Aktualności

Studenci z Wrocławia wiedzą, jak wysłać człowieka na Marsa

Studenci z Wrocławia wiedzą, jak wysłać człowieka na Marsa

Studenci z Wrocławia wiedzą, jak wysłać człowieka na Marsa

Foto: Space is more | Video: Fakty TVN / Inspiration Mars / NASA
Grupa wrocławskich studentów zaplanowała ze szczegółami misję wokół Marsa dla dwóch osób i dzięki temu dostała się do finału konkursu organizowanego m.in. przez NASA. Studenci otrzymali zaproszenie do USA na finał turnieju, ale nie mają pieniędzy na wyjazd. Więcej szczegółów w materiale Dariusza Kmiecika w Faktach o 19:00.

Źródło: Fakty Online

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Łódź: wyrok dla sprawców skatowania trzyletniego Wiktora

  Łódź: wyrok dla sprawców skatowania trzyletniego Wiktora

  Finał procesu dotyczącego tragicznych wydarzeń z września 2013 roku. Dwa lata temu trzyletni Wiktor został w domu pod opieką znajomego matki. Po tym, jak mężczyzna wezwał do domu pogotowie, okazało się, że chłopiec miał tak strzaskaną głowę, że nie dało się go już uratować. W toku śledztwa prokuratura znalazła dowody na to, że chłopiec był bity przez konkubenta matki i przez jej znajomego, a sama kobieta nie reagowała na przemoc wobec jej dziecka. W czwartek sąd wydał wyrok. Jaki? O tym oraz o szczegółach tej bulwersującej tragedii opowie Marzanna Zielińska w Faktach o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Opozycja znów przegrała batalię o Trybunał Konstytucyjny. Czy jej głos ma jeszcze znaczenie?

  Opozycja znów przegrała batalię o Trybunał Konstytucyjny. Czy jej głos ma jeszcze znaczenie?

  Sejm głosami PiS i Kukiz'15 przyjął uchwały stwierdzające, że wybór w październiku pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego nie miał mocy prawnej. „Podjęte w nocy ze środy na czwartek uchwały, stwierdzające że wybór pięciu sędziów TK nie miał mocy prawnej, są jedynie manifestami ideowymi PiS. Nie przynoszą skutków prawnych” – oświadczyli w czwartek posłowie PO. Wszyscy oni opuścili na znak protestu salę plenarną tuż przed ostatecznym głosowaniem. Podczas czwartkowej wspólnej konferencji prasowej Ryszard Petru i Władysław Kosiniak-Kamysz nawoływali, by opozycja wspólnie przeciwstawiła się działaniom PiS. „W fundamentalnych sprawach opozycja powinna ze sobą wspólnie pracować. Galimatias konstytucyjny przechodzi wszelkie granice, dlatego opozycja powinna wspólnie przeciwstawiać się PiS” – podkreślał Petru. Czy przegrana w sprawie sędziów TK potwierdza, że Platforma Obywatelska nie potrafi być prawdziwą i silną opozycją dla PiS? O tym w Faktach o 19:00 opowie Maciej Knapik.

  czytaj więcej »
 • Morawiecki bohaterem nocnej debaty w Sejmie. „Prawo, które nie służy narodowi, to jest bezprawie”

  Morawiecki bohaterem nocnej debaty w Sejmie. „Prawo, które nie służy narodowi, to jest bezprawie”

  Podczas środowej burzliwej dyskusji nad uchwałą stwierdzającą nieważność wyboru pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego dokonanego przez poprzedni Sejm, jednym z mówców był Kornel Morawiecki. Poseł ruchu Kukiz’15 zaskarbił sobie ogromną atencję polityków koalicji, kiedy stwierdził, że prawo jest ważne, ale nie jest świętością. „Nad prawem jest dobro narodu. Jeżeli prawo to dobro zaburza, to nie wolno nam uważać tego za coś, czego nie możemy naruszyć. Prawo, które nie służy narodowi, to jest bezprawie” – dodał Morawiecki. Posłowie PiS i Kukiz’15 nagrodzili Morawieckiego brawami. W czwartek zaś Morawiecki ogłosił w Sejmie powstanie nowej inicjatywy grupy posłów na rzecz uchwalenia nowej konstytucji. Czy to oznacza, że PiS i Kukiz’15 będą starały się przegłosować nową ustawę zasadniczą, w której nadrzędną wartością będzie działanie na rzecz dobra społeczeństwa pod każdym względem? O tym w Faktach o 19:00 opowie Krzysztof Skórzyński.

  czytaj więcej »
 • Opłata klimatyczna w Wiśle nielegalna?

