórkę z płonącego budynku, a potem wróciła – być może po dokumenty – i nie wyszła już na zewnątrz. Sąsiedzi usiłowali ratować kobietę, ale przeszkodził im gęsty dym. Rodzeństwo przebywa obecnie u babci i będzie objęte opieką psychologiczną. Z pożaru – jak mówi Agnieszka Łątka z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaśliskach – nie udało się nic uratować. Sytuacja materialna rodziny jest bardzo trudna, więc każda forma wsparcia będzie przyjęta z wdzięcznością. Potrzeba szczególnie ubrań, żywności z długim terminem przydatności do spożycia, środków czystości i pieniędzy. Więcej szczegółów o sprawie w materiale Jana Błaszkowskiego dziś w Faktach o 19:00.

  czytaj więcej »
 • PSL wystawia swojego kandydata w wyścigu o urząd prezydenta

  PSL wystawia swojego kandydata w wyścigu o urząd prezydenta

  – Mam świadomość ogromnego wyzwania, ale wyobrażam sobie prezydenturę aktywną, opiniotwórczą. Prezydent powinien być takim inicjatorem dyskusji o ideach, wartościach, programach rozwojowych kraju – mówił w sobotę Adam Jarubas po ogłoszeniu, że jest on kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego na prezydenta. Zarząd Stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska poinformował natomiast, że decyzja w sprawie kandydatury Ryszarda Kalisza na urząd prezydenta została odroczona do 28 lutego. Więcej na ten temat powie w Faktach o 19:00 Dariusz Prosiecki.

  czytaj więcej »
 • Blogerzy modowi trafili do fabryki ubrań w Kambodży. Przeżyli wstrząs

  Blogerzy modowi trafili do fabryki ubrań w Kambodży. Przeżyli wstrząs

  Troje norweskich 17-latków, blogerzy Anniken Jorgensen, Frida Ottesen i Ludvig Hambro, zgłosili się do udziału w reality show, w którym mieli poznać kulisy interesującego ich świata mody. Zostali zabrani przez twórców programu – dziennik „Aftenposten” – do Azji, ale nie spodziewali się, że trafią do fabryk ubrań w Kambodży. Tam na własnej skórze przekonali się, jak wyglądają warunki życia i pracy ludzi, którzy za głodowe stawki, po kilkanaście godzin dziennie, szyją ubrania sprzedawane później za kilkadziesiąt dolarów. Młodzi Norwegowie byli zszokowani wszystkim, czego doświadczyli. Więcej w materiale Katarzyny Sławińskiej w Faktach o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Skatował motocyklistę, bo go zdenerwował. Proces za bestialskie morderstwo

  Skatował motocyklistę, bo go zdenerwował. Proces za bestialskie morderstwo

  Przed sądem w Szczecinie rozpoczął się w piątek proces Mateusza P., oskarżonego o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. W sierpniu 2014 roku mężczyzna najpierw w bestialski sposób skatował 20-letniego kierowcę skutera, zadając mu w głowę kilkanaście ciosów 50-centymetrowym stalowym przecinakiem, a potem obrabował go i utopił w jeziorze. Zrobił to, bo – jak tłumaczył – jadący skuterem Wiesław R. wykonał niebezpieczny manewr, czym go „zdenerwował”. O szczegółach procesu powie w Faktach o 19:00 Dariusz Łapiński.

  czytaj więcej »
 • Niemcy zawiesili przepisy ws. płacy minimalnej dla przewoźników

  Niemcy zawiesili przepisy ws. płacy minimalnej dla przewoźników

  – Przepisy dotyczące płacy minimalnej i obowiązków administracyjnych związanych z tranzytem przez Niemcy zostają zawieszone – powiedział szef Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz w piątek w Berlinie po spotkaniu z niemiecką minister pracy Andreą Nahles. Zawieszenie – do czasu wyjaśnienia sprawy przez Komisję Europejską – potwierdziła również niemiecka minister. Nahles zastrzegła jednak, że obowiązująca od stycznia płaca minimalna w wysokości 8,50 euro za godzinę będzie nadal obowiązywała kierowców tych ciężarówek, które są załadowywane i rozładowywane na terenie Niemiec. Więcej na ten temat w Faktach o 19:00 w materiale Pawła Płuski.