  Opłata klimatyczna w Wiśle nielegalna?

  Turysta po urlopie w Wiśle nie chciał uiścić obowiązkowej opłaty klimatycznej, bo stwierdził, że jakość powietrza pozostawiała wiele do życzenia. Poszedł więc z tym do sądu, a sąd przyznał mu rację. O szczegółach sprawy dziś w Faktach TVN o 19:00 opowie Jarosław Kostkowski.

  czytaj więcej »
 • „Chrząstka w sprayu”, czyli pionierskie zabiegi ortopedyczne w Brzezinach

  „Chrząstka w sprayu”, czyli pionierskie zabiegi ortopedyczne w Brzezinach

  Wstrzyknięcie pacjentowi specjalnego płynu, wytworzonego z pobranych od niego komórek macierzystych i fibryny z jego krwi, ma pozwolić na odtworzenie się w stawie kolanowym chrząstki. Co ciekawe, płyn ten momentalnie zastyga w miejscu ubytku chrzęstnego, dlatego żartobliwie mówi się o „chrząstce w sprayu”. Ten supernowoczesny zabieg wykonali ostatnio chirurdzy ze szpitala w Brzezinach w województwie łódzkim, który słynie ze swojego oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej. Pracujący tam lekarze od dawna wykonują zabiegi na światowym poziomie, korzystając z osiągnięć nowoczesnej medycyny. Znacznie więcej szczegółów na temat zabiegu dziś w Faktach TVN o 19:00 przedstawi Marzanna Zielińska.

  czytaj więcej »
 • „Demonstracja antyeuropejskości”, „lekceważenie”. Opozycja ostro o usunięciu flag UE

  „Demonstracja antyeuropejskości”, „lekceważenie”. Opozycja ostro o usunięciu flag UE

  „To jest demonstracja antyeuropejskości” – powiedział o usunięciu flag Unii Europejskiej zza pleców Beaty Szydło Grzegorz Schetyna. – Chcę powiedzieć i uspokoić naszych przyjaciół – tu w Polsce i w Europie – nie ma zgody na taką politykę antyeuropejską – podkreślił polityk. Była premier Ewa Kopacz nazwała gest nowego rządu „lekceważeniem” i „niepotrzebnym sygnałem do Europy”, a lider SLD Leszek Miller ironicznie zaproponował, by partia rządząca konsekwentnie usunęła teraz unijną flagę także z banknotów euro, „których miliardy płyną do Polski”. We wtorek późnym popołudniem premier Beata Szydło powiedziała dziennikarzom, że jej rząd przyjął taką zasadę, że wypowiedź po posiedzeniu polskiego rządu będzie realizowana na najpiękniejszych – jej zdaniem – biało-czerwonych flagach. Znacznie więcej komentarzy na ten temat dziś w Faktach TVN o 19:00 w materiale Katarzyny Kolendy-Zaleskiej.

  czytaj więcej »
 • „Martwa pętla” między Rosją a Turcją. Jakie będą konsekwencje zestrzelenia Su-24?

  „Martwa pętla” między Rosją a Turcją. Jakie będą konsekwencje zestrzelenia Su-24?

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zapewnił w środę, że Rosja nie będzie prowadzić wojny z Turcją. Wcześniej jednak minister obrony Siergiej Szojgu podkreślał, że Rosja nie zamierza lekceważyć incydentów podobnych do zestrzelenia przez turecki myśliwiec samolotu Su-24 i zapowiedział przerzucenie do bazy Hmejmim w Syrii rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej S-400 Triumf. Według rzecznika Kremla Władimir Putin zgodził się z propozycją szefa resortu obrony. Prezydent Rosji mówił natomiast, że tureckie władze od lat prowadzą „dość konsekwentną politykę wewnętrzną wspierającą islamizację kraju”. Jeśli chodzi o stosunki rosyjsko-tureckie, to – jak relacjonuje Andrzej Zaucha, korespondent Faktów TVN w Moskwie, według tamtejszych gazet weszły one w „martwą pętlę”. Znacznie więcej aktualnych informacji i komentarzy na temat dziś w Faktach TVN o 19:00 w materiale Anny Czerwińskiej.