  czytaj więcej »
 • Seryjny gwałciciel i morderca niemowlęcia wyszedł na wolność. Biegły nie zdążył przygotować opinii

  Seryjny gwałciciel i morderca niemowlęcia wyszedł na wolność. Biegły nie zdążył przygotować opinii

  Groźny i wielokrotny przestępca jest na wolności, chociaż powinien być izolowany od społeczeństwa. A wszystko przez opieszałość sądu. Henryk Z. po raz pierwszy został skazany już w 1975 roku, kiedy to zgwałcił 10-letnią dziewczynkę. Później kilka razy ponownie gwałcił dzieci i trafiał do więzienia. W 1987 roku brutalnie zgwałcił 5-miesięczne niemowlę, które następnie zabił – za to został skazany na 25 lat więzienia i osadzony na oddziale dla więźniów „stwarzających poważne zagrożenie społeczne” Zakładu Karnego w Sztumie. Kara mężczyzny skończyła się w połowie stycznia tego roku. Po zakończeniu wyroku osadzony miał zostać objęty ustawą o szczególnie niebezpiecznych przestępcach i trafić do ośrodka zamkniętego. Tak się jednak nie stało – Henryk Z., wyszedł na wolność, ponieważ biegły sądowy przez pół roku nie zdążył wydać stosownej opinii. „To niezrozumiała dla mnie sytuacja i ewidentne zaniedbanie ze strony sądu” – mówi wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń. Więcej szczegółów w materiale Jana Błaszkowskiego w Faktach o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Błędna diagnoza lekarzy przyczyną śmierci 13-letniej Kariny?

  Błędna diagnoza lekarzy przyczyną śmierci 13-letniej Kariny?

  Prokuratura bada okoliczności śmierci 13-latki z gminy Ćmielów w województwie świętokrzyskim. Karina Bajor 6 stycznia zaczęła uskarżać się na dolegliwości żołądkowe, wymiotowała i bolała ją głowa. Jej rodzice wezwali pogotowie i nastolatka trafiła do szpitala miejskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Stamtąd była przewożona do kolejnych trzech placówek – w tym na obserwację na oddział psychiatrii dziecięcej, bo – jak wspominają rodzice – krzyczała, majaczyła, mówiła od rzeczy. Po kilku dniach i dopiero w trzecim szpitalu, lekarzom udało się ustalić dolegliwość. To była hiperamonemia, czyli rzadka choroba metaboliczna, charakteryzująca się podwyższonym poziomem amoniaku we krwi. 10 stycznia Karina – w bardzo ciężkim stanie – trafiła do Kliniki w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Tam – mimo usilnej walki o zdrowie – nastolatka zmarła. Rodzice skarżą się, że lekarze nie potrafili postawić prawidłowej diagnozy. Więcej szczegółów w materiale Magdy Łucyan w Faktach o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Piechociński: chcemy na równi traktować „frankowiczów” i innych kredytobiorców

  Piechociński: chcemy na równi traktować „frankowiczów” i innych kredytobiorców

  Minister gospodarki zaprezentował nowe rozwiązania dla wszystkich, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne w szwajcarskiej walucie. Ministerstwo Gospodarki rekomenduje wprowadzenie wakacji kredytowych do 3 lat, czyli możliwość zawieszenia spłat rat kredytów oraz rekomenduje też umożliwienie kredytobiorcom zmianę waluty kredytu na złotówki po średnim kursie NBP z dnia przewalutowania. „Chcemy z taką samą powagą jak kredytobiorców >>frankowych<< traktować kredytobiorców, którzy są zadłużeni w złotych” – powiedział w środę wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Więcej o proponowanych przez rząd rozwiązaniach – w Faktach o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Durczok: Palikot walczy o głosy elektoratu Korwin-Mikkego

  Durczok: Palikot walczy o głosy elektoratu Korwin-Mikkego

  „Wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazują, że rzeczywiście można mówić o politycznym końcu Janusza Palikota. Polacy mają jednak krótką pamięć, więc może się jeszcze wszystko zdarzyć. Cztery lata temu sondaże nie dawały szans na wejście Twojego Ruchu do Sejmu, a jednak partia Palikota znalazła się w parlamencie” – uważa Kamil Durczok. Według najnowszego sondażu prezydenckiego, przygotowanego przez TNS Polska wynika, że Bronisław Komorowski wygrałby w pierwszej turze, na drugim miejscu w sondażu znalazł się Andrzej Duda (12%), na trzecim – Magdalena Ogórek (5%). Za nimi znaleźli się Janusz Korwin-Mikke (3%) oraz Janusz Palikot (2%). Redaktor naczelny Faktów w rozmowie z Jarosławem Kuźniarem we „Wstajesz i Wiesz” na antenie TVN24 przyznał, że nadchodzące wybory prezydenckie przyniosą walkę Janusza Palikota z… Januszem Korwin-Mikkem. „Oni obaj walczą o ten sam elektorat. Chcą zachęcić do siebie młodych ludzi, którzy w normalnych okolicznościach w ogóle nie poszliby do wyborów” – powiedział Durczok.

  czytaj więcej »
 • „Niezliczoną ilość razy umierałam”. Świadectwo Haliny Birenbaum, byłej więźniarki Auschwitz

  „Niezliczoną ilość razy umierałam”. Świadectwo Haliny Birenbaum, byłej więźniarki Auschwitz

  – Byłam tam, tak strasznie byłam tam, uwięziona przez dwa lata, obca już samej sobie. Nielegalna w Auschwitz, żydowskie dziecko – mówiła w Oświęcimiu w czasie 70. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau była więźniarka Halina Birenbaum. – Niezliczoną ilość razy umierałam ze strachu, bólu, widoku mąk i konania innych więźniarek towarzyszek losu w tej grozie nie do opisania. Każda chwila była wiekiem oraz błagalnym pytaniem, czy będzie następna – dodała. We wtorek od rana na terenie dawnego obozu Auschwitz trwają uroczystości z udziałem ok. 300 byłych więźniów i gości z całego świata, w tym koronowanych głów i prezydentów krajów, którzy przyjechali, by oddać hołd i upamiętnić ofiary obozu. Relacja Krzysztofa Skórzyńskiego na żywo z Auschwitz w Faktach o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Internetowa wymiana zdań pomiędzy politykami, którzy zakładali Twój Ruch

  Internetowa wymiana zdań pomiędzy politykami, którzy zakładali Twój Ruch

  W Twoim Ruchu byli najbliższymi współpracownikami, jeden stał murem za drugim – lider partii Janusz Palikot i twarz partii Robert Biedroń. Jednak ten drugi zaproponował w poniedziałek w wypowiedzi dla Faktów TVN, by jego były szef zastanowił się nad odpoczynkiem od polityki. Palikot w odpowiedzi zamieścił w sieci nagranie, w którym zwraca się bezpośrednio do Biedronia. – Robert, zawiodłem się na Tobie! – mówi między innymi. Biedroń ripostuje na Twitterze: „Janusz, nie wygłupiaj się. Wpadnij na piwko!”. O kolejnej szorstkiej przyjaźni na lewicy w Faktach TVN o 19:00 opowie Jakub Sobieniowski.

  czytaj więcej »
 • Mieszkanka wsi pod Kwidzynem tuż po porodzie zabiła własne dziecko

  Mieszkanka wsi pod Kwidzynem tuż po porodzie zabiła własne dziecko

  Policja w Kwidzynie poinformowała, że 28-letnia mieszkanka wsi Bądki przyznała się do zabicia swojego dziecka, tuż po porodzie. Dziecko znaleziono z poważnymi obrażeniami głowy. Do zabójstwa miało dojść w piwnicy domu, w którym kobieta mieszkała z matką, rodzeństwem i czworgiem swoich dzieci. Kobieta potwierdziła, że dusiła dziecko i biła pięścią po głowie. Kilka lat temu była już raz podejrzewana o zabójstwo noworodka. Wtedy nie udowodniono jej winy. Więcej w materiale Jarosława Kostkowskiego w Faktach TVN o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Grecja wybiera parlament. Wyborcy chcą zmian i „nowego otwarcia”