  czytaj więcej »
 • Wielkie poszukiwania porwanego trzyletniego chłopca. Policja użyła systemu Child Alert

  Wielkie poszukiwania porwanego trzyletniego chłopca. Policja użyła systemu Child Alert

  Policja prowadzi poszukiwania 3-letniego Fabiana, który we wtorek rano został uprowadzony przez trzech nieustalonych mężczyzn na jednym z osiedli w Radomiu. W związku z porwaniem ogłoszony został Child Alert, system szybkiego rozpowszechniania informacji o zaginionym dziecku. Child Alert działa w Polsce od listopada 2013 r. Uruchamiany jest w szczególnych i skomplikowanych przypadkach dotyczących zaginięcia dzieci. Policja po raz drugi w historii zdecydowała się na użycie tego systemu. Czy pomoże to w poszukiwaniach trzyletniego Fabiana? Więcej szczegółów w Faktach o 19:00 przedstawi Dariusz Łapiński.

  czytaj więcej »
 • Gimnazja jednak nie znikną w 2016 roku? Nauczyciele powołują koalicję obrony, rząd chce konsultacji społecznych

  Gimnazja jednak nie znikną w 2016 roku? Nauczyciele powołują koalicję obrony, rząd chce konsultacji społecznych

  Minister Edukacji – jak całe Prawo i Sprawiedliwość – zapowiadała likwidację gimnazjów i powrót do poprzedniego modelu edukacyjnego, czyli ośmiu lat szkoły podstawowej i czterech lat liceum. Nadal nie ma oficjalnego projektu ustawy, która miałaby wprowadzić tą zmianę, ale Beata Szydło przyznała, że likwidacja gimnazjów nie jest na liście priorytetów na 2016 rok. Teraz też powstała koalicja w obronie gimnazjów. Do życia powołał ją Związek Nauczycielstwa Polskiego. Czy mimo sprzeciwów nauczycieli rząd Beaty Szydło przeprowadzi reformę w edukacji i za rok gimnazja będą puste? O tym opowie Renata Kijowska w Faktach o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Polacy z Mariupola już w kraju. Uciekali przed wojną i strachem

  Polacy z Mariupola już w kraju. Uciekali przed wojną i strachem

  „Witajcie w domu, zrobimy wszystko, byście czuli się tu bezpiecznie” – mówiła premier Beata Szydło, zwracając się do Polaków ewakuowanych ze wschodniej Ukrainy. W poniedziałek wieczorem cztery wojskowe samoloty z 149 osobami na pokładzie wylądowały w Królewie Malborskim. Ewakuowani z Mariupola i Donbasu Polacy porzucili wszystko, co mieli i zaczynają nowe życie w kraju swojego pochodzenia. Cieszą się, bo nie są już na linii ostrzału i uciekli przed wojną. To już kolejny transport polskich uchodźców z terenów objętych wojną na Ukrainie. Jak radzą sobie w Polsce ci, którzy przyjechali kilka miesięcy wcześniej? Czy nie jest im trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości? O tym w Faktach o 19:00 opowie Jan Błaszkowski.

  czytaj więcej »
 • Rosyjski samolot Su-24 zestrzelony nad Turcją

  Rosyjski samolot Su-24 zestrzelony nad Turcją

  We wtorek w przestrzeni powietrznej Turcji doszło do zestrzelenia rosyjskiego bombowca Su-24. Strona rosyjska twierdzi, że maszyna została strącona z ziemi, zaś władze tureckie utrzymują, że dokonały tego samoloty wielozadaniowe F16. Władze w Ankarze przekonują, że samolot naruszył przestrzeń powietrzną Turcji, chociaż był ostrzegany 10 razy w ciągu pięciu minut. Moskwa zapewniła, że strącona maszyna nie naruszyła tureckiej przestrzeni powietrznej, a jedynie wykonywała lot nad terenem Syrii. „Wydaje się, że Rosjanie potraktują te samoloty nie jako maszyny bojowe NATO, ale jako samoloty tureckie i będzie to konflikt na linii Moskwa-Ankara, a nie Moskwa-Bruksela” – relacjonuje Andrzej Zaucha, korespondent Faktów TVN w Moskwie. Więcej na temat zestrzelenia samolotu w Faktach o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Kraków: maszyna do cięcia rur obcięła mu obie ręce, lekarze je przyszyli. „Na drugi dzień już ruszałem palcami”