  Grecja wybiera parlament. Wyborcy chcą zmian i „nowego otwarcia”

  W całym kraju Grecy głosują w niedzielę w najważniejszych od dekady wyborach parlamentarnych. Mieszkańcy Grecji zdecydują, czy chcą kontynuowania trudnych reform i pomocy UE. Ludzie na ulicy mówią, że ich kraj potrzebuje „nowego otwarcia”. Większość przedwyborczych sondaży daje zwycięstwo lewicowej, populistycznej partii SYRIZA Aleksisa Ciprasa przed konserwatywną Nową Demokracją premiera Antonisa Samarasa, forsującą niepopularne reformy zgodnie z programem pomocowym Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Z kolei Cipras obiecuje, że tuż po wyborach skończy z polityką zaciskania pasa oraz będzie dążył do renegocjacji niekorzystnej – jego zdaniem – umowy z UE w sprawie udzielonej Grecji pomocy, mającej ratować jej zadłużoną gospodarkę. Udział w wyborach jest obowiązkowy, a złamanie prawa grozi dość znaczną karą finansową. „Nie widać tłumów w lokalach wyborczych, a czasami jest tutaj więcej dziennikarzy, niż osób głosujących” – mówi Cezary Grochot, który w Atenach obserwuje wybory w Grecji. Co dla Grecji i Unii Europejskiej oznaczało będzie zwycięstwo partii SYRIZA – więcej w Faktach o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Prosiecki: Pętla kredytowa, w jaką wpadają Węgrzy, jest coraz większa

  Prosiecki: Pętla kredytowa, w jaką wpadają Węgrzy, jest coraz większa

  „Przewalutowanie kredytów pierwotnie zaciągniętych we frankach szwajcarskich było dla Węgrów możliwością zachowania własnych mieszkań, ale przez to są ogromnie zadłużeni w węgierskiej walucie. Pętla kredytowa, w jaką wpadają Węgrzy, jest coraz większa” – mówił Dariusz Prosiecki na antenie TVN24. Reporter Faktów na Węgrzech obserwował działania tamtejszego rządu w związku z nagłym uwolnieniem franka szwajcarskiego. Przyznaje, że co prawda udało się zamienić kredyt w CHF, ale nikt nie jest w stanie stwierdzić, w jakiej kondycji będzie węgierska gospodarka za kilka lat. „Węgrzy przez nakaz przewalutowania stracili wiarygodność na świecie. Kilka banków wycofało się z tamtejszego rynku, zaś kilku następnych kluczowych inwestorów zastanawia się nad zrezygnowaniem z lokowania swojego kapitału na Węgrzech” – mówił Dariusz Prosiecki.

  czytaj więcej »
 • Zakopane: smog coraz groźniejszy. „Na rogatkach miasta powinno zakładać się maski gazowe”

  Zakopane: smog coraz groźniejszy. „Na rogatkach miasta powinno zakładać się maski gazowe”

  Polski himalaista i biegacz Andrzej Bargiel „wypala” średnio rocznie 3,5 tysiąca papierosów, chociaż po żadnego z nich nigdy nie sięga. Jak to możliwe? To ze względu na smog nad Zakopanem, który jest coraz groźniejszy dla ludzi. „Jaki to kurort, kiedy nie można oddychać. Bywają takie dni, kiedy wjeżdża się do Zakopanego i na rogatkach należałoby założyć maski gazowe” – mówi Maciej Wojak, wiceprzewodniczący zakopiańskiej Rady Miasta. Andrzej Bargiel w specjalnie przygotowanym przez Podhalański Alarm Smogowy spocie przyznaje, że łatwiej jest mu złapać oddech w ekstremalnych warunkach wysoko w górach, niż we własnym domu w Zakopanem. Dlatego właśnie himalaista zaangażował się w walkę ze smogiem. Z jakim skutkiem? O tym w materiale Renaty Kijowskiej w Faktach o 19:00.

  czytaj więcej »
tvnpix