  Kraków: maszyna do cięcia rur obcięła mu obie ręce, lekarze je przyszyli. „Na drugi dzień już ruszałem palcami”

  24-latek, któremu lekarze z Krakowa przyszyli obie dłonie czuje się dobrze i może poruszać palcami. Czeka go teraz rehabilitacja. Operację przeprowadzono w krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera, w nocy z 16 na 17 listopada. Była to pierwsza w Polsce replantacja obu dłoni jednocześnie. Ręce młodego mężczyzny na wysokości nadgarstków odcięła maszyna do cięcia blachy. Sylwester Ordon pochodzi z małej miejscowości Bogdałów-Kolonia w woj. wielkopolskim. Był pierwszy dzień w pracy. „Po tym zabiegu czuję się dobrze. Na drugi dzień już ruszałem palcami, Wierzyłem, że się uda, bo mówili mi, że w tym szpitalu można to zrobić. Nie traciłem nadziei” – powiedział pan Sylwester. Więcej na temat wyjątkowej operacji w materiale Renaty Kijowskiej w Faktach o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Wójt udzielał ślubu pod wpływem alkoholu? Młodzi nie wiedzą, czy ich ślub jest ważny

  Wójt udzielał ślubu pod wpływem alkoholu? Młodzi nie wiedzą, czy ich ślub jest ważny

  Nie tak najważniejszy dzień w swoim życiu wyobrażała sobie młoda para, która brała ślub w gminie Żelazków. Zamiast podniosłej uroczystości i pięknych wspomnień – wstyd przed rodziną i niepewność. Wójt, który ślubu udzielał, słaniał się na nogach i zionął alkoholową wonią. Ceremonię przerwano, a młodzi nie wiedzą, czy są małżeństwem. Więcej na ten temat w materiale Pawła Abramowicza w Faktach o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Polska wycofa się z wcześniejszych ustaleń w sprawie kryzysu migracyjnego? „Nie powinniśmy przyjmować uchodźców”

  Polska wycofa się z wcześniejszych ustaleń w sprawie kryzysu migracyjnego? „Nie powinniśmy przyjmować uchodźców”

  „Zobowiązanie podjęte we wrześniu przez Danię wobec UE do przyjęcia 1000 uchodźców z innych krajów jest już nieaktualne” – powiedział w sobotę duński premier Lars Lokke Rasmussen. Te słowa oraz niedawny zamach w Paryżu sprawiły, że polscy politycy – głównie z obozu partii rządzącej – poważnie rozważają co najmniej negocjację tzw. liczb kwotowych uchodźców, którzy mieliby trafić do Polski. „Po Paryżu i po Brukseli nie powinniśmy przyjmować uchodźców. Są oni wykorzystywani w walce tzw. Państwa Islamskiego” – powiedział na antenie TVN24 nowy szef komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła. Z kolei Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu z ramienia PO, uważa, że sytuacja jest trudna, ale nie powinna wywoływać drastycznych decyzji. „Jest niepokój. Ludzie w Polsce mają coraz więcej obaw. Ale na pewno Unia Europejska musi wspólnie rozwiązać ten problem” – mówiła Błońska. Czy wkrótce nowy rząd podejmie nowe decyzje w sprawie przyjmowania uchodźców? Więcej na ten temat w materiale Krzysztofa Skórzyńskiego w Faktach o 19:00.

  czytaj więcej »
 • Skąd wiadomo, kim są uchodźcy, którzy trafią do Polski?

  Skąd wiadomo, kim są uchodźcy, którzy trafią do Polski?

  Z libańskich obozów ma trafić do Polski około tysiąca osób z Syrii. Najpierw jednak wszystkie muszą zostać sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa. Zajmą się tym polskie służby, korzystając z pomocy organizacji humanitarnych. Jak wyglądają te procedury? O tym dziś w Faktach TVN o 19:00 w raporcie Dariusza Prosieckiego z Libanu.

  czytaj więcej »
tvnpix